недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Источно кинеско море у вртлогу геостратешког сукоба Пекинга и Вашингтона

Kоментари (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 04 фебруар 2013 14:20
А.Ч.
Самуел Хантингтон :"Сукоб цивилизација"...
Препоруке:
20
2
2 понедељак, 04 фебруар 2013 15:26
МАС
Очигледан је труд господина Поповића на сакупљању информација и писању овако комплексног текста са пуно података и детаљним анализама савремене ситуације. Нарочито је интересантно спомињање података из 15. века.
Нисам читала Хантингтона.
Препоруке:
25
0
3 понедељак, 04 фебруар 2013 17:20
Rado
Pokušaj obuzdavanja Kine liči na slične aktivnosti SAD, VB, Francuske i Holandije prema ekonomskoj ekspanziji Japana u JI Aziji i na Pacifiku. Otkazivani su raniji ugovori Japanu za isporuku energeneta i sirovina iz ovog regiona što je podgrejalo a kasnije i razbuktalo japanski militarizam jer je njegova industrija i uopšte ekonomija bila dovedena u pitanje. Ishod znamo: pohod na Mandžuriju, Koreju, Filipine a kasnije i Perl Harbur. Istorija se ne ponavlja, ali iz nje treba izvlačiti pouke.
Haningtonov "Rat civilizacija" se neće dogoditi, makar ne u onom vidu kako on to predviđa. Pre je moguć rat unutar iste civilizacije.
Препоруке:
22
0
4 понедељак, 04 фебруар 2013 17:21
Језик 45
Фантастично и до детаља лепо објашњено чему толика гужва око тако малецких острваца између две озбиљне државе. Када би бар било становника, па да их неко пита јесу ли Јапанци или Кинези. Мада, ко зна да ли би их неко питао, па и када би рекли, да ли би то икоме било важно.
Препоруке:
21
5
5 понедељак, 04 фебруар 2013 19:41
thinking maize
Узгред, како се завршило оно звецкање оружјем између Грчке и Турске око неких налазишта нафте и гаса у Егеју!? Нису се Грци и Турци качили само око Кипра већ ПРЕ СВЕГА због нафте& гаса!? Колико сам упознат та налазишта се протежу дуж целе источне обале Медитерана, при чему су најбогатија поља у близини грчке, кипарске и израелске обале, а Турци су ту остали "кратких рукава"!? Нешто не чух да су та налазишта кренула у експлоатацију!? Уместо тога кренуле су приче са "Набуком" и "Јужним током", са највероватнијом РУСКОМ ПОБЕДОМ!? У том смислу, могуће је да Кина "диже џеву" док не "одради" посао са ЗАВРШЕТКОМ нафтовода& гасовода од Западног Сибира, са једне и Туркменистана& Казахстана са друге стране, ка њеној провинцији Синкјанг и даље ка истоку Кине. Ако се то оствари, Кина НЕЋЕ МОЋИ да буде УЦЕЊИВАНА са НЕДОСТАКОМ ЕНЕРГЕНАТА и биће сасвим свеједно КО ПОСЕДУЈЕ ПОМЕНУТА ОСТРВА!? А за то време Јапан и други USA сатрапи ће морати да купују оружје од "Ујка Сема" уместо да се развијају...
Препоруке:
25
2
6 понедељак, 04 фебруар 2013 19:58
Језик 45
@ Thinking maze
Да ли стварно милсите да су сви па и потенцијални сукоби засновани само на томе чије ће бити залихе енергената?
Препоруке:
15
0
7 понедељак, 04 фебруар 2013 20:53
Reddy
@Језик 45

Као да нисте погодили поенту. Одакле изведосте такав закључак? У питању је релативно специфична ситуација и релативно специфична тактика. Томе навелико и поодавно прибегава и друга страна. Тако не мора бити али је претпоставка здрава, извесно могућа!
Препоруке:
8
2
8 понедељак, 04 фебруар 2013 21:09
Aleksandar
@МАС

Нисам читала Хантингтона.

I ne treba da citate tu CIA sponzorusu sa Harvarada koja je izbljuvala ogromnu kolicinu lazi i dezinformacija (u okviru politickih nauka i kao tkz "public intellectual"). Bezvezna teza o tkz. "sukobu civilizacija" je trebala da posluzi za nastavak militarizacije americkog drustva posle kraja hladnog rata i sustini je jedna rasisticka teza da ISLAM odnosmo muslimanske zemlje predstavljaju smrtnu pretnju zapadnoj civilizaciji, pa zato SAD moraju da idu da ratuju sa muslimanima u njihovim zemljama da im ne bi dosli u SAD da sa njima ratuju tamo. To je ta suluda teza.

Tkz. "sukob civilizacija" nema veze sa Kinom, jer je Hantington umro jos pre nego sto je ova postala ekonomska sila. Dakle, prvi komentator je samo izvalio jednu glupost koja nema veze sa temom teksta.
Препоруке:
17
0
9 понедељак, 04 фебруар 2013 21:37
thinking maize@ Aleksandar @МАС
Хантингтон је умро пре годину-две, довољно да ДОЖИВИ ПОЧЕТАК његових и америчких НАЈГОРИХ НОЋНИХ МОРИ! Сви амерички покушаји УЦЕЊИВАЊА Кинеза путем ОГРАНИЧАВАЊА ПРИСТУПА РЕСУРСИМА преко тзв. "Арапског пролећа", акције у субсахарској Африци и хушкања њених далекоисточних сатрапа ОБИЋЕ ЈОЈ СЕ У ГЛАВУ, пошто се не може ДОВЕКА ШТАМПАТИ ЗЕЛЕНИ ТОАЛЕТНИ ПАПИР са мотивом пирамиде са "свевидећим оком"!? Иначе њихова тзв. "елита" спрема се за грађански рат и увођење својеврсног фашистичког система у тој великој земљи, СУСПЕНДОВАЊЕМ њиховог Устава путем тзв. "директиве" бр. 51, издате од "америчког председника"!? Једном речју, прелази се од Империје Меке Моћи, описане у Хакслијевом "Врлом Новом Свету", ка Империје Тврде Моћи, описане у Орвеловој "1984"!? Да подсетим, тамо је ОПИСАНА ТИРАНИЈА Великог Брата у "ОКЕАНИЈИ", а не у "Евроазији" или "Истазији"!? Сад будите мало луцидни, па ЗАМИСЛИТЕ која се Империја крије иза назива "Океанија"!? А ко ће бити ПРАВИ "Винстон Смит", пааа... ВИДЕЋЕМО!
Препоруке:
19
2
10 понедељак, 04 фебруар 2013 22:34
МАС
@ Thinking maize
Потпуно се слажем са свим што сте рекли у вези са "Врлим новим светом" и "1984." Такође, постоји супер филм о испирању мозгова, који на леп и прихватљив, а шокантан начин објашњава настајање неких сулудих идеологија и како их људи прихвате, мада у почетку мисле и да то није могуће, а зове се "Талас". Мислим да је тако могуће креирати мишљење јавности, што је застрашујуће, јер се, очигледно користи.
Препоруке:
13
0
11 понедељак, 04 фебруар 2013 22:39
Језик 45
@ Ready
Слажем се са аутором, али не сматрам да су сви сукоби засновани на енергентима, има ту много више ствари, као и у овом случају, што је господин Поповић потанко написао и објаснио.
Препоруке:
8
0
12 уторак, 05 фебруар 2013 06:59
thinking maize@ MAC
Древни хиндуистички списи говоре о "маји", копрени која прекрива свет и спречава људе да спознају праву суштину света и ствари у њему. Очигледно се неки људи баве продукцијом "маје", као што је очигледно да су неки други људи ту намеру прозрели. Поред "физике" натуралистичке и хуманистичке, очигледно нам је потребна и МЕТАФИЗИКА да би били свесни те БОРБЕ СЕНКИ, која се води, како због ВЛАДАВИНЕ СВЕТОМ, тако и због ЗАДОБИЈАЊА ДУШЕ СВЕТА! Свако добро!
Препоруке:
11
0
13 уторак, 05 фебруар 2013 18:05
Млади Џедај
Мислим да цивилизације више функционишу на културном него на политичком нивоу. Ово је сукоб политичких савеза, а не цивилизација.

Што се тиче Хантингтона - теорија није његова, теорију цивилизација је поставио Николај Данилевски још у 19. веку, само их је звао "културни типови".
Препоруке:
5
0
14 уторак, 05 фебруар 2013 18:12
Stanić Milan
V. dobra opservacija g. Thinkeringa kad su u pitanju geostrateške igre sa USA u glavnoj ulozi.Bez obzira na ciljeve USA i njenih satelita neće niko moći sprečiti Kinu u njenoj nameri da pod svoj suverenitet vrati Tajpeh,isto na način kao što je to učinila sa Hong-Kongom.Treba zamisliti zemlju koja je za prošlu godinu imala preko 3.600 milijardi USA dolara deviznih rezervi, sa ogormnim ulaganjem u američku privredu,kada je bukvalno spasila američke finansije ulažući 800 milijardi dolara itd.itd.
Препоруке:
7
0
15 уторак, 05 фебруар 2013 23:38
thinking maize@ Млади Џедај
О сукобу цивилизација писао је и Освалд Шпенглер, а доста тога има код Арнолда Тојнбија, при чему тај аутор је 1946, кад је завршио краћу верзију његовог "Истраживања историје", нотирао да од 21 досадање цивилизације само њих 9 је преживело, од којих су 8 ПО ЊЕМУ у фази ОПАДАЊА, па и дисолуције, а само Западна је у фази успона, пошто није дошла ни до врхунца, који је по њему везан за постојање Империјалне фазе, коју су осталих 8 друштава већ прошли. Међутим, у његовом последњем делу (написаним 1973 са Јапанцем Икедом) "Изабери живот", тај корифеј веома је СУМЊИЧАВ у вези будућности Запада, наводећи да је Запад већ тад био у фази опадања ЗБОГ НАПУШТАЊА КАРАКТЕРИСТИЧНИХ ЗАПАДНИХ КУЛТУРНИХ ФОРМИ и усвајања НЕЗАПАДНИХ КУЛТУРНИХ ФОРМИ!? Тај став је још израженији (мада сам аутор не говори изрично о цивилизацијама) у делу "Успон и пад великих сила" (1986) Пола Кенедија, који помиње већ тад РЕЛАТИВНО економско опадање Америке, као најаче силе Запада. Значи, ради се о УЗНАПРЕДОВАЛОМ ПРОЦЕСУ!?
Препоруке:
5
0
16 уторак, 05 фебруар 2013 23:50
gg
tako se brani teritorija i 7km2 je vrijedno a ne kao mi
Препоруке:
6
0
17 среда, 06 фебруар 2013 14:00
Језик 45
Кинеска цивилизација већ прилично дуго траје, без прекида. У овом тексту имамо прилике да видимо шта се код њих дешавало још у 15. веку када су већ били моћни. Древне цивилизације ипак не одумиру тако лако, ако имају темеље у правим вредностима и не подлежу лако декаденцији која је знак да је нека цивилизација дошла до свог врхунца и један од првих знакова пропадања.
Препоруке:
4
0
18 среда, 06 фебруар 2013 19:33
thinking maize@ Језик 45
Кинеска цивилизација је један од ИЗУЗЕТАКА међу цивилизацијама, пошто је то СУШТИНСКИ ЦИВИЛИЗАЦИЈА ЈЕДНОГ ЕТНОСА, ХАНСКОГ, који је етногенезу започео пре око 4000 година у сливу Жуте реке, када је отприлике и почео развој њихових држава, уз проналазак писма. Кодификација њихове културе започета је за време тзв. периода "Пролећа и јесени" (9-6 век пне.), када су се пред крај те ере јавили класици њихове културе Кунг-фу-ци (Конфучије) и Лао-ци, док је у наредном периоду "Зараћених држава" (5-3 век пне.), дошло до државничког обједињавања ХАНСКОГ ЕТНИЧКОГ ПРОСТОРА и државничке кодификације (кодификација писма, мерног система, изградња првог од Великих Кинеских зидова и канала) под династијом Ћин, која је и дала име народу и држави (China). Први ВРХУНАЦ кинеске цивилизације био је досегнут за време следеће династије Хан (источне и западне), када је кренула експанзија у НЕХАНСКЕ СРЕДИНЕ, на југ у Анам, потоњи Вијетнам и на запад у правцу пута свиле, све до садашњег Синјанга и његових оаза.
Препоруке:
3
0
19 среда, 06 фебруар 2013 19:51
thinking maize@ Језик 45, наставак
Хан, најдуготрајнија кинеска династија (2 век пне. - 2 век не.) пала је почетком 3-ћег века, што је лепо описано у филму "Битка код Црвене стене", кад је спречено обједињавање Кине под једним од војсковођа позних Хана Као-Каом. Следећи врхунац Кина је доживела под династијом Танг (7-10 в.), кад је поново извршен продор у неханска подручја, на Запад у правцу Синкјанга, до Хиндукуша и садашњег Узбекистана, где су Кинези 751-ве поражени од арапског калифата. Поред тога били су значајни ратови са племенима садашњег Тибета и Ћинхаја, који су тад били ИЗУЗЕТНО РАТОБОРНИ, ни налик садањој мирољубивости следбеника далај-ламе. Следећи успон за време династије Сунг (10-12 в.) није био везан за ратове, већ цивилизацијско усавршавање, кад су унапређени ранији проналасци штампе, бусоле, папира и барута, као и поморство и трговина, спољња и унутрашња, уведена интензивна производња пиринча са 2, па и 3 жетве годишње и кинески чувени испити за класу мандарина-професионалних бирократа, ПРВИХ на СВЕТУ!
Препоруке:
3
0
20 среда, 06 фебруар 2013 20:06
thinking maize@ Језик 45, други наставак
Тај полет је био прекинут налетима варвара, Јурчена и Монгола, који су 1279 покорили целу Кину и завели изузетно суров експлоататорски режим. То није дуго трајало, тим пре што су Монголи имали неке неуспеле ратне походе, а почела је да се распада њихово примитивно племенско друштво, добро за освајања, али лоше за МИРНО ЦИВИЛИЗАЦИЈСКО НАПРЕДОВАЊЕ! То је довело до устанка тзв. "Жутих турбана", којег је брзо преузео један од споредних вођа устанка из средњег дела Јангцеа, иначе оснивач династије Минг. Кина је тад била ослобођена у једном даху, али су били постављени и основи минговске декаденције! Систем пореза је био најнефикаснији у целој историји Кине, па ни обнова поморске и трговачке активности под вођством легендарног адмирала Џенг-Хеа (иначе Кинеза-муслимана и евнуха!) у првој половини 15-тог века није на то много утицала. То стање је настављено до средине 17-ог века, кад су последњи Мингови ради гушења једне побуне позвали странце-Манџурце, који су основали задњу Ћинг династију.
Препоруке:
3
0
21 среда, 06 фебруар 2013 20:15
thinking maize@ Језик 45, трећи наставак
Ћингови су били строги, па и сурови окупатори (од њих је потекао за нас класични изглед кинеских мушкараца са перчинима, јер су Кинези као знак ПОКОРНОСТИ МОРАЛИ да БРИЈУ ВЕЋИ ДЕО КОСЕ, а остатак да СПЛЕТУ у КИКУ, тј. перчин!), али су ПОНОВО УЈЕДИНИЛИ Кину, што је омогућило обнављање привредне активности, која је доживела врхунац у раном 18-том веку. Такође, Манџурци се нису мешали у унутрашњу управу (задржан је мандарински бирократски систем са чувеним испитима), а традиционални верски живот је настављен и подстицан. Међутим цензура и систем пореза је био свеобухватан и врло често суров. Манџурци, као доскорашњи варвари, имали су велике амбиције и уз помоћ кинеских ресурса, убрзо су направили највећу државу на свету, која је на североистоку цео садањи руски приморски крај, на северу досезала Бајкалско језеро, на западу Балхашко језеро и цео садашњи Синкјанг и Тибет, уз присаједињене садашње хималајске државе Непал и Бутан, отприлике 13 милион квадратних километара. Но, они су били...
Препоруке:
3
0
22 среда, 06 фебруар 2013 20:31
Језик 45
@ Thinking maize
Свака част!
Препоруке:
3
0
23 среда, 06 фебруар 2013 21:04
thinking maize@ Језик 45, још мало па...
Но, они су били, као ВЛАДАЈУЋА, али ВЕОМА МАЛА МАЊИНА у кинеском царству, иако добри администратори и ратници, ипак несклони иницијативама покорених Кинеза, па док су уметност и трговина цветали, технологија и рана кинеска наука су стагнирали, што је на крају довело до великих националних пораза од Запада у 19-том и првој половини 20-тог века, кад та велика земља ЗАМАЛО није постала колонија! Ипак, усвајањем неких западних идеологија, пробуђена је кинеска самосвест и центрифугалне тенденције су заустављене, али то је довело до поједностављења кинеског друштва у опадању, чији се политички живот на крају свео на националистички Куоминтанг и Комунистичку партију Кине. Но, те идеологије у кинеским оквирима не можемо гледати западним очима, већ у контексту традиционалне кинеске цивилизације, која је АПСОРБОВАЛА и ПРЕРАЂИВАЛА СВЕ СТРАНЕ УТИЦАЈЕ! Тако су покинежени индијски будизам и варварски Ћинг манџурски владари, али и својеврстан кинески национализам, па и комунизам кинеских боја! Те...
Препоруке:
3
0
24 среда, 06 фебруар 2013 21:15
thinking maize@ Језик 45, ..., али малчичице и...
Те тенденце ПОКИНЕЖЕЊА страних идеологија и религија у случају Куоминтанга огледале су се у ПОКУШАЈУ ПРОГЛАШЕЊА позног неоконфуцијанизма за ДРЖАВНУ РЕЛИГИЈУ, као и СВЕОБУХВАТНУ ПРИМЕНУ тзв. Кинеске Стратегематске вештине (која у крајњој линији вуче корене из таоизма, другог великог кинеског духовног тока!) од стране Комунистичке партије Кине. Стицај околности, дискретна, али одлучна подршка Совјетског Савеза (уз повремене страшне Стаљинове грешке!), повремени успеси у борби против јапанског окупатора, као и доследна антифеудална политика КПК, на крају су привукли срца СЕЉАЧКЕ Кине, што је ОДЛУЧИЛО да комунисти поразе КОРУМПРАНИ Чанг-Кај-Шеков Куоминтанг, подржан од Американаца! И на крају, последњи успон Кине уследио је са кинеским отварањем под Денг-Хсиао Пингом и његовом политиком "Стотину цветова", која се ИПАК НИЈЕ ОДНОСИЛА и на плурализам власти! Економски, технолошки и научни плурализам ДА, али идеолошки, а још више политички НЕ! То се савршено слаже са основном друштвеном...
Препоруке:
3
0
25 среда, 06 фебруар 2013 21:28
thinking maize@ Језик 45, ... КРАЈ!
То се савршено слаже са основном матрицом кинеске цивилизације, ФОРСИРАЊЕМ СОЦИУМА, спрам ПРИВАТНОГ, што је типично КОНФУЦИЈАНСКИ НАЧИН! Јер у кампањама кинеских комуниста И ДАНАС препознајемо Конфучијев наук о "ИСПРАВЉАЊУ ИМЕНА", да "отац буде отац, син буде син,... да СВАКО ВРШИ СВОЈУ УЛОГУ у ПОРОДИЦИ и ДРЖАВИ, еда би Небо и Земља били задовољни и МИР и БЛАГОСТАЊЕ БИЛИ УСПОСТАВЉЕНИ у Средишњем царству"! Наравно и индивидуалистички таоизам има своју улогу, али НЕ И У ОРГАНИЗАЦИЈИ ДРЖАВЕ! Нпр. Кина, иако је врло рано оснивала велике и добро уређене градове, НИКАД НИЈЕ ИМАЛА ИШТА НАЛИК ГРАДСКОЈ САМОУПРАВИ Запада! Тако да је тај кинески НАЧИН, удружен са НАЈРАДИКАЛНИЈОМ ЗАПАДНОМ ИДЕОЛОГИЈОМ, изгледа у овом стадијуму развоја људскости ДОБИТНА КОМБИНАЦИЈА! Поштовани НСПМ-овци, имате на српском добре прегледе "Кинески свет" Француза Жана Жернеа и "Кина-историја, култура, религија" Руса Вјачеслава Маљавина, као и низ добрих специјалистичких књига на разне теме! Па, учите Срби, ТРЕБАЋЕ НАМ!
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер