петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић допутовао у Москву: И овде као и у Београду постоји "жута патка" - нека уложе још новца у њу, јер ће тако више пара завршити у буџету
Хроника

Вучић допутовао у Москву: И овде као и у Београду постоји "жута патка" - нека уложе још новца у њу, јер ће тако више пара завршити у буџету

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. март 2017.

 Премијер Србије Александар Вучић оценио је данас у Москви да протести, који се догађају у овом граду, а који имају исти симбол као они у Београду, долазе са истог места.

У Москви и више других градова Русије данас се одржавају демонстрације са симболом жуте паткице, а усмерене су против руског премијера Дмитрија Медведева у вези његовог наводног летњиковца, али, према рсуским медијима, имају за циљ рушење руског председника Владимира Путина.

- „Видео сам их. То су мали протести, велики је Путин за те мале протесте“ - рекао је Вучић на питање новинара да ли је видео протесте у Москви.

Интересантна је, каже, чињеница да се на тим протестима користи исти симбол као и у Београду.

- „Мислим да не морам даље да говорим и да су људи у Србији разумели - такве ствари обично долазе са истог места“ - казао је Вучић и додао да се види да се користе исте приче, да су организатори нашли нешто да искористе против Медведева са циљем напада на Путина, као што су у Београду искористили причу око Синише Малог за напад, како каже, "на мету коју су пре два дана званично објавили".

- „Да ли је случајност, у то одавно не верујем. Ако ми неко каже да су различити људи смислили исти симбол у Београду, Бразилу и Москви тешко да ћу да поверујем“ - рекао је Вучић.

Он је истакао да људи у Србији треба да буду поносни јер то показује да смо некоме били мета само зато што смо штитили своју независност и слободу.

- Позивам их да уложе још мало више новца у Србији у те патке, тако ће се више потрошити у Делта ситију или Ушћу, и више пара ће бити у буџету“ - нагласио је премијер.

Вучић је данас по доласку у Москву навео и да Србија са Руском федерацијом намерава да даље поспеши економске односе.

- „Веома сам задовољан и срећан због начина како је српска делегација примљена у Москви и почастима које су нам указане, што говори о руско српском пријатељству и нашим односима - нагласио је он у изјави новинарима.

Најавио је да ће на сутрашњем састанку са председником Русије Владимиром Путином у фокусу бити економски односи.

БЕОГРАД - Премијер Србије Александар Вучић допутовао је данас поподне у Москву, где ће се сутра састати са председником Русије Владимиром Путином.

У фокусу разговора биће економска сарадња Србије и Русије, али и Србије и Евроазијске уније.

У разговору са председником Путином Вучић ће предложити да до лета, најкасније јесени, Србија буде домаћин Самита Србија - Евроазијска унија, уз учешће привредника свих пет земаља чланица.

Тренутно, 91 одсто од укупне робне размене Србије са Евроазијском унијом одвија се са Русијом.

Циљ је даља либерализација јединственог споразума о слободној трговини са Евроазијском унијом, односно потписивање споразума којим би то питање било формализовано.

Циљ Србије је да пре свега очува степен либерализације који има са Русијом, Белорусијом и Казахстаном, као и да прошири списак роба за извоз, укључујући фијат аутомобиле, те додатно ојача односе са Јерменијом и Киргистаном.

Такође је битно да се либерализује извоз меса, живине, те да се осигурају бољи услови за пласман сирева, шећера и цигарета.

У прошлој години Србија је бележила раст извоза у Русију за 9,7 одсто, али још није достигла ниво из 2014. због пада рубље.

Иначе трговински дефицит од 716 милиона долара на нашој страни је најнижи који је Србија икада имала у спољнотрговинској размени са Русијом.

Ако би се изузели енергенти – гас и нафта - који представљају 52 одсто нашег увоза, Србија би имала суфицит у трговинској размени са Русијом.

Највише се из Србије у Русију извозе јабуке, а извоз те робе забележио је прошле године раст од 23 одсто и достигао вредност од 119 милиона долара.

Други по вредности производ који извозимо у Русију су женске чарапе, које је Србија извезла у Русију у вредности од 68,2 милиона долара, а следе лекови и гуме.

Укупан извоз пољопривредно-прехрамбених производа прошле године је износио 299 милиона долара.

Највећи раст, у овој области, бележи извоз брескви, нектарина, крушака и јагода.

Међу највећим извозницима у Русију су компаније Голден лејди, Хемофарм, Тигар, Таркет, Делта аграр, Агрофуд, Тетрапак, Горње Здравље, Грундфос.

Што се војне сарадње тиче, која ће, такође, бити тема разговора Вучића и Путина, руској страни је исказана молба за добијање повољних услова за набављање система Бук, у циљу унапређења способности против-ваздушне одбране, након што је наоружање хрватске војске "ојачано" балистичким ракетама из програма НАТО.

Такође, Србија треба да добије модернизоване тенкове Т 72 и оклопно извиђачка возила БРДМ-2М.

У Русију су са премијером Вучићем допутовали и министар одбране Зоран Ђорђевић, као и министар за рад, социјална и борачка питања Александар Вулин.

Више не дугујемо за гас

Србијагас редовно измирује своје обавезе према Гаспрому и чини ми се да први пут наша земља не дугује за гас нити један динар, изјавио је данас министар енергетике Александар Антић, уочи посете премијера Србије АлександраВучића Москви.

Истичући да је та посета веома значајан догађај, Антић је у изјави Танјугу рекао да му још није познато да ли ће енергетика бити тема разговора Вучића и Владимир Путина, али да у агенди увек постоји неколико питања која се односе на ту област.

Он је истакао да је то једна од најзначајнијих области укупне сарадње две земље, додајући да ту не постоје било какви проблеми и да је Србија успела да плати све "историјске" дугове који су стварани од 2000.

"Јавности је познато колико су за нас важни укупни односи које остварујемо са Руском Федерацијом, тако да сваки сусрет са председником Путином је велика привилегија за Србију и шанса да та сарадња у различитим областима напредује", рекао је Антић у изјави Танјугу.

Антић је истакао да је за Србију тренутно на врху листе приоритета проширење гасног складишта Банатски Двор.

Шредер: Србија може бити мост између Европе и Русије

Бивши немачки канцелар Герхард Шредер оцењује, поводом састанка српског премијера Вучића и Путина, да Србија може бити мост између Европске уније и Русије.

"Србији је потребна ЕУ, али и Европи је потребна Србија", рекао је Шредер за Танјуг, истичући улогу наше земље као "сидро стабилности" региона, али и могућност да буде "мост" у односима Русије и ЕУ, посебно у актуелним околностима.

Посета Русији показује, каже, да се не ради само о једностраној тежњи за добрим односима.

"Та жеља за добрим односима није усмерена против ЕУ. Србија је земља која мора имати добре односе са обе стране. У перспективи, Србија мора постати чланица ЕУ, будућност Србије је јасно европска будућост, али без одустајања од односа са Русијом, а то може остварити само премијер Александар Вучић", уверен је Шредер.

И бивши аустријски канцелар Алфред Гузенбауер сматра да "европска оријентација не значи - антируски став", нити добри односи са Русијом значе - негативан став према ЕУ.

"Курс Србије да постане чланица ЕУ, без одустајања од добрих односа са Русијом, је потпуно исправан", рекао је Гузенбауер.

Он је, у изјави за Танјуг, указао да је Русија традиционални партнер Србије и да је Вучић често говорио да жели да стиче нове пријатеље, без губитка старих.

"И ми Аустријанци имамо добру сарадњу, посебно економску, са Русијом, а чланица смо ЕУ, подсетио је Гузенбауер.

Бивши аустријски канцелар очекује даљи значајан корак напред у приступном процесу Србије за време председавања Аустрије Европском унијом, у другој половини наредне године.

"У Аустрији смо јединствени у ставу, без обзира на то о којој странци или министарству је реч, са европским комесаром из Аустрије Јоханесом Ханом да је за нас стабилност на западном Балкану веома важна, а да је кључ за стабилност модерна Србија, која би била чланица ЕУ", рекао је Гузенбауер.

Потпредседник државне Думе Руске Федерације Петар Толстој сматра да ће на састанку Путин - Вучић бити речи о заједничким економским пројектима, али и о односима у региону.

"Знам да постоји велика забринутост због нарушавања баланса снага на Балкану и мислим да ће и та питања бити покренута", рекао је Толстој за Танјуг.

Он је подсетио да постоји низ економских пројеката који заједнички раде Русија и Србије, те додао да претпоставља да ће и о томе бити речи током Вучићеве посете Москви.

"Надам се да ће се и даље продубљивати наша сарадња. То је дефинисано како нашом прошлошћу, тако и нашом будућношћу", закључује Толстој.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер