субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Бугарска тражи хитну помоћ Русије у решавању економских проблема

Kоментари (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 25 септембар 2010 06:37
Нина
Дакле, сад су им одједном добри и Руси. где се дедоше Американци и ЕУ? Бугарска је својствено радила да нанесе штету договирма са Русијом и пружила је шаку за доларе, али то изгледа не иде како су замислили.
Препоруке:
0
0
2 субота, 25 септембар 2010 09:49
Висарион
Бугари су непрестано у историји брљали, играли прљаве игре, били уз ове , издавали оне, мењали капу,окретали се какао ветар дува и опстајали.Знају се њихови кораци и марифетлуци.А ето сад се враћају Русији.И успеће.Увек им је то полазило за руком.
За време окупације у Другом светском рату једино су они успели да застраше Шиптаре.Запамтили су њихов "окупаторски" излет на Косово.А знате ли зашто?Зато што су слични.И успевају.Сви сем нас.
Препоруке:
0
0
3 субота, 25 септембар 2010 10:09
Majstorovic
I Bugari lezu na rudu. Kad li ce nasi da se opamete. Sta ce nasi ako Rusi promene tok Juznog gasovoda? Svi u NATO-fasiste.
Препоруке:
0
0
4 субота, 25 септембар 2010 13:45
Нн
Да сам на месту В. Путина не бих им помогао, него би Бугаре послао у Вашингтон и Брисел па нека тамо траже милостињу. Такође бих Србији и затворио докот гаса а и нафте, јер Влада Србије ради против интереса српског и руског народа на Балкану.
Препоруке:
0
0
5 субота, 25 септембар 2010 22:53
Светислав Костић
Бугари су сланенизирани Авари. Њихови азијатски сродници имају у оквиру Руске федерације властиту аутономну област која носи исти назив као и славенизирана Бугарска. Додуше, они у Русији су исламске вјероисповијести.

Ови "наши" Бугари у чијим генима очигледно преовладавају она бугарско аварска варијанта, Русији и Србији забијали су нож у леђа током свих ратних сукоба последњих 100 година. Па и послије "Хладног рата".

Иако Бугари своју територију понудили америчким фашистима као базу за ракете уперене против Русије, ти етнички апартиди, ни Авари нити Славени - имају образа да од Русије траже помоћ.

Сам српски народ у Србији јесте славенски, али они у Београду на власти, Славени можда, али никада Срби. Можда им потомци то поново постану. Само не они што потићу од врховног челника који се у Истри пре који мјесец "похвали" да у венама његове дјеце теће и хрватска крв. Звучи крајње јефтино, то са крв у венама, као да крв није крв у сваког иста. Али то је речено и у хрватским медијима објављено.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 26 септембар 2010 00:18
zivan gajic loznica
,,evropa nema alternativu,, neko rece,kao klinac sam se bojao ,,velikih, jakih,valjda je to i danas a pogotovu, kad hoce da se potuku i oko severnog pola jer ima naftu.tako da i bugarska ,,pade,,.toliko o rusija nema alternativu,, rusija uvek ima alternativu i kao drzava i kao narod.a ova ,,balkanska sica,, jel mislite da ih neko uvazava,onda procitajte naslov... bugarska,,trazi hitnu........
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 27 септембар 2010 22:01
Предраг,Скопље
Ја бих нешто да покушам да појасним (свакако прво самом себи).
Од настанка савремене Бугарске и Србије(изласка из састава Османликог царства) па до доласка комуниста на власт у обе две државе, елите у њима су час биле окренуте истоку, час западу.Зашто се је то догаћало ?Па зато што,кад би се видело да једна страна неможе да помогне у остваривању одређених циљева или су ти циљеви супротни циљевима те стране,онда би се држава политички окретала другој од тадашњих великих сила.Е сад ту стварно има истине да је Русија мало више и жешће држала страну Бугарске.Чак је Руска војска и ослободила Бугарску,па и Русија је промовисала границе Сан-Стефанске Бугарске,па је прећутно препустила анексију Босне и Херцеговине,али је све то било у моментима кад је и сама била на коленима под ударом Турске заједно са другим западним силама, и незаборавимо чак је и у тадачњем Руском царству било јаке прозападне струје против које је говорио и Пушкин( то нам је изгледа заједничка црта,да више поштујемо друге него себе).Али зато кад би била јака да би могла да нам помогне,тада би обично наша прозападна елита била на власти,а заменити је могло се само великим потресима у држави Србији.Код Бугара се је то увек брзо и мирније догађало.При томе наши кад су се окретали западу то је била Аустроунгарска(Обреновићи) и касније (са великим утицајем) Француска и Енглеска.А Бугарска елита претежно Немцима,(веома мало бар у политичком смислу имају утицај Французи и Енглези).А кад су биле окренуте истоку онда је за обе две елите то била Русија.И у тренутцима кад су њихови ментори били завађени, оне би кренуле војно једна на другу.Али увек је тадашња елита (она која је отпочињала рат)имала добар разлог за то пред својим народом( код бугарске елите је то ослобаћање остатка Бугарских земаља,посебно у Македонији, а богами и код наше елите је то био разлог).И ово је најважније, увек али увек она елита која је отпоћињала рат била прозападно орјентисана
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 27 септембар 2010 22:03
Предраг,Скопље
На нашу жалост ако кренемо од почетка (после изласка из Турске империје), прво је наша елита кренула на Бугарску, (била је под аустроунгарским утицајем),Србска је војска стигла надомак Софије, и то у моменту који је за тадашње књажество Бугарске био пресудан (јер је прикључивала још један део територије преузетог од Турске).Зашто?По ономе што сам прочитао,некако је наша елита заклучила(или им је неко то са стране дошапнуо) да би сада већ већа Бугарска држава била јак противник у борби за превласт на Балканском полуострову.Што не значи да то и није тачно и да се не би убрзо десио напад у обрнутом смеру,јер свака држава жели да се шири.И види стварно. Савезници у Првом Балканском рату, у Другом Балканском рату опет једни на друге( због Македоније и излаза на још једно море).Па у Првом Светком рату( кад су им обећали Македонију),Па у Другом Светском рату (опет због Македоније и јужног дела Србије).И у сви тим ратовима сви говоре да имају право и обавезу да ратују,јер ослобаћају своје земље( извињавам се што сада не бих тумачио чије је већ право,јер бих био на жалост субјективан,што је још један појен за западњаке).А испада да највећу добит имају западњи ментори.И стварно морам да поновим опет, “ у в е к“ је рат отпочињала страна код које је елита била прозападна(око овог ће те морати мало више да прочитате и изван уђбеника).
Ту се мора свакако истаћи да наша војска и кад је улазила у Бугарску није радила ништа налик на оно што је урадила бугарска војска кад год је улазила на Србску територију( мислим да не грешим много).Е баш је тај део инициран и спровед са разлогом, од стране прозападне елите да би се јаче закрвили мећу собом.А зашто је баш бугарска елита пристала да спроведе та недела?Можда зато што је била преко краља(немац, по роћењу,ајде Аустријац) јако пронемачка,(ајде проаустроунгарска) бар у тим ратним временима,(а Немци нас Славене, Православце од Бизмарка па наовамо просто обожавају,).Можда је фашистичка идеологија ту имала утицаја па су успели
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 27 септембар 2010 22:06
Предраг,Скопље
,).Можда је фашистичка идеологија ту имала утицаја па су успели да затрују те војника мржњом према Србима.Са истом мржњом смо и ми(Срби) једни другима радили свашта током Другог Светскок рата.
Резултат тога, дебело смо се закрвили са Бугарима.То је најбољи начин да се не дозволи проширење Руског утицаја на Балкан преко Русима блиских Балканских народа.И тад и сад.
И свакако тачна је констатација да код Бугара увек некако на време прозападну елиту замени проруска или обрнуто,па држава окрене страну, и то баш кад западни или источни ментори почну да губи позиције на светској сцени.Па изгледа као да и обе струје( у бугарској елити) имају исти циљ, само са тим ,да свака гура заједнички им циљ у различитим историским условима.Тако да изгледа да су те две струје само привид.Ако је та игра (исток,запад) само фора,коју су ето добро усавршили,и за коју они мисле (сада обе струје) да је најбољи начин да се испуне заједнички им циљеви кроз различитих историских услова,а да се не ризикује много и коју по мишлењу неких данашњих наших ликова,пример који морамо следити.Онда се мора рећи да је Бугарска платила не малу цену за такву политику ( и то народ,а не елита).Јер ако се погледају њихови почетни политички циљеви од настанка нове Бугарске државе онда се може речи да је то све пораз до пораза,а још и су дозволили да се на карактер Бугара додају не баш лепи епитети.Ми смо за разлику од њих имали другачији приступ.Можда што су некако на нас дирекно насртали војно( и увек западњаци),па смо морали да бирамо ил` да се бранимо ил` да се предамо.Ми нисмо ни знали,ни умели да играмо,нити имали довољно времена и шанси да научимо исту игру са мењањем страна као бугарска елита.Што је више резултат спремности на борбу обичног српског човека,и свакако сутуације кад се спрема дирекни и брзи напад на земљу.А није да у нашој елити није било жеље,воље за мењање страна.
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 27 септембар 2010 22:08
Предраг,Скопље
Али и тада би то биле две стварно супростављене стране, и нема ни привида да је то само игра, и да у ствари и прозападна и происточна српска елита гура исти циљ.Доказ, за то је да кад се мењала једна елита са другом,подале су и главе.
Мора се признати да је било и другачијих случајева у Српско-Бугарским односима, којих их,да их је било више од почетка, можда би наш однос са Бугарима био другачији( бар у сувременој историји обеју држава).Један пример је кад су бугарски револуцијонари борећи се против Османлиске Турске нудили и неку врсту припајања Бугарске под круну нашег књаз.Било је ту и других детаља и примера.Где се сакривао Пашић,кад је бежаоиз Србије?Али на жалост били су кратки били историски периоди када су елите обеју држава биле окренуте прво стварним интересима својих земаља и окренуте Русији( која их неби ни терала, нити дозволила да се тако закрве два словенска и православна народа,јер је то био најбољи пут за њен излазак на топла мора).Док западњацима је најлакши начин да спрече излазак Русије на топла мора,да закрве све њене природне савезнике на Балкану.
Шта је циљ оволиком писанију?
Да поновим још једном сажето.На примеру Србије и Бугарске, се лепо може видети да западњаци све народе који су православни и словенски желе да понизе, ослабе,заваде и униште,и да савет са њихове стране или икаква помоћ води ка државним поразима.Јер ево два различита спољно политичка приступа,а оба доводе до ослабљивање државе.А да некакву помоћ (мада се и то касније дебело наплати) могу добити само неправославци и неславени.
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 27 септембар 2010 22:09
Предраг,Скопље
На примеру других земаља то можда не изгледа тако,али кад се све сабере и одузме остане огроман минус на конто државе.Што у изгубњеним територијама,што у загуби становништва, што у задужености,што у поносу и части,што и изгубљеном суверенитету.
Зато и није чудна сва ова политика коју сада води ова прозападна бугарска елита.Јер као и наша прозападна влада и она не спроводи политику која је у стварном интересу државе, већ своих прозападних ментора.Ево данас је Бугарска празна, одлазе сви млади људи.Па ако је циљ да се држава испразни,онда је улазак у ЕУ успех.Такве ће се ствари увек дешавати кад код је некој православној и словенској земљи ментора неко са запада.
И још нешто оно Аварско племе које је дошло ( ако ће мо по службеној историји,мада има ту и низ дригачијих верзија или малих али веома битних детаља)) у том делу Балканског полуострова, наишло јена огромну масу Словена али разједињених(као и увек).
Па је то племе бројно мало у односу на ону масу Словена( дебело разједињених) успело да наметне своју власт.Али се убрзо утопило у ту масу прихватајући Славенски језик,Хришћанство,обичаје,а остаоло је једино име.Тако да иако има удела Авара ипак је то славенски народ.И у тим временима па све до доласка Турака, је било много ратова мећу Србима и Бугарима, али и са тадашњом Византијом,и са многим другим државама тадашњег света ,али то су стварно друга времена и са сасвим другачијим разлозима за отпочињање рата.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер