субота, 11. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Чепурин: Уласком Србије у ЕУ могла би да престане да функционише зона слободне трговине Србије са Русијом и Евроазијском унијом
Хроника

Александар Чепурин: Уласком Србије у ЕУ могла би да престане да функционише зона слободне трговине Србије са Русијом и Евроазијском унијом

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. октобар 2016.

Амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин упозорио је данас да ће уласком Србије у ЕУ билатералне пословне везе претрпети значајне промене и с тим у вези позвао на разговоре о прилагођавању споразума новим условима.

"Не бисмо хтели да наше билатералне пословне везе страдају приликом приступања Србије ЕУ", рекао је Чепурин на панелу у оквиру "16. Српског економског самита".

Према његовим речима, промене ће се одразити пре свега на режим слободне трговине.

"ЕУ чини јединствен економски простор, и земље чланице не могу да буду у посебним економским односима и уједно заједно у слободним трговинским зонама са трећим земљама", казао је Чепурин.

Након приступања Србије ЕУ зона слободне трговине Србија-Русија или Србија-Евроазијска економска унија биће принуђена да престане да функционише.

"То ће довести до кварења успостављених трговинских токова Србије и Русије, и као последица до губитака привредних субјеката двеју земаља по више трговинских позиција", указао је руски дипломата.

Укидање режима слободне трговине и прелазак Србије ка јединственој царинској унији ЕУ, према његовим речима, довешће до поскупљења руског и српског извоза, који се данас према Споразуму о слободној трговини остварује без преузимања царине, а део артикала ће заменити производи трећих земаља.

Србија ће како је рекао после приступања ЕУ морати да се придружи јединственом спољнополитичком ставу земаља Уније са свим последицама које из тога проистичу.

"Колико ће се чути глас Београда приликом формирања спољне политике ЕУ ми ћемо видети. Данас тамо диригују мале али веома агресивне земље чији је став далеко од става Србије", рекао је Чепурин.

Он је упозорио и да приступање ЕУ може имати негативне последице и по сарадњу две земље у области енергетике.

Подсетио је да је напорима ЕУ био сахрањен перспективни и корисни пројекат за Србију "Јужни ток".

Истовремено је рекао да је Москви познат принципијелни став руководства Србије о очувању пријатељских односа са Русијом у свим областима, укључујући и привреду.

"Већ сада очигледно је да је неопходно на стручном нивоу прилазити адаптацији правног основа сарадње у новим условима. Радни механизам може бити како билатерални, тако и уз ангажовање евроспких стручњака", рекао је Ццепурин.

Он је нагласио да је логично да се ти разговори, који треба да имају за циљ избегавање сувише препрека за обострану корисну сарадњу у Европи, воде паралелно са предприсутпним преговорима, можда и преко нових механизама руско-српске сарадње, који ће, како се нада, бити створени.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер