петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Чепурин: Унеско не треба ни да расправља о пријему квазидржаве Косово која није призната од стране УН
Хроника

Александар Чепурин: Унеско не треба ни да расправља о пријему квазидржаве Косово која није призната од стране УН

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. септембар 2015.

Улазак Косова у Унеско био би директно нарушавање међународног права, али и Повеље Уједињених нација, као и Резолуције 1244 коју нико није укидао, изјавио је руски амбасадор у Србији Александар Чепурин.

Чепурин је за "Спутњик" нагласио да је то политичко питање и да нема потребе стављати ту међународну организацију у нелагодну позицију.

Према речима руског амбасадора, Унеско ни по међународном праву ни по Повељи УН, чија је структура у сфери културе, не треба ни да расправља о питању уласка квазидржаве која није призната од стране УН у ту организацију.

- Лично сматрам да је потезање питања пријема Косова у ту међународну организацију нарушавање свих постојеćих међународних правила, Повеље Уједињених нација, као и Резолуције 1244 - нагласио је Чепурин.

- Унеско је једна од организација у систему Уједињених нација и делује у складу са овом чињеницом. Вршење притиска и покушаји од стране неких субјеката да незаконито намеćу покретање, разматрање или гласање по питању Косова нису прихватљиви. У садашњој ситуацији, када је међународна конфронтација веома оштра, то је поготово контрапродуктивно - навео је Чепурин.

До сада уништена 174 верска објекта на Косову

Српски политичари су у више наврата наводили да су на простору Косова и Метохије досад уништена 174 верска објекта, чак 33 културно-историјска споменика, а покрадено је више од 10.000 икона, те да је више него јасан раскорак између декларативног залагања и стварног поступања Приштине по питању заштите српског културног наслеђа

- Важно је да инсистирамо на поштовању правила. Унеско није ни обавезан да преузима овакве захтеве, ни да их разматра, а камоли да гласа или да доноси у вези с њима некакве одлуке - закључио је он.

Подсетимо, УН су одбиле да проследе Унеску недавни захтев Приштине за улазак у ту организацију.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер