петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Антић: Влади Србије у консолидацији Србијагаса помажу ММФ, ЕБРД и Светска банка
Хроника

Александар Антић: Влади Србије у консолидацији Србијагаса помажу ММФ, ЕБРД и Светска банка

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. март 2015.

БЕОГРАД - Министар рударства и енергетике Србије Александар Антић изјавио је данас да ће ове године бити изабран финансијски консултант за Србијагас који ће предложити мере за финансијску консолидацију тог предузећа.

Антић је на Бизнис форуму на Копаонику, на панелу о значају енергетике и пољопривреде за економски развој Србије, казао да Влади Србије у консолидацији Србијагаса помажу Међународни монетарни фонд (ММФ), Светска банка и Европска банка за обнову и развој (ЕБРД).

Како је објаснио, од 1. јула Србијагас ће у првој фази, по плану реструктурирања, пословати као холдинг групација у оквиру које ће постојати две целине - за транспорт и дистрибуцију гаса.

На тај начин компанија ће бити припремљена за отворено тржиште гаса, што значи да више неће имати монопол, него ће имати конкуренцију.

"Прва мера у финансијској реорганизацији Србијагаса биће повећање дисциплине у наплати испорученог гаса", казао је Антић и истакао да тренутна потраживања Србијагаса износе једну милијарду долара.

Највећи дужници су Петрохемија и Азотара, због чега је за Владу Србије од великог значаја да се нађу стратешки партнери за та предузећа.

Ни Електропривреда Србије, како је нагласио Антић, више неће бити црна рупа у оквиру јавног система, већ ће према плану реструктурирања у сарадњи са ММФ-ом постати одржив систем.

"ЕПС ће бити модерна, организована компанија чији ће трошкови пословања бити знатно мањи увођењем коропративног пословања и укидањем 14 зависних друштава", рекао је министар.

Министарство рударства и енергетике, по речима Антића, у први план ставља израдњу нових енергетских објеката, како би Србија била енергетски независна држава.

Он је казао да очекује да у другој половини ове године почну радови на проширењу термоелектране Костолац, која се гради из кинеског кредита, што ће бити први изграђени енергетски објекат након скоро три деценије.

"У фази смо обезбеђивања домаћег учешћа за ту инвестицију чија је укупна вредност 700 милиона долара", казао је Антић и додао да је у плану завршетак проширеног копа у Костолцу који се очекује 2018.

године, а 2019. изградња новог термо блока.

Према његови речима, у плану је и проширење производње рудника Ковин и изградње новог термоблока, а средства за то се очекују од приватних инвеститора.

Струја сигурно неће поскупети до 15. априла

Струја у Србији сигурно неће поскупети пре краја грејне сезоне, која се завршава 15. априла, изјавио је данас министар енергетике Александар Антић.

"То је оно што зависи од политике. Остало је питање за струку. Да ли ће бити повећана,да ли ће се радити анализа,још нисмо разговарали и оцекујемо да ћемо разговоре на ту тему имати у склопу реализације свих великих ствари, пре свега Железаре", рекао је Антић на Копаоник бизнис форуму одговарајући на питање новинара.

Он је исткао да је Србија већ дуго под притиском међународних финансијских институција везано за цену струје која је у Србији најнижа у Европи и навео да она кошта 6, 3 евро цента по киловат часу код нас, у Македонији 7,8, БиХ 8, у Данској и Немачкој 30 евра...

"То је питање калкулације које ће радити ЕПС и Агенција за енергетику", навео је Антић.

(Бета-РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер