субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Боцан Харченко: Притисци на Србију због КиМ неће успети, Србија увек може да се ослони на Русију, никаквог решења не може да буде без сагласности и одобрења СБ
Хроника

Александар Боцан Харченко: Притисци на Србију због КиМ неће успети, Србија увек може да се ослони на Русију, никаквог решења не може да буде без сагласности и одобрења СБ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. јун 2021.

 Александар Боцан Харченко изразио је уверење да притисци на Србију због КиМ неће дати резултате због доследног, достојанственог става Александра Вучића.

"Знајући став Србије у различитим фазама преговора о статусу тзв. Косова и најдоследнији став председника Вучића, мислим да сада такав притисак неће учинити оно што би они који га користе желели од Србије да добију", рекао је руски амбасадор.

Он је тако одговорио на питање верује ли да Србија може да издржи притиске да призна независност Косова, при чему се као један од аргумената за притисак користи сарадња Србије са Русијом и Кином.

"Став Србије је доста јасан и доследан, признање је немогуће, а постоји спремност за преговоре и компромис", додао је Боцан-Харченко.

Он је подсетио и да треба имати на уму и црвене линије.

"Што се Русије тиче, стална смо чланица СБ, увек смо уз Србију и Сбрија увек може да се ослони на Русију, али никаквог решења косовског питања не може да буде без сагласности и одобрења СБ", рекао је Боцан-Харченко.

Амбасадор је оценио и да је ђиалог веома тежак али да је постао исцрпљујући с обзиром на став Приштине и њених представника на челу са Аљбином Куртијем.

На питање да ли је седница СБ УН о сарадњи са Хагом, где је Русија стала у одбрану Србије, била додатни притисак на Србију, и колико је важно да се чује глас оних који говоре о злочинима над Србима, амбасадор каже да је то био додатни притисак.

"Сада се зна и потпуно је јасно шта је у суштини Хашки суд, онај који је био од 1993. и ово што сада остаје. Од самог формирања није имао ништа заједничко са владавином права, правом и правичношћу", рекао је амбасадор и додао да никада до сада и није забележен уравнотежен приступ према жлочинима почињеним током ратних сукоба на тлу бивше Југославије.

Како каже, сада, када је све јасно, може да изрази и званични и лични став да је "Трибунал створен пре свега са циљем притисака на Београд и Србију", а исту праксу наставља и Међународни резидуални механизам.

Убеђен сам, додао је, да се све то користи као додатни притисак на Србију, али уопште нема места за сумњу да Србија и председник неће остати доследни у одбрани својих интереса.

"Никакав притисак сада, а притисака је много, везано и за Хашки суд, неће утицати на тај доследан и тврд став", сматра Боцан-Харченко.

(Танјуг))

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер