недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Драгољуб Живојиновић: Не опраштају нам рушење царства

Kоментари (37) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 27 фебруар 2011 20:59
мачак гарфилд
Одлично, али ипак,три примедбе:
„...Мислим да је 20. век био и тријумф и катастрофа за Србију...“: Пре бих рекао да је век почео тријумфом, а завршио се катастрофом;
„...Ми се данас можемо запитати зашто Београд нема трг по имену овог државника, зашто нема Вилсоновог булевара...“: Београд је пар деценија имао Вилсонов Трг, оно што су комунисти после свог грабљења власти преименовали у Трг братства и јединства.“
„...Срби су, ипак, државотворни народ, то се мора признати...“: Ипак бих пре рекао да су Срби народ са великим државотворним амбицијама – али за остварење амбиција је неопходно реалистичко размишљање, систематичност и приљежност у раду, што водећи српски политичари никада нису имали. И г. Живојиновић је јасно казао шта је све нуђено, а то су српске вође одбијали, јер су прецењујући реалност и своје способности мислили да могу постићи много више. Заборавили су сопствену народну пословицу: „Ко хоће веће – изгуби из вреће.“
Препоруке:
0
0
2 недеља, 27 фебруар 2011 21:10
Нн
Не опраштамо ни ми њима геноцид над Србима у 20-том веку.
Препоруке:
0
0
3 недеља, 27 фебруар 2011 22:12
Турас
Коме овај интервју са нашим у свету познатим професором није отворио очи,осим полтронима власти,тај и даље верује у ББС ЦНН иостале петпарачке медије.
Препоруке:
0
0
4 недеља, 27 фебруар 2011 22:20
Isto bi nam bilo!
"Ми смо великодушно од Европљана добијали Велику Србију. Апсолутно су нам давали све." Upravo tako - i Kosmet, i Makedonija, i Crna Gora, i Bosna Hercegovina, i nekadasnja Vojna Krajina (danas rubni delovi Hrvatske) pripali bi Srbiji. Samo, gospodine Zivojinovicu, zar mislite da bismo mi to sacuvali? Takvi kakvi jesmo, mi bismo dali sva prava katolicima i muslimanima, Srbe-pravoslavce gurali u misju rupu, bas kao sto danas otvoreno cini Tadiceva anti-srpska vlast! Jer, zar nije i politika Pasica i kralja Aleksandra bila otvoreno antisrpska? Za svoje napoleonske ambicije taj prgavi, nerazumni kralj zrtvovao je srpske interese, i nije hteo da poslusa mudre savete vojvode Misica. Dakle, i da je tada stvorena (Velika) Srbija, srpski politicari bi tako isparcelisali takvu Srbiju, da bi i ona "pukla"! Ako je to neka uteha - mi uvek radimo na svoju stetu, uvek ugadjamo svojim malim susedima, ne bi mnogo drugacije bilo ni da smo umesto Jugoslavije (odnosno Kraljevine SHS) dobili Srbiju!
Препоруке:
0
0
5 недеља, 27 фебруар 2011 22:28
N. Rajevski
Pozdrav g. Zivojinovicu.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 27 фебруар 2011 22:40
drabra
Pre ce Taci da dobije ulicu u Beogradu nego Vilson.
Jedino da izglasamo patriotsku vlast....onda ima nade.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 27 фебруар 2011 23:11
folker
bolne činjenice, gospodine živojinoviću. (.oprostite ali koristim samo mala slova)
posebno ono o "neradnicima" i "vojsci", pošto se ne živi od tuđeg rada, a domovina se (odavno) ne "brani lepotom".
uz sve navedeno, sve je manje mladih ljudi, specijalizovanih stručnjaka, koji mogu da stvore materijalnu vrednost (nedavno gledam na tv kako tajlandjani prave naftnu platformu za svetsko tržište -"ključ u ruke".
pa stvarno, ko nas to vaspitava i školuje?
Препоруке:
0
0
8 недеља, 27 фебруар 2011 23:11
Мишљења једног кловна
"И наш дух се изопачио, ми нисмо више радан народ."

Има у овом интервјуу толико тога са чим би се могло полемисати, али издвајамо овај став јер представља веома циничну и неодговорну квалификацију.

Сматрамо да је овде у питању замена теза, да не може бити говора о некаквом изопаченом духу, већ да је феномен о којем професор говори последица катастрофалне власти која је људима "избила посао из руку".
Пример изопаченог духа са тачке гледишта нашег наслеђа и обичаја(разуме се од пре 10.октобра 2010.), био би да неки мушкарац у позним годинама, рецимо - фарба косу.
Препоруке:
0
0
9 недеља, 27 фебруар 2011 23:29
Др
Мислим да ни краљ Александар ни Никола Пашић ни изблиза не заслужују улице, споменике и остале почасти које им се данас указују. Нису они можда имали лоше намере, али због њихових потеза ушли су у први ред људи који су одговорни за суноврат Српства који је почео 1941. а траје и данас.
Препоруке:
0
0
10 недеља, 27 фебруар 2011 23:33
Светислав Костић
Послије Првог свјетског рата, Срби, који су у том времену прдстављали већину становништва у граду Сарајеву, назвали су "Вилсоново шеталиште" једну од најљепших улица у граду. У ствари једна неколико километара дуга и више десетина метара широка алеја која водила од Врбање моста па све до ондашњег кварта Старо Сарајево, настањено искључиво српским становништвом у породичним кућама са окучницом.

Тек узгред и што америчком предсједнику Вилсону могло да служи на част - омиљено састајалиште младих парова. Са једне стране од погледа других заштиућени ријеком Миљацком и обостраним дрворедом обраслим густим крошњама.
Препоруке:
0
0
11 недеља, 27 фебруар 2011 23:46
ZASTO SESELJ SEDI U ZATVORU A TUDJMAN SE SLAVI
Ми смо великодушно од Европљана добијали Велику Србију. Апсолутно су нам давали све. Оно што је било ослобођено у Балканским ратовима, Македонија, Косово, нико није дирао. Бугарска је била поражена у рату и није долазило у обзир да јој се праве територијални уступци. Почетком јануара 1918. британски ратни кабинет је одлучио да Црна Гора треба да буде припојена Србији, не уједињена.Већ тада је код савезника, и код Енглеза, преовладало уверење да Босна и Херцеговина као српска земља треба да припадне тој новој држави. Србији се давала источна Славонија, Срем и део Бачке, Банат је био споран, али, пошто су Румуни били ван ратних збивања било је јасно да ће исход рата одредити каква ће бити судбина бар дела Баната. Наравно, излаз на море, од албанске обале практично до Сплита, укључујући и нека острва.
Споразум са Загребом, 1939, о стварању Хрватске бановине, за који ће неко рећи да је био једино исправно решење, иде у ред тих грешака.Туђман је после говорио да су то најбоље границе
Препоруке:
0
0
12 недеља, 27 фебруар 2011 23:56
Александар Ивковић
@Isto bi nam bilo

Извините, али мислим да ипак не би било исто. Да су формирали тада Велику Србију, краљ Александар и ондашњи политичари остали би у историји забележени по томе да су радили на корист а не на штету српског народа, и тиме би поставили добар репер и полазну основу за будуће генерације политичара.
Таква држава не би могла да пукне за мање од 2 недеље, као што је пукла Југославија у априлском рату '41, и касније у таквој српској држави не би никад могао да се наметне за врховног вођу неки сумњиви шлосер из Кумровца, да се Кардељ устоличи као врховни идеолог, и да најгори шљам и талог српског народа исплива на површину и води главну реч у друштву само зато што држи скуте овој двојици. Катастрофа на крају 20. и духовна беда на почетку 21. века само су логичне последице свега овога.
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 28 фебруар 2011 00:05
Alexander "X"
Istoriski nema se sta prebaciti dva tri mala detalja, Kosovo se nikada nije posmatralo kao zasebna Celina van Srbije pogotovo ne 1914. Pitanje je koliko su Srpski Politicari imali samostalnosti da odlucuju. Kako danasnji politicari rade (ukljucujuci Milosevica) tako je ovde uvek bilo. Nikada Srbe niko nista nije pitao. Mi smo mala minorna teritorija koja je uz poslednja sakacenja stavljena na mesto koje nam sledi. Britanci nisu bili nikada prijatelji Srbije tu rec bi trebalo izbrisati iz engleskog jezika zato sto oni nikada nisu bili prijatelji nikome.

Seselj je u zatvoru jer je trazio da se prizna granica Srbije koja je bila pre Banovine, on je u zatvoru kao velikosrpski hegemonista, Tudjman je dobio svoju Banovinu i niko ga nikada nigde nije pomenuo kao ratnog huskaca. Stavimo ruku na srce i priznajmo da je Vatikan kao administracija daleko veca i jaca od Srpske Pravoslavne Crkve ali ovo nije poziv na promenu vere kao sto nas ni ujedinjenje u EU nece usreciti, pametnom dosta.
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 28 фебруар 2011 00:14
Senka
A zasto G.Zivojinovic nije u toj tvrdnji da su nam " Apsolutno davali sve" posle Isv.rata makar spomenuo da su krajevi oslobodjeni od strane Srbije oslobodjeni i zaslugom Srba koji su zivjeli na tim teritorijama. Postoje istorijski dokazi o srpskim dobrovoljcima iz tih krajeva.( Zakon o dobrovoljcima,objavljen u " Sluzbenim novinama"br 221. od 24.09 .1928 po kojem je ozakonita dobrovoljacka zemlja , za borca 5 a neborca 3 ha)pa nam onda strane sile nisu bas samo davale na tacni teritoriju nego su pravile informisanu odluku. Slavonija npr i istocna i zapadna je imala vecinsko srpsko stanovnistvo.Prije Starcevica Hrvati se nisu ni pominjali u Slavoniji osim kao katolici, znaci nisu bili narod nego druga vjera. Slavonija je imala previse srpskih dobrovoljaca da bi se ta pojava ignorisala od strane svjetskih sila. A eto , G. Zivojinovic ignorise taj fenomen. Hrvati nisu ignorisali taj fenomen i zato su genocidom nad Srbima rjesili taj problem.
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 28 фебруар 2011 00:26
Обсервантес
Г. Живојиновић лепо говори, само треба да прецизније каже: да ли Срби имају право на слободу или немају право на то. Питање није да ли Срби руше царства јер Срби нису отишли тамо. Рушења царства су последица тога што су царства дошла овде да некритичком инерцијом силе укидају слободу народу који се цивилизацијски оверио, најчешће жртвом за универзалне и креативне вредности. Српски народ је супстанцом, трпљењем и жртвом платио котизацију за слободу (последња је она у ХХ веку). А ако српски народ нема право на слободу (с обзиром на креативне доприносе које је цивилизација већ верификовала) онда је то више понављани историјски синдром и изведена је искуствена категорија неуспешних, неумерених и обавезно деструктивних империјалистичких амбиција. Империје долазе и одлазе и долазе... А, Срби ко Срби имају најтежу понављану улогу, све ради равнотеже међу звездама које се историјски пале па гасе. Срби и Србија су опомена за цивилизацију, овакву каква је.
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 28 фебруар 2011 00:27
petar popara
Tuzna istina, sve sto je receno.

Uzgread, bilo je Vilsonovo Setaliste pored Miljacke u Sarajevu, cuveno setaliste gde se islo sa djevojkom...itd. Mozda su ovi alijini mudzahedini preimenovali u setaliste nekog mule iz 12. vijeka...
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 28 фебруар 2011 00:39
Ipak bi isto bilo (1) - @Aleksandar Ivkovic
Gospodine Ivkovicu, Vama su krivci i za aktuelnu srpsku tragediju kumrovecki "sloser" i slovenacki "ucitelj"? Mozda su njih dvojica doveli na vlast u Srbiji (ne u Jugoslaviji!) ljude poput Tadica, Sutanovca, Sonje Liht, Marka Karadzica...? Tito, Kardelj i slicni jesu upotrebljavali Srbe - ali zar to ne cine u mnogo vecoj meri Tadic i njegovi, koji se izdaju za Srbe? Da li Vi znate da je kralj Aleksandar - valjda uime cuvene srpske "tolerantnosti" - potpisao sa Vatikanom konkordat, po kome su sva deca iz mesovitih brakova sa jednim katolickim (hrvatskim) roditeljem imala pravo na katolicki "odgoj"? Katolicko je u dodiru sa pravoslavnim uvek imalo prevlast, pa je tako bilo i u doskorasnjoj Jugoslaviji: ako je otac bio Hrvat, a mati Srpkinja, ne samo sto je dete bilo Hrvat, nego je i mati postajala Hrvatica; ako je otac bio Srbin, a mati Hrvatica - "toleratni" Srbin je prepustao zeni odgoj, katolicko-hrvatski dakako.
Препоруке:
0
0
18 понедељак, 28 фебруар 2011 00:55
Ipak bi isto bilo (2) - @Aleksandar Ivkovic
Srbe, gospodine Ivkovicu - barem one u Srbiji - odlikuje bahatost, koja se okrece protiv njihovih sunarodnika (Srba izvan Srbije), a ima razumevanja za sve druge. Zasto to zovem "bahatoscu"? Pa, dolazi to nerazumno ponasanje pre svega iz nerealnog osecanja moci, to je ono sto u Bosni opisuju poslovicom "Nije beg cicija!" Tako i taj Srbin iz Srbije - posebno ako je kralj - velikodusno poklanja onima koji nisu (ili nece da budu) Srbi sve sto ih ne spada. Ta srpska anti-logika svodi se na prekor Srbima van Srbije: Ma, sta zakerate, strpite se pod Alijom, strpite pod Tacijem, strpite pod Pavelicem, ne tovarite nam nevolje!? Kralj Aleksandar, Pasic, komunisti, danasnji vladari Srbije, svi pokazuju apsolutnu nebrigu za Srbe! Epilog? Igrali Hrvatska i Srbija u Zagrebu (2:2), mislim 1998. U sali bivseg jugoslovenskog, tad vec srpskog kluba u Nemackoj kaze glasno jedan mlad covek: Ne znam za koga da navijam, meni je zena Hrvatica! Ogavno? Da, ali takvi su Srbi! Samo Srbi, niko drugi!
Препоруке:
0
0
19 понедељак, 28 фебруар 2011 01:22
Ipak bi isto bilo (3)
Vidim da sam napravio gresku - 1998.godine igrali su Hrvatska i SR Jugoslavija, koja je okupljala tad vec zavadjena "dva oka u glavi"! Ali, na isto se svodi: na srpsku "velikodusnost", odnosno dodvoravanje nasim proverenim neprijateljima. Pitajte Dobricu Cosica kojim je sve protivnicima komunisticke vlasti u Hrvatskoj, Sloveniji i BiH pruzao pomoc! Uime plemenite ideje, dakako - a gde je ta ideja bila u Hrvatskoj, BiH, Sloveniji, jesu li oni ikad pruzili pomoc progonjenom ili pobunjenom Srbinu? Pitajte beogradske izdavace kojim su sve hrvatskim i muslimanskim piscima objavljivali knjige, ne bi li ih "pridobili" (misija nemoguca!), dok su na srpske pisce u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj gledali s prezirom, oni u Beogradu bez debele veze nista nisu mogli objaviti! (Tako im je preostalo da budu "bosanskohercegovacki" i "hrvatski" pisci.) Ako biste tokom rata nekog Srbgina pokusali ispraviti kad spomene "jugoslovenski" jezik, on bi odbrusio: E, jeste vi Srbi iz Bosne nacionalisti!?!
Препоруке:
0
0
20 понедељак, 28 фебруар 2011 01:58
Маринко Ивковић
Бесмислено је рећи да би нам било исто у случају да је онда створена Велика Србија. Сигурно је да би било различито а колико и за кога боље или горе то би зависило од оних који би водили ту државу. Овако како је сада нашем Србском народу тешко да би могло бити горе. Јер видимо да више немамо ни нашу државу ни војску ни Србина за Председника (који би бранио наше интересе) већ диктатора који ради све супротно од онога што би требало. Ипак најгоре од свега је што више немамо ни нашу Србску цркву (сем владике Артемија и маленог стада уз њега)већ групу екумениста која уништава и саму душу нашег народа. Старији знају за "крваву литију" којом се народ онда противио Конкордату са Ватиканом. Ко би данас повео народ у сличну побуну против овакве власти (и цивилне и црквене)? Само благи Бог може да нас спасе од ове и овакве беде.
Препоруке:
0
0
21 понедељак, 28 фебруар 2011 02:43
Мљринко Ивковић
@ipak bi bilo isto (1,2,3,itd.)
Опростите на мојој неукости али га баш претерасте. Да ли сте можда и ви један од тих срба који се понаша "бахато" према сународницима ван Србије? Или можда мислите на такозване другосрбијанце? За њих ( и само за њих) би се могло рећи да се понашају "бахато" према сународницима али не само ван него и у Србији. Колико знам велика већина нашег народа (у коју спада и моја породица) увек је прихватала и помагала избеглице и мученике из "братских" република. Друга је ствар што наш Србски народ никада није довршио коначно уједињење нити је имао стварну прилику да сам одлучује о својој судбини те облику владавине већ му је то увек наметано са стране као што је то и сада случај. Тога свега вероватно не би било да је 1918 створена Велика Србија.
Препоруке:
0
0
22 понедељак, 28 фебруар 2011 02:49
Joрдан
@Dr
У Београду не постоји улица која носи име краља Александра I Карађорђевића. Булевар краља Александра назван је по последњем владаоцу из династије Обреновића и то име није мењано у време Карађорђевића.
Препоруке:
0
0
23 понедељак, 28 фебруар 2011 04:10
Srboljub Savic
G. Zivojinovic je u pravu ali Srbija istoriju XIX veka zna i pamti samo povrsno i nepovezano.
Od 1804 do 1903:
-Ustanci (protiv dahija-janicara, srpskog porekla),
-Diplomasko politikantske igre-Turska, Rusija, Austrougarska,
-Karadjordjevici pa Obrenovici,
-Bune unutar i rat sa Turskom (izgubljen),
-Priznata drzava 1878(74 godine posle I srpskog u.) [BiH od Turaka, predata K&K]
-Pokusaj "stizanja" Evrope u privrednom, politickom i kulturnom delovanju,
-Oslobadjanje i gradnja drzave Srbije (nezavrsena).
Od 1903-1918:
-Novi prevrat,
-Balkanski ratovi,
-Austrougarska pretnja (ubistvo Ferdinanda- dvostruka "dobit"-srpskom rukom uklonjen "nepodoban" i razlog za ultimatum i napad (rat).
-I svetski rat (ratovi objavljeni u roku dve nedelje. Nijedna objava za odbranu Srbije).
-Pobede u tri rata-ogromni ljudski gubici (borbe, bolesti i glad).
"Ujedinjenje":
-Odricanje srpskih teritorija,
-"Oprastanje" hrvatskih zlocina,
-Prekid gradnje drzave Srbije.
S. Savic
Препоруке:
0
0
24 понедељак, 28 фебруар 2011 04:55
Srboljub Savic
D2
1918-1941:
-Obnova (objekata i privrede-spora, stanovnistva-ne)
-Gublenje identiteta,
-Politicki angazman u Jugoslaviji,
-Formiranje Banovina (1923)-rasejanje Srba,
-Nastanak i rast ustakog pokreta, na genocidnom programu Ante Starcevica(i"blagoslov svete stolice")
-Ubistvo kralja-"ujedinitelja"
-Formiranje Hrvatske Banovine(velike NDH),
-Zanemarivanje Kosova i Metohije (privredno i kulturno ostaje u XIX veku, do polovine XX veka)
-Formiranje KPJ (skolovanje u SSSR, cistke srpskog kadra, iskustvo u spanskom gradjanskom ratu, ...)
-Maloletni kralj,
1941-1945:
-Okupacija, cepanje teritorije(razne okupacione z.) progalasenje separatisticke-usatske NDH,
-Ustanci i borbe partizana i cetnika protiv okupatora
-Genocid nad Srbima,
-Sukob partizana (sa KPJ, iza) i cetnika-Srba(bez politicke partije i postepenim gubitkom svake podrske)
-"Revolucija" (neometano razvijana i neprimecena)
-Reinkarnacija Jugoslavije- federacije (nove granice republika)
S. Savic
Препоруке:
0
0
25 понедељак, 28 фебруар 2011 05:23
Srboljub Savic
D3
1945-1990:
-Ponovno "oprastanje" ustaskih zlocina(sada genocida)
-Srbija dobija AP Vojvodinu (ime bez primera u svetskoj istoriji) i AP Kosovo i Metohiju geografska imena)-vidjena otcepljenja.
-Srbi ostaju razdvojeni po republikama-"drzavama", izlozeni svim oblicima pritiska-asimilacije, promene nacije, iseljavanju i stvaranju novih nacija
-Srbija ulaze sve raspolozive resurse u Jugoslaviju,
-Visok rast-razvoj industrije uz poljoprivredu sa oscilacijama,
-Promene privrednih sistema-traznja resenja efikasnijeg rada,
-Ponovno jacanje ustaskog pokreta, u vidu "maspok"-a i u okruzenju (upad usatskih terorista 1975)
-Ustavom 1974 repuublikama se otvara mogucnost pretvaraju u drzave i legalizuje pravo na otcepljenje,
-Srbija zaostaje u razvoju drzavnosti-ostaje republika iz prethodnog perioda. AP jacaju i ravnopravno ucestvuju u vrhovnoj vlasti.
-Srbija investira u Hrvatskoj, a Slovenija neometano ostvaruje monopol i ilegalno iznosi devize.
S. Savic
Препоруке:
0
0
26 понедељак, 28 фебруар 2011 07:38
Aleksandar
Мислим да су Америка оног времена и амерички председник [Вудро Вилсон] били наши поузданији пријатељи него Французи и Енглези.

Neverovatno da je ovo profesor istorije i pisac neke knjige, da u istoj recenici ima Francuze i Engleze--kao da bi pa neko normalan ikad i pomislio da su Englezi srpski (ili bilo ciji) prijatelji--pa jos dosoli Amerikance i Vilsona kao nase najvece prijatelje, te cak i ulica ili trg da mu se da kao sto su Siptari Klintonu. Stravicne nesuvislice. Vilson je najgori predsednik svih vremena cak i po same Amerikance jer im je uvalio Federal Reserve Act i sve ih pretvorio u robove nekoliko porodica koje imaju moc da stampaju dolar (kobajagi nacionalnu valutu) i imaju u vlasnistvu apsolutno sve. A odatle nece proizaci nikakva ljdskost ni prema kome, pa ni Srbima (pogotovu).
Препоруке:
0
0
27 понедељак, 28 фебруар 2011 09:48
Александар Ивковић
@Ipak bi isto bilo

Све ове појаве које сте набројали, и за које сам ја сагласан да нажалост у великој мери постоје код нас, само су последице а узрок је ПОГРЕШАН КОРАК У ПОГРЕШНОМ СМЕРУ У ЈЕДНОМ ПРЕЛОМНОМ ТРЕНУТКУ ИСТОРИЈЕ, бар ја тако мислим.
У вашем првом коментару кажете на једном месту: "Takvi kakvi jesmo, mi bismo...итд.", а ја покушавам да објасним да ми данас не бисмо били "такви какви јесмо" да тада, после победе у 1.св. рату нисмо направили такав промашај. Уосталом наши преци до тада сигурно нису били такви, иначе не би успели да постигну све оно што је остварено до тада. Зато сматрам да они треба да буду пример за углед и нама и будућим генерацијама, ако хоћемо да опстанемо и да се извучемо из тренутних невоља. Надам се да смо се сада разумели и да можемо да завршимо са полемиком по овом питању.
Препоруке:
0
0
28 понедељак, 28 фебруар 2011 11:43
MP
"Брине ме пропаст српског села, укидање редовног војног рока доживаљавам као процес слабљења Србије, потреси у СПЦ могу потрајати. И наш дух се изопачио, ми нисмо више радан народ."
Jel ovo treba javno da potvrdi Tadić?A onda da se narod zapita ko je i koliko za to kriv?A onda izbori.
Препоруке:
0
0
29 понедељак, 28 фебруар 2011 14:00
Violeta
Akademik i uvaženi istoričar kaže da za jednu zemlju nije strašno ako vlada neznanje u oblasti prava i istorijskih nauka? Zaista neverovatno!
Препоруке:
0
0
30 понедељак, 28 фебруар 2011 14:18
Мишљења једног кловна
Слажем се са Виолетом.
Препоруке:
0
0
31 понедељак, 28 фебруар 2011 20:24
У доброј намери
Не пада ми на памет да појединачно одговарам на безразложне, увредљиве коментаре упућене нашем уваженом историчару и академику Д. Живојиновићу. Речник често довољно говори о самом говорнику. Дисквалификације који неки упућују на име америчког државника В. Вилсона, таман да су и тачне, заиста немају везе са његовим позитивним ставом према Србима. Председник Вудро Вилсон је био на Мировној конференцији у Паризу 1919. државник од највећег угледа. Његова је била идеја и заслуга што је основана Лига народа која је била претеча данашњих УН. Уз то добитник је и Нобелове награде за мир 1919. године. Разумем да изнесене чињенице и закључци професора Живојиновића некима не одговарају. Свако има право на своје мишљење тим боље ако је утемељено на чињницама. Пажљиво сам прочитао интервју као и одличне књиге професора Живојиновића:
Препоруке:
0
0
32 понедељак, 28 фебруар 2011 20:26
У доброј намери, 1
“Невољни ратници - велике силе и Солунски фронт 1914-1918” и “У потрази за заштитником”. Закључци које је изнео проф. Живојиновић последица су његових сазнања међу којима су нека и нова, до сада непозната. Да бих негирао ове ставове требао бих располагати потребним аргументима. Стога се потпуно слажем са његовим закључцима. И господин Александар Ивковић је лепо образложио мишљење професора Живојиновића. Када се ствара држава најважније је колико је она хомогена са већинским становништвом у овом случају са српским а она је у границама понуђеним од стране савезника сигурно била хомогенија, на бољим темељима од будуће Краљевине СХС. Што су то одбили српски државници то је њихова историјска одговорност. Пре него што упућујемо критике морамо бити свесни да их упућујемо човеку од науке, професору, академику, члану бројних угледних страних друштава и институција итд..
Препоруке:
0
0
33 понедељак, 28 фебруар 2011 22:51
Laza
Kao student imao sam tu cast da slisam predavanja i da citam dosta knjiga od profesora Zivojinovica.Citajuci njegove knjige profesor itekako dobro opisuje i Politiku Srbije za vreme Prvog svetskog rata kao i kasniji odnos Vatikana prema Srbiji, kasnije prema Jugoslaviji.Profesor Zivojinovic je pre svega jedan objektivan istoricar, a predavao je i na americkim univerzitetima, kazacu da je to jedan srpski patriota.
Препоруке:
0
0
34 уторак, 01 март 2011 00:21
covek iz loznice
pa citajuci prof.clanak, ipak/a mnogi se nece sloziti/vidim svetlo na kraju tunela.ok. donekle se slazem sta je bilo po 1 sv.ratu,istina je da smo brzopleto uleteli u jugoslaviju, ali isto tako smo, bar sto se tice posle 2 sv. rata, mi srbi nekako oberucke prihvatili onog hohstaplera broza.ipak je on vladao 30, 35 god.i sta je sve ucinio prema srpskom korpusu vidimo danas./neki ce reci da su lepo ziveli, pa i ovi u libiji sto su radili/nasi/sad ce da kukaju jer su izgubili dobar posao/.elem,cini se, bar meni, sad su sve iluzije/bratstvo-jedinstvo/trojedni narod i dr./potrosene, pijanstvo o sopstvenoj velicini je proslo,i konacno smo na nekakvom pocetku.a to ne znaci da smo stali, da ne treba u nekakvoj buducnosti i ,,siriti se,, zasto ne,doce neke nove generacije, pa istorija je ,,fluidna stvar,,bar se pokazalo/bili smo 500 god.porobljeni, pa od ,,cobana napravili drzavu,,/to nama.tako da ne bih bio ultimativan po pitanju buducnosti.treba vremena/kao posle pijanstva, ide mamurluk/.
Препоруке:
0
0
35 уторак, 01 март 2011 12:17
Висарион
Сви имамо идеје.И сви углавном различите.Не каже се џабе "два Србина три политике".Наравно то је последица истријских прилика у којима смо страдали и у којима се стварао наук "свака вашка обашка".Чак и да смо створли ону Србију коју су нам нудили после Првог светског рата, нико тачно не зна да ли бисмо је изгубили после Другог.Србин из Босне сматра да смо ми одавде "бахати".Ми овде сматарамо да су нас у култури босански Срби у Београду мал те не окупирали.Свако има своју истину.Није у питању истина, него та таква понекад отровна разједињеност.Шта би тек било са Македонцима , Шиптарима, Муслиманима који би настањивали ону Србију са излазом на море,сам бог зна.Наиђу ратови.Знају се погроми Муслимана над Србима и освете Срба над Муслиманима.Све би нам то искомпликовало живот.Нама који имамо сто идеја и ниједан међусобни прави споразум.Наш проблем је да нађемо заједнички језик.Ми Срби.Треба много толеранције, разумевања, културе.Прилике нам то не дозвољавају.И треба неки наш Путин
Препоруке:
0
0
36 уторак, 01 март 2011 12:35
В исарион наставак
Зашто Путин? Мислим јака личност.
Видите како то изгледа с највећим српским описивачем наше судбине у целом двадесетом веку.
Тачи је сакупио милионе постписа од Шиптара и оних који живе у Прешеву и Бујановцу, свих редом да није крив иако је убијао младе Србе и продавао њихове органе по свету .А Ћосић који је описивао дедове,прадедове и очеве тих Срба није могао да сакупи прегршт потписа за Нобела.Академија наука о томе ћути.Министарства културе ћуте:он је прогалшен за националисту и нико не сме да писне.Победиле су Бисерко и Кандићка.Такви смо ми Срби.Не осуђујем .Само констатујем.Треба нам визионар.Понадали смо се после Тита да је то Слободан Милошевић.Изгледало је, али се и то изјаловило.Не толико његовом кривицом колико међународном вољом Санкције су нас уништиле.Бомбардовање такође.Оба рата довела на ивицу наталитетске катасторофе.Треба нам јака личност да нас изведе на неки пут.Тај постоји и није само Европа.Можда она најмање.Али ко ће се са мном сложити? Нејединство се плаћа.
Препоруке:
0
0
37 среда, 02 март 2011 01:59
хиперборејац
ат Висарион
да бих вам веровао да знате о чему је реч почните да пишете верске групе на одоговарајући начин( католици, православци, протестанти , муслимани.. )
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер