Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Evropske banke u Srbiji i "Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga"

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 20 jun 2011 13:26
Marko Gay
Dozvolite da objasnim nasu trilemu.

Emitovanje skoro celokupnog novca u opticaju kroz formu duga daje ovu ogromnu moc bankama na koju se svi zalite.

Ali sta je alternativa?

1. Da unesto banaka drzava pocne da emituje novac sa pokricem u infrastrukturnim projektima i realnim dobrima, kao u Hitlerovoj Nemackoj. Istina, to dovodi do brze izgradnje infrastrukture i skoro cudotvornog preporoda, pogotovu ako nemate para ili ste cak u dugovima. Ali to daje preveliku moc drzavi, pa ima lose politicke rezultate, barem s nase tacke gledista. Ipak, to je nas plan B.

2. Zlatni standard. Ne moze pratiti povecanje drustvenog proizvoda. Premala inflacija pa se nagraduju oni koji su vec zaradili i nece vise da ulazu niti privreduju. Ne daje nam slobodu da nastampamo pare kad god nam treba za vojsku/ rat.

3. Drzava da stampa pare bez pokrica. Vec radimo, ali veliko stampanje izazvalo bi veliku inflaciju. Ako bi sav novac stampala drzava, isti problem kao pod 1.
Preporuke:
4
24
2 ponedeljak, 20 jun 2011 14:51
Dijapazon
Dovoljno je procitati Zakon o Narodnoj Banci Srbije da coveku bude jasno da NBS nije tu da zastupa i stiti Republiku Srbiju i njene gradjane, vce zastupa i stiti strane banke na teritoriji Srbije.
Preporuke:
35
0
3 ponedeljak, 20 jun 2011 15:26
Bojan
Članak je dobar, ali imam mali komentar na dio o retroaktivnosti primjene zakona.

Da li se zakon odnosi na građane ili banke? On uređuje interese građana, ali se odnosi na banke, jer propisane sankcije itd u većini slučajeva pogađaju banke. Zbog toga mislim da bi teško bilo da se u ovom slučaju primjeni retroaktivnost jer bi ona zaista uticala na stabilnost institucije ugovora, kako kaže najEUropljanin.

Ovim zakonom je vlada potvrdila u stvari da ona u proteklih 10 godina nije vodila brigu o interesiam građana. Ni za ovaj zakon se ne može reći da predstavlja vrhunac brige vlasti, ali za razliku od prethodnih 10 godina, bar su malo zagrebali u sferu zaštite potrošača.

Sada ostaje da čekamo i vidimo koliko će u sledećih godinu dana biti izrečeno kazni na osnovu ovog zakona. Ja očekujem vrlo mali broj!
Preporuke:
12
0
4 ponedeljak, 20 jun 2011 15:49
Milence
@Dijapazon: odlična primedba. Upravo je i svrha ovog zakona da se građanima "zapuše usta". I zaista, ako se banke budu držale jednostavnih uputstava iz ovog zakona, više neće biti prigovora na koji će biti nemoguće odgovoriti brzo i jednostavno. Ovaj zakon, koristiću opise razumljive našim građanima, precizira količinu osiromašenog uranijuma u bombama koje će se i dalje bacati po civilnim objektima. Ako se neko bude bunio zbog toga što je osakaćen ili ozračen, agresor će da se pozove na član taj-i-taj, stav taj-i-taj. I kraj.

Preporuke građanima: svaki zajam vas vodi daljem osiromašenju. Nemojte trošiti više nego što zaradite, pošto je to znak da ulazite u dugove (obično preko kredita). Organizujte se tako da imate crni fond (u sadašnjim uslovima barem 1000 evra mora da bude u svakoj slamarici). Kupujte samo ono što vam treba, a ne ono šta želite. U kupovinu idite samo sa spiskom, i ne kupujte ništa van njega. Ako imate kredite/dugove, vraćajte prvo one sa najvišim kamatama.
Preporuke:
36
0
5 ponedeljak, 20 jun 2011 17:35
Čubaka
Zanimljivo je da se niko nije osvrnuo na praksu banaka da samostalno odredjuju kurs kada dodje rata na naplatu, a kredit je indeksiran recimo u evrima.Za sve ostalo banke imaju pokriće, za ime boga pa potpisali ste, i to je obično istina. Ceo ovaj zakon nije promenio ništa u uslovima zaduženja gradjana, bar onih mojih prijatelja koje sam ja pitao da li je lakše, a ovo što predstavlja ogoljenu pljačku od 5-6 evra mesečno i što je bilo vrlo lako sprečiti ostalo je nepromenjeno. Verujem da su jako pazili da i vuk ostane sit i ovce na broju.
Preporuke:
19
0
6 ponedeljak, 20 jun 2011 20:53
Bravo
Odličan tekst na veoma važnu temu, o kojoj se, razume se, malo ili ni malo govori u našim "slobodnim i demokratskim" medijima.
Preporuke:
20
0
7 utorak, 21 jun 2011 00:01
Alen.P
@Marko
Emitovanje novca od strane države a ne privatnih banaka jeste rešenje. Narod bar onda bih mogao da zna ko je odgovoran donekle, ovako malo ko ima pojma kada je emitovanje u rukama internacionalnih bankara.
Slažem se, zlato nije rešenje.

Stari Rostčajld je rekao: pustite me da kontrolišem emitovanje novca u državi i nije me briga ko je na vlasti! To je ono sta mmf i sve ove banke rade kod nas, i u mnogim državama širom sveta. Uskoro i u Libiji :-) . Ne radi se o nafti, ona je samo bonus.
Preporuke:
22
1
8 utorak, 21 jun 2011 08:57
Odbrana i poslednji dani
Odličan članak kao što smo navikli od g. Mirovića. Dinkić je čovek na čiju adresu treba da ide dugogodišnja pljačka građana Srbije lihvarskim kamatama.On je likvidirao domaće i doveo strane banke u Srbiju.Posle nas je još i lagao za onih 1000 evra.Sramota.
Preporuke:
18
0
9 utorak, 21 jun 2011 11:46
LI
@Alen

mislim,ne napaju Libiju toliko zbog nafte, već zbog toga što su bili inicijator pokušaja da se osnuje afrički "MMF", a oni bi isto učestvovali sa najviše sredstava.

proverite....
Preporuke:
13
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner