петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Лукашевич: Србија и даље може да рачуна на подршку Москве у заштити суверенитета на Косову; Опредељеност Београда за чланство у ЕУ није препрека за јачање односа са Русијом
Хроника

Александар Лукашевич: Србија и даље може да рачуна на подршку Москве у заштити суверенитета на Косову; Опредељеност Београда за чланство у ЕУ није препрека за јачање односа са Русијом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. мај 2015.

Москва -- Опредељеност Београда за чланство у ЕУ не сматра се препреком за јачање односа са Русијом, рекао је званични представник руског МСП Александар Лукашевич.

Лукашевич је додао да Србија и даље може да рачуна на подршку Москве у заштити свог суверенитета када је реч о Косову.

Уочи посете шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова Србији, Лукашевич је истакао да политички дијалог на највишем нивоу између две земље даје неопходан импулс продубљивању билатералних односа.

Он је у изјави за Спутњик подсетио да су се председници Русије и Србије састајали ове године у Јеревану и у Москви.

"То што је у јубиларним свечаностима (поводом Дана победе) учествовао лидер Србије, чији народ је испољио хероизам и самопожртвовање у борби против нацистичког зла, потврдило је пријатељски карактер односа између наших земаља. Симболично је и марширање подешалона српске гарде Црвеним тргом за време параде 9. маја", оценио је Лукашевич.

Укључивање српских колега у рад мултилатералних парламентарних структура у оквиру евроазијских интеграционих обједињења је одличан пример сарадње последњих година.

Према његовим речима, посета Лаврова Београду ће пружити могућност да се са српским руководством упореде ставови о основним аспектима билатералних и међународних односа, оцени динамика реализације раније постигнутих договора и да се испланирају даљи односи.

Лукашевич каже да ће Лавров и Ивица Дачић, председавајући ОЕБС-у, водити интензиван дијалог и о питањима која су у надлежности те организације .

"Поздрављамо тежњу наших српских колега да одмерено и објективно приступају питањима ОЕБС-а, поштујући ставове свих држава-чланица. Рачунамо на координацију напора са Србијом у преосталом периоду њеног председавања", истакао је Лукашевич.

Он је додао и да су неопходни додатни напори ОЕБС-а за стабилизацију на Балкану, пре свега у контексту актуелног компликовања ситуације у Македонији.

На питање каква је сарадња Москве и Београда на међународној сцени, Лукашевич каже:

"Сарадња се успешно развија. Оријентација Београда на чланство у ЕУ не сматра се препреком за јачање веза са Русијом, и координацију ставова о актуелним глобалним и европским проблемима. Србија се није придружила антируским санкцијама ЕУ и има уздржан став о догађајима у Украјини."

Посебна пажња у руско-српском дијалогу поклања се подршци миру и стабилности у балканском региону, пре свега у контексту регулисања косовског питања. Србија и даље може у пуној мери да рачуна на подршку Русије за заштиту свог суверенитета и територијалног интегритета када је реч о Косову, додао је он.

Лукашевич је истакао и податак руске Федералне царинске службе да је билатерална робна размена 2014. године достигла две милијарде и 100 милиона долара, што је за 7,6 одсто више него 2013. године. Према српским оценама, обими узајамне трговине скочили су за 13одсто и премашили 3,3 милијарде долара, наводи Лукашевич.

"Руски одговор на западне санкције, којим је ограничен увоз пољопривредних производа из земаља ЕУ, створио је повољну ситуацију за увоз тих производа из Србије. Обим увоза српских пољопривредних и прехрамбених производа 2014. године је увећан 1,7 пут у поређењу са 2013. годином и достигао је 370 милиона долара", рекао је он.

Укупне руске инвестиције у економију Србије, у односу на 2014. годину, рачунајући улагања капитала преко трећих земаља, достигле су 3,9 милијарди долара, подсећа Лукашевич, додајући да је српско руководство са разумевањем примило одлуку о обустављању пројекта 'Јужни ток'.

"Убеђени смо да ће се енергетска сарадња са Београдом успешно наставити, како у погледу испорука руског гаса у Србију постојећом маршрутом, тако и у погледу иницијативе за отварање великог гасног чвора на турско-грчкој граници ради даљег снабдевања земаља Југоисточне Европе", закључио је Лукашевич.

(Танјуг)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер