Početna strana > Hronika > Agencija Skan: U Vojvodini raste podrška sve većoj autonomiji
Hronika

Agencija Skan: U Vojvodini raste podrška sve većoj autonomiji

PDF Štampa El. pošta
utorak, 03. maj 2011.

Novi Sad – Da se izbori održavaju u nedelju, 45,8 odsto građana Vojvodine izašlo bi na glasanje, a njih 17,7 odsto kaže da sigurno to ne bi uradili, pokazuju najnovija istraživanja novosadske agencije „Skan” koja su sprovedena do 1. aprila na reprezentativnom uzorku od 1.500 ispitanika.

Od onih koji su se u anketi izjasnili da će izaći na izbore, najsigurnije glasove imaju demokrate kao i njihov lider Boris Tadić koji je sa 27,4odsto ubedljiv na listi za izbor predsednika Srbije, ispred Tomislava Nikolića koji ima 22,7odsto i Vojislava Šešeljasa 11,1 odsto.

Upravo kod glasača radikala raste sigurnost izlaska na izbore što je, kaže direktorka agencije „Skan” Milka Puzigaća, podstaknuto najavama povratka njihovog lidera Vojislava Šešelja.

U vezi sa rejtingom stranaka, rezultati istraživanja pokazuju da simpatizeri Maje Gojković i njene Narodne partije manje prihvataju novoformiranu URS od simpatizera G 17 plus. Tako URS na ponuđenoj listi ima tek 1,7 odsto glasova onih koji sigurno izlaze na izbore.

Najnovije istraživanje agencije „Skan”, ukazujeda je kod građana Vojvodine povećanosećaj da su opljačkani, bez obzira na njihovu stranačku pripadnost. Naime, većina učesnika u istraživanju nije zadovoljna stepenom nadležnosti Vojvodine, a povećan je broj građana koji misle da Vojvodina treba da ima što veće nadležnosti, pa i potpunu samostalnost. Za to se najviše zalažu glasači LSV – oko 40odsto i SVM – oko 25odsto, mada se takve ideje pojavljuju i kod onih koji glasaju za DS i SNS.

– To ne znači da se oni zalažu za nezavisnu državu, već samo da Vojvodina ima veći stepen odlučivanja. Poslednji put smo 1996. godine zabeležili tako dominantan osećaj nezadovoljstva vlašću u Beogradu, i tada su rasli zahtevi za što većom samostalnošćuVojvodine. Danas razlog tome treba tražiti u lošoj materijalnoj situaciji građana i subjektivnom osećaju da vlast u Beogradu nema sluha za njihove potrebe. Dakle, od 1996. godine imamo ponovo snažno izražen taj strah, nezadovoljstvo materijalnom situacijom koje se adresira na Beograd –objašnjava Milka Puzigaća.

I kada je reč onadležnosti pokrajine, u istraživanju agencije „Skan” vidi se razlika u stavovima naprednjaka i radikala. Oni sa tvrđim stavovima ostali su u SRS, dok se sledbenici Tomislava Nikolića zalažu za veće nadležnosti Vojvodine. Zanimljivo je da svaki peti ispitanik smatra da je za Vojvodinu najprihvatljivije da ima status autonomije iz 1974. godine.

– Tokom devedesetihgodina prošlog veka beležili smo da su razočarani glasači i simpatizeri radikala znali da pređu u LSV. Iza svega toga stoje subjektivni osećaji siromaštva, a danas je to podstaknuto i statističkim podacima o drastičnom osiromašenju Vojvodine –naglašava Puzigaća.

Najnovije skeniranje raspoloženja građana pokrajine koje je sprovela novosadska agencija „Skan” pokazuje da građani gube nadu i optimizam, a da rastu strepnjai razočarenje. U odnosu na istraživanje iz 2001. godine, osećanja nade i optimizma beleže najniže vrednosti. Petina ispitanika smatra da živi mnogo lošije nego prošle godine, a čak 56,9odsto njih najviše strahuje od daljeg pada životnog standarda. Zabeležen je i porast straha od inflacije, koji danas ima najvećuvrednost od 2000. godine, kao i straha od gladi, bolesti i bojazni za ličnu bezbednost. S druge strane, manje je onih koji se plaše vlasti, daljeg raspada zemlje, pa i socijalnih nemira.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner