Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Radovan Karadžić traži Kutiljera za svedoka

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 20 septembar 2012 15:33
ND
Jedan od poslednjih intervjua tada već bolesnog Alije Izetbegovića priredili su novinari lista "Start"(br.113 od 8.4.2003.godine) Ozren Kebo i Eldin Karić. 22 od 101 postavljenog pitanja je glasilo:

"Kada je, iz strateških razloga, trebalo nešto slagati, kako ste to sebi pravdali?"
Izetbegović na to kaže:
"Već ste odgovorili: strateškim razlozima".

Adil Zulfikarpašić:

"Početne razgovore za istorijski sporazum Srba i Muslimana radili smo zajedno sa gospodinom Alijom Izetbegovićem. Moja stranka MBO, a i osobno ja, duboko smo uvjereni da nema nijednog pravog razloga za sukob Srba i Muslimana u Bosni, već, naprotiv, da su duboki korijeni dobrih komšijskih odnosa. Pa, ipak, do sporazuma nije došlo prije svega jer to nisu željeli Alija Izetbegović i stranka SDA."

Muhamed Filipović u feljtonu napisanom za sarajevski nedeljnik BH Dani kaže:

U SLEDEĆEM KOMENTARU...
Preporuke:
11
1
2 četvrtak, 20 septembar 2012 15:37
ND
"Sa Izetbegovićem smo se sastali 11.04.1991.godine, u njegovom radnom kabinetu u Predsjedništvu BiH. Kako sam ja imao prethodno neugodno iskustvo s njim, koji je ponekad običavao da zaboravi što je ranije kazao,..."

... da bi potom potpuno izbegao razgovor sa Izetbegovićem kao "zaboravnim" sagovornikom:

"Zbog mog ranijeg negativnog iskustva, vezanog za razgovore sa Izetbegovićem,
tražio sam da taj razgovor obavi Adil".


Adil Zulfikarpašić je taj razgovor i obavio, ukazao na opasnost po bosanske muslimane u ratu protiv Srba, a Izetbegović

"... smatra da je jedini izlaz iz nastale situacije u pregovorima sa Srbima. Kada je Adil Zulfikarpašić od njega zatražio da pregovara, Izetbegović mu je navodno rekao da on ne može da pregovara, da nije najbolja ličnost za to. Rekao je da Srbi njemu ne vjeruju, te da on iz tog razloga nije pogodan kao pregovarač. Zatražio je, onda, da mi, tj. Adil Zulfikarpašić i ja, u ime nas muslimana pregovaramo sa Srbima.

U SLEDEĆEM KOMENTARU...
Preporuke:
8
1
3 četvrtak, 20 septembar 2012 15:42
ND
"Osjećao sam da se u tom nelogičnom prijedlogu Izetbegovića krije neka zamka, te da nešto nije u redu".
Alija Izetbegović, po rečima Filipovića, pregovara sa srpskom stranom, ali o svom učešću u pregovorima "strateški laže":

"Služba za štampu SDA je učešće Alije Izetbegovića lukavo interpretirala na taj način kao da je Alija Izetbegović primio pregovarače, a ne da je i sam uzeo učešće u pregovorima. To je bila pripremljena rezerva da bi se lakše moglo učiniti ono što je uslijedilo, a to je bilo dezavuiranje samih pregovora. U tom momentu nismo primijetili tu zamku koja nam je lukavo postavljena."
Razgovori su dobro odmicali i onda, posle početnih dogovora, pregovarači su se 23.jula 1991. sreli sa Alijom Izetbegovićem, koji se tek bio vratio iz posete SAD-u. "Upravo po dolasku iz te posjete, Izetbegović je, na Aerodrumu Sarajevo, za TV BiH dao izjavu da mu je poznato da se vode tzv. srpskomuslimanski pregovori, da on to odobrava, te da se nada njihovom uspjehu".
U SL.KOM.
Preporuke:
8
1
4 četvrtak, 20 septembar 2012 15:50
ND
"TV Sarajevo je zatražila da u jednoj veoma popularnoj emisiji, tada poznate voditeljice političkih emisija TV Sarajeva Dubravke Kenić, koja je bila tada veoma dobro praćena, dvojica članova pregovaračkog tima daju obavijesti o toku i eventualnim rezultatima razgovora. Nije mi ni do danas poznato kako je došlo do toga da su za tu emisiju određeni upravo Adil Zulfikarpašić i Nikola Koljević.
Emisija je emitirana u elitno vrijeme, tj. u osam sati navečer. Nakon uvodnog dijela emisije, u kojem je sama voditeljica objasnila o čemu se vodi razgovor pred kamerama u studiju, kada su dvojica aktera emisije, Zulfikarpašić i Koljević, započeli da objašnjavaju razloge zbog kojih su vođeni pregovori, došao je grom iz vedra neba. Neko je u studio unio jedan papir. Voditeljica je pogledala na taj papir, preblijedila u licu i započela da ga čita. Bio je to faks iz Centrale stranke SDA.

U SLEDEĆEM KOMENTARU ...
Preporuke:
9
1
5 četvrtak, 20 septembar 2012 15:57
ND
U emisiji "Dvije strane Rubikona" voditelj postavlja pitanje:
Dobro se sjećam, ako sam dobro pročitao, u Lisabonu ste pristali na dogovor, a po povratku u Bosnu i Hercegovinu ste od tog dogovora odustali. Da li se sjećate zašto ste pristali i zašto ste onda odustali"?

i dobija od Izetbegovića sledeći odgovor:

"Svugdje postoje strategija i taktika. Ljudi to često ne razlikuju i brkaju. Naša strategija je bila: cjelovita, demokratska BiH. Ovi lisabonski razgovori, koje vi spominjete, bili su, koliko se sjećam, koncem mjeseca februara. Jedno pet do šest dana prije referenduma. Ja sam vam maloprije rekao kakav je referendum imao značaj za BiH. To je značilo preći Rubikon, pa biti sa ove ili sa one strane Rubikona. S ove strane Rubikona je agresija, a s one strane je građanski rat.
Tako da je nama je bilo izuzetno važno da se taj referendum održi. U toj situaciji ja sam verbalno dao podršku tom dokumentu, ali sam odbio da ga potpišem i do potpisivanja nije došlo.

U SL.KOM.
Preporuke:
8
1
6 četvrtak, 20 septembar 2012 16:04
ND
"Opšte je poznato da taj papir nije nikada potpisan. Naime, dokument je sadržavao i neke pozitivne stvari. Garantovao je cjelovitost BiH u postojećim granicama, međunarodno priznatim, i nezavisnost zemlje. Ali, imao je i negativnu stvar, a to je da je predviđao etničke regionalizacije koje su za nas bile neprihvatljive. Dakle, bilo je i dobrih i loših stvari. Ja sam rekao da je to dokument koji je dobar za nastavak razgovora i da ćemo te razgovore nastaviti - i mi smo ih kasnije nastavili u Briselu. Ali je bilo neophodno da ga ne odbijem tada, jer bi referendum došao u pitanje. Referendum se održavao 29. februara, a razgovori u Lisabonu 22. ili 23. februara, dakle jedno sedam dana prije referenduma, a bilo je vrlo važno za BiH da se referendum održi".
A na konferenciji za novinare održanoj odmah nakon povratka iz Lisabona Alija Izetbegović je govorio sasvim drugačije:

U SLEDEĆEM I POSLEDNjEM KOMENTARU...
Preporuke:
7
1
7 četvrtak, 20 septembar 2012 16:08
ND
(navodimo prema knjizi dokumenata: Miroslav Tuđman i Ivan Bilić: Planovi, sporazumi, izjave o ustavnom ustrojstvu Bosne i Hercegovine 1991.-1995. ; Zagreb, srpanj 2005.)

"Na sastanku u Lisabonu zaključeno je da BiH ostane u postojećim granicama, ali da se izvrši temeljita decentralizacija tako što će se osnovati nacionalne jedinice, koje će imati određenu samoupravu, izjavio je na večerašnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu predsjednik SDA BiH Alija Izetbegović.
Po Izetbegovićem riječima "koncesija SDS-a je što je ta stranka potvrdila integritet i nedjeljivost BiH".
"Naša koncesija je što smo prihvatili stanovitu reorganizaciju BiH, koja će uvažavati etničke razloge, iako to ranije nije bio naš koncept", objasnio je predsjednik SDA.
Istaknuvši da dolaze "dani raspleta", Izetbegović je ocijenio da "drugog puta nije bilo", te da je u Lisabonu "položen temelj, odnosno princip, koji je odledio jedno stanje koje je trajalo posljednjih godinu dana u Bosni i Hercegovini".
Preporuke:
7
1
8 četvrtak, 20 septembar 2012 16:53
Peter RV
"..Muslimansko vođstvo, predvođeno Alijom Izetbegovićem, ubrzo je promenilo stav i povuklo podršku Kutiljerovom planu, kako se veruje, na sugestiju SAD"
Ma kakvo ovo "kako se vjeruje" od Nato-servilne 'Bete'?
Poznato je da je Voren Zimerman dostavio poruku Klintona ,Aliji, da 'mudjahedini' dolaze u Bosnu da mu pomognu. Mir je dakle bio nepotreban.
Preporuke:
11
1
9 petak, 21 septembar 2012 10:22
Prvo skoci pa reci hop
Svak uzima što njemu odgovara iz historije kako bi zaokružio svoju istinu.

Realnost toga vremena je bila mnogo drugačija. U Hrvatskoj je uveliko bjesnio rat. Riješiti pitanje Bosne, a ne riješiti pitanje Hrvatske je u to vrijeme bilo naučna fantastika.

U svakom slučaju, ne treba zaboraviti da srpsko rukovodstvo u Bosni nikada nije prihvatalo Bosnu i Hercegovinu kao međunarodno priznatu i samostalnu državu, već isključivo kao "nešto" što će biti i ostati u sastavu krnje Jugoslavije.

Treba isto tako reći da je Izetbegović itekako bio pristao da Bosna i hercegovina ostane kao dio Jugoslavije, ali kao samostalna država u konfederaciji, ali da to Beogradu i srpskom rukovodstvu nije odgovaralo jer su oni insistirali da Jugoslavija ne bude savez država, već unitarna država kao i SFRJ, ne prihvatajući činjenicu da SFRJ više nema i da se ona raspala.

Dakle, možete isto tako kriviti i Miloševića što nije prihvatio ranija mirovna rješenja i spriječio rat prije Kutiljera.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner