петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Боцан Харченко: Дефинитивно решење косовског питања треба да буде утврђено новом резолуцијом Савета безбедности УН која би заменила важећу Резолуцију 1244
Хроника

Александар Боцан Харченко: Дефинитивно решење косовског питања треба да буде утврђено новом резолуцијом Савета безбедности УН која би заменила важећу Резолуцију 1244

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. мај 2020.

Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко изјавио је да дефинитивно решење косовског питања треба да буде утврђено у Савету безбедности (СБ) Уједињених нација (УН) доношењем нове резолуције која би заменила важећу Резолуцију 1244.

"Непроменљива пажња СБ УН према косовској тематици један је од предуслова регулисања проблема", рекао је Боцан-Харченко за данашње издање листа Политика.

Он је навео да "актуелност идеје 'поделе Косова', као и било које друге идеје, могу да процене само Београд и Приштина".

Према његовим речима, одржив расплет косовског питања остварив је само као резултат узимања у обзир избалансираних узајамних интереса, компромиса – "на основу међународног права, без наметања спољних шема или временских оквира".

Главни критеријум за нас је да решење треба да буде прихватљиво за Србију. Aктуелност идеје “поделе Косова”, као и било које друге идеје, могу да процене само Београд и Приштина

"Главни критеријум за нас је да решење треба да буде прихватљиво за Србију", нагласио је Боцан-Харченко. На питање о могућности да се Русија званично укључи у преговоре о Косову, он је рекао да је за њено "придруживање потребан пре свега позив Београда".

"При томе, сам преговарачки процес треба да се води у разумљивом, за нас прихватљивом међународноправном оквиру, на основу Резолуције 1244 СБ УН, и треба да има прихватљиву форму и садржај", рекао је Боцан-Харченко.

Говорећи о 9. мају, Дану победе, он је рекао да Русија високо цени то што се у Србији чувају традиције антифашизма, што се Србија одлучно се супротставља ревизији историје и пажљиво односи према споменцима погинулим за ослобођење Југославије у Другом светском рату.

(Бета, Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер