субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Обама је превише опрезан

Kоментари (8) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 27 март 2009 15:04
Тон_мајстор
http://prisonplanet.tv/obama_deception.php

"Deception"=ОБМАНА (занимљива случајна сличност са именом Обама)

Обавезно погледати филм. А и пратити тај сајт, јер се (уз пар сличних) бави слободом говора и интернета у САД, која је изгледа... на јадном нивоу, судећи према онооме што ти људи причају.

Нема злурадости, само мало реципроцитета. Када нама виде сваку трунку, а себи не ваде балван из ока...

Можда се превише очекује од тог човека (Обама), али је више него очигледно да је пречесто марионета, а о сарадницима не бих, гора "екипа" него за време Клинтона!

Поздрав!
Препоруке:
0
0
2 петак, 27 март 2009 17:59
Milan
"На пример: много од помоћи додељене АИГ завршава у рукама Европљана, који су купили осиграња за неплаћене дугове (credit default swaps). Сада се многи питају зашто порески обавезници из САД треба да спашавају европске банке."

Izvinite, ali kada je evropska banka potpisivala ugovor o osiguranju (za neplacene dugove), ona je na izvestan nacin kupila odredjeni proizvod (osiguranje) i platila ga koliko je AIG u tom trenutku trazio. I sada kada ta evropska banka zatrazi taj proizvod koji je kupila, amerikanci se (po ovom ekonomisti "opravdano") pitaju da li da to isplate... pa jel to nije malo iskrivljen (naravno u americkom stilu) pogled na situaciju?!
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 30 март 2009 14:59
Сомборац
"Чак и покварени сат показује тачно време два пута на дан.“ - америчка пословица

Тако и Кругман. С времена на време човек и убоде нешто. У последње време човек напада/мрзи све више и више приватни сектор и слободно тржиште, а коментари му вуку све више на социјализам, а не кејнзијанизам. Ако настави овако, постаће марксиста.

Браће Леман
---
Мала напомена преводиоцу: правилно је Лиман, знам да звучи ружно, али је тако (мада ја говорим Леман исто).

До одређене тачке мењамо приватни дуг за државни дуг и покушавамо да компензујемо уздржавање купаца са повећањем државне потрошње. Тако смо изашли из Велике кризе.
---
:-) :-) :-)

Круцијално је да Европљани договоре међу собом основе за фискалну експанзију,
---
Ово је толико бесмислено да не вреди ни коментарисати (дуговима затрпане државе ће изаћи из кризе додатним задуживањем).

У доброј мери, план за фискални стимуланс САД, помаже европској економији.
---
Не помаже никоме.

До одређене тачке, отпор Европске банке да употреби сав простор у каматним стопама иде у корист САД,
---
Нису на челу централних банака у свету свуда монетаристички лудаци као Бернанке.

са јевтинијим доларом који покреће извоз
---
Од 2002. до 2008. долар је био никад јефтинији, а спољнотрговински дефицит САД је постајао само већи и већи.

Да Шпанија није члан ЕУ, девалвација би помогла, али та опција не постоји.
---
Човек је вероватно мислио на Евро зону. Девалвација би само урушила поверење у шпанску економију.

Фискална политика је веома ограничена за земље чланице ЕУ.
---
Није ограничена, већ Мастрихтски уговор захтева фискалну дисциплину (тамо где је нема, видимо какве су последице).

План за стимуланс, на пример, требало је да буде 30% већи,
---
Па чак и да је већи неће проћи, већ ће само да нанесе огромну штету, али Кругман има резервни план: увек ће рећи да није довољно потрошено :-).
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 30 март 2009 15:13
Сомборац
и да тржиште треба само од себе да се регулише, сада су доживели катастрофу.
---
Потпуно нетачно.

Клинтон је подигао порезе најбогатијима и економија је функционисала веома добро у току осам година
---
А ха ха. А дотком балон се никада није догодио.

Обама личи на Рузвелта, који није решио депресију
---
ФДР је направио Велику депресију, па је није могао ни решити, већ је само продубљивао кризу и спречавао опоравак.

P.S.
Не постоји нобелова награда за економију, иако су сви убеђени да постоји.
У питаљу је Sveriges riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne илити "Награда Шведске националне банке за економске науке у знак сећања на Алфреда Нобела".
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 30 март 2009 20:00
Branislav Djordjevic
Somborac, hvala na ispravci. Tacno je Liman kao sto kazete, a ne Leman, kao sto sam preveo. I nije ruzno. Naprotiv! Zahvalan sam svakom ko mi dobronamerno ukaze na gresku kao Vi. Zato smo valjda zajedno na ovom sajtu, zar ne?
Sto se tice devalvacije u Spaniji, Krugman je zaista mislio na Spaniju (intervju je radjen za vreme njegovog gostovanja ovde), ali kako je ona u zoni evra i nema vise svoju nacionalnu valutu, onda nema nista ni od toga. To je svakako iz dela razmisljanja spanskih ekonomista, koji potiho zela sto su usli u evro pa sada ne mogu devlavacijom da resavaju probleme, kao sto je to bilo 80-tih godina za vreme vlade Gonsalesa. Zasto devalvacijom? Zato sto se priblizava leto, a Spanija godisnje ima oko 55 miliona turista (to im je najjaca grana, i ujedno donosi ziv novac), i devalvacija bi bila dobra da se pokrene zaustavljena potrosnja. Tako je bilo pre desetak godina kada su turisti iz Evrope prosto grabili robu po spanskim radnjama, niste mogli da nadjete mesto u hotelu u toku leta, sve rasprodato po pola godine unapred, a po kafanama se jelo i pilo do zore. E, sada sve to polako staje.
Ali, o spanskoj ekonomiji, nekom drugom prilikom.
Pozdrav i jos jednom hvala na ispravci.
Препоруке:
0
0
6 уторак, 31 март 2009 11:14
Сомборац
@Branislav Djordjevic

Мени Лиман ружно звучи јер ме асоцира на део Новог Сада :-).

Знам доста шта се дешава у шпанској економији ;-).
Тржиште некретнина је крахирало после станоградње библијских размера. На врхунцу балона, тражња је 2004. скочила до невероватних 800.000 објеката! У јулу 2008. је срушен рекорд у броју изграђених кућа у једном месецу: 70.691. Класичан инфлаторни балон који је у међувремену пукао... У јануару је 200.000 људи остало без посла, у фебруару 154.000. Незапосленост 2009. ће скочити на 16% (владина процена из децембра 2008.)), мада је јасно до лета да ће бити 20% овим темпом (4 милиона). 19. јануара, S&P је скинуо кредитни рејтинг Шпаније са ААА на АА+. Буџетски дефицит ће прећи 6% БДП-а, а економија ће имати контракцију од мин. 2%.

Девалвацији валуте је врло опасна зато што је криза глобална и довела би до драматичног пада поверења у економију. Туристи и овако неће доћи у великом броју, јер се људи плаше за посао. Да не постоји Евро-зона у ЕУ, данас би ЕУ била у хаосу јер би се државе такмичиле у трци до дна у девалвацији валута (сети се како је ERM сломљен 1992-93. а данас је ситуација xy пута гора) - о овоме управо пишем чланак, надам се да ћу га завршити до сутра па да се објави на сајту НСПМ ;-). УК је девалвирала фунту (исто има балон са некретнинама као Шпанија) плус кејнзијанско расипништво => сада је комплетно сломљена. Још нешто - девалвацијом обезвређујеш валуту, а тиме и свој дуг (обвезнице), које онда нико неће куповати, а приноси иду на горе = смртоносна спирала.

Једино решење је оштра рецесија (без мешања државе) да дође до корекције.

Кругман је омиљен предмет за шалу на blog.mises.org/blog/ (сам Аустријанац). Има одма' неколико тема о њему на насловној страни, плус можеш са стране укуцати Krugman и добићеш брдо тема (тако да знам да је био у Шпанији недавно, јер је и то коментарисано). Водим кампању да се пређе на веће кејнзијанске капиталце као што су Рубини и Штиглиц ;-).
Препоруке:
0
0
7 уторак, 31 март 2009 12:31
Branislav
Somborac, ja sam samo prevodilac Krugmanovog intervjua, a ni najmanje pristalica njegove teorije. Preveo sam tekst, a i dalju cu to ciniti, samo sa namerom da se u Srbiji cuje sta se u ovom delu sveta dogadja, mada znam da ima dosta naseg sveta koji je o svemu dobro obavesten. U ovome me vodi Crnjanski, koji je rekao da mi iz inostranstva ne bi trebalo da vodimo Srbiju, ali smo obavezni da dajemo savete i da javljamo kako je ovde, da bi se u Srbiji sto vise znalo. I verujte mi da u Srbiji o Evropi i "evropskim vrednostima" najvise govore oni koji o tome najmanje znaju.
Ovo o devalvaciji sam ovde vise puta nazvanicno cuo od spanskih ekonomista, koji zale sto namaju pezetu pa da je devalviraju, jer iako se slazem sa Vama da to nije dobro resenje na dugu stazu, ono je u proslosti davalo neke kratkorocne pozitivne rezultate ovoj zemlji. I naravno, slazem se da je neophodan kompleksni pristup krizi, ali drzave (citaj politicari na vlasti), najvise vole brza resenja, zar ne?
A turista ce u Spaniji biti, i iz vise razloga; Spanija je jos uvek jevtinija od centra i severa Evrope, mada je od uvodjenja evra sve jako poskupelo. Naravno, rec je i tu o finansijskoj nedisciplini jer (1 evro = 166,3 pezete), svako je cenu zaokruzio, sto je preko noci bilo poskupljenje od najmanje 30%. Primer; novine su kostale 100 pezeta a sutradan 1 evro, ili 166,3 pezete, ili 66,3% vise).
Tacno je da se gradilo i vise od onoga sto navodite, ali je do uvodjenja evra za kupovinu stanova bilo neophodno ucesce, a posle njegovog uvodjenja, banke su davale i 110% kredita za kupovinu stanova. E, sad nema banke gde moze da se dobije kredit.
A kako da se uvede disciplina kada direktori nekih banaka ovde imaju mesecni dodatak od preko 100 hiljada evra, a njihove otpremnine za penziju su negde i desetak miliona evra?
Za Vas, poslednja vest; danas je objavljeno da je Spanija usla u deflaciju, prvi put u poslednjih 47 godina.
Pozdrav, i jedva cekam Vas clanak.
Препоруке:
0
0
8 среда, 01 април 2009 10:27
Сомборац
@Branislav

Ма знам да си преводилац ;-). Ја сам у једном коментару дао предлог да се објави Кругман који је кејнзијанац и либерал (левичар), иако је НСПМ конзервативни сајт.

За туристе – живи били па видели. Биће их, није спорно, али навала као претходних година – ја не верујем, јер свет клизи убрзано у глобалну велику депресију. Немци поклањају куће у Шпанији на лотоу :-). Скупо им одржавање, а цене се суновратиле.

Видео сам за дефлацију, мада је у питању бедних -0,1% :-). Шпанија има тзв. assets deflation (пад цена некретнина и акција).
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер