недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мали: Војни удар у престоници Бамаку - побуњени војници ухапсили председника и премијера земље
Хроника

Мали: Војни удар у престоници Бамаку - побуњени војници ухапсили председника и премијера земље

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. август 2020.

Побуњени војници ухапсили су у престоници Бамаку председника и премијера Малија, рекао је за агенцију Франс прес један од вођа побуне. 

Председник Ибрахим Бубакар Кеита и премијер Бубу Сисе "су под нашом контролом", рекао је војник за француску агенцију, желећи да остане неименован. Он је додао да председник и премијер на путу за Кати, војну базу у преграђу Бамакоа у којем је почела побуна.

Агенција Ројтерс јавља да су два безбедносна извора потврдила да је ухапшен председник, али додаје да његовог портпарола није могао да добије за коментар.

Побуна малајских војних јединица почела је раније данас, а извори Спутњика су рекли да су побуњеници ухапсили бројне министре и високе официре. Сматра се да је побуна повезана са финансијским притужбама војника. Локални медији су објавили да су за организовање побуне одговорна четири војна званичника.

Очевици су за Спутњик рекли да су и цивили излазили на улице главног града Бамака, да се повремено чује пуцњава, док су побуњени војници испаљивали су упозоравајуће пуцње у правцу председникове резиденције.

„Масовне демонстрације одржавају се у главном граду Бамако. Демонстранти захтевају оставку председника Ибрахима Бубакар Кеита. Побуњенички војници шетају улицама и поздрављају гомилу демонстраната на Тргу независности у центру града“, рекла је једна особа.

Влада је пре тога затражила од побуњених војника да "спусте оружје", обећавши да је спремна да с побуњеницима уђе у "братски дијалог како би се решили неспоразуми".

Побуна "показује одређену количину фрустрације која можда има легитимне разлоге", рекао је раније у саопштењу премијер Малија. Била је то прва реакција на побуну која потреса главни град од уторка ујутру.

Извор руског министарства спољних послова изјавио је за Спутњик да Москва „помно прати догађаје“ и проверава информацију да су побуњеници ухапсили председника.

​Портпарол генералног секретара Уједињених нација Антонија Гутереша рекао је да шеф УН-а помно прати ситуацију и позива грађане Малија да сачувају демократске институције у земљи.

Бивша колонијална сила Француска осудила је побуну која је избила унутар кључне војне базе, 15 километара од главног града. Председник Емануел Макрон разговарао је о кризи која је избила у Малију с председницима Нигерије, Обале Слоноваче и Сенегала и пружио "пуну подршку напорима медијације земаља западне Африке".

Кеита је освојио други председнички мандат на изборима 2018.

У земљи влада незадовољство због корупције, лошег вођења економије и погоршања безбедносне ситуације.

Још није јасно колико војника је учествовало у побуни.

(Хина, Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер