четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Мајкл Џексон: Псеудожалост и рекреативна туга

Kоментари (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 10 јул 2009 19:55
Ђорђе
Добар избор теме.
Препоруке:
0
0
2 петак, 10 јул 2009 20:27
Маша
Ја се извињавам унапред што ћу бити оштра према овом тексту.
Ако је циљ овог текста паметовање о смрти и њеном доживљају у контексту савремене културе, циљ је бизаран сам по себи! Сваки пут када се говори о смрти ваља бити пристојан и уљудан, а не саркастичан и подао. Наиме, ја сам једна од тих којима је смрт Џексона била најважнија тема неколико дана, и читала сам све о њему што се може наћи. Гледала сам и комеморацију и била ми је веома лепа (мада сам очекивала много патетичнију), пуно соул црначких хришћанских песама, певале су особе са срцем и душом и далеко од тога да је нешто било извештачено. Можда тако изгледа онима којима је Џексон само "особа изложена медијској пажњи", али за мене је он симбол моје младости, мог односа према музици која је мени веома важна у животу, посебно та врста музике, и симбол уметника који је живео многима чудан живот али мени сасвим разумљив, особе која је својим осетљивим чулима тешко се сналазила на овом свету, што је својствено многим генијалцима. То што је њему посвећена толика пажња (не код нас) је само последица чињенице да су га многи волели. Јесте, мас медији могу данас да нам приближе особе за које не знамо као да их знамо, али то је тако, тако је било и са смрћу Ђинђића, када човек умре онда се резимира цео живот и схвати се да није било лепо прћакати само по неким лошим стварима већ је и за живота требало указати подршку и љубав. Све у свему, иронија у вези са "рекреативном тугом" можда само прија онима који мисле да "у недостатку правих хероја" овакви долазе до изражаја! А ко је прави херој?! Јавно испољавање туге није пријатан догађај, али некада веже иначе развезане и отуђене људе, и заиста као хришћанка не видим ништа негативно у томе, осим да су многи људи уистину несрећни и да им је драго када могу некога да воле, макар то био и неко као Џексон. Мени ће он заиста остати у сећању као какав Мали принц, за разлику од многих других јавних личности и политичара потпуно неоригиналних.
Препоруке:
0
0
3 петак, 10 јул 2009 20:34
србски математичар
Нека му је лака земља, али сама чињеница да је он (такав какав је за живота био) постао овакав феномен и "обожавана" личност сигуран сам да је знак Последњих дана (без Одбране).
Препоруке:
0
0
4 петак, 10 јул 2009 21:30
Кактус
Добра тема, добар текст. Једна примедба: да ли сте сигурни да се демонстранти који протестују називају "протестанти"?
Препоруке:
0
0
5 петак, 10 јул 2009 21:58
Маша, 2. пут
Не знам да ли ћете објавити овај додатак. Волела бих да кажем и нешто људски, позитивно, зашто ја жалим за Мајклом.
Па видите данас на свету све постаје фабриковано. Људи су некако сиви, сви почињемо да личимо, па и Мајкл је можда хтео бити бео што тако савременост налаже. Али за разлику од многих, он је имао у себи неку живост. Ја се уопште не слажем са тим да исти људи жале и за њим и за Дајаном, и за свима чија се сахрана приказује. Ево, ја сам према Дајани неутрална. Али Џексон, е он је нешто друго (за мене, а и за многе које познајем)! Гледате њега како пева, како се креће и видите нешто велико, осетите душу музике, посебно ритма. Имају црнци нешто што је нама донекле страно, али ја то осећам. Тај "живац" који је показивао Џексон док се креће је нешто ванредно. Уметност! А његов осмех! Он је сав био специјалан. Верујем и када је био депресиван и то је било специјално. Чудак? Да. Особа која је милионе и милионе давала деци, сиромашнима, унесрећенима (за разлику од мене велике "хришћанке"). И свидело ми се када је Мараја Кери на комеморацији после отпеване песме рекла "Хвала ти Исусе". Да! Протестанти су се показали топлима, а ја се онда сетих како ми православни још више верујемо у Божију доброту од њих, и да немамо страх од загрљаја Божијег! Желим драгом Мајклу, ако и многима који умиру, а и мени самој када за то дође време, да нас све Бог прими опраштајући нам све оно ружно, а остављајући све оно дивно, топло, нежно, уметничко, топло срце које је имао и он (то се верујем види у очима и осмеху). Драгом Мајклу, почивај у миру и радости, одмарајући се од сујете овог живота!
Препоруке:
0
0
6 петак, 10 јул 2009 22:00
Srdjan Jovanovic
Kao dodatak ovom sjajnom tekstu bi se mogla spomenuti cinjenica da je u SAD kult opsesivnosti poznatim licnostima neuporedivo masovniji i intenzivniji nego u drugim zemljama. On prevazilazi puko uzivanje u muzickoj ili glumackoj kreaciji, divljenje sportskim dostignucima i rezultatima poznatih licnosti, prerastajuci u opsjednutost i bolesnu radoznalost usmjerenu ka njihovim privatnim zivotima. Konstantno podsticana i hranjena od strane masovnih medija, patoloska zelja da se zaviri u neciju spavacu sobu, da se sazna nova ljubavna afera, hapsenje zbog voznje u pripitom stanju, za vecinu stanovnistva, mahom lisenog elementarnog obrazovanja, predstavlja jedinu duhovnu rekreaciju. Gotovo da ne postoji iole poznatija licnost u Americi o kojoj nije napisana barem jedna biografija. U pogledu paznje koju posvecuju slavnim licnostima razlika izmedju CNN i NBC sa jedne strane, i tabloida sa druge, jednostavno ne postoji. Populaciji kojoj je upraznjavanje kritickog odnosa prema stvarnosti nepoznata aktivnost i ne treba mnogo da prihvati ponudjeno, bolje reci nametnuto.
Kada se radi, medjutim, o smrti, onda intenzitet svih recenih pojava biva eksponencijalno uvecan. Godinama emotivno vezan za slavnu licnost, vec dobro upucen u sve detanje njenog zivota,prosjecan gradjanin smrt iste dozivljava kao smrt nekog veoma bliskog i kao licnu tragediju.
Smrt Majkla Dzeksona sve receno vjerno potvrdjuje. U kulturi koja je duboko ispunjena religioznoscu i u kojoj postoji duboko vjerovanje da smrt predstavlja samo trenutak tranzicije ka univerzumu besmrtnih dusa, odlazak sa ovog svijeta predstavlja priliku za jos jedan medijski sou u kome je vjerovatno nasmijani otac pokojnika bio jedini koji nije glumio.
Препоруке:
0
0
7 петак, 10 јул 2009 22:10
MP
Maša i slični imaju pravo da ovu i druge mediski prenaglašene događaje doživljavaju kao deo njihove ličnosti(odrastanja).Da li takvi mogu da dobace do stvarnog(ličnog)života?Jedan njen razgovor sa njenom ili bilo kojom drugom bakom mogao bi da joj pokaže kolika je sreća učiniti lep dan nekom ko se sprema na počinak.Sjaj u usahlim očima starih ima u sebi više vrednosti nego bilo koja pesma bilo kog pevača.I ne samo stari,svi oko nas su bogatstvo koje treba da čuvamo i uvećavamo.Male radosti date ili podeljene sa drugima donose najveću sreću.A biti srećan je najlepše.
Препоруке:
0
0
8 петак, 10 јул 2009 22:47
Сомборац
Човек је умро са 400 милиона $ дуга. Трошио је годишње 20 до 30 милиона $ више него што је зарађивао.
Али тако живи огромна већина у модерним Сједињеним Државама Америке.

Да ли ће Конгрес изгласати bail out његовим повериоцима :-)?
Препоруке:
0
0
9 петак, 10 јул 2009 22:53
Небојша Малић
Можда би једина моја мала замерка тексту била олако прихватање тезе да је Џексон био хомосексуалац или педофил. И та теза, и ово данас о њему, производ је медијске кампање (за коју није крив сам Џексон) једне незаситне машинерије која рутински једе људе које произведе у ”славне личности.”

Одлична је анализа овог патвореног туговања као замене за истинску религију која је милитантним секуларизмом и нихилизмом углавном истребљена на Западу. Само је питање када ће неко да учини и следећи природни корак и укључи јавно туговање за Титом или Стаљином у ту анализу, јер му је ту итекако место.
Препоруке:
0
0
10 петак, 10 јул 2009 23:11
добронамерно
Машо, Мајкл није ни херој ни геније, или како кажеш генијалац.Неспорно је да је био веома талентован.Ових дана сам видела један снимак из времена кад је био деветогодишњак и већ на сцени. Последњи геније који је корачао земљом је Никола Тесла. Научници се тешко сложе око пет до шест имена генијалних људи за све време познате људске историје: Александар Македонски, Гете, Достојевски, Тесла... Ко зна да ли ће се, и кад, појавити нови геније. Мајкл, кога је мени, такође, веома жао из више разлога, живео је као све жртве шоу-бизнис машинерије, животом трагичара. У коло се ухватиш кад хоћеш а из њега излазиш кад те пусте - каже народна пословица. Можда је хтео да изађе из кола(?!)... хм. Можда смрт није најгоре што човеку може да се деси. Пише Платон у свом делу Одбрана Сократова и смрт: "...ја у смрт (вели Сократ) а ви у живот (обраћајући се тужиоцима, присутним грађанима, судијама). Ко иде бољему то се не зна..."? итд.

Псеудожалост и рекреативна туга је добар чланак.
Препоруке:
0
0
11 петак, 10 јул 2009 23:27
Родољуб
Некрофилија? Пре ће бити некрофобија. (8=

Мислим да је цео "трип" модерне западне цивилизације око оваквих догађаја:

- Јеее, ауууу... бре, умро Мајкл Џексон!
- Сада видим да се "shit happens" и славнима (celebrities)!
- Супер, ја сам жив, а они одоше (Богу на истину) и поред својих милиона!


Мислим да је ова фасцинација са смрћу једног, али "вредног" човека (зашто се нико не потресе када изгине пар стотина деце или других "небитних слепаца"?) уствари... увек поновљено изненађење да смо ту пред "њом" сви једнаки.

Тј. када се финално покаже да је маркетинг, пропаганда и Холивуд само привремени, углавном лажни сјај и велика (над)нереалност.

Јер, ето... умро је и Друг Тито! Мада је то многима нејасно и данас:

http://www.youtube.com/watch?v=92NR7S2YhsU&feature=channel_page
Препоруке:
0
0
12 субота, 11 јул 2009 00:53
Стева Надрљански
Гђо/Гђице Машо, разумем сасвим ваш доживљај, али ми се чини да Јована, моја омиљена Социолошка Звер, овде не говори толико о Мајклу Џексону, колико о савременој рецепцији смрти, нарочито о оној која носи медијски карневалски потенцијал. Ово је страшно битна тема: не губимо ли из вида личност "умрлог" у корист сопственог доживљаја? Карневализација смрти је у ствари њено фалсификовање, несвесна одбрана, инфантилизација; као у случају лејди Дајане.
Мајкл Џексон стоји сад го пред Господом; али то није на видику наше оптимистичке цивилизације, која живи само једном.
Препоруке:
0
0
13 субота, 11 јул 2009 03:50
sergio leone
Добар текст, смрт је једна од ствари која се добро продаје. Већ дуго никакве праве људске вредности нема у овој огромној фабричетини званој Запад, све је само масовна производња (али ко да ми верује кад то толико добро изгледа?). Тако се производе и осећања, какво хоћеш: родољубље, жалост, љубав, страх, параноја, само кажи. Питаш ко би споменуо да су "демонстранти" масовно изгинули у Техерану? Па сви, али пошто нису, ту је следећа најбоља роба, а већ идуће недеље очекујем следећу. И опет реакцију сличну Машиној, као кад смо као деца писали састав "Шта друг Тито значи у мом животу?". И што је најгоре не сумњам у њену искреност, као ни онда у своју.
Колико дуго до следећег карневала оваквог калибра? Ко погоди најближе има пиће, ја мислим 2-3 месеца јер у међувремену се мора убацити једна међународна криза, један пикантан скандал, један велики успех, можда спортски, сваки догађај на око 2-3 недеље. Аух, умало заборавих неку катастрофу где се могу гледати страдања ониx који су у још горем положају (И коње убијају, зар не, филм који овде у Америци никао не могу да нађем).
Препоруке:
0
0
14 субота, 11 јул 2009 08:26
Amonymous
Deciji biseri
Majkl Dzekson je bio crnac?! - upita me dete...
Препоруке:
0
0
15 субота, 11 јул 2009 12:00
Jovana Papan
Можда би једина моја мала замерка тексту била олако прихватање тезе да је Џексон био хомосексуалац или педофил.


Ma ja uopšte ne znam da li je Majkl bio ili nije bio homoseksualac ili pedofil, ali znam da je imao takvu reputaciju, što sam jedino i rekla.
Inače, o tome je povodom Džeksona napisan zanimljiv tekst na blogu Sajentifik Amerikena: http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=pedophiles-erotic-age-orientation
Препоруке:
0
0
16 субота, 11 јул 2009 12:07
Slobajson
Maso, idite u crkvu i upalite svecu za Majkla.
Препоруке:
0
0
17 субота, 11 јул 2009 19:03
roadrunner
"Maso, idite u crkvu i upalite svecu za Majkla"

Hehe, tesko, Majklic se poislamio u Kataru ili Emiratima, gde je obitivao zadnjih par godina
Препоруке:
0
0
18 недеља, 12 јул 2009 12:51
Tanja Adnadjevic
Odličan članak...kao i sve što dolazi iz Jovaninog pera! Samo mi je žao što neki ljudi ne mogu ili ne žele da razumeju suštinu članka, jer su se previše vezali za glavnog junaka!!!
Препоруке:
0
0
19 недеља, 12 јул 2009 18:17
Млади Џедај
Та опсесија смрћу данас иде много даље од махнитог медијског праћења свих могућих личних и колективних трагедија. Када не оплакујемо праве људе и трагедије, онда страствено пратимо небројене ТВ-серије о форензичарима и патолозима.

Одлично сте приметили, "форензички жанр" је феномен наших дана, који ја не могу да схватим. Разумем да људи воле крими серије о полицајцима и детективима због напетости и потраге за убицом. Прихватљиво ми је и да постоје серије о адвокатима и лекарима, иако су, по мом мишљењу, досадне - шта је ко коме рекао у суду, необични случајеви, приватни живот адвоката који раде 80 сати недељно, мувања на послу; исто тако и за лекаре - необичне болести, напетост приликом операције, интриге у болници. На крају крајева, те две професије су најбоље плаћене у Америци па је логично да људи оданде воле да се поистовећују са њима и да их интригира њихов живот као живот условно речено више класе. Али патолози? Шта људи налазе у њиховим животима, што је интересантно чепркање по лешевима, ДНК анализа, остаци полураспаднутих тела у замрзивачу, разни монструозни злочини. И то у вечерњем термину 22-24 ч, кад треба да се гледа нешто опуштајуће пред спавање?

Једно објашњење је да је наш народ потпуно пролупао. Друго објашњење је да ми то прихватамо са Запада некритички, по аутоматизму, исто као што прихатамо и све друге облике њихове популарне културе. А ЊИМА ТАМО је то интересантно јер је публика презасићена свим осталим, нормалним темама. ЊИМА се подигао праг толеранције услед бомбардовања преко ТВ свим и свачим.

Све у свему, одличан чланак!
Препоруке:
0
0
20 недеља, 12 јул 2009 23:56
Стева Надрљански
Полако, народе, нису ове ствари од јуче. То што су неки почели да се убијају због М. Џ., без обзира на вештачку производњу модерног нарицања, није производ искључиво новог доба, масовне инстант културе. Кад је Гете, у сентименталистичко доба европске културе, нагнао свог Вертера да изврши самоубиство, изазвао је епидемију стварних самоубистава код читалаца, чак и у Кини. Иако Гете и М. Џ. припадају различитим световима, треба приметити да је човек биће склоно сумњивој идентификацији са другим - која искључује стварну онтолошку комуникацију! - можда због извесне испразности сопствене егзистенције. Од краја 18. столећа до почетка 21. само је квалитет узора опао, али је потреба остала иста. Неаутентичност бивствовања мора произвести сурогатне облике истог, пластичну замену за стварност.
Препоруке:
0
0
21 понедељак, 13 јул 2009 12:39
Jasna Simonovic
Ваш користан и студиозан текст прочитала сам верујући да ћу у нјему уживати, али опет су се поткрале, по мени, недозволјене речи, иако неке можда и нису ваше, нпр. “бизарнa пластифициранa бивше звезде натоварена психичким, физичким и финансијским проблемима и посвађана са реалношћу”! (Мајкл)..Баш је ружно! Увредливе констатације су посебно болне за особе које нису медју нама, нпр. „Жали се за ....једним несрећним људским бићем које је сплет околности принудио да ствара своју сопствену измаштану стварност, које је скончало скрхано под теретом планетарне славе који га је пратила од (непроживљеног) детињства, никад му не пруживши шансу за нормалан живот“ (Мајкл)..Зашто мислите да је „нормалан живот“ апсолутно дефинисан појам и да машта и стварност немају „линк“?
Треба се чувати речи „патетика“, којом савремени лјуди често описују нечије емоције, нпр.“ Цела планета је данима, недељама, месецима била у жалости, а делиријум и патетика у реакцијама су више него превазилазили границе доброг укуса“ (Лејди Ди). Не исполјава свако емоције на исти начин?..Далје, може се риалити шоу (Џејд Гуди) назвати „медијски спектакл“, али не и „врста забавног програма“, јер лјуди тако нешто схватају само као присуствованје нечијем одласку на онај свет, а не забавом, далеко било!...Нисам схватила да је ико „зажмурио на све оне, не тако анђеоске моменте из Џексоновог живота“! Напротив! Нјима се баве институције...А лјубав нема везе са тим! Лјубав је безусловна категорија...Да у праву сте! Свако оплакиванје јесте катарза и заиста треба да у другима видимо најпре оно најбоље. Али нисте у праву да лјуди траже трагедије да би се осећали добро! Сваки нормалан човек саосећа са лјудима којима се догодила трагедија...И нисте у праву да нико није разумео Мајкла! Ако ви не разумете Мајкла, не значи да га није разумела нјегова дивна породица и пријателји ...Заклјучак вашег текста је заиста „грешан“...
Препоруке:
0
0
22 уторак, 14 јул 2009 01:20
Маша (3)
Занимљиво је увек читати разне коментаре на текст. Коментари и откривају и скривају. Али ако можемо себи приуштити и неку самоспознају онда је овај сајт заиста користан!

Јасна Симоновић је написала много лепше оно што сам и сама хтела да кажем. Мислим да треба раздвајати истину и чињенице од става према људима. Неоспорно у оригиналном тексту има истинитих мисли, али са друге стране провејава арогантност посматрача који је изнад тих обичних, наивних људи који ето жале не знајући ни сами у какву су машину упали. Једном сам као клинка читала критику мас-медија и савремене поп-културе и на крају сам помислила: па зар ова критика није и сама део тог поретка? Јер, постало је модерно са висине гледати на ту гомилу људи (тзв. медиокритета) која у овом случају жали за неким (та њихова жалост се описује као баш примитивна!). Мени такве критике баш говоре о томе да је бездушност заиста завладала и то као део те исте поп-културе коју сама критикује!

Неко је написао:"Све је само масовна производња". Да, али и такав говор о масовној производњи мени исто изгледа као део ње. Шта је изнад? Па искрено људско срце.

Треба палити свеће за сваког о коме мислимо тих дана.

Тако мислим без обзира што сви коментаришемо овакве текстове, лепо је ипак да у нечему узрастемо. Да ли сте читали Похвалу лудости (Еразма Ротердамског), посебно у делу када описује мудраце?

Каже апостол Павле:
"И ако имам пророштво и знам све тајне и сва знања, и ако имам сву веру да и горе премештам, а љубави немам, ништа сам"
"Љубав никад не престаје, а пророштво ако ће и нестати, језици ако ће умукнути, разума ако ће нестати. Јер нешто знамо и нешто пророкујемо; А кад дође савршено, онда ће престати што је нешто"

Мислим да тексту управо недостаје ова перспектива. Јер, лако је критиковати, запажати и бити заједљив. Теже је разумети и волети. А верујем да се то може применити и у текстовима овог типа.
Препоруке:
0
0
23 уторак, 14 јул 2009 08:45
Jasna Simonovic
Maša 3, Hvala na predivnom komentaru, volela bih da ga pročita što više ljudi...da "uzrastemo" kako vi kažete...
Nadam se da će autor shvatiti naše dobronamerne komentare bez sujete ...Samo malo nedostaje da mngoi od nas otpuste to parčence sujete, pa da se napravi prolaz "ljubavi", kako bi kažete kroz "usta" apostola Pavla, a ljubav traje ostavljajući žalost kao neki pogon da se opet u večnosti ljudi "sreću" sa svojim najmilijima...
Mislim da je naslov teksta "pseudožalost i rekreativna tuga" jeziv...Mislim da je tekst trebalo da nosi naslov: Majkl Džekson: Planetarna žalost - medijski pristup, na primer...
Pa neka je večna slava Majkl Džeksonu...I neka počiva u miru koji će svojim pesmama prenositi
generacijama...
Препоруке:
0
0
24 петак, 17 јул 2009 00:44
Никола Тулимировић
Наслов јесте језив, али не зато што је неподесан, него зато што је сувише описан и збијен.
Препоруке:
0
0
25 петак, 17 јул 2009 09:35
Jasna Simonovic
NIKOLA TULIMIROVIĆ,

Наслов svakako "odgovara" neumesnim delovima teksta na koje sam autoru skrenula pažnju u svom komentaru...U tome ste u pravu...Ali tekst ima velike dobre delove, a potpao je pod isti naslov!
Suštinski, u svakom "suvišnom opisivanju i zbijenosti" je tesno, pa ponekad vidimo i ono što ne stoji...to mi je razumljivo...ali mi nije razumljivo da se osobi koja je "preterala" ne ukaže pažnja da greši...
Svako ispoljava svoju žalost na svoj način, prefiks "pseudo" tu ne može stajati ostavljajući hiljade ljudi sa takvom uvredom...A "rekreativna tuga" je čak nedostojno svakog komentara...ko god da je, možda i u svojoj dobroj nameri, dao ovaj naslov...Razmislite...
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер