уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Агенција Скан: У Војводини расте подршка све већој аутономији
Хроника

Агенција Скан: У Војводини расте подршка све већој аутономији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. мај 2011.

Нови Сад – Да се избори одржавају у недељу, 45,8 одсто грађана Војводине изашло би на гласање, а њих 17,7 одсто каже да сигурно то не би урадили, показују најновија истраживања новосадске агенције „Скан” која су спроведена до 1. априла на репрезентативном узорку од 1.500 испитаника.

Од оних који су се у анкети изјаснили да ће изаћи на изборе, најсигурније гласове имају демократе као и њихов лидер Борис Тадић који је са 27,4одсто убедљив на листи за избор председника Србије, испред Томислава Николића који има 22,7одсто и Војислава Шешељаса 11,1 одсто.

Управо код гласача радикала расте сигурност изласка на изборе што је, каже директорка агенције „Скан” Милка Пузигаћа, подстакнуто најавама повратка њиховог лидера Војислава Шешеља.

У вези са рејтингом странака, резултати истраживања показују да симпатизери Маје Гојковић и њене Народне партије мање прихватају новоформирану УРС од симпатизера Г 17 плус. Тако УРС на понуђеној листи има тек 1,7 одсто гласова оних који сигурно излазе на изборе.

Најновије истраживање агенције „Скан”, указуједа је код грађана Војводине повећаносећај да су опљачкани, без обзира на њихову страначку припадност. Наиме, већина учесника у истраживању није задовољна степеном надлежности Војводине, а повећан је број грађана који мисле да Војводина треба да има што веће надлежности, па и потпуну самосталност. За то се највише залажу гласачи ЛСВ – око 40одсто и СВМ – око 25одсто, мада се такве идеје појављују и код оних који гласају за ДС и СНС.

– То не значи да се они залажу за независну државу, већ само да Војводина има већи степен одлучивања. Последњи пут смо 1996. године забележили тако доминантан осећај незадовољства влашћу у Београду, и тада су расли захтеви за што већом самосталношћуВојводине. Данас разлог томе треба тражити у лошој материјалној ситуацији грађана и субјективном осећају да власт у Београду нема слуха за њихове потребе. Дакле, од 1996. године имамо поново снажно изражен тај страх, незадовољство материјалном ситуацијом које се адресира на Београд –објашњава Милка Пузигаћа.

И када је реч онадлежности покрајине, у истраживању агенције „Скан” види се разлика у ставовима напредњака и радикала. Они са тврђим ставовима остали су у СРС, док се следбеници Томислава Николића залажу за веће надлежности Војводине. Занимљиво је да сваки пети испитаник сматра да је за Војводину најприхватљивије да има статус аутономије из 1974. године.

– Током деведесетихгодина прошлог века бележили смо да су разочарани гласачи и симпатизери радикала знали да пређу у ЛСВ. Иза свега тога стоје субјективни осећаји сиромаштва, а данас је то подстакнуто и статистичким подацима о драстичном осиромашењу Војводине –наглашава Пузигаћа.

Најновије скенирање расположења грађана покрајине које је спровела новосадска агенција „Скан” показује да грађани губе наду и оптимизам, а да расту стрепњаи разочарење. У односу на истраживање из 2001. године, осећања наде и оптимизма бележе најниже вредности. Петина испитаника сматра да живи много лошије него прошле године, а чак 56,9одсто њих највише страхује од даљег пада животног стандарда. Забележен је и пораст страха од инфлације, који данас има највећувредност од 2000. године, као и страха од глади, болести и бојазни за личну безбедност. С друге стране, мање је оних који се плаше власти, даљег распада земље, па и социјалних немира.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер