субота, 11. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

„Прекомпоновање“ или освештени опортунизам

Kоментари (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 08 новембар 2012 10:40
Петар Петровић
Молим Вас да, као одговоран аутор, допуните текст анализом ситуације настале након избора 2008.! Реците нам да ли је тренд "усклађивања" политичких структура према републичкој коалицији настао управо тада после договора Тадић - Дачић? СНС јесте изневерила наде бирача, као и СПС пре њих. Међутим ни једни ни други нису изневерили "пут" који је трасирао ДС и страни амбасадори у Србији. "Усклађивања" на локалу почела су много раније, а посебно након избора 2008. када је отпочела отворена "превара" грађана од стране поменутих странака. Понављам, превару је иницирао ДС, а спровели и омогућили најпре СПС, а потом и СНС. Хоћете да нам кажете када је ДС вршио "усклађивања" на локалу онда је то био врхунац демократије и прагматизма? Сада када то ради СНС, онда је то лоша пракса!? Суштина је да су активностима ДС, СПС ио СНС демократски процеси у Србији изврнути руглу, јер се бирачима нуди једно у изборним процесима, а планира се и ради друго! Демократија је код нас у "коми", а ви о финесама?!
Препоруке:
18
0
2 четвртак, 08 новембар 2012 12:44
немате право жалбе
Демократије нема нигде – а и не треба да је има, зато што по принципу демократије побеђује већина која је гласала за нешто, а сви пунолетни имају аутоматски право гласа. Ако се зна да бар 20% пунолетних има IQ мањи од 90, а треба додати још 30% полу- и неписмених, то је Валхала за нас – политичаре. Можемо да вас вучемо за нос до миле воље и да ви при том још и верујете у “демократију“, која није ништа друго него демократура. Све док се не уведу (а, хвала Богу, никада неће) испити за познавање принципа политике, устава, закона, за добијање бирачке дозволе за стицање активног права гласа, биће тако. За дозволу пасивног бирачког права - још тежи критеријуми. Против дозвола сте? А возачке дозволе? Да ли бисте сели у аутобус који вози возач без дозволе, а притом је далтониста и једва у стању да вози тротинет? Не бисте? Зашто? Зато што "дискриминација" неспособних глупака није дозвољена? А таквима дајете право гласа? Демократски! Е, па тако вам онда и треба! Немате право жалбе.
Препоруке:
16
1
3 четвртак, 08 новембар 2012 15:06
Робеспијер
Да би се спречиле овакве ситуације, односно, трговина мандатима, непринципијелне коалиције, уцене малих партија...решење је једноставно - већински изборни систем. Верујем, да је такав систем, најбољи за Србију, јер омогућава какву такву стабилност. У већинском изборном систему, Србија се подели на 250 изборних јединица, колико има и посланика у НС, и гласа се за тачно одређену личност (именом и презименом), која ако освоји у првом кругу више од 50% гласова или у другом кругу просту већину, добија посланички мандат. Притом, може се направити, да бирачи који су га изабрали, у сваком тренутку могу и да га опозову и изаберу другог, ако не спроводи програм за који добио гласове (императивни мандат). Тако би смо у НС добили две или три партије, од којих би једна имала апсолутну већину да спроведе свој програм, чиме би била ослобођена уцена малих и трговине. Знала би да у сваком тренутку може да изгуби већину, ако се опозове неки њен посланик, чиме би била натерана да буде одговорнија.
Препоруке:
10
9
4 четвртак, 08 новембар 2012 15:18
Робеспијер
Већински изборни систем, тако омогућава Влади да у стабилнијим политичким условима спроведе свој програм. Тада се и јасно и види, у ком политичком правцу иде нека земља. Зато грађани увек у таквим системима добро одмере коме ће поклонити свој глас. Они верују у стручне и моралне квалитете особе за коју гласају, јер га познају, јер је из њихове средине. Тако би смо добили и равномерно представљање свих региона и области у Србији у НС. Не би смо добили да странке креирају своје страначке листе према подобности и послушности, као у пропорционалном систему и да се нестручни и некомпетентни крију и провлаче иза страначких листа за које се гласа. Свака странка би била приморана да предложи најбоље из својих редова за избор.

Исти систем применити и на локалу, те неће моћи централна власт да се игра са јасно израженом вољом бирача, која у пропорционалном систему и не постоји, сем ако неко не освоји преко 50% гласова.
Препоруке:
9
8
5 четвртак, 08 новембар 2012 20:37
Турас
Милојевић као да ниј живео у Србији у време ДС владавине.Откуд одједном толико апела за "демократизацију"и подругивања политичком опортунизму,који је на ови просторима евидентан још од турака.Господине Милојевићу, то су приче за време када су неке"важније"ствари у земљи Србији решене. Данас видимо да је узалудно да се узбуђујете,што је сјахао Кутрта а узјахао Мурта.
Препоруке:
3
2
6 четвртак, 08 новембар 2012 22:31
Laki
Mislim da nije najbolje shvaćen kontekst i sam idejni tok teksta. Kritika je upućena pre svega prema kovanici "kontinuitet vlasti" što je skoro izrođena definicija isključivo ove vlasti. Niko ne osporava da prethodnici nisu isto činili pa čak i utemeljili takvu praksu ali je isto tako naivno i opasno opravdavati postupke ove vlasti formulacijama da je i prethodna funkcionisala na podudaran način. Hoćemo li isto tako aminovati ekonomsko propadanje, korupciju, lopovluk, tajkunizaciju Srbije pod SNS-om uz objašnjenje da je u vreme DS-a stanje u Srbiji bilo podudarno. Treba ukazivati na anomalije i devijantnosti sistema, to je zapravo cilj i nikako ideološki i pristrasno opravdavati pogrešne postpuke sadašnjih vlasti.
Препоруке:
1
0
7 петак, 09 новембар 2012 11:37
Драган
@Турас
Постоји и гора могућност: сјаши Курта - узјаши Курта! Демократија је систем где гласови сто будала побеђују гласове деведесет и девт паметних. Али, поред све несавршености, то је најбољи систем који човечанство данас има на располагању.
Препоруке:
1
0
8 петак, 09 новембар 2012 11:51
Јужбина
@"немате право жалбе"
Није то сасвим добро поређење са демократијом - сести у аутобус који вози слеп, далтониста и тд. То је адекватно диктатури - сва контрола (власт) у једним рукама. Демократије зато и настоје да се раздвоји законодавна (скупштина, парламент), извршна (влада) и судска власт - ради узајамне контроле. Док то није урађено - нема ни демократије, бар не у њеном основном значењу. Према томе, у правој демократији не би требало да се деси да аутобус (државу) вози слеп, глуп, далтониста и тд.
Препоруке:
1
1
9 субота, 10 новембар 2012 10:30
Бели Орао
@јужбина. @Немате право жалбе.
Препоруке:
0
0
10 субота, 10 новембар 2012 22:27
nebeska krtica
Neshvatljivo je kako se tzv. prekomponovanje vlasti posmatra iz pogrešnog ugla - niko ne pokušava na silu da preuzme vlast po republičkom principu tamo gde to nije moguće, npr. u Vojvodini ili u još nekim opštinama. Stav SNS danas, a i DS pre 4 godine je principijelan, oni zahtevaju od SPS-a je da ne sede na 2 stolice. Obe stranke imaju pravo na to jer jedina SPS politika od kada je Dačić na njenom čelu je: neka su svuda različite koalicije na vlasti, ali neka smo mi u svakoj od njih i neka smo, po mogućstvu, što manje odgovorni, kako bi kada dođu izbori iznova predstavljali sebe kao opoziciju.
Ovo što sam rekao za Dačića, naravno, itekako važi i za Dinkića.
Препоруке:
0
0
11 недеља, 11 новембар 2012 23:36
Турас
Милојевић и демагогија о ометању "демократије" у Србији.Наводници су јер и у време 12година"демократије",које Милојевић не помиње јер је вероватно ОН био њоме задовољан,сада му смета ОВА "демократија" која нема ДС карактер.Госн Милојевићу зашто се као ваши бивши истомишљеници не "пресвучете",осим ако сте и даље у сорошевском табору.
Препоруке:
0
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер