субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

О националном питању

Kоментари (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 09 септембар 2010 16:03
thinking maize
Па, после г-дина Бранка Павловића, још један текст на националну тему, са врло конкретном анализом и предлозима типа: "А шта даље?! Знамо како даље!" Ако ништа друго, анализа ВЕОМА ПОДСЕЋА на стратегију Душка Ивковића, селектора кошаркашке репрезентације Србије и свих ДРУГИХ УСПЕШНИХ СРПСКИХ ПРОЈЕКАТА!
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 09 септембар 2010 17:09
Симић Манојло
Ви сте госп.Савановићу у праву само хипотетички .
Пренебрегавате ноторну чињеницу да у Београду нису
на Власти и око ње људи који Србији, Републици
Српској и српском Народу уопште ,желе добро .
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 09 септембар 2010 19:29
Милорад
Какв бре црни ангажман Турске на Балкану?! То је само још једна у низу патки. Нити је Турска некаква сила нити ће икада бити некаква регионална сила. Тренутни успон Турске више је везан за пад Грчке него за чињеницу да су турци некаква сила. На унутрашњем политичком и економском плану Турска има огромних проблема. Турска се налази у стању сталне опасности од војног удара и сталне политичке напетости. Ко зна колико је десетина и стотина Ергонкана похапшено и Бог само зна колико их је још активно. Турска нема нити један начин да пројектује било који део своје политике и стратегије на Балкан. Свима је некако промакла чињеница да је одмах по доласку Турака и Ердогана у Пазар дошло до повампирења Зукорлића. У тром Зукорличевом повампирењу учествовао је директно Тадић. И ту је врх турске моћи када је балкан у питању. Играју на муслимане у Србији и Босни али изгледа да су заборавили деведесете. Та прича у Турској као некакквој сили је бушна као сито. Та земља је толико пуна проблема политичких, економских и верских да они нити у ближој нити у даљој будучности могу било коме на Балкану представњати било какву опасност. То што је неко у Вашингтону односно Лондону умислио да је добро турцима дати компензацију за неулазак на ЕУ па им као послушним алама на тањиру дати Балкан мало је више део некаквог научно фантастичног сценарија него одраз реалности на терену. Да не улазимо у активносту курда, турске левице, деснице и базе на територији турске. Слепило српске политике и српке обавештајне заједнице када је Турска у питању само је део већ доказане и промовисане глупости и аматеризма. Турска треба д абуде један од приритета српске државе из много разлога али дефинитно не из онога где ми Турску треба да видимо као некакву опасност. Они нас треба да виде као опасност. Не да нас виде, не да знају него само да слуте. Нису нама проблем турци већ круг двојке!
Препоруке:
0
0
4 петак, 10 септембар 2010 11:22
Саша
Какв бре црни ангажман Турске на Балкану?! То је само још једна у низу патки. Нити је Турска некаква сила нити ће икада бити некаква регионална сила.
Обавезно ми се коса на глави диже када чујем овако горду и површну процену наших непријатеља. Турска је највећа држава на Балкану. Турска има 80 милиона становника. Турака има 10 милиона у Немачкој, који нису само прости радници, него отварају и респектабилне фирме тамо и који годишње у Турску односе милијарде евра.. Турска је у значајној привредној експанзији. Туризам, транспорт, аутоиндустрија, текстил, пољопривреда, трговина,... Турска на Балкану има сателитске државе (Босна и Албанија) и регионе (Санџак, Косово, западна МАкедонија). Турска је након Немачке најпоштованија држава у НАТО савезу, због Ирака и Русије. Не знам шта још то Турска треба да достигне па да постане регионална сила!? А нама нико не брани да будемо аутистични. Што смо ми више у аутизму, Турци су све присутнији.
Препоруке:
0
0
5 петак, 10 септембар 2010 13:03
Милорад
Није моја процена Турске ни горда ни површна. Турска јесте делимично у Европи али она је једноставно мало-азијска земља. Тачно је да Турска има 80 милиона становника. Од радно способних 30% се бави аграром. остало одпада на индустрију и сервисе. У прва четири месеца ове године спољни дуг Турске нараста је за 744% у односу на исти период прошле године. У прва два месеца спољно трговински дефицит Турске је био близу пет милијарди долара. У истом периоду 2009 године дефицит је био 36 милиона. Увоз је порастао за неких 30%. Не бих превише о турцима у Немачкој. 99.9% их се бави простим физичким радом. Колико год да донесу новца у Турску није довољно јер Турска и даље без обзира на њих има огромне дефиците. Турска је земља која је 100% зависна од енергетских извора из иностранства. Геостартешки према Балкану имају један мост и један пут. Занимљиво је како земља која има медитеранску обалу и ону црноморску не представља готово ништа баш у том региону Медитерана. На север не могу и не смеју да пробају јер им је са друге стране Крим. На југу немају шта да траже јер их ту чека Израел. На Балкану су истиснути са свих страна. На Србију се са југа наслања америчка илити атлантска геостатешка плоча, док се на северу Србије на нас наслања германска гео стратешка плоча. Босна није држава сателит Турске већ Саудијске Арабије и САД баш као и Албанија. Космет је део атлантске гео стратешке плоче под строгом контролома мериканаца. Они управо покушавају да ту плочу додатно помере на север у правцу Рашке. Турска у том процесу може бити само инструмент и ништа више. Турска ни на једном од горе наведених простора нема шта да тражи осим као инструмент и то углавно атланстке заједнице чији је и члан. Да не улазим у детаље војне стартегије али Турска на Балкану нема шта да тражи. Турској Баклан у њиховој геостратегији није толико ни важан. Домети турске политике су она флотола која је била упићена у Газу и оно смешно отварање некаквог културног центра у Пазару. после фијаска са флотилом
Препоруке:
0
0
6 петак, 10 септембар 2010 13:16
Милорад
Ердогану је посета Пазару дошла као наручена јер је морао да свој пољуљани угледа да пегла и то баш у Пазару. За крај у Турској су на власти трговци и то они који Турску не виде као секуларну државу Кемала Ататурка већ који поново уводе фереџе и шеријат. Читава та прича око Турске има за циљ медијско пеглање Турске у исламском свету и Турска је та којој је одређена улога моста између западног капитала и Ирана. да би се приближила Ирану Турска је морала да води доста агресивнију националну политику коју обележева веома висока доза конзервативног исламизма. Турска за Србију не представља никакав проблем. бар не у неким нормалним околностима. Није нама Турска крива што нам је земља у тоталном расулу и хаосу. А не би требало непријатеља ни прецењивати. Ни потцењивати. Мада веома често у страху занју да буду велике очи. Занимљиво је како се гомила којекаквих прича пласира у српски информативни простор и како веома брзо те приче постају нешто око чега се у нас срба ломе некаква копља. Око ствари које једноставно немају везе са животом. Као та прича о некаквој незадрживој експанзији Турске. Имају турци много пречих проблема него да размишљају о Балкану и васкрсавању отоманске империје. Карађорђе је на исту кренуо са само 100.000 војно способних мушкараца. И једним тршњевим топом. од ручке тог тршњевог топа направљена је српска круна. Толико о томе.
Препоруке:
0
0
7 петак, 10 септембар 2010 15:51
Бањалучанка
Слажем се с већином ауторових навода и мислим да овај текст само узгредно спомиње Турску, док је концепт примјењив и са и без Турског фактора. Стога мислим да је значајније било више простора посветити другим категоријама текста, посебно "интересној сфери" и "корејском моделу", које су одличне упуте за практичну акцију али које аутор нажалост није шире развио.
Препоруке:
0
0
8 петак, 10 септембар 2010 17:14
Саша
Нисам статистички анализирао Турску, и мислим да статистика није пресудна у овом случају. Ша бисмо тек рекли за Албанију, која нема ни 1% ресурса Турске, статистички ужасно лоше стоји, па ипак нам задаје доста главобоља већ деценијама. Био сам очевидац уласка турских тенкова у Призрен, јуна 1999. Такав делиријум одушевљења окупљених Шиптара нисте сигурно никада видели. Укратко, и Турска, и Албанија па и Саудијска Арабија су сателити САД. То није пријатна чињеница, али је тако, те стога и Босну морамо разматрати у том контексту. Понашање Америке према Републици Српској нам је довољан доказ.
Препоруке:
0
0
9 петак, 10 септембар 2010 21:44
Milorad
Znate Sasa kako kazu u Imperiji. Everything is in the numbers. Sve je u brojevima. Poenta mog pisanja je bila da Turska ne moze projektovati silu svoje ekonomije na okruzenje jer sila te Turske ekonomije ne postoji. Iako su u g20 njihova ekonomija je prilicno rudimentarna i nestabilna. Ako Albanije. Pa Albanija je i stvorena da nama zadaje i pravi probleme. Albanija i albanci moraju dalje od mora drzati srbe. Kako bi na pravcima iz Dracha ka Solunu i Bosforu oni koji pretendeju na kontrolu morskih plovnih puteva u Mediteranu i Jadranskom moru ka Bosforu i Suecu imali po njima stabilno zaledje. Cilj te citave operacije je rollback srba na njihove pozicije iz vremena prvog i drugog balkanskog rata. POtrebno je uvezati, stabilizovati i organizovati juzno krilo nato pakta. Izmedju Turske, Grcke i Austrije i Madjarske nalazi se Srbija. Nato kako stvari trenutno stoje na svom juznom delu ima rupetinu koja mu zjapi kao ona iz filma 300. Kada onaj persijski diplomata dodje sa onim odsecenim glavama u Spartu i trazi da se poklone persijskom carstvu. Pa jos preti uzput. Isti diplomata zavrsi u tom bunaru i toj zjapecoj rupetini. Dosta o filmu. Nato ne moze da organizije logistiiku u kvalitetne operacije po svom juznom krilu jer nema prostor i dubinu koja mu je potrebna. Otuda instaliranje baze u Konstanci, PVO sistema u Rumuni i Bugarskoj. Oni na prvu liniju svojih interesnih zona stavljaju PVO sisteme koji bi eventualno prilikom prvog dodira druge strane bili kompletno unisteni. Ne postoji dubine i rade na veoma ogranicenom i skucenom prostoru. Srbi su danas sa svih strana ukljesteni poprilicno neprijateljski raspolozenim komsijama. Iz dva prosta razloga. Iz njihovih interesa i njihove mrznje prema srbima i svemu srpskom. Za razliku od nato srbi imaji dubinu prema zapadu i prema jugu. Zato je potrebno odraditi sto vise na politickom polju prevarama, lazima i podmetacinama uz pomoc instaliranih klovnova. Nama se naslanjaju na Kopaonik i Dunav a mi samo razvezli po internet
Препоруке:
0
0
10 петак, 10 септембар 2010 21:47
Milorad
O nacionalnim pitanjima i nacionalnoj strategiji srba necu da pisem na internetu i govorim javno. To se radi u cetiri oka i u sto je moguce dubljoj tajnosti. Najdubljoj. Dubokoj kao onaj bunar iz filma sta ga pomenuh. Nece da se mnogo prica i nista da se ne radi nego ce puno da se radi i malo prica.
Препоруке:
0
0
11 петак, 10 септембар 2010 22:49
Симић Манојло
Тако је Саша !

И Турска и Албанија и Саудијска Арабија су амeричке
" puppet state ".
Имам негдје доказ у неком часопису (да то сад не
тражим), са факсимилом уплатнице саудијског Принца
на рачун ватиканске банке од10 мил.долара, по налогу неке америчке банке( да се не би америчка
Влада директно појављивала ), како би на Изборима
у Италији те године (биле су 1970-80-те),побиједила
странка по вољи Америке. У том конкретном случају,
радило се о некој Кршћанској Демократској Странци,
па је зато све ишло преко Ватикана .
Велики је продор Турске на Балкан. Република Српска
је стављена између чекића и наковња,а у ову Тадићеву Србију, нема смисла уздати се.
Препоруке:
0
0
12 недеља, 12 септембар 2010 01:25
Саша
@Milorad
Косовска полиција је потврдила да се вечерас одмах после кошаркашке утакмице између Србије и Турске на мосту на Ибру у Косовској Митровици десио инцидента у којем је учествовало неколико стотина особа са обе стране моста.

Толико о нашим покушајима да непријатеље градирамо по доброти. Све је то једна сила. Статистика је тачна обрада нетачних података. Наш проблем је далеко од простог економског или политичког проблема. Проблем је знатно тежи, јер осим тоталног уништења (духовног, економског, религијског, државног, физичког...) не видим шта се у последњих 100 година друго од Срба захтевало. У случају Срба на жалост nothing is in numbers. Када би било да је све у бројкама(чињеницама) Република Српска би мирно спавала. То је једини ентитет у коме је на власти опција која није владала за време рата. То би демократском свету требало да буде плус, а видимо да је минус. Република Српска има стабилну политичку ситуацију за разлику од федерације. То би демократском свету требало да буде плус, а они нас чак оптужују да у РС гајимо Талибане. Република Српска има далеко боље економске показатеље од Федерације. Демократски свет то не препознаје.
Заиста ме занима чиме се бави САНУ, српски универзитети, српска интелигенција, СПЦ?! Није ваљда да ћемо девастирање наше нације гледати из мишјих рупа? Или можада хоћемо?!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер