петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Недоследна економска политика

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 29 јануар 2010 22:45
stojan nenadović
Ni ova niti bilo koja druga vlada ne može rešiti problema pred kojima se nalazimo. Ona vlada će moći da rešava probleme, koja usvoji način emitovanja novca kao nekreditnog novca, tj. kao poklona. Moramo proglasiti prelazak na nekreditni novac. Biagio Bossone, koji je bio izvršni direktor, kako u Svetskoj banci tako i u MMF-u, Predložio je Samitu G-20: "Mi predlažemo sistem nekreditnog novca, da se stvaranje novca odvoji od pozajmljivanja". Svi to znaju a svi još ćute o tome. Ali mnogi u tajnosti već rade tako. Mi treba da hrabro iznesemo to u svetsku javnost i dovedemo do svetske promene u gledanju na stvaranje novca i na pozajmljivanje, tj. kreditiranje. Novac treba da se stvara kao poklon, a ne da se stvara kao kredit, odnosno dug. Novac kao poklon povećava proizvodnju i potrošnju, a ne utiče na cene, ako je emitovan tačno koliko je potrebno. Treba to samo objaviti i to će smesta biti opšteprihvaćeno. Ako to ne uradimo mi, uradiće neko drugi. Vreme da se to uradi je upravo doplo.
Препоруке:
0
0
2 субота, 30 јануар 2010 00:36
Bojan
Naprotiv ova vlada ima doslednu ekonomosku politiku. Ova vlada je dosledna u politici zaduzivanja(oslonjena na sva 4 stuba)i unistavanja privrede!
Препоруке:
0
0
3 субота, 30 јануар 2010 01:28
Милан
Концизан, разумљив и аргументован текст. Свака част.
Препоруке:
0
0
4 субота, 30 јануар 2010 10:44
Драгољуб Цвијановић
@Стојан Ненадовић,

Малопре сам оставио коментар на чланак и интервју Соње Бисерко, са освртом на Џорџа Сороша и англоамеричке финансијске олигархе, односно на зеленашки монетарни систем који је изашао из њихове кухиње, а на снази је већ 35 година. Пошто видим да сте завршили студије и из друштвене економије, сигурно вам не треба објашњавати да је данашњи глобални монетарни систем (с доларом као светском валутом и универзалним мерилом вредности) један велики дериватски балон од 1400 милијарди долара (овде нисам сигуран да ли сам добро запамтио цифру) и да је он на ивици колапса, с вероватном хиперинфлацијом врло скоро. У овоме се налази моја поента, англоамеричка финансијско-балканска олигархија се до 70-тих намлатила толико пара које нису биле пропраћене повећањем потрошње тако да је тада потрошња вештачки повећавана штампањем новца и зајмовима, практично стварањем новца из ничег, што је зеленашима највише одговарало, а нестанком СССР-а до данас глобализација постаје оружје олигарха у глобалном економском империјализму. Овај можете видети у данашњој Србији и бившој Југославији али Србија је најбољи пример политичко-економске окупације зеленаша. Преврат у којем је отеран С.Милошевић није био само резултат несталног отпора бившег председника, већ и стања где је Србија једина у европа била држава која се није "реформисала" и није била под контролом овог истог капитала, олигарха, банки и ММФ-а. Ви можда имате друкчије мишљење, међутим, ако у овоме има истине, како можемо очекивати промену монетарног система од инсталираних политиканата који су сами истурена рука оног болесног монетарног система, и чији је једини циљ уништавање економије и стварање дужничког ропства за потребе зеленашке интернационале? По мом скромном мишљењу, Србија ће остати бастион овог система онда када цела европа и већи део света одустану од истог.
Препоруке:
0
0
5 субота, 30 јануар 2010 12:06
Stevan Jokic
U potpunosti se slazem sa kolegom Markovicem.Najveci problem naseg drustva je nedostatak bazicnog konsenzusa,koji se ne ocituje samo u ekonomskoj sferi vec gotovo u svim segmentima naseg drustvenog bitisanja!Ocekivati od sadasnje Vlade da isti uspostavi je potpuno iluzorno.Jedini logicki izlaz iz sada vec endemicne krize jesu vanredni izbori.Neko neozbiljan bi rekao da je to samo jos jedan vid nepotrebnog trosenja novca ali taj argument je naprosto,da upotrebim eufemizam-naivan!Mnogo skuplje je da gradjani Srbije placaju jednu glomaznu,zbunjenu Vladu,koja nema ni kapaciteta a ni viziju da stvari ucini boljim.I sto je najgore od svega koja na vlasti opstaje iskljucivo sluzeci se najgorim vidom populizma i na principima solidno organizovane markentiske agencije.To je jedino u cemu su dobri.U obmanjivanju sopstvenih gradjana!
Препоруке:
0
0
6 субота, 30 јануар 2010 15:33
Jasna Simonović
"Ефикасност најгломазније владе у Европи готово да је равна нули."...e, bilo bi to dobro! i da imamo najglomazniju vladu i da smo na nuli...puste nostalgije...
Finansijska efikasnost je minus beskonačno!
Ovaj članak napisan je školski tačno, ali nedostaje osvrt na pravne i ekonomske lopovluke...
Препоруке:
0
0
7 субота, 30 јануар 2010 20:08
Mилош
Мислим да је неколико кључних проблема који ову владу чине овако неуспешном. Први је њена хетерогеност, односно број партија који је чине. Други је њена осионост, непсремност на дијалог, понашање као да су Богом дани. Трећи је њен недостатак ауторитета, који произилази из слабог премијера и чињенице да је њен прави шеф Тадић. И четврти проблем је њена заробљеност политичким маркетингом, сталном обећањима, али и страхом од пада популарности странака који је чине.
Препоруке:
0
0
8 недеља, 31 јануар 2010 03:56
Gavrilo
Mislim da autor teksta ne shvata desavanja na srpskom ekonomskom prostoru. Propala privatizacija, razbijanje bankarskog sistema, fiksni kurs dinara kao oprobani metod unistenja ekonomije, prakticna dvovalutnost sistema, katastrofalna politika upravljanja deviznim rezervama, ozakonjena pljacka putem kriminalnih zakona o privatizaciji, osakacena fiskalna politika putem potpune i prerane liberalizacije, monopilizovano i kartelizovano trziste, itd., sve je to jedna veoma konzistentna politika sa veoma jasnim ciljem - potpuno unistenje Srbije. Dakle, cilj je Srbiju unistiti jednom za svagda kako vise nikada ne bi mogla postati "remetilacki faktor na Balkanu". Veliki deo srpske, nazovi, elite, se pomirio sa sudbinom i priklonio se okupacinoj vladi. Kicma je slomljena, narod je pao u depresiju, mediji rade svoj posao tako sto ubijaju i ono malo zdravog mozga u narodu, i sve ide svojim tokom. Srbija je do te mere ubijena da ce narod pre pocrkati od gladi nego krenuti da rusi izdajnicku vlast.
Препоруке:
0
0
9 недеља, 31 јануар 2010 12:52
stojan nenadović
Poštovani gospodine Cvijanoviću, i ako delim Vaše mišljenje, da će Srbija ostati poslednji bastion odbarane sadašnjeg svetskog poretka, Vaše mišljenje predstavlja veliko ohrabrenje za mene. Važna je nada da se svetski sistem promeni. Ako se on promeni u SAD i u EU, promeniće se i u Srbiji. Što pre to bolje. Dotle, mi moramo objašnjavati narodu, šta smo saznali. Ja sam prvo objavio, da je Srbija u 2009. godini povukla jednu trećinu novca iz opticaja, a to je jedna milijarda evra. Sada je objavljeno da smo prošle godine povećali devizne rezerve za 2,4 milijardi evra. Ja ne znam šta je veći udar - povlačenje novca iz opticaja ili kupovina evra da bi povećali devizne rezerve, koje, ako se novac daje kao poklon, a po određenoj formuli, upšte nisu potrebne. Mi smo za 10 godina kupili 10 milijardi evra, koji ne služe ničemu. To je naš novac, koji je izgubljen nagde u svetu.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер