петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Црна Гора и Ватикан ће потврдити конкордат из 19. века

Kоментари (3) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 17 април 2010 16:06
хроничар
По конкорадату је католичанство државна привилегована вера која има све принадлежности у свери културе, медија информисања и школства.
Потписивање конкордата књаз Данило је платио главом у Прчњу 1866. Урадио је то мимо воње народа, а вољом народа је збачен.
Да ли ће "црногорска" власт именоватио бискупа или бискуп "црногорску" власт мислим да је већ сада јасно.
И Србију чека исто врло скоро.
Препоруке:
0
0
2 субота, 17 април 2010 21:13
Петар Јанкетић
Нажалост, ово није неочекивано с обзиром на целокупна дешавања у Српској Православној Цркви па самим тим и у Црногорско-приморској митрополији која није дигла ни гласа против тог конкордата, већ је, претпостављам, прећутно и дала подршку за тај чин.

Наиме, пре пар месеци Црногорско-приморска митрополија је објавила захтев медијима (а што је пренето и на званичном сајту СПЦ) да у будуће користе у називу само Православна Црква у Црној Гори, а не више Српска Православна Црква у Црној Гори. То је урађено на основу препорука из Шамбезија, према којима све епархије ван матичне државе помесне цркве треба да оформе нове Православне Цркве (тих других међународно признатих држава) и затим да се ставе под управу Васељенске Патријаршије која се отворено залаже за унију са Ватиканом.

Појединци из врха СПЦ су пре неколико година потписали у Равени примат папи и у српској јавности се интезивно залажу за "приближавање" римокатоличкој "сестринској" "Цркви" кроз разна екуменистичка дружења, богослужења и молитве са неправославнима као да је то нешто сасвим најнормалније и у складу са Светим канонима и учењима Светих отаца Православне Цркве, а ко год се противи томе и залаже за очување чистоте Православне вере биће оклеветан и уклоњен као што је насилно свргнут Рашко-призренски епископ Артемије, који је у црквеним круговима најпознатији као истрајни борац против екуменизма и уније са Ватиканом.

По своме устоличењу, патријарх је изјавио да је папа добродошао у Ниш 2013. године што је уједно и изврсна прилика да се започну преговори о уједињењу православне и католичке цркве. Председник Тадић је већ пар пута ишао код папе у Ватикан и да му уручи позив да посети Србију, а министар Јеремић је ишао на Фанар код Васељенског патријарха, што показује да су државни врх и црквени врх изузетно блиски у напорима за приближивање Риму, а што се види и кроз медије који полако припремају српску јавност за ту унију, тако да је тај црногорски конкордат само почетак...
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 19 април 2010 01:02
Саша
Више је него јасно да би Мило Ђукановић (духовно, економско и политичко чедо дон Бранка Сбутеге) без ватиканске залеђине већ одавно ``вукао букагије``. Овиме би требало и свима да буде јасно како то да црногорска ``сива економија`` и ``сива политика`` наилази на толико одобравања у ЕУ и САД. Поводом овога, митрополит црногорски би морао захтевати хитан, да хитнији не може бити, СА Сабор СПЦ, уместо што се бави рачунањем колико је километара Артемије прешао аутом. Ако то не уради, биће очигледно на коју страну се сврстао и он, а богами и добар део највиших црквених великодостојника. Ако СПЦ не осуди јавно и јединствено овај корак црногорске политике (дај Боже да је у питању само политика а не и црква),онда се бојим да смо у великом проблему.
Ватикан није обична држава, као Бугарска или Канада. То је нешто много моћније, значајније и утицајније. Конкордат са Ватиканом нема значај као какав уобичајени међудржавни: трговински, економски или војни уговор. Он задире у срж националног и Црквеног бића.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер