недеља, 18. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Ђилас и Шапић су под Мишковићевом капом, Шутановац то није сасвим
Хроника

Александар Вучић: Ђилас и Шапић су под Мишковићевом капом, Шутановац то није сасвим

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. јануар 2018.

 Београд -- Председник Александар Вучић поручује у интервјуу за "Курир" да не жели да води политику плена, већ будућности, да је спреман да са Загребом разговара о свему.

Како је рекао спреман је да са Приштином стигне до решења историјског конфликта, и да верује да би београдски избори могли да буду између 4. и 18. марта.

На питање која је разлика између посла премијера и председника, он каже да на месту председника "имате неку врсту већег личног легитимитета јер сте изабрани директно од грађана", а уставна овлашћења су значајнија у рукама председника Владе.

"Мени није потребно да правим институције какве је Тадић измишљао за Ђиласа - од народне канцеларије до многих других, да би се показало како негде нешто ради. Ми радимо заједно, председник Србије представља земљу и у Србији и у иностранству, разговарам и даље са инвеститорима, онако како је разговарао и председник Николић и председник Тадић", додао је он.

Ана Брнабић одлучна и храбра

Истиче да има поверања у Ану Брнабић и додаје да је она испунила сва његова очекивања.

"Сви су очекивали да ће почети да гради каријеру тако што ће испод жита да говори нешто против мене, да не одговара на прозивке оних који ни влади ни Србији не желе најбоље. Међутим, она се показала веома храбра, одлучна", сматра Вучић, додајући да се она бори за интересе грађана, а не за сопствени рејтинг.

Подсетивши на све непопуларне мере спроведене у претходном периоду он, између осталог, указује и да су плате у просвети веће него 2014. и то за 11 одсто.

Наводи да је циљ да се јавни дуг, који је сада 61,7 одсто, и даље смањује и да је реално да до краја године падне на 56 одсто.

Такође указује да је Србија имала више од две милијарде 350 милиона страних директних инвестиција и да смо по томе апсолутни шампиони у 2017.

Тврди да неће подлећи притисцима у странци да распише ванредне парламентарне изборе, али да је и логика страначких лидера који су за расписивање избора логична.

"Људи су у странци и воле странку. Небојша Стефановић искрено воли СНС и он каже да ми у Београду на парламентарним изборима никада нисмо били јачи. Имали бисмо сами 44 одсто. Дакле СНС никада снажнији није био у Београду", каже Вучић.

Упитан зашто је он против, Вучић каже зато што је председник државе и зато што мора да размишља о интересима државе, а не странке.

Ипак, како каже, то "не може сасвим да искључи".

Он је навео да ће београдски избори бити у марту, између 4. и 18. марта.

Како је нагласио, странка ће имати више непартијских људи на листи, али и нових и потпуно непознатих.

Каже да Београд припада свима а не само странкама, а на питање да ли то схватају људи из СНС и да ли се често буне, одговара да понекад имају право, али да морају да разумеју да је странка жив организам, да прима нове људе.

На питање да ли људи из странке имају аргументе као што су "мучио се, радимо кампање", Вучић поручује:

"Хоћу да се разликујем од свих њих. Да не водим политику плена, него политику будућности и резултата. Потребно је да увек добијемо свеже крви, новог знања и нове амбиције и жеље."

На питање "зашто неће да обнародује имена неких од тих људи", Вучић је рекао да је то "зато што ће (СНС) да чека и зато што су сви пожурили са својим коњима на трку".

Каже и да је његова идеја да Синиша Мали буде на листи и да је поносан на оно што је Мали постигао.

Коментаришући изјаву Ђиласа да га се Вучић мало плаши, председник одговара: "Ја се њега много плашим" и додаје да рачуна колико би Београд био задужен да поново завлада.

Где Ђилас оком - ту Шапић скоком

За Шапића и Ђиласа каже да чезну и надају се да ће опет моћи да туку грађане када их нешто питају.

"Где Ђилас оком, ту Шапић скоком", рекао је Вучић.

У вези са београдским изборима каже да ни Горан Весић ни Небојша Стефановић неће бити први на листи СНС.

"Немојте да нагађате јер не можете да погодите", додао је.

Вучић каже да су Ђилас и Шапић под "Мишковићевом капом", док за Шутановца каже да то "није сасвим".

На питање да прокоментарише оптужбе на рачун Шутановца да шурује са напредњацима, Вучић кратко каже :

"Шутановац сасвим и ни на који начин не шурује са СНС. Не знам шта бих имао заједничко са Шутановцем."

На слободу медија се жале они који пишу шта год хоће против мене

На питање зашто га критикују да стално гуши медије, Вучић одговара контрапитањем - "ја то питам вас".

Коментаришући извештаје Европске комисије у којима га, како наводи Курир, критикују, Вучић каже да је спреман увек да разговара о томе и да се на медијске слободе жале они који немају никаквих проблема у исказивању слобода, они који пишу шта год хоће против њега и они који Србију представљају као концентрациони логор.

"Ако сте то у стању да напишете, о каквим медијским слободама говорите?", упитао је он.

Како каже, и Европска комисија је под великим притиском дела овдашње јавности "некадашње проевропске елите".

Када је реч о спољној политици, још једном се осврнуо на поруке Брајана Хојта Јиа, рекавши да он нама "не чита лекције", као и да је то што говори увек став Стејт департмернта.

"Да је то његов лични став неко би га демантовао или би га сменио. Нико га није демантовано ни сменио . Ји је сурови професионалац, ја то поштујем. Он има своје ставове..."

Моје наслеђе ће ући у историју

Када је реч о односима са Хрватском, Вуцичх каже да Србија не жели да се свађа.

"Хоћу да идем у Загреб, хоћу да разговарам. Хоћу да се договарам о многим стварима", каже он, додајући да су српско-хрватски као и српско-албански односи кичма и кичмена мождина на Балкану.

На питање да ли може да дође до историјског договора за Приштином, каже да је за нас важно да покушавамо да са Албаницма постигнемно договор.

Додаје да су разговори са косовским Абаницима увек тешки и да нема ту никаквих симпатија, али да ако "тај историјски конфликт успемо да решимо мирним путем то би било највеће достигнуће".

"И баш ме брига шта ко каже", поручује он.

Додаје да би то било његово највеће политичко наслеђе, после фискалних реформи, на које је поносан и које ће, како каже, "ући у историју".

Додаје да се нада миру, стабилности, отвореним и коректнијим односима између Срба и Бошњака.

"Односи између Срба и Хрвата у БиХ већ су веома добри", оцењује председник Србије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер