Хроника

Александар Вучић: Надам се да ће боља сарадња Србије и Албаније променити страшне предрасуде из прошлости

Штампа
петак, 29. мај 2015.

Ставови Србије и Албаније о Косову веома се разликују, али нећу дозволити да та велика разлика уништи могућности за превазилажење подела из прошлости.

То је изјавио српски премијер Александар Вучић и поручио да Србија не размишља о признавању косовске независности, а о томе се, казао је, прича само у Тирани и у Приштини.

"Нико није говорио о признавању. Нико није разматрао признавање као питање. То није био ни део преговора у Бриселу нити у Београду нити биило где другде. Нико у Бриселу то не може да помене. О томе се разговара само овде у Тирани и у Приштини. У Бриселу то нико не помиње", рекао је Вучић у интервју албанској Топ ченел ТВ.

Српски премијер је негирао да је уздржаност премијера Едија Раме у изјавама о Косову у Тирани, за разлику од пре шест месеци у Београду, део било каквог "Не, не, никако.

"Он (Рама) је био у ситуацији да је могао да каже ста год хоће. Рекао је оно што је мислио, ја сам рекао оно што сам мислио. Били смо искрени. Он је стајао на својим позицијама, ја сам заступао своје ставове, концентрисали смо се на будућност. Желимо да мислимо о будућности и то је то. То је било јако добро", казао је Вучић.

Упитан која је била улога немачке канцеларке Ангеле Меркел у реализацији сусрета са албанским премијером, Вучић је рекао да је реч о жени са највећим ауторитетом у Европи, економски и политички.

"Она је урадила оно што су сви пре ње желели и наставиће на исти начин и у истом правцу. Ми то поштујемо, али ми смо ти који треба да бринемо о себи, ми треба да повећамо међусобну сарадњу, а овај самит је добра могућност за то", уверен је Вучић.

Додао је да посета Тирани није била лака и да, као прво, "није била добро примљена у Србији".

Ипак, казао је, нада се да је српски народ схватио истинску потребу за сарадњом и интеракцијом између две земље.

"Сматрам да ће пре свега албански народ високо оценити ову посету. Ја јесам. Мислим да је била корисна за обе стране, Албанију и Србију. Треба да побољшамо односе и морамо да јачамо политичку стабилност на Западном Балкану", рекао је премијер и подсетио да су Србија и Албанија водећи фактори на Балкану, посебно за успостављање мира и стабилности.

Није, каже, много видео од Тиране, захвалио је на добродошлици и изразио уверење да ће поново доћи.

Упитан да ли остаје при ставу да је брат премијера Раме један од организатора дрона у Београду, Вучић је казао да не жели да се поново враћа на то питање.

"То је био политички инцидент који није изазвала српска страна. Дуго смо о томе причали: Какав би био циљ? Који би био разлог да се на то поново вратимо? Не мислим да је то потребно. Нама као народу, као земљи то није потребно. То нам не треба", навео је премијер.

На питање какав је утисак о Албанцима у Србији, Вучић је рекао да мишљење које имамо једни о другима није баш најбоље.

"Због тога је овај састанак јако значајан, јер нам је потребно да једни о другима говоримо на највишем нивоу. Треба да поштујемо једни друге, да будемо одговорнији, пре свега Еди Рама, ја сам, како бисмо створили такво окружење, осликали такву слику о обе земље, за Србе у Албанији, за Албанце у Србији", истакао је Вучих.

"Људи треба да виде да смо ближи него што мислимо и надам се да ће боља сарадња променити те страшне предрасуде са којима смо се у прошлости суочавали", указао је.

На опаску да се стално говори о пројектима, али да до сада још ниједан није виђен, премијер каже да је најважније очување мира и стабилности, јер вз тога, како каже, ништа друго се неће постићи.

"Разговарали смо о конкретним пројектима и имаћемо конкретне пројекте. Господин Рама и ја ћемо заједно потписати захтеве и задатке који нам долазе од ЕУ и сигуран сам да ћемо добити подршку за конкретне инфраструктурне пројекте", казао је он.

Говорећи о улагањима Вучић каже да је сигуран да ће наћи много српских инвеститора заинтересваних за улагање у Албанију, пре свега у туризам, али и у друге области.

"Ми смо јако заинтересовани за албанско тржиште. Имамо компанију Нептун и многи други могу да дођу и биће заиста задовољни. Заиста смо заинтересовани за сарадњу по том питању", подвукао је Вучић.

О положају албанске мањине у Србији премијер је рекао да би био почаствован уколико би Албанија поштовала права српске мањине онолико колико Србија поштује Албанце у Прешеву и Бујановцу.

На питање да ли је била боља вечера са албанским премијером у Београду или у среду увече у Тирани, српски премијер је кратко рекао:

"Овде је била боља вечера".

А на питање да ли му је недостајао министар Ивица Дачић и његове песме, такође кратко, премијер је казао:

"Да! Мислим да је недостајао нашим колегама".

Вучић позвао привреднике да улажу на КиМ

БЕОГРАД - Премијер Србије Александар Вучић позвао је данас привреднике да улажу на Косову и Метохији и поручио да ће држава Србија дати значајне погодности кад је реч о порезима и доприносима за све оне који инвеситрају у тај део Србије. 

Вучић је на округлом столу “Регион успеха” у Палати Србија поручио да је политика државе снажна економија и да је држава јака онолико колико је економски снажна.

“Ми смо предузели одлучне мере и остварили смо резулате на основу којих можемо да издвојимо део средстава за субвенционисање нових радних места на Косову и Метохији”, рекао је Вучић.

Вучић је привреднике на скупу позвао да отварају "ћерке фирме" на Косову и Метохији у српским, али И у албанским срединама и навео да ће се у наредна три месеца наћи најбоља решења за успешно инвестирање.

Он је позвао привреднике да у том периоду изнесу своје конкретне предлоге.

Премијер је рекао да се сваки привредник руководи профитом, али да држава жели да их привуче да улажу у нова радна места на Косову и Метохију, јер ће то допринети бољем стандарду грађана у том делу земље, али и приватницима донети профит.

Округли сто, који организује Канцеларија за Косово и Метохију у сарадњи са Министарством привреде и Привредном комором Србије, окупио је представнике владе, привремених институција самоуправе у Приштини, академске заједнице, релеватних струковних институција, дипломатског кора и цивилног друштва, као и привреднике и привредне асоцијације.

У уводном делу, учесницима округлог стола ће се поред Вучића, обратити и директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж, саопштила је Канцеларија за Косово и Метохију.

По завршетку уводних обраћања планиран је рад по тематским сесијама - привреда, пољопривреда и заштитита животне средине и рударство и енергетика, током којих је предвиђено обраћање министара привреде Жељка Сетића, рударства и енергетике Александра Антића и представника ресорних министарстава.

Округлом столу присуствују и министар пољопривреде Снежана Богосављевић-Бошковић, правде Никола Селаковић и министарка без портфеља задужена за ЕУ Јадранка Јоксимовић, као и политички представници Срба у покрајинској влади Бранимир Стојановић, Љубомир Марић и Далибор Јевтић и градоначелници на Косову и Метохији.

Закон за подстицање извозно оријентисане привреде

Најавио је и да ће бити донесен закон који намерава да подстиче извозно оријентисану привреду, а премијер је, истовремено, позвао српске привреднике да освајају нова тржиште и улажу у регион.

"Улажите свуда у региону. Улажите у Албанију. У разговору са албанским премијером Едијом Рамом договорили смо, пошто албанска држава показује интерес за српске инвестиције, да њихова држава осигура улагања", рекао је Вучић.

Држава ће, додао је, подржати извозно оријентисану привреду, јер добра економија, успешна привреда, подвукао је, "лечи" многе политичке ране из прошлости.

Такође је позвао привреднике да пронађу најбољи могући начин за свој бизнис и профите, додајући да државе неће сметати, већ ће бити не од мале користи.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]