петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Боцан Харченко: Последњи избори на северу КиМ су још једна у низу скупина лажи, још једна ствар која дискриминише Србе. Циљ Приштине и Запада је етничко чишћење
Хроника

Александар Боцан Харченко: Последњи избори на северу КиМ су још једна у низу скупина лажи, још једна ствар која дискриминише Србе. Циљ Приштине и Запада је етничко чишћење

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. април 2023.

 Председник Србије Александар Вучић није одустао од преговора по питању Косова и Метохије, али није ни званично потврдио да ће учествовати на следећим преговорима који су планирани за 2. мај. Ипак, јасно је да се став српског председника променио, што се огледа у његовим изјавама које су постале оштрије, рекао је данас амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко за телевизију "Русија 24". 

Овако је руски амбасадор прокоментарисао јучерашњу изјаву председника Србије, којом је Вучић нагласио да током последњих преговора у Охриду није ништа потписао, јер је знао да га Запад лаже.

  

"Његове изјаве су крајње оштре", оценио је Боцан-Харченко, додавши да је то лако разумети, односно, да је "све јасно" због одржавања лажних избора на северу Косова и Метохије.

Последњи избори на северу КиМ су још једна у низу скупина лажи, још једна ствар која изазива напрегнутост и дискриминише Србе, што је, наравно, подстакло српско руководство да иступи са "оправдано радикалнијим и искренијим изјавама", објаснио је амбасадор.

"Све је јасно. Ради се о апсолутно лажним изборима који се могу назвати само изругивањем изборима, генерално говорећи, и ругањем тим нормама о којима се свечано говорило и које су усвојене, а које наводно подржава ОЕБС. Притом, на Косову своје присуство имају ОЕБС и друге међународне организације, пре свега, Европска унија, али и ЕУЛЕКС", казао је Боцан-Харченко.

Он је још једном нагласио да се ради о заиста лажним изборима "јер их је бојкотовало отприлике 97 одсто становника четири општине на северу КиМ".

"Срби, наравно, не признају те изборе", појаснио је амбасадор за руске гледаоце. 

Коментаришући реакцију Запада на новонасталу ситуацију, казао је да је реакција Запада лукава и да се проблематика целе ситуације пребацује на српску страну, док се Приштина, као што је то и раније чињено, награђује.

Бојкотовање избора Запад објашњава, не тиме што још није формирана Заједница српских општина и тиме што захтеви Срба још нису испуњени, већ тиме што је Београд, наводно забранио излазак на изборе, што није истина, како је истакао руски амбасадор.

"Запад сматра да су се избори, под наводницима избори, заиста одржали", додао је он. Ипак, о целој овој комедији, како је казао, не би ни требало пуно говорити, али, како додаје, о томе се сада ипак прича јер се ради о ситуацији која, заправо, може да доведе до низа других проблема.

Нормализација ситуације на северу српске покрајине без формирања Заједнице српских општина није могућа, поновио је још једном руски дипломата.

Све провокације Приштине бивају награђене од стране Запада, додао је руски амбасадор и објаснио да када год би дошло до неких таквих ситуација Европска унија би на неки начин "помиловала" Приштину или направила неке уступке.

У том контексту, амбасадор је скренуо пажњу да је Запад баш сада одлучио да погура тему уласка тзв. Косова у Савет Европе, иако се раније о томе није говорило на тај начин.

"То је, понављам, још једна награда за Приштину због, као што смо већ рекли, даљег освајања Косова, успостављање потпуне контроле над северним делом покрајине и претварања, овај пут ћу да цитирам српско руководство, претварања севера Косова у гето. Ово је њихова фраза која савршено тачно показује задатке Приштине и Запада. Укратко, етничко чишћење", објаснио је Боцан-Харченко. 

Ипак, говорећи о предстојећој седници Савета безбедности УН-а на којој ће се говорити и о КиМ, амбасадор је помало оптимистичан, јер ће њом председавати Руска Федерација.

"То ће бити добра прилика да се отворено и искрено разговара о дешавањима у покрајини", рекао је он. 

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер