петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Албанци хоће да руше цркву Христа Спаса у Приштини
Хроника

Албанци хоће да руше цркву Христа Спаса у Приштини

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. април 2014.

Најаву "косовског министра просторног планирања" Дардана Гашија да ће бити срушена незавршена црква Христа Спаса, која се налази у простору Универзитета Приштине, данас је оштро осудила српска страна.

Гаши је за РТВ 21 изјавио да је овај објекат, из времена Слободана Милошевића, изграђен без дозволе и да ће као такав бити и третиран.

"То је осетљиво питање, али закон треба да буде исти за сваки објекат. То је објекат без дозвоље и биће третиран као сваки објекат који нема дозволу на Косову", рекао је Гаши.

Епархија Рашко-призренска оценила је да је то отворена провокација која има за циљ да наруши међуетничке и међуверске односе на Косову и Метохији, поготово у време највећег хришћанског празника Васкрса, преноси РТК2.

Епархија истиче да је Гаши изнео неистините тврдње да је још незавршена црква Светог Спаса у центру Приштине подигнута нелегално и наводи да Епархија поседује сву потребну документацију које су издале надлежне институције када је црква грађена.

"Изјава поменутог косовског министра не може се другачије тумачити него као покушај етничке и верске дискриминације", истиче се у реаговању Епархије рашко-призренске.

Грађанска иницијатива "Српска" наводи са су "овакве и сличне непромишљене и непримерене изјаве у прошлости нанеле велику штету православој културној баштини на Косову".

ГИ "Српска" подсећа Гашија да је за време мартовског погрома 2004. спаљено и уништено 35 православних храмова, да је до 2004. године на Косову уништено 38 споменика и објеката културе и да је било тенденција да се од незавршеног храма Христа Спаса у Приштини направи 'Меморијални музеј косовских Албанаца'", наводи се у саопштењу које преноси РТК2.

ГИ "Српска" је апеловала на међународну заједницу, Еулекс и Кфор, да хитно реагују како би бар делимично ублажили немир међу Србе на Косову.

Градоначелник Грачанице Бранимир Стојановић оштро је осудио најаву рушења цркве и упутио протест представницима међународне заједнице на Косову, јавили су приштински медији.

Стојановић је нагласио да такве изјаве имају за циљ да увуку страх међу Србима који живе на Косову.

" Захтевамо од Гашија да каже да ли има у плану и рушење Манастира Грачанице...", казао је Стојановић, упитавши да ли има такве планове и за остале цркве по Косову.

Стојановић је рекао да би свака одлука, без сагласности Српске православне цркве, погршала ионако тешку ситуацију, те да једна таква порука, послата Србима у име косовских институција, указује да за Србе нема места у Приштину.

Стојановић је рекао да због свега овога посало протесно писмо амбасадама у Приштину, Еулексу, Кфору и ОЕБС-у, преноси "Еxпрес".

"Косовски министар за заједнице и повратак" Далибор Јевтић нагласио је да је та црква део културног и верског наслеђа Срба на Косову.

"Оно што морају да знају и градоначленик Приштине из покрета Самоопредељење Шпенд Ахмети и министар Гаши јесте да је црква Христа Спаса у Приштини део културног и верског наслеђа Срба на Косову. У том смислу, овде можемо једино причати о завршетку тог објекта, никако о његовом рушењу", навео је Јевтић, саопштила је Самостална либерална странка.

Он је најавио да ће једна од активности министарства бити "демократско деловање у циљу спречавања и саме помисли на рушење цркве Христа Спаса, укључујући разговоре са релевантним представницима међународне заједнице на Косову".

Јевтић је најавио да ће бити покренута иницијатива за прикупљање средстава за завршетак овог верског објекта.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер