Početna strana > Rubrike > Dokumenti > Zaključci o radu suda i tužilaštva BiH, referendumu i zloupotrebama "Visokog predstavnika"
Dokumenti

Zaključci o radu suda i tužilaštva BiH, referendumu i zloupotrebama "Visokog predstavnika"

PDF Štampa El. pošta
Narodna skupština Republike Srpske   
petak, 15. april 2011.

 

Na osnovu člana 70. stav 1. tačka 2. Ustava Republike Srpske, članova 182., 187. stav 1. i 2. i 254. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 31/11), a nakon razmatranja Informacije o istraživanju i procesuiranju ratnih zločina i traženju nestalih lica, Narodna skupština Republike Srpske na Četvrtoj posebnoj sjednici, održanoj 13. aprila 2011. godine, donijela je sljedeće

Z A K Lj U Č K E

 

1.Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da je rad Suda i Tužilaštva BiH, selektivan pristup istraživanju i procesuiranju ratnih zločina, različiti standardi u vođenju postupka i presuđivanju, bio na štetu srpskog naroda i sa jasnom političkom tendecijom stvaranja po Srbe krajnje negativne slike o ratnim dešavanjima u BiH.

2.Narodna skupština Republike Srpske ni na koji način ne želi da zaštiti ili amnestira bilo koga od odgovornosti za počinjene ratne zločine, nego naprotiv, insistira da svi koji su počinili ratne zločine budu procesuirani, bez zadrške ili bilo kakvog selektivnog pristupa.

3.Narodna skupština Republike Srpske odbacuje kao nedopustivu, s aspekta važećih pravnih normi, retroaktivnu primjenu Krivičnog zakona BiH na slučajeve počinjenih ratnih zločina, a pogotovo njegovu selektivnu primjenu isključivo na pripadnike srpskog naroda i traži reviziju svih sudskih postupaka kojima su kazne zatvora za ratni zločin izrečene retroaktivnom primjenom Krivičnog zakona BiH.

4.Narodna skupština Republike Srpske se ograđuje od rada Suda i Tužilaštva BiH.

5.Narodna skupština Republike Srpske smatra da rad i djelovanje Suda i Tužilaštva BiH generiše međunacionalnu mržnju i netrpeljivost.

6.Narodna skupština Republike Srpske smatra da je reforma pravosuđa u BiH vođena na pogrešnim osnovama i nije dala adekvatne rezultate.

7.Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da RepublikaSrpska, kao strana potpisnica Aneksa 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma, nije postigla sporazum sa Federacijom BiH za prenošenje nadležnosti za Sud i Tužilaštvo BiH na nivo BiH, kako je propisano članovima 3.5.a. i 4.4.e. Ustava BiH .

8.Narodna skupština Republike Srpske tvrdi da za svaki prenos nadležnosti mora da postoji sporazum strana potpisnica, te da u slučaju nametnutih zakona od strane Visokog predstavnika tih sporazuma nije bilo.

9.Narodna skupština Republike Srpske, u ime Republike Srpske koja je potpisnica svih aneksa Dejtonskog mirovnog sporazuma, tvrdi da Parlamentarna skupština BiH ne može da donosi zakone izvan nadležnosti koje su Ustavom BiH izričito pobrojane kao nadležnosti BiH.

10.Narodna skupština Republike Srpske odbacuje kao nedopustivu praksu da Parlamentarna skupština BiH može da donosi odluke u ime strana u BiH, te da ne predstavlja legalnu alternativu institutu sporazuma strana potpisnica aneksa Dejtonskog sporazuma.

11.Narodna skupština Republike Srpske odbacuje mogućnost da se ustavnim promjenama verifikuje nadležnosti koje su prenošene na nivo BiH putem nametnutih zakona od strane Visokog predstavnika.

12.Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da je Visoki predstavnik zloupotrijebio ovlaštenja da bi nametao zakone, te da on prema bonskoj deklaraciji ima isključivo ovlaštenja da donosi odluke iz nadležnosti Predsjedništva i Savjeta ministara BiH.

13.Narodna skupštia Republike Srpske traži ukidanje međunarodnog protektorata putem ukidanja institucije visokog prestavnika u BiH.

14.Narodna skupština Republike Srpske smatra da je neophodno razmotriti nelegalno nametnute zakone od strane Visokog predstavnika, te ustanoviti mogućnosti da se ospori njihovo pravno dejstvo.

15.Narodna skupština Republike Srpske u skladu sa Aneksom 10 član traži od Visokog predstavnika da Narodnoj skupštini Republike Srpske podnese izvještaj o svome djelovanju i na taj način informiše Republike Srpsku kao stranu potpisnicu Aneksa 10.

16.Narodna skupština Republike Srpske pokreće inicijativu da se održi međunarodna naučna konferencija pravnih ekspereta na temu provođenja Dejtonskog sporazuma i djelovanja Visokog predstavnika.

17.Narodna skupština Republike Srpske ponovo poziva Visokog predstavnika da bez odlaganja amnestira sve osobe kojima su ranijim odlukama Visokih predstavnika, a izvan sudske i zakonske procedure, oduzeta ili suspendovana garantovana građanska prava, te da im ista budu bez odlaganja u potpunosti vraćena.

18.Narodna skupština Republike Srpske traži od svih institucija Republike Srpske da obezbijede svim svojim državljanima i građanima ljudska prava ia slobode zagarantovana Ustavom Republike Srpske i Aneksom 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma uključujući jednako pravo na rad svih građana bez ograničenja bilo koje vrste, kao i pravo na sudsku zaštitu i odbranu, sve dok visoki predstavnik ne ukine sankcije nametnute na nedemokratski način.

19.Narodna skupština Republike Srpske smatra neprihvatljivim apelacionu ulogu Suda BiH.

20.Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva da se izmjeni Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTS) BiH i da se on uskladi sa ustavnim poretkom BiH, te da svaki nivo vlasti u BiH ima VSTS za pravosuđe na tom nivou.

21.Narodna skupština Republike Srpske traži da se razdvoji Visoki sudski od Visokog tužilačkog savjeta.

22.Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da je neprihvatljivo da pravosudni organi na nivou BiH svojim poslovnicima proširuju svoje nadležnosti.

23.Narodna skupština Republike Srpske odbacuje inicijativu za uspostavljane Vrhovnog suda BiH.

24.Narodna skupština Republike Srpske odbacuje inicijativu za formiranjem pravosudne akademije na nivou BiH.

25.Narodna skupština Republike Srpske će formirati anektni odbor u cilju sagledavanja dosadašnjeg sprovođenja Dejtonskog mirovnog sporazuma i ispitivanja rada institucije visokog predstavnika u BiH.

26.Narodna skupština Republike Srpske traži izvještaj o radu nadzornog tijela za praćenje provođenja državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina.

27.Narodna skupština Republike Srpske traži od Vlade Republike Srpske uspostavljanje Fonda za pružanje pomoći porodicama optuženim za ratne zločine.

28.Narodna skupština Republike Srpske smatra neprihvatljivim da u Sudu i Tužilaštvu BiH rade predstavnici stranih ambasada.

29.Ovi zaključci stupaju na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srpske".

PREDSJEDNIK
Datum: 13. april 2011. godine;NARODNE SKUPŠTINE

 

Mr Igor Radojičić

 

Na osnovu člana 70. stav 1. tačka 2. Ustava Republike Srpske, članova 182., 187. stav 1. i 2. i 254. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 31/11), a nakon razmatranja Informacije o istraživanju i procesuiranju ratnih zločina i traženju nestalih lica, Narodna skupština Republike Srpske na Četvrtoj posebnoj sjednici, održanoj 13. aprila 2011. godine, donijela je sljedeći

ZAKLjUČAK

1.      Narodna skupština Republike Srpske smatra da je Visoki predstavnik dajući nalog o suspendovanju odluke Centralne izborne komisije BiH o izborima organa vlasti u Federaciji BiH prekršio zakone i time učinio organe vlasti u Federaciji BiH nelegalnima.

  1. Ovaj zaključak stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srpske".

Broj:    01-        /11                                                            PREDSJEDNIK

Datum: 13. april 2011. godine                           NARODNE SKUPŠTINE

 

                                                                                                            Mr Igor Radojičić

 

Na osnovu člana 70. stav 1. tačka 2. Ustava Republike Srpske, članova 182., 187. stav 1. i 2. i 254. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 31/11), a nakon razmatranja Informacije o istraživanju i procesuiranju ratnih zločina i traženju nestalih lica, Narodna skupština Republike Srpske na Četvrtoj posebnoj sjednici, održanoj 13. aprila 2011. godine, donijela je sljedeći

ZAKLjUČAK

1.      Narodna skupština Republike Srpske smatra da je neophodno održati referendum u Republici Srpskoj, a u skladu sa Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi Republike Srpske, na kojem bi se građani Republike Srpske izjasnili o nametnutim zakonima i kršenju konvencije o ljudskim pravima od strane Visokih predstavnika, te će u skladu s tim donijeti Odluku o raspisivanju referenduma.

 

  1. Ovaj zaključak stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srpske".

Broj:    01-        /11                                                                       PREDSJEDNIK

Datum: 13. april 2011. godine                        NARODNE SKUPŠTINE

 

                                                                                                    Mr Igor Radojičić

 

 

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner