Početna strana > Hronika > Aleksandar Radić: Rusija u javnosti burno reaguje zbog širenja NATO na Balkan, iako je sama svesna da je ovaj prostor „zona NATO odgovornosti“
Hronika

Aleksandar Radić: Rusija u javnosti burno reaguje zbog širenja NATO na Balkan, iako je sama svesna da je ovaj prostor „zona NATO odgovornosti“

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 13. april 2017.

Američki predsednik Donald Tramp dao je zeleno svetlo za ulazak Crne Gore u NATO, dok Rusija u javnosti burno negoduje zbog proširenja na Balkan. Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da Rusija ovaj prostor prepoznaje kao zonu odgovornosti NATO i da joj nije toliko stalo do neutralnosti. Srbiju vidi kao žrtvu medijskog sukoba Rusije i zapada.

Iako Rusija u javnosti oštro istupa protiv ulaska Crne Gore u NATO, Radić ukazuje da se iz čitanja stručne ruske publicistike jasno vidi da se Balkan, ipak, prepoznaje kao zona odgovornosti NATO.

"Kada se sve to slegne pokazaće se da Rusija ne vodi zaista brige da ove zemlje ostanu neutralne, koliko je sada to predimenzionirano u medijima", ocenjuje Radić.

On podseća na plan B4, afirmisan u Rusiji, o vojnoj neutralnosti četiri balkanske zemlje - Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Srbije i dodaje da za Ruse u budućnosti neće biti tabu da prihvate svršeni čin na Balkanu. To ih, kako kaže, ne sprečava da kao konzervativna vojna sila ne budu u javnosti principijalne po pitanju neutralnosti na Balkanu.

"Srbija je u ovom trenutku korak bliže situaciji u kojoj će vlast morati da vodi otvorenu i ozbiljnu diskusiju oko toga koje je mesto Srbije. Tema NATO mora da se vodi argumentovano i bez emocije", rekao je Radić.

Kaže da je nivo razumevanja srpske javnosti prema NATO bio viši nekoliko godina posle bombardovanja nego danas.

"Raskorak je stvoren kroz medijsku preparaciju. NATO je negativna tema", ističe Radić.

Jelena Milić, direktorka Centra za evroatlantske studuje smatra da je ulazak Crne Gore u NATO veoma važan za demokratizaciju i stabilizaciju regiona.

"Znači i kraj opasnog perioda od par meseci u kom su medijski neosnovano podrivane neke nade, a i išlo se i do priča o prekrajanju granica", kaže Milić.

Dodaje da Balkan za Rusiju možda nije prioritet, ali da su efekti ruskog delovanja na Balkanu veoma jaki.

"Pitanje ruskog uticaja je legitimno. U pitanju je proces stabilizacije i demokratizacije regiona koji je ugrožen nedemokratskim delovanjem Rusije", ističe Milić.

Ona smatra da su odnosi Srbije i NATO "bolji nego juče". Ocenjuje da je dobro što se premijer Aleksandar Vučić viđa sa generalnim sekretarom NATO i dodaje da je problem što šira javnost od toga nema koristi, koliko ima Vučić da konsoliduje svoju vlast.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner