Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Nadam se da će bolja saradnja Srbije i Albanije promeniti strašne predrasude iz prošlosti
Hronika

Aleksandar Vučić: Nadam se da će bolja saradnja Srbije i Albanije promeniti strašne predrasude iz prošlosti

PDF Štampa El. pošta
petak, 29. maj 2015.

Stavovi Srbije i Albanije o Kosovu veoma se razlikuju, ali neću dozvoliti da ta velika razlika uništi mogućnosti za prevazilaženje podela iz prošlosti.

To je izjavio srpski premijer Aleksandar Vučić i poručio da Srbija ne razmišlja o priznavanju kosovske nezavisnosti, a o tome se, kazao je, priča samo u Tirani i u Prištini.

"Niko nije govorio o priznavanju. Niko nije razmatrao priznavanje kao pitanje. To nije bio ni deo pregovora u Briselu niti u Beogradu niti biilo gde drugde. Niko u Briselu to ne može da pomene. O tome se razgovara samo ovde u Tirani i u Prištini. U Briselu to niko ne pominje", rekao je Vučić u intervju albanskoj Top čenel TV.

Srpski premijer je negirao da je uzdržanost premijera Edija Rame u izjavama o Kosovu u Tirani, za razliku od pre šest meseci u Beogradu, deo bilo kakvog "Ne, ne, nikako.

"On (Rama) je bio u situaciji da je mogao da kaže sta god hoće. Rekao je ono što je mislio, ja sam rekao ono što sam mislio. Bili smo iskreni. On je stajao na svojim pozicijama, ja sam zastupao svoje stavove, koncentrisali smo se na budućnost. Želimo da mislimo o budućnosti i to je to. To je bilo jako dobro", kazao je Vučić.

Upitan koja je bila uloga nemačke kancelarke Angele Merkel u realizaciji susreta sa albanskim premijerom, Vučić je rekao da je reč o ženi sa najvećim autoritetom u Evropi, ekonomski i politički.

"Ona je uradila ono što su svi pre nje želeli i nastaviće na isti način i u istom pravcu. Mi to poštujemo, ali mi smo ti koji treba da brinemo o sebi, mi treba da povećamo međusobnu saradnju, a ovaj samit je dobra mogućnost za to", uveren je Vučić.

Dodao je da poseta Tirani nije bila laka i da, kao prvo, "nije bila dobro primljena u Srbiji".

Ipak, kazao je, nada se da je srpski narod shvatio istinsku potrebu za saradnjom i interakcijom između dve zemlje.

"Smatram da će pre svega albanski narod visoko oceniti ovu posetu. Ja jesam. Mislim da je bila korisna za obe strane, Albaniju i Srbiju. Treba da poboljšamo odnose i moramo da jačamo političku stabilnost na Zapadnom Balkanu", rekao je premijer i podsetio da su Srbija i Albanija vodeći faktori na Balkanu, posebno za uspostavljanje mira i stabilnosti.

Nije, kaže, mnogo video od Tirane, zahvalio je na dobrodošlici i izrazio uverenje da će ponovo doći.

Upitan da li ostaje pri stavu da je brat premijera Rame jedan od organizatora drona u Beogradu, Vučić je kazao da ne želi da se ponovo vraća na to pitanje.

"To je bio politički incident koji nije izazvala srpska strana. Dugo smo o tome pričali: Kakav bi bio cilj? Koji bi bio razlog da se na to ponovo vratimo? Ne mislim da je to potrebno. Nama kao narodu, kao zemlji to nije potrebno. To nam ne treba", naveo je premijer.

Na pitanje kakav je utisak o Albancima u Srbiji, Vučić je rekao da mišljenje koje imamo jedni o drugima nije baš najbolje.

"Zbog toga je ovaj sastanak jako značajan, jer nam je potrebno da jedni o drugima govorimo na najvišem nivou. Treba da poštujemo jedni druge, da budemo odgovorniji, pre svega Edi Rama, ja sam, kako bismo stvorili takvo okruženje, oslikali takvu sliku o obe zemlje, za Srbe u Albaniji, za Albance u Srbiji", istakao je Vučih.

"Ljudi treba da vide da smo bliži nego što mislimo i nadam se da će bolja saradnja promeniti te strašne predrasude sa kojima smo se u prošlosti suočavali", ukazao je.

Na opasku da se stalno govori o projektima, ali da do sada još nijedan nije viđen, premijer kaže da je najvažnije očuvanje mira i stabilnosti, jer vz toga, kako kaže, ništa drugo se neće postići.

"Razgovarali smo o konkretnim projektima i imaćemo konkretne projekte. Gospodin Rama i ja ćemo zajedno potpisati zahteve i zadatke koji nam dolaze od EU i siguran sam da ćemo dobiti podršku za konkretne infrastrukturne projekte", kazao je on.

Govoreći o ulaganjima Vučić kaže da je siguran da će naći mnogo srpskih investitora zainteresvanih za ulaganje u Albaniju, pre svega u turizam, ali i u druge oblasti.

"Mi smo jako zainteresovani za albansko tržište. Imamo kompaniju Neptun i mnogi drugi mogu da dođu i biće zaista zadovoljni. Zaista smo zainteresovani za saradnju po tom pitanju", podvukao je Vučić.

O položaju albanske manjine u Srbiji premijer je rekao da bi bio počastvovan ukoliko bi Albanija poštovala prava srpske manjine onoliko koliko Srbija poštuje Albance u Preševu i Bujanovcu.

Na pitanje da li je bila bolja večera sa albanskim premijerom u Beogradu ili u sredu uveče u Tirani, srpski premijer je kratko rekao:

"Ovde je bila bolja večera".

A na pitanje da li mu je nedostajao ministar Ivica Dačić i njegove pesme, takođe kratko, premijer je kazao:

"Da! Mislim da je nedostajao našim kolegama".

Vučić pozvao privrednike da ulažu na KiM

BEOGRAD - Premijer Srbije Aleksandar Vučić pozvao je danas privrednike da ulažu na Kosovu i Metohiji i poručio da će država Srbija dati značajne pogodnosti kad je reč o porezima i doprinosima za sve one koji invesitraju u taj deo Srbije. 

Vučić je na okruglom stolu “Region uspeha” u Palati Srbija poručio da je politika države snažna ekonomija i da je država jaka onoliko koliko je ekonomski snažna.

“Mi smo preduzeli odlučne mere i ostvarili smo rezulate na osnovu kojih možemo da izdvojimo deo sredstava za subvencionisanje novih radnih mesta na Kosovu i Metohiji”, rekao je Vučić.

Vučić je privrednike na skupu pozvao da otvaraju "ćerke firme" na Kosovu i Metohiji u srpskim, ali I u albanskim sredinama i naveo da će se u naredna tri meseca naći najbolja rešenja za uspešno investiranje.

On je pozvao privrednike da u tom periodu iznesu svoje konkretne predloge.

Premijer je rekao da se svaki privrednik rukovodi profitom, ali da država želi da ih privuče da ulažu u nova radna mesta na Kosovu i Metohiju, jer će to doprineti boljem standardu građana u tom delu zemlje, ali i privatnicima doneti profit.

Okrugli sto, koji organizuje Kancelarija za Kosovo i Metohiju u saradnji sa Ministarstvom privrede i Privrednom komorom Srbije, okupio je predstavnike vlade, privremenih institucija samouprave u Prištini, akademske zajednice, relevatnih strukovnih institucija, diplomatskog kora i civilnog društva, kao i privrednike i privredne asocijacije.

U uvodnom delu, učesnicima okruglog stola će se pored Vučića, obratiti i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, saopštila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju.

Po završetku uvodnih obraćanja planiran je rad po tematskim sesijama - privreda, poljoprivreda i zaštitita životne sredine i rudarstvo i energetika, tokom kojih je predviđeno obraćanje ministara privrede Željka Setića, rudarstva i energetike Aleksandra Antića i predstavnika resornih ministarstava.

Okruglom stolu prisustvuju i ministar poljoprivrede Snežana Bogosavljević-Bošković, pravde Nikola Selaković i ministarka bez portfelja zadužena za EU Jadranka Joksimović, kao i politički predstavnici Srba u pokrajinskoj vladi Branimir Stojanović, Ljubomir Marić i Dalibor Jevtić i gradonačelnici na Kosovu i Metohiji.

Zakon za podsticanje izvozno orijentisane privrede

Najavio je i da će biti donesen zakon koji namerava da podstiče izvozno orijentisanu privredu, a premijer je, istovremeno, pozvao srpske privrednike da osvajaju nova tržište i ulažu u region.

"Ulažite svuda u regionu. Ulažite u Albaniju. U razgovoru sa albanskim premijerom Edijom Ramom dogovorili smo, pošto albanska država pokazuje interes za srpske investicije, da njihova država osigura ulaganja", rekao je Vučić.

Država će, dodao je, podržati izvozno orijentisanu privredu, jer dobra ekonomija, uspešna privreda, podvukao je, "leči" mnoge političke rane iz prošlosti.

Takođe je pozvao privrednike da pronađu najbolji mogući način za svoj biznis i profite, dodajući da države neće smetati, već će biti ne od male koristi.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner