четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Ненад Поповић: Решење за неликвидност привреде је кредит од Руске Федерације

Kоментари (22) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 10 јануар 2012 10:09
siniša
Naravno Nenade, brate rođeni.
Kad se jednom čovek susretne sa Rusima, nema više problema ni za pare, ni za posao, ni za bezbednost. Rusija majka. To je to.
Препоруке:
27
60
2 уторак, 10 јануар 2012 10:10
Сока
Уместо нових задуживања прво треба прогласити банкрот и извршити национализацију имовине стечене на нелегалан и шпекулативан начин, игнорисати ММФ и Светску банку и њихове "препоруке" које су смишљене да богати постану још богатији. Пољопривредну земљу поделити земљорадницима и стимулисати их, поништити сумњиве приватизације предузећа, судски гонити све функционере из власти (бивших и садашње) који су користили свој положај за приватан бизнис и богаћење.
Препоруке:
68
4
3 уторак, 10 јануар 2012 10:27
Никола
Ни током власти ДСС није било идеално, али је било далеко боље. Ево неких чињеница. Раст бруто друштвеног прихода 2007. године у Србији је био 7 посто, док је у 2010. био 1,9 одсто. Незапосленост у априлу 2008. године била је 13,3 одсто, а у априлу 2011. године скоро се удвостручила и износи 22,2 одсто. Када је реч о задуживању земље, подсетио бих да смо 2007. године вратили целокупни дуг ММФ-у, док данас Србија дугује ММФ-у скоро 2,5 милијарде евра, а укупни државни дуг достигао је скоро 15 милијарди евра или 44,4 одсто бруто друштвеног производа, што је горња граница задужености. Навешћу још неколико података који много говоре: уље је 2008. године коштало 79 динара, а данас кошта 130 динара. Хлеб је 2008. био 26 динара, док је данас 44 динара. Млеко је 2008. коштало 48 динара, данас 79 динара. Бензин је 2007. био 75 динара, а данас га плаћамо 125 динара.
Препоруке:
63
6
4 уторак, 10 јануар 2012 11:38
SKY
Salonsko vodjenje politike kod ovako birackog tela tesko moze da donese neke rezultate.Morate se malo vise aktivirati, izaci u narod i, napokon, jasno reci kako je DOS dosao na vlast. Samo sa time bi prekinuli sve ono sto vas povezuje sa DS, LDP i slicnim evroatlantskim kukavicijim jajima.Moj glas je vas glas...
Препоруке:
42
2
5 уторак, 10 јануар 2012 12:31
мерило драмске вероватноће
Напредњаци очекују постизборни савез са ДСС. Колико је реално да се будућа влада заснује на договору Николића и Коштунице?

- ДСС је спремна да разговара о ЕУ, Косову, Уставу, економији, Војводини, односно о свим важним и животним темама са свим национално одговорним странкама.

можда нисам добро прочитао?!

ако су СНС национално одговорна странка (тако сам разумео одговор).....

прво, мислим, ваља вам променити тај принцип.
Препоруке:
14
3
6 уторак, 10 јануар 2012 12:54
паја патак
„...Власт је убеђена да се владајућа коалиција неће превише променити ни после парламентарних избора? - Сигуран сам да хоће, јер народ жели промене...“ Па, народ је и на претходним изборима гласао – и шта је, захваљујући СПС-овој превари добио? Тако исто – само мало друкчије (можда неки други статисти) ће бити и сада.
Препоруке:
24
1
7 уторак, 10 јануар 2012 12:56
Агент
Решење за многе наше проблеме је у вишем степену сарадње са Руском Федерацијом.
Препоруке:
42
1
8 уторак, 10 јануар 2012 13:20
Plankton
Ovaj čovek jedva nešto razume iz ekonomije. To su, valjda, čuveni bosanski kadrovi koji su nas, jedno vreme, i pod Đinđićem usrećivali. Likvidnost se ne rešava na taj način. Šta biva posle kredita. Novi ciklus nepoverenja koji rađa novu etapu nelikvidnosti. Tipičan predstavnik Koštuničinog pogleda na svet. Bledo, jadno i sasvim nerazumljivo. Ceo DSS i Koštunica kao i njegovi mudrijaši iz ekonomske sfere stoje pod istim ideološkim kišobranom kao i ovi na vlasti. Narodu se sa njima sprema nova prevara. Svi zajedno su katastrofa za ovu zemlju i narod. Kakav Nenad Popović? Da li ovaj narod u Srbiji stvarno razume šta ga je snašlo? Da nas iz živog blata vade oni koji su nad doveli u ovu močvaru?
Препоруке:
19
41
9 уторак, 10 јануар 2012 13:32
морнар попај
„...јер народ жели промене...“ (?). Па, и биће неких малих. Мало ће се променити персонални састав Скупштине. На посланичке столице ће се посадити можда неких 30% других ...... – у зависноси од тога ко ће се максимално умилити председницима (пардон -власницима) својих странака. Доћи ће до коалиционих разговора. ДСС, која се држи својих прокламоиваних принципа, ако и буде са неким почела – неће (баш због тих принципа) ништа ни успети. Влада ће се формирати око свог досадашњег језгра (ДС) + мање-више истих статиста (режисер је исти) . Ако то, неочекивано, не успе: ту је СНС, која ће из чисто патриотских разлога и принципа, и против своје воље, наравно, морати да се жртвује и приђе ДС-у = ето већине. И ето... тако.... баш сам се заморио и огладнео! Одо` ја да се наједем још спанаћа: треба сакупљати снаге и енергије за следеће дубокоумне политичке анализе.
Препоруке:
13
2
10 уторак, 10 јануар 2012 13:57
Stijo
Od tog kredita isljučivo finansirati infrastrukturu!
Sisteme za navodnjavanje u Sremu, Banatu, Bačkoj, Mačvi, Pomoravlju, Šumadiji i svuda gde ima uslova!
Onda konačno železnički deo Koridora X odraditi kao i drumski koji će se pre završiti i naravno hidrocentralu ĐERDAP III obavezno napraviti!
Što se tiče ostalog, sva roba koju Srbija može proizvesti a koja zadovoljava standarde Ruske Federacije ona može njoj i prodati i time rešiti ključne stvari oko zaposlenosti i prihoda!
Naravno, ovaj put budite pametni i ne dozvolite da ulazite u koaliciju sa bilo kim, pa makar i ne pravili vladu jer Vam je prošla bila više nego polovična iako je bolja nego ova!
A bolja je samo u finesama ili nekih maksimum 20% što je opet NULA!
Препоруке:
15
0
11 уторак, 10 јануар 2012 14:12
брм
"О томе ће одлучити председник наше странке Војислав Коштуница. "
ja demokraaataa
"Неликвидност привреде је и даље наш највећи проблем. Ми смо понудили решење за тај проблем кроз зајам од Руске Федерације у износу од пет милијарди евра"
генијално, још да Кинези дају једно 10 милијарди у јуанима ...Русима и Кинезима наиме изгледа не треба враћати дугове..
"Као и увек, подржаваћемо сваку одлуку нашег народа на КиМ"
кад и како је "народ" на Косову донео ове одлуке? ко је "народ" косова? ако су део Србије валда смо ми народ који треба да одлучује..
Препоруке:
8
15
12 уторак, 10 јануар 2012 14:15
брм
"уље је 2008. године коштало 79 динара, а данас кошта 130 динара. Хлеб је 2008. био 26 динара, док је данас 44 динара. Млеко је 2008. коштало 48 динара, данас 79 динара. Бензин је 2007. био 75 динара, а данас га плаћамо 125 динара."
а колико је 2008. "коштао" евро? а колико нафта на светским берзама? а колико година је трајала светска криза? а колико предузећа је онда остало за распродају а колико сада?
Препоруке:
8
18
13 уторак, 10 јануар 2012 14:17
Радгост
Што се тиче извоза робе за тзв. широку потрошњу у Русију,руски купци плаћају у року 21 календарски дан од дана приспећа робе на место царињења робе у Русији.Заједно са временом трајања превоза то је укупно око 30 календарских дана од датума отпреме робе.Многи прозвођачи у Србији,радећи са земљама ЕУ, имају рокове плаћања 60-90 дана а кад су у питању испоруке за Русију захтевају авансно плаћање без признавања скривених мана на роби,уколико се констатују, при преузимању у магацину купца.
Кредити нису потребни,потребна је пре свега воља и поверење у руског купца.А српски политичари избегавају да говоре о поверењу у Русе.
Препоруке:
20
0
14 уторак, 10 јануар 2012 14:56
Јовиша Видић од Рудина
Код многих Срба влада уверење, да су саздани за све, да се разумеју у све и свашта: од спорта, политике, економије итд, што доказују и коментари. Како и сам нисам "пелцован" против тих особина, ево да и ја дам моје виђење о узимању зајмова- мада нисам економиста - већ машински инжењер. Последњих година Србија је узимала "бећарске" кредите, а то значи: кредит који је ишао у потрошњу, а тиме је између осталог купован социјални мир. Кредит је једно од средстава убрзаног напредка, уколико се домаћински користи. Погледајте како сељак - домаћин - користи кредит, наравно ако и он није "бећар". Ово би требало бити резумљиво "чак" и министру за економски развој. Дакле, сељак купи краву, крава отели теле, сељак придода свој труд и са својим радом, телетом и млеком, врати кредит, а крава му остане. Ето тако, руски кредит треба узети и уложити строго наменски у привреду и пољопривреду одакле би се обезбедила реална средства за плате, пензије и сл. Али, бећари не могу да чекају.
Препоруке:
12
1
15 уторак, 10 јануар 2012 15:57
Душан Ариљевић
Јесте да иду избори, јесте да је све дозвољено у погледу обећања и "усрећивања широких народних слојева" али је г. Поповић много претерао. Он се понаша као да је први чувар руске државне касе. Каже: Ми смо предложили да од Руса добијемо крдит од 5 милијарди долара. Чак износи елементе по којима ће тај кредит да се расподели, дужина отплате, грјс период итд, а наравно не зна под којим условима и да ли се тај аранжман уопште може остварити. Сасвим је нејасно зашто ДСС-ов економски стручњак није "предложио" финансијску меру у виду кредита од Руске Федерациј у износу од 10 милијарди долара тако би се препоручио свом председнику за два министарска мандата. То је у шали речено а у збиљи, како уопште неко ко мучи муку са цензусом има храбрости да се представља као фактор који решава проблем држани или народни! И зато је за Србију боље да то друштванце остане у "салонском статусу".
Препоруке:
4
14
16 уторак, 10 јануар 2012 16:01
strahinja
odlicno receno za kosovo. zasto su albanci imali pravo na referendum a srbi nemaju!? beograd je ponovo izdao narod na KiM.
Препоруке:
11
1
17 уторак, 10 јануар 2012 17:02
SKY @plankton
Da nisi pomenuo Djindjica tvoj post ne bi imao nikakvu tezinu. Ovako si bar nesto pokusao. A sto se tice Popovica i njegovog poznavanja ekonomije probaj da se malo raspitas jer je on doktor ekonomskih nauka...
Sad se vrati nazad pa procitj sta si ti napisao...
Препоруке:
15
1
18 уторак, 10 јануар 2012 17:17
Дејан
Не знам за став Русије у погледу кредита, иначе идеја није лоша.

Цео кредит мора да се искористи за стварање производних предузећа, куповину машина.

Пореском политиком да се стимулише извоз и производња, а истовремено да се повећају пореске стопе на услужни сектор, попут кладионица и угоститељких објеката.

Оно што ретко ко овде спомиње јесте да ћемо за 5 година да имамо муку да нешто извеземо у Русију.

Један од стратешких циљева Русије је да земља са 500 милиона необрађених хектара пољопривредне земље мора да прекине увоз прехрамбених производа.

Зато ми је мало неприлично да се прича: "имамо неограничено руско тржиште...". Свима па и Русима је циљ да продају, а не да купују.
Препоруке:
9
2
19 уторак, 10 јануар 2012 17:55
Мари
Ако Русија има стратешких интереса у Србији, даће кредит.
Мислим да Ненад Поповић то зна и да не говори напамет.
Руске везе су му знатне и значајне.
Узгред, он треба да преузме ДСС, а Кошутица да се одмори и буде му, само, важан правни саветник.
Тим парама развијати, пре свега, пољопривреду и пратеће привредне гране!

Будући да смо у тешкој були, а Нато и ЕУ неће толико отворити кесу, можда и наш Велики Вођа & камарила "легну" на руски кредит!
Међутим, ако су довољно накрали, и ако им је само то био циљ, верујем да им је авион за Малдиве већ спреман!
А ту је и Ватикан с "пацовским каналима".
Само то их може, физички!, спасти, као и Милована (то му је право име) Ђукановића.
Препоруке:
16
1
20 уторак, 10 јануар 2012 19:31
Луди Ванко
Нека то Конузин каже и нека да дознања ко му се допада на политичкоју сцени Србије.Овако све личи на ову огавну предизборбону кампању у којој и даље сви мисле да народ сиса весла и појма нема да га сви лажу.Неће вам изаћи на изборе, па нек вас ваши чланови гласају.
Препоруке:
7
3
21 уторак, 10 јануар 2012 22:30
Бранко Стојановић
Држава да се задужи од Руса и буде гарант, а онда да дели тај новац приватним предузећима, нејвероватније оним у власништву Поповића и његових другова.
Препоруке:
5
7
22 среда, 11 јануар 2012 08:13
Gile
Svedno ko će biti posle izbora na vlasti !!Nema razlike između opozicije i pozicije . Jednako su pametni .Problemi se rešavaju pozajmljivanjem para i to ti je to.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер