петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Агали Аламбо: Гадафи може годинама да живи у пустињи, без потребе да пребегне у другу земљу
Хроника

Агали Аламбо: Гадафи може годинама да живи у пустињи, без потребе да пребегне у другу земљу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. септембар 2011.

Триполи - Бивши либијски вођа Муамер Гадафи могао би удобно да живи у пустињи и да у њој остане докле год хоће, без потребе да пребегне у другу земљу, оценио је јуче један од вођа конвоја којим су Гадафијеве присталице стигле у Нигер, како би ту затражиле политички азил.

„Познајем вођу добро и оно што људи не схватају јесте да би он у пустињи могао да опстане годинама“, рекао је Агали Аламбо, етнички Туарег близак Гадафију, који је у Нигер прошле седмице увео први конвој Гадафијевих лојалиста, након више од 1.600 километара путовања кроз пустињу која раздваја ту земљу од Либије.

Према његовим речима, Гадафију „није потребно скровиште; он воли једноставан живот под шатором, да седи на песку, да пије камиље млеко, и његова је предност што је то њему омиљен стил живота“. Аламбо је додао да Гадафија чува „специјална покретна јединица састављена од чланова његове породице“ пошто су то „једини људи којима он верује“.

Муса Ибрахим, бивши Гадафијев портпарол, тврди да је његов стари шеф у Либији и да је доброг физичког и менталног здравља, извештавају стране агенције. Према његовим речима, Гадафијева војска је још увек снажна и још контролише „огромна подручја“ Либије.

У Нигер је до сада стигло тридесетак либијских држављана, међу којима су три генерала Гадафијеве војске и један од његових синова, Ал-Сади Гадафи. Портпарол владе Нигера потврдио је јуче у раним јутарњим часовима да се Ал-Сади придружио генералима у главном граду те земље Нијамеју.

Како наводи АП, а преноси Бета, генерали покушавају да обезбеде да и друге Гадафијеве присталице дођу у Нигер. Аламбо је рекао да је повлачење из Либије уследило након што је војска бившег режима изгубила сваки контакт с Гадафијем. Према његовим речима, он је с командантима своје армије последњи пут разговарао пре три седмице, и од тада му се губи сваки траг. Аламбо је за пад Триполија у руке побуњеника окривио једног од Гадафијевих команданата од поверења, који је руководио одбраном главног града, а који је седмицама раније тајно прешао на страну опозиције.

После пада Триполија и губитка контакта с Гадафијем, његове снаге једино настоје да спасу себе, рекао је Аламбо и додао да су се најближи Гадафијеви сарадници најпре скривали у градовима Бани Валид и Себа, али да су се одлучили на бег кроз пустињу када су чули да се побуњеници брутално свете припадницима бившег режима. Номадско племе Туарега, које живи дуж граница Либије с Нигером, Малијем, Алжиром и Чадом, сада је међу највернијим заштитницима Муамера Гадафија и врши притисак на власти Нигера, земље у којој има утицај, да гарантује азил припадницима његовог режима.

У међувремену, амерички државни подсекретар за Блиски исток Џефри Фелтман допутовао је у Либију где је разговарао са председником Прелазног националног већа Мустафом Абделџалилом. Након састанка са Абделџалилом Фелтман је изјавио да је охрабрен чињеницом да Прелазни национални савет успоставља све већу контролу над безбедносним и полицијским снагама. Он је такође нагласио да ће САД што пре поново отворити амбасаду у Либији. Фелтман је највиши амерички званичник који је дошао у Триполи од када су побуњеници заузели главни град 23. августа.

Гадафијеве присталице, како извештавају стране агенције, припремају се за паљбу ракета у Вади Динару и наносе нафту на главни пут. Бани Валид је „бојиште у ишчекивању“, наводи АП, преносе агенције. НАТО је претходног дана бомбардовао Сирт, Вадан и Зилах. Бани Валид, Сирт и Сабха су три најважнија града која су још увек у рукама Гадафијевих присталица.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер