среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Стање и изазови руске привреде

Kоментари (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 07 јун 2012 08:07
МП
Русија је природни мост ЕУ-Немачке ка највећим тржиштима на свету Кини и Индији.На срећу и Русије и Европе, на том одлично војно брањеном мосту постоји неисцрпан извор енергената и осталих стратешких сировина.А бога ми и радне снаге.А Србија?Она је испод моста.
Препоруке:
30
1
2 четвртак, 07 јун 2012 09:16
Ivan K
проблем руске привреде је њена унутрашња неповезаност


Ne razumem otkud taj problem nakon 70 godina planske privrede. Valjda delom zato sto je planski sistem obuhvatao sire podrucje (CCCP)? Ali u tom slucaju, zasto pokusaj da se umanji vaznost ponovnog ekonomskog ujedinjenja tog prostora?: ("Покушаји да се оснивањем Евроазијске уније појача глобална економска улога Русије могу дати само ограничене резултате,")

снижењу рејтинга допринела је и смена министра финансија Алексеја Кудрина, кога су финансијска тржишта перципирала као браниоца фискалне дисциплине, као и повећање социјалних давања.


Kremlj je imao drugaciju percepciju. Clanak i ne pokusava da objasni razloge cinjenica koje nudi.

Vidite, klima u Srbiji ne favorizuje promisljenost i studioznost. A Kriza zahteva inovacije. S tim u vidu, ja stremim temeljnom znanju. Nije nam dovoljan pregled svezih podataka, kao da je sve "u redu" i kao da smo apsolvirali temelje ruske ekonomije.
Препоруке:
19
0
3 четвртак, 07 јун 2012 09:22
Сава Савановић
Путин да примени рецепт Кирила Кравченка, извршног менаџера НИС, када је овај уклонио све лопове из фирме, па остварили невероватну добит.
Уклањање криминалаца и психопата из свих структура друштва и државе, омогућава поштеним и нормалним људима да дођу до изражаја, и напретка на свим пољима.
Препоруке:
46
0
4 четвртак, 07 јун 2012 09:46
Ђура
Докле год се инвестициона климе значајно не побољша, потенцијални инвеститори ће бити опрезни, те ће ино-инвестиције, које су имају и улогу трансфера модерне технологије, бити релативно ниске.


Тачно је да ино-инвестиције имају улогу у преношењу модерне технилогије, али врло ограничену. Најбољи начин за успон модерне технологије је рад на њој, који се опет најбоље условљава њеном потражњом. Модерну технологију у САД и Јапану, на пример, нису доносиле ино-инвестиције, већ државна, у САД пре свега војна, политика која је наметала потражњу и тако давала мотив људима да се тим областима баве. На пример, у Србији су, рецимо, Бус++ и лична документа биле одлична прилика за тако нешто, али је наше назадно руководство одлучило да је боље да напросто купи нечије туђе. Истина, захтевало се да буде домаћа фирма, али је то лако било формално задовољити. Уместо тога, одговорна држава захтева да развој буде комплетно домаћи! Тако се доводи модерна технологија, све остало је смешно.
Препоруке:
25
0
5 четвртак, 07 јун 2012 10:41
thinking maize
Аутор се потрудио да ову ОБИМНУ анализу поткрепи бројкама, проценама, извештајима... При томе се, УГЛАВНОМ позива на бројке, процене, извештаје... ММФ-а. На страну да ли су те бројке "штеловане" или не, важније је У ЧЕМУ СУ ИСКАЗАНЕ те бројке, процене, извештаји... имајући у виду УНИВЕРЗАЛНУ ОБРАЧУНСКУ ЈЕДИНИЦУ ММФ-а, америчку "националну" валуту ДОЛАР! ТУ ЈЕ, по мом скромном разумевању, ЗАЧКОЉИЦА! Да ли је ДОЛАР тако СТАБИЛАН и НЕПОДЛОЖАН ФЕД-овој (и оних ИЗА ФЕД-а!) МАНИПУЛАЦИЈИ, да би био прихваћен И ДАНАС као "универзална обрачунска јединица"!? У том погледу МНОГО је ЗАНИМЉИВИЈЕ гледати платне и финансијске билансе Русије односно евра, јена, јуана, рупије, ранда, крузеира (мислим да се тако зове бразилска валута!?), тј. валута ЕУ, Јапана, Кине, Индије, ЈАР, Бразила, тј. ПРЕМА "КОРПИ" РЕСПЕКТАБИЛНИХ СВЕТСКИХ ВАЛУТА, а не према зеленом папирићу званом долар! Да ово моје примечаније није без врага сведочи чињеница да земље BRICS-a, па и Јапан, све ВИШЕ ТРГУЈУ у њиховим валутама!
Препоруке:
28
2
6 четвртак, 07 јун 2012 14:18
Marko
Rusija ima velik BDP ali ono što meni upada je da preko 85% toga cine sirovine. Tj Rusija ima ogromna prostranstva sa sirovinama, ali veoma ovisi o trenutnoj cijeni tih sirovina.

Ovo je izuzetno specifična situacija i po tome je Rusija veoma slična arapskim zemljama Saud. Arabiji, Kuvajtu i ostalima. Tj svi žive od sirovina a nemaju vlastite proizvodnje niti razvoja. Zajedničko je i da vladajuća oligarhija uglavnom prisvaja veliku većinu zarađenog.

Ako neko može da me demantira, moliću popis par ruskih firmi koje izvoze svoje proizvode
Препоруке:
11
5
7 четвртак, 07 јун 2012 14:40
објективно
Добар, информативан текст. А закључке нека извлачи свако за себе.
Препоруке:
4
4
8 четвртак, 07 јун 2012 15:09
Misa
Ima ovde jedna zackoljica, a to je kolicina i cena energenata.
Rusija se vec ove godine suocava sa smanjenjem proizvodnje nafte, oko 3000000 barela dnevno, a smanjenje proizvodnje ce se ubrzavati. Sadasnja naftna polja se iscrpljuju i vec su presla zenit. Novih polja, i ako ih ima a nisam upoznat da su otkrivena, zahtevaju desetine milijardi investicija i godine da bi nse razvili. Tako da Rusija u najboljem slucaju vise nece moci da povecava proizvodnju nafte, a mnogo je izvesnije da ce doci do pada proizvodnje.
Slican je problem i sa gasom, SAD postaju najveci proizvodjac gasa do 2017te, sadasnje cene gasa u SAD su vise nego 4x jeftinije od Ruskih, a grade vec 7 terminala za izvoz gasa. Rusija ce se vec od 2015te naci pred pritiskom i kolicina i cena sto ce dovesti do naglog smanjenja prihoda od izvoza gasa. Ne vidim bas sjajnu perspektivu Rusije ako nastavi ovim putem.
Inace Putin je na vlasti od 1999te, da je hteo nesto da menja imo je dovoljno vremena.
Препоруке:
5
16
9 четвртак, 07 јун 2012 15:21
Влада Канада
Када се за меру вредности користи амерички долар, то је као када покушавате да измерите дужину нечега користећи ластиш. Колико је ластиш еластичнији, толико је мерење "објективније" и "реалније". У ово доба економских, политичких и војних криза са циљем да се сачува привилеговани положај из доба колонијализма, користећи изворе и јединице мере оних који губе цивилизацијку битку дефинитивно није добар прилаз и далеко је од тога да буде објективан. Објективнији и далеководији извори (чак и у Америци) виде ствари тотално супротно. Аутор покушава да буде објективан, што је за похвалу, али треба укључити и друге "мање" мерљиве параметре а то су људи (њихово школовање и перспектива) и капитал за улагање у економију. Декаденција, перверзије и хедонизам западног друштва (просто речено, нико неће да учи и да ради) нису основа развоја друштва на дуже стазе. Вишак новца за улагање није више у западним државама. Запад је изгубио трку, мада то још није признао. У току је борба за голи опстанак.
Препоруке:
16
0
10 четвртак, 07 јун 2012 15:46
Ivan K
Rusija ima velik BDP ali ono što meni upada je da preko 85% toga cine sirovine. Tj Rusija ima ogromna prostranstva sa sirovinama, ali veoma ovisi o trenutnoj cijeni tih sirovina.


Kao laik koji se trudi da bude informisan, mislim da je to tacno. Ipak, povecanje ruskog BDPa u zadnjih 10 godina je skoro potpuno zasnovano na rastu drugih privrednih grana npr. gradjevinske industrije.

Zajedničko je i da vladajuća oligarhija uglavnom prisvaja veliku većinu zarađenog.


Hmm, s obzirom na velicinu budzeta Ruske federacije, ne verujem.

Ako neko može da me demantira, moliću popis par ruskih firmi koje izvoze svoje proizvode


Nazalost NSPM ne dozvoljava "linkove na druge sajtove"... Rusija uglavnom izvozi naftu i metale jer joj je to ekonomski isplativo. Iz toga ne sledi da ona nema druge privredne grane, ili da one nisu u porastu.
Препоруке:
11
2
11 петак, 08 јун 2012 00:06
Бојан
Проблем код припреме објективних процјена напретка и перспективе напретка код нас и код Русије је сличан. Када преглед стања или потенцијала пишу западњаци, онда је он искривљено негативан. Када извјештај припремају домаћи, онда је он у комунистичко-корупционашком стилу, да се ствари прикажу што љепшима - није истинит, даје лажну слику и улива ни на чему засновану наду и сигурност. Тиме се домаћи субјекти уљуљкавају и спречава напредак.
Тако је и код нас и код Руса. Када се направи мост, све се ту велича, али нико се не пита колико је коштао тај мост, да ли смо га могли брже направити, да ли су наши на том послу нешто научили или га раде странци, колика је камата за кредите, да ли је неко уопште направио анализу алтернатива итд. Или други примјер представљања напретка у медијима: градска власт каже како је у граду направљено нових 2000 паркинг мјеста, а то су у ствари мјеста која су раније постојала само су сада обиљежена и наплаћују се.
Препоруке:
5
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер