недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Политика у изузетним и нормалним временима

Kоментари (34) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 28 јул 2010 23:59
Šormaz ili Badju?
Suočeni smo sa izborom: emancipatorska politika Vojislava Koštunice ili politika neoliberalnog konsenzusa? To sasvim pojednostavljeno znači da u današnjoj Srbiji, u krajnjoj liniji, postoji samo jedna politika za koju bi francuski filozof Alen Badju (Badiou) rekao da je zaista "politika dostojna svog imena" - to je emancipatorska politika Vojislava Koštunice.

Sa druge strane, na delu je neoliberalni konsenzus koji se skriva iza izlizanih floskula o "zdravom razumu" i "političkom realizmu". Najsvežiji predstavnik ove druge opcije nesumnjivo je Dragan Šormaz.

Međutim, kao srednjoškolska profesorka srpskog jezika i književnosti, nisam sasvim kompetentna za raspravu o filoziji politike i zato bih zamolila gospođicu Koljević da nam kao filozof(kinja) u nekom od narednih tekstova malo bolje objasni suštinu filozofskog spora između Alena Badjua i Dragana Šormaza.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 29 јул 2010 00:19
Лала
Неколико питања за ауторку текста.
Молим Вас да објасните - чија је, у ствари, била "генијална идеја" да се тражи мишљење суда у Хагу, када се унапред знао његов састав, тј. да већину суда чине судије из земаља које су признале тзв. Косово?
Да ли ће ово мишљење суда и наредни, већ се сада види, дебакл у УН, моћи да послужи као оправдање(алиби)нашим властима да признају тзв. Косово?
Када ћете да признате да ЕУ и САД не желе компромис око Косова - већ су хиљаду пута рекли да је питање статуса за њих завршена прича.
Објасните на логички могућ начин - како САД могу да буду истовремено и српски стратешки партнер и земља која најснажније лобира за независност тзв. Косова?
Зашто је тужба лошије решење од тражења мишљења?
О каквој "саборности" у парламенту говорите? Владајућа коалиција већ има већину и још је "платила" неке опозиционе странке да гласају за предлог Владе.
Да ли сте чули за реч "оставка"?
Каква несрећа још треба да нам се деси, па да неко сноси одговорност за лоше резултате своје политике?
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 29 јул 2010 00:41
Vladimir
Ceo sastav sluzi da bi se proizvela recenica

" И да се не лажемо и не (само)обмањујемо – збиља је тешко претпоставити да би Србија прошла „боље“ и „сачувала Косово“ да се којим случајем играло на „јачу карту“ тужбе или да је одлуком да се тражи саветодавно мишљење – а онда и тим мишљењем – сада „Косово изгубила“.

"Ako kanis pobijediti, ne smes izgubiti", citat, velika mudrost iz stripa Alan Ford, koji jako podseca na koaliciju.

U cemu je ponovo problem. Zato
sto je Kostunica u pravu?

Pa dobro, nije to smak sveta ako je Kostunica u pravu. Iako je u pravu, od njega nam ne zavise predpristupni fondovi, javna preduzeca, angazovanje mocne diplomatije za po 7000 rezidencijalnih evra mesecno...

Poenta tog predloga je u cvrstini, i u manjoj steti koju proizvodi.

Poenta je u stavu drzave, a "novi DOS" ionako samo brine o stavovima, bar za slikanje..

Nije trenutnoj vlasti tesko da izgubi Kosovo, samo je bitno da se ne poslusa VK.

Mislim da ce i gospodin DRZAVNIK, imenom Voislav Kostunica, to shvatiti, i prestati da daje savete korisne za Srbiju, naglas, da se trenutna koalicija ne bi zgrazala, i da se izrodi minimalna verovatnoca da prihvate neki koristan potez.

Osim ako nisu, vredno, angazovani na zadatku...ispostavljenom od nalogodavaca...
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 29 јул 2010 01:23
nije isto!
"И да Србија никоме неће опростити ако не буде тако." Lepo zvuci, Bogdana - ali upitajte Borisa i njegove pajtase (od Pajtica, Zukorlica, Canka, do CJovanovica) hoce li Srbije uopste biti? Ispada onda da Srbija ne bi oprostila (kome, Tadicu i njegovim jatacima? - od njegovih gazda ionako samo zlo ocekujemo) samo kad bi postojala! A Tadic je zagrizao u kost Srbije, i ne pusta! Zato, Bogdana, lepo je to sto Vi pisete - ali zasto mislite da upravo ovo bedno glumatanje pred Skupstinom, u cilju daljeg diktatorskog vodjenja i drzave i "kosovske politike", moze biti uzor za bilo sta? Tadic samo kupuje vreme, da zabetonira propast Srbije - to je uostalom, razlog sto su ga doveli, i on im se svojski oduzio: dao je Vojvodinu svojim opakim jaranima, dao je Turcima ulaz u Srbiju, ubacio im "Sandzak" u gubicu, place u Srbrenici, mrsti se na pomen Bratunca, masta o unitarnoj Bosni i Hercegovini, sanja o propasti Republike Srpske. Da ste Vi, Bogdana, na celu Srbije - vazilo bi to sto kazete! Ali dok je Boris na celu (odnosno na grbaci i na vratu) Srbije) - nista od toga ne moze biti tacno.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 29 јул 2010 03:06
Izrael je Srbija!
Jedina razlika između Izraela i Srbija sastoji se u tome što je izraelski Koštunica trenutno na vlasti a srpski Netanjahu - u opoziciji.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 29 јул 2010 05:29
ББ један
Прво, подразумева се да понашање и политика у редовним и изузетним околностима не могу бити исти. Није потребно бити филозоф па то укапирати.

Друго, свакоме је јасно да бити изложен санкцијама, бомбардовању, одузимању територије, није нормално. А пошто они који су свему томе кумовали и даље прете и уцењују, то народ уопште није „позаспао“ и одлука МСП уопште није „изненадила целокупну јавност“.

Треће, сваком просечном грађанину у Србији је јасно да међународно право фактички више не постоји и да се односи у свету почев од Ирака, бомбардовања Србије, признавања назови државе Косово, регулишу на основу силе, претње силом или страха од силе а не на основу принципа, ових или оних. Зато је сваки говор о неким принципима који ће можда превагнути у будућности, једноставно смешан.

Четврто, изазови који стоје пред Србијом су судбински а не „политички и дипломатски“. И баш зато Србији је потребна државничка акција примерена том судбинском тренутку а не политика за редовна времена. А „благовремени и правовремени планови“, парламентарне дебате и слично,управо спадају у такву, редовну политику.Државничка акција, међутим, подразумева постојање државника, и зато је питање свих питања да ли у Србији у овом тренутку постоји таква личност. Уколико постоји, наћи ће пут и начин да се стави на чело народа.
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 29 јул 2010 08:44
Milos Stankovic
Kakva sabornost? Zaista mi nije jasno kako se jedan do bola truli politicki kompromis moze nazvati sabornoscu. Uopste mi nije jasno kako autorki nije jasno da je trazenje savetodavnog misljenja od MSP bilo samo uspesan manevar vlasti, jer je vec i vrapcima bilo jasno da su SAD i EU toliko otvoreno lobirale da Tadic postane predsednik bas da bi se lakse sprovelo proglasenje nezavisnosti. Bas zato je bitno da Srbija tuzi SAD, jer su po ko zna koji put pogazili medjunarodni poredak koji je stvoren nakon propasti nacisticke Nemacke. Na kraju krajeva, potpuna je iluzija da u skorije vreme mozemo uspostaviti dobre odnose sa SAD, zato sto to nije u interesu njihove spoljne politike. Mozda ih otpor na koji naidju, a tuzba ce to sigurno biti, navede da nadju druge puteve za sprovodjenje svoje politike.
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 29 јул 2010 08:58
Радосав Стевановић
Никакво јединство у скупштини није постигнуто, већ је тај циркус само још једном изнео на видело сву наказност дилетантског глуматања забринутости, озбиљности тренутка, одговорности пред народом.
Бајке о крају међународног правног поретка после саветодавног мишљења МСП и непредвидивом настајању нових сецесионистичких жаришта широм планете су у домену којем бајке и припадају - фантастике. Заслугом домаћих креатора српске спољне политике, Србија је данас у међународним оквирима релевантан фактор исто колико и згужвани и одбачени акт у корпи за отпатке неког канцеларијског пацова.
Позивање на политичко јединство о кључним питањима и остављање по страни тражење криваца исто је толико штетно као и искључиво тражење кривца (једног јединог, Милошевића) током 90.-их од стране опозиције, са једним јединим циљем - да се дочепају власти макар по цену нестанка сопствене државе. Такву политику води и данашња власт и сви који налазе оправдање за њихове поступке су злонамерни, не мисле добро ни овој држави ни свом народу.
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 29 јул 2010 08:59
Vidoje
O tempora, o mores, sve je kriv Milos Obrenovic, sto poce da stvara drzavu kad ju je tako tesko razgraditi. Uspece ovi, ne brinite, tursko more ce opet biti nase more
Препоруке:
0
0
10 четвртак, 29 јул 2010 10:34
Angel
Davno je Tadić, a i Jeremić pričao priču kako "ne možemo mi protiv celog sveta" (valjda je pod celim svetom razumeo zapad). Onda je tu priču ali ne i mišljenje, promenuo. Valjda to ima veze sa vukom, mislim onom narodnom "vuk dlaku menja, al ćud ne"
Препоруке:
0
0
11 четвртак, 29 јул 2010 10:43
@@
Рекли сте чаробну реч "референдум".Једино бих се са тиме сложио .
Препоруке:
0
0
12 четвртак, 29 јул 2010 11:31
Srbin
Procitajte Kostunicin intervju u Danasu. Drzavnik kaze da je najveci interes drzati pitanje Kosova u SB gde preko ruskog veta imamo stvar pod kontrolom. Drzavnik kaze da niposto nesmemo izmestati stvar u Generalnu skupstinu gde se odlucuje vecinom. Dakle, Drzavnik kaze tuzba i SB a ne misljenje i GS. Problem je sto SAD koriste sva sredstva da sklone Drzavnika. To je to. Kosovo je Srbija.
Препоруке:
0
0
13 четвртак, 29 јул 2010 11:56
Jasna Simonović
Nisam u mentalno-profesionalnoj sposobnosti da shvatim kako "politika" razlikuje "izuzetno" od "normalnog" vremena, ali sam Bogdanin tekst, kao i uvek, shvatila kao i izuzetan i normalan ... (prosto da zaslužuje posebnu odrednicu "izuzetno i normalno", pa da "svi saborni" krenemo gde treba...

A njena odrednica da je Srbija "par ecellence" u ovim "izutenim vrmenima", kao i opis te savršenosti (molim vas, pročitajte još jednom), a koju je tako spontano, i bez "visokog rizika" oslonila na "apel za sabornošču" kome niti jedan "zakasneli moleban" ne može da konkuriše barem u svetosti...

Iako na trenutak pokaže običnom čoveku svojstvenu malodušnost (od "normalnih vremena" neće skoro biti ništa), upravo ta "malodušnost" odvodi je do "zvezde", kao na primer da zaključi da će se "pravo na samopredeljenje afirmisati kao vodeće pravo, iznad suvereniteta i teritorijalnog integriteta"...

Pa, možda već prisustvujemo rađanju tog prava iz "Srca Srbije", a koje ispod sebe ostavlja jaz 10:4 u pravnom vakuumu globalnog čovečanstva...(sad bih ovde da "strpam za svaki slučaj (dobru trebalo!)moje lično pravo na samopredeljenje koje je 2001. završilo preko okeana)....

"Visoka rizičnost" često iznese najbolji plod, pa tako i dobrobit za čovečanstvo (u kome su Srbi)može stićiu samo kroz ubiranje financial assets ...
Pa da "Srbija oprosti sve"....Baš kako dolikuje svakom Božjem narodu...

ps: LALA, Pri tekstu Vuka Jeremića jedan komentator je izneo da je ideju za podnošenje zahteva MSP-u dao gdin Tibor Varadi, MSP...ne znam da li je ideja bila oficijelno srpska, niti globalno genijalna, ali daće Bog da bude tako...na dobrobit svih...
Препоруке:
0
0
14 четвртак, 29 јул 2010 12:04
Драго Стен
Господин Стевановић је у праву.
Уосталом,битка за Косово је одавно изгубљена.Можемо да се заваравамо.И мене који то знам од 76те прошлог века и пре тога, од пада Ранковића, понело је у неком тренутку настојање да се точак историје енергично врати.А знам , био сам тамо и отуда перфидно најурен, да су Шиптари премоћни као маса и као колективна одлучност.Убијају да би били јединствени.На власти су те убице.И пресудиће им њихови због крви коју дугују.
Навикли да мењају господаре.Служили Турцимна , није им било довољно што су овладали Србијом, наљутили се на Милошевиоћа кад им је столицу измакао и сад ризикују Биндстил само да нас истерају.Подела тренутно не долази у обзит .На међународном кантару њихове акције претежу.
А млада дама из чланка мисли да се бавинмо политиком за "ванредне прилике" .Ту је у праву али није кад милси да је политика тим приликама примерена.Редовне акције за нередовна стања обично на дају резултате.Ни смо, сем за време Милошевића једно време, непретстано у дефанзиви.Свуда у целој оној Југи.Чак је и Милошевић очајничкинатеран у офанзиву, покушао да се супродстави и успео би да нису Шиптарски савезници притекли у помоћ кад је све у УЧКау отишло у провалију.Сад не могу да прежале те тренутке срамних пораза и безглавости и држе се моћника ко пијан плота.Кажем отишло Косово али само ако моћни ментори буду трајни.Има знакова да и њимњ нњ цветају руже.За та времена се треба спремити.На Балкану свако у једном веку има неколико пута по својих пет минута.Ту је тајна наших и њихових и свих повремених изгибија.Хоћу да кажем да све ври као на врелом уљу а ми нисмо спремни за нови евентуално промењени ритам.У сваком слуичају вечна дефанзива и извињења и молбе и тражење помиловања, нам никад не користи.Треба дозирази отпоре али бити непрестано у отпорима.Додик има изгледнију тактику.
Препоруке:
0
0
15 четвртак, 29 јул 2010 12:37
Zaraki Kenpachi
@Koštuničini fanovi

Ne mogu da verujem da ima ljudi koji samo misle o Koštunici,kao što to rade neki komentatori,on je samo jedna lutka u Pozorištu lutaka, jer kakvo bi to bilo pozorište kad bi sve lutke izgledale isto govorile isto,mi na sceni imamo različite lutke,što se tiče ''desnice'' imamo primitivnog lutka Velju,prosvećenog lutka Tomu,još uvek neprosvećen lutkarski hor radikala(kad im je glavna lutka na sceni dobila novu ulogu) i Koštunicu koji je kao ozbiljan lutak zagledan u nebo(bio na čelu plaćeničke vojsle 2000.;amnestirao više desetina albanskih terorista 2000.;primao nagradu vrlo srdačno od Ahtisarija 2000....), za vlasnike pozorišta, tako i za neposredne lutkare nije važno koja je lutka u trenutku najpopularnija,ko u pozorište dolazi zbog koje lutke, sve dok je puno pozorište i naravno dok je puna pozorišna kasa)

ps:naravno lutke kojima popularnost spadne ispod 5% popularnosti a nisi su za specijalne(karakterne) uloge bacaju u smeće
Препоруке:
0
0
16 четвртак, 29 јул 2010 15:54
Miloš
Uh, sklon sam da pomislim da je, uz malo preterivanja, g. "Zaraki" u pravu. Pogotovo u delu koji se odnosi na onog "lutka" koji je odigrao svoju ulogu 2000-te i u godinama posle toga i bio odbačen kad za njim više nije bilo potrebe, tj kada su se "demokratske snage" konsolidovale, a stranke starog režima (SPS i SRS) postale zrele za "reformisanje". I sada jednu takvu osobu koja je propustila tolike prilike i služila godinama kao kukavičje jaje za zamajavanje patriotskih glasača nuditi i veličati kao "državnika" i "spasioca" ili je neozbiljno i naivno, ili nešto još gore i sumnjivije.
Препоруке:
0
0
17 четвртак, 29 јул 2010 16:31
Milan - za Kostunicine fanove
dss-ovci, imate sajt dss-a. Al tamo ne mozete da pisete komentare zar ne? Pitam se zasto. Ali sad ste zbilja preterali. Od vase strasti toliko ste slepi da niste vise ni u stanju da procitate sta obrazovani ljudi i intelektualci pisu. U stvari, sve sto je barem malo kriticno spram Partije i velikog Vodje sigurno je zlonamerno i lose, zar ne? Nije vazno ni sta pise ni ko pise. Zato ste tu gde jeste. Srecno vam bilo.
Препоруке:
0
0
18 четвртак, 29 јул 2010 17:38
Zaraki Kenpachi
@Vidoje

hehe Stvarno vam je odličan komentar
Препоруке:
0
0
19 четвртак, 29 јул 2010 19:47
Vladimir
Opet je mr Kostunica problem, cak i medju komentarima?

A sta na primer da sam ja "fan" SRBIJE, i da Srbiji zelim dobro?

Cemu tolika opsednutost i omalovazavanje zaista ozbiljnog politicara, koji, eto, zeli malo dobra Srbiji.

Znaci, ko god zeli Srbiju jaku kao drzavu, sa dobrom ekonomijom i strukturom, sa definisanim statusom u medjunarodnoj zajednici(a pozivam vas da procitate manifeste i programe SVIH stranaka) ne sme ni slucajno da spomene Vojislava Kostunicu, i kada je vise nego u pravu.

Zar saka pirinca toliko moze da izbledi misao.

Mislim da ga ipak teba spomenuti, i shvatiti cinjenicu da za ovu menazeriju postoji zamena, i to dobra, i na medjunarodnom i na unutrasnjem planu.

To sto nema podrsku na izborima, to mislim da nije njegov problem....vise je nekako da se svi pomalo zapitamo..i zasto NE glasamo za Kostunicu ili slicnog...

I zasto glasamo za prelepog intelektualca Palmu(kako se njega ne setite, njega ste izabrali:), vec je Velja u fokusu) i drustvo na vlasti...
Препоруке:
0
0
20 четвртак, 29 јул 2010 21:17
za "nije isto"!
U pravu ste. Bilo bi mnogo bolje da je Bogdana na celu Srbije nego ovi koji jesu. Ali i bolje nego mnogi koji nisu. Bogdana je hladne glave i misli trezveno i patriotski u kriticnim i prelomnim trenucima. To je ustvari "treci put" koji je Srbija odavno izgubila i odavno ga nema. To su ljudi koji ne odgovaraju politikanstvima i strancarenjima i ne uklapaju se u postojece modele i seme. Mozda ima sanse - "jednoga dana", kao sto rece Slobodan Antonic.
Препоруке:
0
0
21 четвртак, 29 јул 2010 21:20
Пљус
Изгледа да се порука о саборности, коју заговара ауторка (не помињући око кога треба да се "саберемо")уз тиху критику Коштуничине политике, распршила као мехур од сапунице. Управо читам како странке које су гласале "за" у понедељек повлаче своју подршку. Верујем да би вечерас многе хтеле да су биле Коштуница у понедељак, након потеза који су уследили од стране Тадића (млак нацрт резолуције, због кога, и тако јадног, добијају ћушке западних сила). Изгледа да саборност око погрешног вође скупље кошта од останка ван масе.
Препоруке:
0
0
22 четвртак, 29 јул 2010 22:46
Boli boli mnooogo boli DSS...
Izgleda da mnogo boli dss sto su sami ostali sa LDP...!!! Ali dobro, ko gubi, ima pravo da se ljuti.
Препоруке:
0
0
23 четвртак, 29 јул 2010 23:44
Koštunica - srpski Čavez
Jasno je da na kraju pobeđuje narod - oličen u Vojislavu Koštunici!
Препоруке:
0
0
24 петак, 30 јул 2010 10:20
@@
Људи , само `ладно , без трвења . Ако су они могли да створе конгломерат с` паролом "зачепите нос гласајте за ДОС"- можемо и ми.
Препоруке:
0
0
25 петак, 30 јул 2010 11:02
Vladimir
'Ladno i bez trvenja.

Ne mogu, smeta mi sto su neki (nadam se da zele dobro Srbiji, ali tako ne rade), duboko usanceni u klubaske timove, i partijske sanceve, i "za" ove su a "protiv " onih.

I "navijaju" za "svoje" i "kad gube"....

Ne treba biti veran navijac svoga politickog tima kada gresi na stetu Srbije.

I ne treba se polarizovati na jedne ili druge, lakomisleno, vec gledati sta je bolje za zajednicu kojoj pripadamo.

I nije DSS resenje..imaju oni svojih teskih mana i losih funkcionera, koji su nalik na funkcionere DS-a, uzgred, i potekli su od velike stranke DS, kao i Batic i slicni..
I previse je preletaca, da bi poneka stranka bila bas kompletno dobra ili popuno losa...

Jednostavno treba eliminisati partokratiju, i samozive karijeriste, i prihvatiti svaki konstruktivan i dobar predlog, bilo od koga, ako je u interesu Srbije..


A ne glumiti cara ili bezumnog navijaca, i na kraju reci "e sad necu ni kako ja hocu..."

Ili prosto, prebrojati svoje parice i biti zadovoljni ketman...
Препоруке:
0
0
26 петак, 30 јул 2010 13:34
Stanimir Zaric
Sve pohvale za tekst. Duboki naklon, gospodjice Koljevic. Samo plasim se da mnogi ipak ne mogu razumeti sirinu Vasih pogleda i dubinu Vasih misli. Mozda ce vremenom biti drugacije, mada nam je proteklih godina, obrazovni sistem u Srbiji sasvim unisten, kao sto, verujem, znati. Ali to je samo razlog vise.
Препоруке:
0
0
27 петак, 30 јул 2010 13:44
Jasna Simonović
“Koštunica - srpski Čavez”...

Mislim da narod nije "oličen" samo u Vojislavu Koštunici, već u mnogim “političarima”...

Oličen je i u amorfnim samoupravnim firmama, privatizovanim karikaturama i svakako ponekoj pravoj kompaniji, oličen je u "pravnim" zakrpama nalepljenim preko jugoslovenskih bespravnih rupa, u “95.7-milijardi-dužne privrede" privrednoj komori, u “šekspirovskim-kralj-lirskim” klubovima ...nedavno sam savetovala prosjake ispred Crkve da se presele u Šekspirovu ulicu jer se često dešava da prosjaci imaju više od onih od kojih mole...u izdiferenciranim ličnostima koje stoje van događanja ili van "uredničke politike", u "svetionicima" koji ne znaju da ponekad treba poslati svetlosni s.o.s. signal, u "ličankama" koje "ćute" ili "mrmore"....i svakako u "papučama" koje u Vladu SRbije ne smeju ući...(kud nisam pitala da udjem bosa!)...

Narod ustvari ni ne treba da je "oličen" u nekoga, već "taj" ili "ta" treba da liče na narod...

A narod treba da ponudi svoj lik koji je svestan životnog interesa: da niko nikoga ne treba da tresne šipkom po glavi u autobusu, a da ostali ćute ili odu dalje; da niko ne treba da završi na belom papiru pored volana vozača autobusa kao nestala osoba posle primljene hemoterapije, jer nema ko da ga vrati kući; da niko ne treba da upadne u jamu između svog legalnog gradjanstva i nelegalizovane imovine; da pokoljenja koja dolaze ne treba da dobiju pride dug od duga koji im je ostavio Tito, ili i Tito i Mesić i sar. zajedno; da niko ne treba da se napija srebrne vode preko mere i kad je kraljevske loze; da barem napravi filter (ako ne zna sa carinom) da skuplja “zlatan prah” (umesto da šmrče beli prah); da barem i bajkovito prepozna "zeleno zrno graška", ali ne samo zato što na njemu ponekad sedi “princeza”(i ponekad gricka “brioš” iako nije na Brionima)...

Životni interes naroda je da živi i to od legalnog novca...takako nekako jednostavno...
Препоруке:
0
0
28 петак, 30 јул 2010 16:15
Filozof
Meni je zanimljivo kako niko nije primetio koliko u ovom tekstu (inace nase najbolje filozofkinje danas)ima "kljucnih reci", kao na mapi. Samo i mapu treba znati procitati. Neko je primetio da je jedan od njih "referendum". Druga je sigurno "REPUBLIKA SRPSKA". Treca su "REALNI POTENCIJALNI tzv. evropske buducnosti". I tako redom. Tekst je slozen i viseslojan, i bez sumnje interesantan. Tu je i ona formulacija "uhvatiti trenutak". Sem Dodika, tesko je videti da bilo ko od srpskih politicara "hvata trenutak" sa bilo cim. Takva nam je politicka scena. Tekst je i upozorenje, mozda poslednje, vlasti da ona ne moze vise da bude samo marketing ako hoce da stvarno bude DEMOKRATSKA, i da predstavlja OVAJ NAROD. Ali verovatno ce proci jos generacije dok iznedrimo ozbiljne politicare koji ce predstavljati NAS. Mozda.
Препоруке:
0
0
29 петак, 30 јул 2010 17:37
Jasna Simonović
Filozof...Baš tako...Sve pohvale gdjici Bogdani...
"(U)hvatiti trenutak" nije lako...mada je to malo "nemoguć" i izraz i poduhvat...realnije je možda "(u)hvatiti mesto"?...(mada mislim da je gdjica Bogdan uhvatila trenutak na nspm-u da dozove pažnju "naroda" na "svoje" dvorište samo-opredeljenja)...

Dok čekamo da se "iznedri pravi političar", medjutim, pa da on(a) uhvati pravi trenutak i "udene" nas gde (ne)treba, mogu da prođu godine i vekovi, a onda opet "zastoj u vremenu i prostoru" u glavama ljudi...(što filozofski nije nemoguća misija, ali ajde da se sad ne pravim većim filozofom od pravih filozofa, izvinite)...Zar nije bolje da neko već rođen pokaže "uhvaćeno mesto pod suncem" pa da svi hvatamo lepe trenutke...tako nekako jednostavno...
Препоруке:
0
0
30 петак, 30 јул 2010 18:06
S druge strane obale
Slazem se sa Jasnom Simonovic da je tekst izuzetan i normalan. Ali jos vise sa "Filozofom" - kljucna rec za sve Srbe sada treba da bude - REPUBLIKA SRPSKA!!! To je srpska zemlja, Dodik je u pravu!
Препоруке:
0
0
31 петак, 30 јул 2010 23:15
Kostunicin fan@Milan
Nije poenta gde su sada DSS i Kostunica. Valjda je centralno pitanje gde je Srbija. Ako bih bio siguran da neko drugi moze da ostvari to za sta se Vojislav Kostunica vec 40 godina zalaze, ja bih mozda za tog drugog i glasao. Elem, kako su ostali prodane duse, izbor je jasan.
Препоруке:
0
0
32 субота, 31 јул 2010 17:58
Milan
Bice, gospodine, u Srbiji u buducnosti novih snaga za koje cete moci da glasate. Ukoliko Vam je, kao sto kazete, Srbija na prvom mestu. A ja nemam razloga da Vam ne verujem.
Препоруке:
0
0
33 уторак, 03 август 2010 23:08
Milos@Milan
Voleo bih da ste u pravu. Mislim da u Srbiji prosto nema mesta za novu stranku i da je jedino verovatno dalje fragmentisanje politicke scene koje nikome nece doneti dobra, jer je to samo politika "zavadi pa vladaj" i nista vise.
Препоруке:
0
0
34 недеља, 08 август 2010 18:24
Горан Цветић
Поштована Богдана, Ви кажете:

"И да се не лажемо и не (само)обмањујемо – збиља је тешко претпоставити да би Србија прошла „боље“ и „сачувала Косово“ да се којим случајем играло на „јачу карту“ тужбе..." Ах, то вечно питање "Шта би било да је било, заре не?

Ипак, немојте испустити из вида три ствари:

1. Од самог проглашења независности правници попут проф. Томаса Флајнера из Швајцарске су препоручивали тужбу против макар једне земље која је признала Косово. То је довело до раскола између Коштунице и Тадића, и Тадић је изабрао пут којим смо отишли;

2. Не дуго потом Косово је признао Сенегал који истовремено признаје и надлежност МСП-а, дакле био је одличан кандидат за тужбу;

3. Да смо тужили могли смо тражити и привремену меру којом би суд забранио даља признања Косова до одлуке по нашој тужби тако да број признања не би би био толио велики као што је сада.

Поред тога, било је добронамерних правника који су нашем тиму на страницама овог сајта указивали да морају усмерити МСП да Резолуцију 1244 тумачи у светлу споразума Ахтисари-Черномирдин-Милошевић, а не на основу накнадних "лупинга" Ахтисарија. Јер, 1244 је само преточени наведени споразум, а у њему се независност Косова уопште не помиње. Ви процените да ли је наш тим ову сугестију прихватио. Очито, наш тим не чита чланке на сајту НСПМ, на своју штету.

Шта би било да је било? Било је два пута, један лево, један десно, ми смо изабрали да удемо - лево. Ипак, пошто нисам дефитиста по природи, дражи ми је конзистентан став оног који је увек говорио, па и сада говори да је требало ићи десно, од става да ни један пут не био довео до успеха.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер