недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Радован Караџић тражи Кутиљера за сведока

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 20 септембар 2012 15:33
НД
Један од последњих интервјуа тада већ болесног Алије Изетбеговића приредили су новинари листа "Старт"(бр.113 од 8.4.2003.године) Озрен Кебо и Елдин Карић. 22 од 101 постављеног питања је гласило:

"Када је, из стратешких разлога, требало нешто слагати, како сте то себи правдали?"
Изетбеговић на то каже:
"Већ сте одговорили: стратешким разлозима".

Адил Зулфикарпашић:

"Почетне разговоре за историјски споразум Срба и Муслимана радили смо заједно са господином Алијом Изетбеговићем. Моја странка МБО, а и особно ја, дубоко смо увјерени да нема ниједног правог разлога за сукоб Срба и Муслимана у Босни, већ, напротив, да су дубоки коријени добрих комшијских односа. Па, ипак, до споразума није дошло прије свега јер то нису жељели Алија Изетбеговић и странка СДА."

Мухамед Филиповић у фељтону написаном за сарајевски недељник БХ Дани каже:

У СЛЕДЕЋЕМ КОМЕНТАРУ...
Препоруке:
11
1
2 четвртак, 20 септембар 2012 15:37
НД
"Са Изетбеговићем смо се састали 11.04.1991.године, у његовом радном кабинету у Предсједништву БиХ. Како сам ја имао претходно неугодно искуство с њим, који је понекад обичавао да заборави што је раније казао,..."

... да би потом потпуно избегао разговор са Изетбеговићем као "заборавним" саговорником:

"Због мог ранијег негативног искуства, везаног за разговоре са Изетбеговићем,
тражио сам да тај разговор обави Адил".


Адил Зулфикарпашић је тај разговор и обавио, указао на опасност по босанске муслимане у рату против Срба, а Изетбеговић

"... сматра да је једини излаз из настале ситуације у преговорима са Србима. Када је Адил Зулфикарпашић од њега затражио да преговара, Изетбеговић му је наводно рекао да он не може да преговара, да није најбоља личност за то. Рекао је да Срби њему не вјерују, те да он из тог разлога није погодан као преговарач. Затражио је, онда, да ми, тј. Адил Зулфикарпашић и ја, у име нас муслимана преговарамо са Србима.

У СЛЕДЕЋЕМ КОМЕНТАРУ...
Препоруке:
8
1
3 четвртак, 20 септембар 2012 15:42
НД
"Осјећао сам да се у том нелогичном приједлогу Изетбеговића крије нека замка, те да нешто није у реду".
Алија Изетбеговић, по речима Филиповића, преговара са српском страном, али о свом учешћу у преговорима "стратешки лаже":

"Служба за штампу СДА је учешће Алије Изетбеговића лукаво интерпретирала на тај начин као да је Алија Изетбеговић примио преговараче, а не да је и сам узео учешће у преговорима. То је била припремљена резерва да би се лакше могло учинити оно што је услиједило, а то је било дезавуирање самих преговора. У том моменту нисмо примијетили ту замку која нам је лукаво постављена."
Разговори су добро одмицали и онда, после почетних договора, преговарачи су се 23.јула 1991. срели са Алијом Изетбеговићем, који се тек био вратио из посете САД-у. "Управо по доласку из те посјете, Изетбеговић је, на Аеродруму Сарајево, за ТВ БиХ дао изјаву да му је познато да се воде тзв. српскомуслимански преговори, да он то одобрава, те да се нада њиховом успјеху".
У СЛ.КОМ.
Препоруке:
8
1
4 четвртак, 20 септембар 2012 15:50
НД
"ТВ Сарајево је затражила да у једној веома популарној емисији, тада познате водитељице политичких емисија ТВ Сарајева Дубравке Кенић, која је била тада веома добро праћена, двојица чланова преговарачког тима дају обавијести о току и евентуалним резултатима разговора. Није ми ни до данас познато како је дошло до тога да су за ту емисију одређени управо Адил Зулфикарпашић и Никола Кољевић.
Емисија је емитирана у елитно вријеме, тј. у осам сати навечер. Након уводног дијела емисије, у којем је сама водитељица објаснила о чему се води разговор пред камерама у студију, када су двојица актера емисије, Зулфикарпашић и Кољевић, започели да објашњавају разлоге због којих су вођени преговори, дошао је гром из ведра неба. Неко је у студио унио један папир. Водитељица је погледала на тај папир, преблиједила у лицу и започела да га чита. Био је то факс из Централе странке СДА.

У СЛЕДЕЋЕМ КОМЕНТАРУ ...
Препоруке:
9
1
5 четвртак, 20 септембар 2012 15:57
НД
У емисији "Двије стране Рубикона" водитељ поставља питање:
Добро се сјећам, ако сам добро прочитао, у Лисабону сте пристали на договор, а по повратку у Босну и Херцеговину сте од тог договора одустали. Да ли се сјећате зашто сте пристали и зашто сте онда одустали"?

и добија од Изетбеговића следећи одговор:

"Свугдје постоје стратегија и тактика. Људи то често не разликују и бркају. Наша стратегија је била: цјеловита, демократска БиХ. Ови лисабонски разговори, које ви спомињете, били су, колико се сјећам, концем мјесеца фебруара. Једно пет до шест дана прије референдума. Ја сам вам малоприје рекао какав је референдум имао значај за БиХ. То је значило прећи Рубикон, па бити са ове или са оне стране Рубикона. С ове стране Рубикона је агресија, а с оне стране је грађански рат.
Тако да је нама је било изузетно важно да се тај референдум одржи. У тој ситуацији ја сам вербално дао подршку том документу, али сам одбио да га потпишем и до потписивања није дошло.

У СЛ.КОМ.
Препоруке:
8
1
6 четвртак, 20 септембар 2012 16:04
НД
"Опште је познато да тај папир није никада потписан. Наиме, документ је садржавао и неке позитивне ствари. Гарантовао је цјеловитост БиХ у постојећим границама, међународно признатим, и независност земље. Али, имао је и негативну ствар, а то је да је предвиђао етничке регионализације које су за нас биле неприхватљиве. Дакле, било је и добрих и лоших ствари. Ја сам рекао да је то документ који је добар за наставак разговора и да ћемо те разговоре наставити - и ми смо их касније наставили у Бриселу. Али је било неопходно да га не одбијем тада, јер би референдум дошао у питање. Референдум се одржавао 29. фебруара, а разговори у Лисабону 22. или 23. фебруара, дакле једно седам дана прије референдума, а било је врло важно за БиХ да се референдум одржи".
А на конференцији за новинаре одржаној одмах након повратка из Лисабона Алија Изетбеговић је говорио сасвим другачије:

У СЛЕДЕЋЕМ И ПОСЛЕДЊЕМ КОМЕНТАРУ...
Препоруке:
7
1
7 четвртак, 20 септембар 2012 16:08
НД
(наводимо према књизи докумената: Мирослав Туђман и Иван Билић: Планови, споразуми, изјаве о уставном устројству Босне и Херцеговине 1991.-1995. ; Загреб, српањ 2005.)

"На састанку у Лисабону закључено је да БиХ остане у постојећим границама, али да се изврши темељита децентрализација тако што ће се основати националне јединице, које ће имати одређену самоуправу, изјавио је на вечерашњој конференцији за новинаре у Сарајеву предсједник СДА БиХ Алија Изетбеговић.
По Изетбеговићем ријечима "концесија СДС-а је што је та странка потврдила интегритет и недјељивост БиХ".
"Наша концесија је што смо прихватили становиту реорганизацију БиХ, која ће уважавати етничке разлоге, иако то раније није био наш концепт", објаснио је предсједник СДА.
Истакнувши да долазе "дани расплета", Изетбеговић је оцијенио да "другог пута није било", те да је у Лисабону "положен темељ, односно принцип, који је одледио једно стање које је трајало посљедњих годину дана у Босни и Херцеговини".
Препоруке:
7
1
8 четвртак, 20 септембар 2012 16:53
Peter RV
"..Муслиманско вођство, предвођено Алијом Изетбеговићем, убрзо је променило став и повукло подршку Кутиљеровом плану, како се верује, на сугестију САД"
Ma kakvo ovo "kako se vjeruje" od Nato-servilne 'Bete'?
Poznato je da je Voren Zimerman dostavio poruku Klintona ,Aliji, da 'mudjahedini' dolaze u Bosnu da mu pomognu. Mir je dakle bio nepotreban.
Препоруке:
11
1
9 петак, 21 септембар 2012 10:22
Prvo skoci pa reci hop
Svak uzima što njemu odgovara iz historije kako bi zaokružio svoju istinu.

Realnost toga vremena je bila mnogo drugačija. U Hrvatskoj je uveliko bjesnio rat. Riješiti pitanje Bosne, a ne riješiti pitanje Hrvatske je u to vrijeme bilo naučna fantastika.

U svakom slučaju, ne treba zaboraviti da srpsko rukovodstvo u Bosni nikada nije prihvatalo Bosnu i Hercegovinu kao međunarodno priznatu i samostalnu državu, već isključivo kao "nešto" što će biti i ostati u sastavu krnje Jugoslavije.

Treba isto tako reći da je Izetbegović itekako bio pristao da Bosna i hercegovina ostane kao dio Jugoslavije, ali kao samostalna država u konfederaciji, ali da to Beogradu i srpskom rukovodstvu nije odgovaralo jer su oni insistirali da Jugoslavija ne bude savez država, već unitarna država kao i SFRJ, ne prihvatajući činjenicu da SFRJ više nema i da se ona raspala.

Dakle, možete isto tako kriviti i Miloševića što nije prihvatio ranija mirovna rješenja i spriječio rat prije Kutiljera.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер