понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Меркелова притиска Приштину, надам се резултатима; Не може неко ко има плату од 50.000 до 70.000 динара да има два поршеа; Србија сигурно иде ка смањењу јавног дуга
Хроника

Александар Вучић: Меркелова притиска Приштину, надам се резултатима; Не може неко ко има плату од 50.000 до 70.000 динара да има два поршеа; Србија сигурно иде ка смањењу јавног дуга

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. јул 2015.

Премијер Александар Вучић изјавио је да наставак дијалога, односно нову рунду у Бриселу очекује онда кад буде извесно да може да се учини напредак.

Он је рекао да у Београду и данас борави једна делегација из Брисела, са којом ће разговарати како би се нашло решење за примену споразума са Пришстином о осигурању возила.

Премијер је у разговору са новинарима изразио наду да ће притисак немачке канцеларке Ангеле Меркел и њен позив Приштини на конструктивнији приступ дати резултате. 

"Верујем да ће до 27. августа све те ствари бити решене", рекао је Вучић. 

Премијер Србије Александар Вучић најавио је данас да ће до краја септембра у Скупштину бити предат предлог Закона о пореклу имовине, а нацрт би требало да буде готов већ у првој половини тог месеца.

Он је приликом посете фабрици оружја у Великој Плани рекао да сви морају да буду правилно опорезовани у складу са оном што имају и да ће богаташи морати да објасне одакле им то, уколико њихова пријављена примања за опорезивање нису у складу са имовином.

"Не може неко ко има пријављену плату од 50.000 до 70.000 динара, да буде велики газда који има два поршеа, или два велика мерцедеса и 17 кућа и станова. То за плату до 80.000 динара не може, па ће те морати да објасните како сте то стекли", казао је Вучић.

Он је додао да "оно што можете да објансите је све ваше и то је све у реду, бићемо чак и флексибилни, али оно што не можете да објансите, то значи да сте узели на рачун државе и ја мислим да је то веома поштено".

Србија сигурно иде ка смањењу јавног дуга

Вучић је поручио да Србија полако, али сигурно иде ка смањењу јавног дуга, онако како је то и планирано са Међународним монетарним фондом.

Премијер је, одговарајући на питања новинара у Великој Плани, објаснио да је последње забележено смањење јавног дуга, у јуну, од 320 милиона евра, као и неке раније тврдње о његовом расту, представљају последицу осцилација у курсу евра и долара.

Јавни дуг Србије ће, како је и предвиђено планом са ММф-ом, да расте до краја 2017, када ће, истакао је Вучић, кренути силазном путањом.

Тренутно је, рекао је премијер, јавни дуг Србије на нивоу од нешто више од 71 одсто БДП-а.

Према његовим речима, Србија ће се годишње задуживати док не достигне ниво од око 78 до 79 одсто БДП-а, а онда ће се тренд окренути и дуг ће ићи силазном путањом.

"И то је важно, јер људима показује да смо озбиљни и да имамо план и програм. То све стоји у плану са ММф-ом", рекао је Вучић и додао да ће до промене тренда доћи и пре краја 2017. године.

Последњи податак о смањењу дуга, последица је, како је објаснио, јачања евра у односу на долар.

"Нама се повећава јавни дуг за износ дефицита, а то што је био тобоже повећан раније није било тако, већ је само дошло до усклађивања курса долара и евра. Исто је и сада. Евро се благо опоравио, па смо ми нешто мање дужни, а у ствари дугујемо исто", рекао је Вучић данас новинарима.

Премијер је рекао да држава нема проблеме око фискалног дефицита, око начина задуживања.

"То је под апсолутном контролом. Оно на чему би сада требало да радимо је привлачење инвеститора и запошсљавање људи", поручио је он.

(Танјуг)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер