четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Агенција за приватизацију: Од 2002. поништена 424 уговора
Хроника

Агенција за приватизацију: Од 2002. поништена 424 уговора

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. август 2009.

Београд -- Од 2002. поништена 424, од укупно 2.504 уговора о приватизацији, раскинути уговори имали укупну вредност од 472 милиона евра, навела Агенција за приватизацију.

Најчешћи разлог раскида уговора са новим власницима предузећа је неиспуњавање обавеза које се односе на инвестирање и поштовање социјалног програма, престанак производње, на неисплаћивање купопродајне цене и продају имовине фирме.

Од укупно 2.504 приватизована предузећа, 1.717 је продато методом аукције, од чега је поништено 403 уговора. На тендерима је до сада продато 108 предузећа, од чега су са 21 купцем раскинути уговори због непоштовања одредаба уговора.

На Београдској берзи продата је имовина 134 предузећа у којима је претходно раскинут уговор о приватизацији, чиме је остварен приход од 60,4 милиона евра.

Преко берзе је приватизовано 545 акционарских друштава и још 813 претходно приватизованих компанија.

Према подацима Агенције за приватизацију, од 2002. године је од приватизације 2.504 предузећа држава имала приход од око 2,9 милијарди евра, од чега на аукцијама - 1,1 милијарду евра, а 1,8 милијарди на тендерима.

На подручју Лесковца приватизовано је 48 друштвених предузећа, а Агенција за приватизацију раскинула је уговоре у 24 фирме. У 16 предузећа у којима није ни покренут процес приватизације држава ће ускоро увести стечај.

Од 47 приватизованих чачанских предузећа, 16 више не постоји, а у тим фирмама радило је 12.270 радника, док их данас има нешто више од 4.000.

У Крагујевцу су од 54 фирме продате 34, при чему је у седам поништена приватизација.

Од 28 приватизованих предузећа на подручју Краљева, у седам је раскинут купопродајни уговор, а неколико предузећа се, са Фабриком вагона на челу , бори за опстанак, при чему је "Магнохром" на врху листе неуспешних приватизација у Србији.

Агенција за приватизацију Србије је, због непоштовања уговорних обавеза, поништила три од укупно 10 приватизација у Пријепољу, а то је учинила и у панчевачкој Азотари почетком ове године, због непоштовања уговорних обавеза новог власника.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер