субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Југовић: СПО није разговарао са Г17 о предизборној коалицији
Хроника

Александар Југовић: СПО није разговарао са Г17 о предизборној коалицији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. новембар 2010.

Београд - Србија је упала у стање помрачене свести и неморала у коме се више не зна ко је с ким, и ко с ким може са ким. Политика трулих компромиса обиће нам се о главу, уколико се Србија не врати на програм СПО. На Сабору странке који ће бити одржан 4. децембра у Сава Центру усвојићемо јединствени програм европске деснице Србије и тиме представити кораке за оздрављење Србије и бољу будућност грађана - каже у разговору за Данас Александар Југовић, директор СПО.

Да ли ће актуелни председник СПО бити и једини кандидат за новог председника странке на Сабору?

- Поновни избор Вука Драшковића за председника странке предложили су сви одбори из Србије, тако да је његов поновни избор потпуно известан. Сматрам да СПО без Вука Драшковића не би постојао. Његово политичко искуство и визија потребнији су Србији него икада. Драшковић ће на Сабору предложити свој тим потпредседника, који ће бити бирани истовремено са председником.

Ко су кандидати за потпредседнике?

- Председништво је саопштило листу кандидата. То су Жика Гојковић, Мирко Шикириз, Александар Чотрић, Срђан Срећковић, Сања Чековић, Зоран Миленковић и ја. У нашем статуту нема ограничења у погледу броја потпредседника.

Да ли вам се враћа чланство?

- СПО је остао једина права модерна европска десница, која баштини вредности због којих смо деведесетих година изашли на улице и отпочели борбу за европску Србију. Да је Српски покрет обнове 5. октобра дошао на власт, верујте да би данас Србија била много срећнија. Све друге политичке партије у Србији скренуле су са свог политичког курса, поготову десничарске које се диве антихеројима деведесетих, Милошевићу, Младићу, Караџићу...

Да ли се залажете за лустрацију?

- Свакако. Сматрамо да је још 5. октобра требало лустрирати све оне који су својим деловањем начинили зла Србији. Било је потребно донети закон о отварању тајних досијеа, и да је то учињено, наш европски пут био би много бржи. Рећи ћу вам да је Бугарска 2006. отворила тајне досијее и да се установило да је после демократских промена преко 100 министара било у сарадничкој и доушничкој мрежи њихове тајне полиције.

Како ћете сада лустрирати коалиционе партнере?

- Мислим да би то било корисно и по њих да се лустрација изврши, из разлога што би и они у својим редовима могли да обележе људе, који су лоше учинили Србији у прошлости. А за то што још увек лустрација није извршена криви су они који су 2000. године дошли на власт и били спремни на све врсте компромиса, па и са тајном Милошевићевом полицијом.

О коме је реч?

- Све вам је јасно, уколико бивши министар полиције каже за Легију да је господин. Све вам је јасно уколико се у тајним полицијским досијеима, који су Шешељу послати у Хаг не помиње Ибарска магистрала. Све вам је јасно, уколико Вук Драшковић ушета у седиште БИА и донесе јасне доказе о злочину на Ибарској магистрали, за убице, Радомира Марковића, за Легију, за све који су учествовали у злочину и уколико тадањи еф кае нека СПО скупља доказе, а то је било после демократских промена. Јасно је да није постојала воља.

Да ли су тачне информације да ћете са Г17 ићи на изборе и да се ваши ставови подударају у многим питањима?

- Око коалиције још није разговарано. На крају крајева, ми смо и сада у коалицији, самим тим што смо заједно у власти. Имамо сличне ставове по питању регионализације и децентрализације и промене Устава, али мора се знати да је СПО још 2007. године на Главном одбору први усвојио програмску платформу о регионализације и децентрализације Србије. Тај документ је умногоме сличан програмском актом Г 17 плус. Оно на чему ћемо ми инсистирати је да се промени изборни закон и да Србија добије више изборних јединица, дакле онолико колико буде било региона, јер смо ми тренутно толико централизовани, па рецимо по изборном систему, теоретски, из једног београдског солитера можемо имати 250 посланика. Сада више од 30 општина у Србији нема свог представника у парламенту који чини 250 посланика.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер