петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Боцан-Харченко: Инцко нема подршку Русије
Хроника

Александар Боцан-Харченко: Инцко нема подршку Русије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. мај 2011.

БАЊАЛУКА - Руски амбасадор у БиХ Александар Боцан-Харченко изјавио синоћ да је изненађен што уз редовни извештај, који ће у понедељак високи представник Валентин Инцко поднети Савету безбедности УН, постоји и посебан, који се односи на РС и референдум, и додао да мишљење Русије као сталног члана СБ има посебну тежину, јер она неће подржати такав извештај.

"Мислим да је ово покушај да се створи слика и једно мишљење у СБ да је у РС највећи проблем, с циљем дестабилизације БиХ. Моја оцена је да се покушава усмерити пажња само на РС, као да нема других проблема, а ми знамо да има озбиљнијих проблема у Федерацији БиХ", казао је Боцан-Харченко је у интервјуу Радио-телевизији РС.

Ми смо забринути због положаја хрватског народа и озбиљан је проблем што нема институција на нивоу БиХ. Ствара се слика да је све у реду, осим у РС, рекао је Боцан-Харченко.

Он је истакао да није најозбиљнији проблем у БиХ референдум у РС о наметнутим законима високог редставника, посебно о Суда и Тужилаштву БиХ.

Русија је забринута што осам месеци од избора БиХ нема још увек формиран Савет министара, а нема ни изгледа да ће то бити у скоро време.

Руски амбасадор је поновио да се мишљење Русије у вези референдумом у РС разликује од других у Савету за примену мира у БиХ. "За нас то није антидејтонско и нема правног ооснова за коришћење бонских овлаштења", казао је Боцан-Харченко.

Он је казао да "Русија сматра да одлука Народне скупштине РС не крши Дејтонски споразум и нема правног темеља за бонска овлашћења".

"Ствар је доста једноставна, ако постоји мишљење да се крши Дејтонски споразум, онда би свако могао да нађе тачку, став, пасус где пише тачно шта то крши одлука Народне скупштине РС - такве тачке нема. Други сматрају да има кршења "духа" Дејтона, неких анекса. То је доста општа прича, али нема правих доказа о кршењу Дејтона", рекао је Боцан-Харченко.

Он је истакао да садашња ситуација не захтева употребу бонских овлашћења, те да Русија сматра да њихово коришћење треба забранити. "Ако високи представник искористи бонска овлашћења то неће смањити постојеће тензије, него ће их продубити. Додатних седам дана које је ПИЦ дао су изговор. Лично мислим да постоји намера да се добије подршка из СБ. Сматрам да такве подршке неће бити, јер је генерални став Русије да смо против бонских овлаштења", рекао је Боцан-Харченко.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер