четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Радић: Русија у јавности бурно реагује због ширења НАТО на Балкан, иако је сама свесна да је овај простор „зона НАТО одговорности“
Хроника

Александар Радић: Русија у јавности бурно реагује због ширења НАТО на Балкан, иако је сама свесна да је овај простор „зона НАТО одговорности“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. април 2017.

Амерички председник Доналд Трамп дао је зелено светло за улазак Црне Горе у НАТО, док Русија у јавности бурно негодује због проширења на Балкан. Војни аналитичар Александар Радић каже да Русија овај простор препознаје као зону одговорности НАТО и да јој није толико стало до неутралности. Србију види као жртву медијског сукоба Русије и запада.

Иако Русија у јавности оштро иступа против уласка Црне Горе у НАТО, Радић указује да се из читања стручне руске публицистике јасно види да се Балкан, ипак, препознаје као зона одговорности НАТО.

"Када се све то слегне показаће се да Русија не води заиста бриге да ове земље остану неутралне, колико је сада то предимензионирано у медијима", оцењује Радић.

Он подсећа на план Б4, афирмисан у Русији, о војној неутралности четири балканске земље - Црне Горе, Босне и Херцеговине, Македоније и Србије и додаје да за Русе у будућности неће бити табу да прихвате свршени чин на Балкану. То их, како каже, не спречава да као конзервативна војна сила не буду у јавности принципијалне по питању неутралности на Балкану.

"Србија је у овом тренутку корак ближе ситуацији у којој ће власт морати да води отворену и озбиљну дискусију око тога које је место Србије. Тема НАТО мора да се води аргументовано и без емоције", рекао је Радић.

Каже да је ниво разумевања српске јавности према НАТО био виши неколико година после бомбардовања него данас.

"Раскорак је створен кроз медијску препарацију. НАТО је негативна тема", истиче Радић.

Јелена Милић, директорка Центра за евроатлантске студује сматра да је улазак Црне Горе у НАТО веома важан за демократизацију и стабилизацију региона.

"Значи и крај опасног периода од пар месеци у ком су медијски неосновано подриване неке наде, а и ишло се и до прича о прекрајању граница", каже Милић.

Додаје да Балкан за Русију можда није приоритет, али да су ефекти руског деловања на Балкану веома јаки.

"Питање руског утицаја је легитимно. У питању је процес стабилизације и демократизације региона који је угрожен недемократским деловањем Русије", истиче Милић.

Она сматра да су односи Србије и НАТО "бољи него јуче". Оцењује да је добро што се премијер Александар Вучић виђа са генералним секретаром НАТО и додаје да је проблем што шира јавност од тога нема користи, колико има Вучић да консолидује своју власт.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер