недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Нема белоруског чуда

Kоментари (55) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 25 мај 2009 18:54
Brend
Dobro evo i Vašu analizu prihvatam sa rezervom,šta je srpski izvozni brend a šta beloruski,da li je tu Putin subvencionirao,kamione,autobuse itd???Da li je sigurnost građana npr, javno dobro? Da ne idem dalje, postaću analitičar!
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 25 мај 2009 20:08
au mile
otišao sam na CIA FACT book kako bih proverio podatke koje je gospodin izneo u ovom tekstu sa namerom da ospori "Belorusko Ćudo". Izdvojio bih samo one koje smatram interesantnim. Tamo stvari stoje ovako: GDP per capita (bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika) Srbija 10.900$, Belorusija 11.800$. Učešće u brutonacionalnom dohotku po granama Srbija - poljoprivreda 12,3%, industrija 24,2%, usluge 63,5% , Belorusija - poljoprivreda 8,4%, industrija 41,5%, usluge 5,1%. Budžet Belorusija 25,23 mlrd $ Srbija 9,6 mlrd%. Javni dug Srbije iznosi 37% od GDP (tj. oko 28 mlrd $) Belorusija ima javni dug od 9,127 mlrd $ itd. Iako ne volim ni CIA-u ni Ameriku kao i sve ono što ona pedstavlja, verujem da su podaci CIA-e sa profesionalnog stanovišta izuzetno tačni. Prema tome odnos javnog duga Srbije i Belorusije iznosi oko tri. Budžet Belorusije je dva i po puta veći od budžeta Sbije (što znači toliko puta veća izdvajanja za zdravstvo, školstvo, penzionere, kapitalne investcije ...) U bruto društveom proizvodu usluge u Srbiji zauzimaju zavidnih 63,5% pre svega kao posledica zaduživanja i finansijskih transakcija... Porediti Srbiju sa Belorusijom je zaista neumesno. To je kao poređenje Boga i šeširdžije. Jedino u čemu Srbija "tuče" Belorusiju su bogataši. Tu Belorusi nemaju šansi. Naš Miško je težak ko cela Belorusija. Ako je to nekom u Srbiji na ponos.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 25 мај 2009 20:11
Sima
Nisam ekonomista, ali želim da uputim par laičkih komentara.

Zanimljivo je da u svetlu ekonomske krize mnogi i dalje veličaju boga deregulacije i tržišne slobode. Ne sporim da je tržišna ekonomija daleko efikasnija od socijalističke, ali mislim da su opšti pokazatelji napretka tesno povezani sa uspešnošću slobodnog tržišta u eksploataciji nerazvijenih zemalja, mnogo više nego sa “humanim licem” takvog modela privređivanja.

Ne razumem se u obračunavanje BDP-a, ali znam da bar tri godine imam pristojan prihod od oko 700 evra mesečno. Problem je u tome što isto tako dobro znam da sam pre dve godine mnogo lakše disao sa tih 700 evra. Ove godine sam malo više zapeo, i ako SEKA dozvoli da se ovako nastavi, doguraću do proseka koji je bliže magičnoj cifri od 1.000. Ipak, onih 700 evra od pretprošle godine mi i dalje izgledaju nekako vredniji. Pri tom, evro raste!

Što se tiče duga, možda Belorusija nema dvadeset puta manji dug, ali svakako ima četiri puta manji javni dug i bar uopla manji ukupni dug. Zanima me zašto?

Kao honorarac i ja sam u ovoj zemlji zvanično “nezaposlen” i time uskraćen za mnoga prava i povoljnosti koje imaju moji zaposleni “sugrađani”. Istovremeno, teško da mi je zakinuta bilo koja obaveza prema državi. Statističko štimovanje i administrativne manipulacije nisu odlika socijalizma, već birokratije. A toga i u liberalnom kapitalizmu ima onoliko. Znam to iz 11 godina iskustva u radu sa Zapadom. Neću da sporim tezu o većoj korumpiranosti autokratskih režima, ali voleo bih da naše “prosvećene auto(demo)krate” prepišu tu lekciju iz priručnika za diktatore. Složićete se da deluje malo efikasnije od ove naše marketinške borbe protiv korupcije.

Za kraj... Korišćenje sopstvenih resursa i povoljnog geografskog položaja može da bude samo na čast diktatoru Lukašenku. Tužno je što mi decenijama uspevamo da iz svojih resursa i geostrateškog položaja izvučemo samo batine i poniženja.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 25 мај 2009 20:20
Драган
Занимљив би био одговор Слободана Антонића на овај текст.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 25 мај 2009 20:30
Неофит77
Јао, јадни Белоруси, гласа толико њих (70-80%) за Лукашенка, они не знају како лоше живе, требамо ми Срби да им отворимо очи и да им будемо узор, да им увеземо оне наранџасте револуционаре, па да добију Јањушевиће и Колесаре, Бог да их види. Потом би могли да продају цементаре и железаре за багателу, да се ослободе беде, а можда би и чика Мишко са својом Делтом дошао тамо, само када би тржишни услови били ''поштени'' као код нас.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 25 мај 2009 20:33
Небојша Вуковић
Сматрам да је Славиша Тасић много пристраснији од госп. Антонића када је реч о Белорусији. Каже госп. Тасић да је "реални" БДП Србије већи од белоруског, наиме 6500 долара наспрам 4600 белоруских по глави. Прво, ко гарантује да је исправан податак о нашем БДП-у? Како се он обрачунава? Улазили у тај БДП и оно што потроши војска, полиција, разноразне "услуге", финансијске спекулације и томе сл. Друго, откуд податак да је белоруски БДП 4600? Он је ипак већи, и још 2004 године, дакле пре пет година био је 6100 долара по глави (извор, Лексикон држава света). Као меродавне институције које Тасић узима за поуздан извор информација наведени су Херитаге фондација, Фрасер институт, или Светска банка...које могу намерно или врло пристрасно да по некој земљи "оплету" као лошој, корумпираној и томе слично...
Свако поређење са Србијом иде Белорусији у корист... а поготову са земљама попут Мађарске или чак Пољске које су у дуговима до гуше и још се задужују, а и ми не заостајемо много...
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 25 мај 2009 21:21
Nikola
Klasicna neoliberalna kritika
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 25 мај 2009 21:42
Uros
"И коначно, велики део копнене трговине између европских земаља и Русије пролази преко Белорусије, што за последицу има да је ова земља без икаквог сопственог напора један од највећих увозника и извозника на свету (као проценат свог БДП-а). "

Prvi put cujem i citam da se u saldo uvoza i izvoza ukljucuje tranzitna roba. Bio bih zahvalan ukoliko bi mi autor navedenog teksta dao neki link da procitam malo o tome.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 25 мај 2009 22:59
Zanimljiv tekst, a ja bih htio dodati da se bjeloruski predsjednik zove Aljaksandar Lukašenka. "Lukašenko" je rusificirano prezime, stoga smatram da bi trebalo poštovati državu iz koje taj političar dolazi.
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 25 мај 2009 23:08
Crni
Vec sam pisao da g. Antonic kada pise o ekonomiji - tu nastaju problemi za njega. Oduva Tasic njegovu teoremu...
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 25 мај 2009 23:12
roadrunner
Na vec gore navedene podatke iz CIA factbook, treba dodati i procenat zaposlenih, broj dece po fertilnoj zeni, stopu emigracije itd itd od koji su svi neuporedivo bolji kod "diktatorske" Belorusije u odnosu na "demokartsku" Srbiju. Da li je moguce da autor clanka nije pogledao osnovne podatake (ne bi se moglo reci probeloruske)CIA, pre nego sto se upustio u pisanje clanka?!
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 25 мај 2009 23:14
dragan
Osoba koju lično poznajem, vodi brakorazvodnu parnicu u SAD, ali ne može da je okonča, jer se suđenja stalno odlažu. Mojoj poznanici to šteti a njenom (još uvek) bračnom partneru koristi. On je to uspeo tako što je legalno podmitio sudiju. Kako je moguće legalno izvršiti delo sankcionisano krivičnim zakonom u svim državama sveta? On je , iskoristivši nominaciju sudije u izbornoj kampanji , uplatio malo keša kao dobrovoljni prilog. Sve čisto.
Toliko o različitom poimanju zakonitosti, teoriji i praksi, i davanju ocena o korumpiranosti nekih društava. A zašto je ovo u vezi sa Belorusijom i Srbijom. Zato što su normativi,podaci organizacije , način, koje Amerika izvozi u svet, oslonac analize autora. A to je, ipak, jedna tačka gledanja sveta u kojem živimo. A najbolje rešenje za problem je jednostavno, ali dolaženje do rešavanje obično nije, osim ako ne kopirate druge, pa pogrešite.
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 25 мај 2009 23:34
Gruvi
Niko i ne kaze da je Belorusija cudo, nego da je to jedna skromna zemlja, ali u kojoj su osnovne stvari resene u interesu drzave i gradjana. To je mnogo vaznije od praznog duvanja i laznog sjaja koji Srbija neprestano nastoji da postigne.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 26 мај 2009 00:09
Petar
Da zaista bi bilo lepo videti odgovor gospodina Antonica, pogotovu o validnosti koriscenih podataka. Inace CIA factbook je tradicionalno los izvor ekonomskih podataka.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 26 мај 2009 00:16
Nikola Turajlić
Hvala dragom bogu da je konačno jedan neoliberalni borac bez mane i straha (u daljem tekstu: prosvetitelj) odlučio da prosvetli "zatucane" NSPM-ovce, koji nisu u stanju shvatiti značaj slobodnog tržišta i njegove nevidljive ruke koja pored svih ekonomskih pluseva dovodi i do produženja životnog veka (uključujući rast novih zuba u krezubih ili kose u ćelavih).
Kao "prosvećeni" dozvoljavam si objasniti "zatucanim" što znači slobodna tržišna utakmica, uporedivši to napr. sa fudbalskom (ili nekom drugom) utakmicom bez bez pravila i sudaca, koji nepotrebno ograničavaju spontano odvijanje iste i prikraćuju za zadovoljstvo vlasnike klubova i igrače. Istina ovakove utakmice u pravilu završavaju "tučom" i mnogobrojnim povredama igrača kao što se dogodilo sa slobodnom svetskom finansijskom utakmicom u kojoj su neki igrači završili i u komi, na veliku žalost vlasnika (a i država koje su se morale pobrinuti za infuziju).
Zaključak prosvetitelja da Belorusija nije nikakav uspešni model tranzicijske države, već rudiment komunističko-državnog sistema je neoboriv, što se vidi iz činjenice da gotovo nema nezaposlenosti, mala državna i privredna zaduženost, a što je najgore ne koristi razvojne mogućnosti kredita od MMF kao napr. Srbija, Madjarska ili Ukrajina, zvezde tranzicije provedene prema (vašingtonskom konsenzusu) MMF kodu, neoliberalnoj ekonomskoj bibliji.
Treba dodati da je Ukrajina odbacila sve pogodnosti koje Belorusija ima od Rusije i oslanjajući se na euroatlanske prijatelje (kao i Srbija) postigla nevidjen uspeh (tako joj i treba) o kojem Belorusija može samo snivati.
Dalja analiza teksta prevazilazi moj trenutni intelektualni kapacitet i ostavljam to za kasnije.
Препоруке:
0
0
16 уторак, 26 мај 2009 01:18
Веља
Та диктатуром вођена, нереформисана и заостала совјетска белоруска економија на пример, производи тракторе марке "Беларус" који се пласирају на свим континентима (укључујући и САД) и на чијим тржиштима су конкурентни. Одговорите ми који то индустријски производ, сличне технолошке сложености, има наша "либерална" Србија да се подичи да је конкурентан на светском тржишту? Оно што сам ја по свету виђао од српске робе су Некст сокови и Вода-Вода.
Како је то заостала Белорусија, индустријски и технолошки испред Србије, кад смо ми све радили како треба, а они све погрешно? Да ли је и то нека статистичка грешка? Ако јесте, нешто ми мало пуно тих грешака.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 26 мај 2009 03:06
Zile
Po hiljaditi put se pokazuje da je Antonic koristio problematicne podatke da ni dokazao nesto sto ne postoji. I tako iz dana u dan, iz teksta u tekst, iz godine u godinu. Doduse, za divno cudo, sad vise ne moze svoje manipulativne tekstove da objavljuje u Politici, nego samo ovde, sto je u svakom slucaju napredak.
Препоруке:
0
0
18 уторак, 26 мај 2009 07:41
луди скретничар
Поштовани, увек сам за размену различитих мишљења, али ликова који користе изразе "Путинов режим" и сл. су пуни медији због чије "независности" управо и посећујемо овај сајт, тако да бих замолио да нас поштедите њиховог поповања. Имају Б92 блог - широко им поље.
Препоруке:
0
0
19 уторак, 26 мај 2009 08:33
fg
Urose,
u BDP ulazi prihod ostvaren po osnovu tranzita (tranzitne carine, carinsko evidentiranje, putarine, kao i mnogo toga drugog sto je jedan birokratski um mogao da smisli). Autor je vec pomenuo da Rusija izvozi dosta gasa i nafte preko Belorusije. Uz to, Belorusija je tranzitno podrucije i za robu kojom Rusija trguje sa delom EU.
Ja zaista ne znam podatak o kom prihodu se zapravo radi, ali uzimajuci u obzir cinjenicu da se radi o visoko regulisanoj ekonomiji, pretpostavljam da se radi o velikim nametima.
Uostalom, u vreme gasne krize, na relaciji Moskva-Kijev, cesto se pominjao i problem tranzitnih troskova gasa.
I na kraju, dosta ljudi u Srbiji se klelo u srpski "dil" sa Rusima o prodaji NIS-a i izgradnji gasovoda, konstantno pominjajuci te tranzitne prihode. Pa necemo valjda na ovakav nacin priznati da smo bukvalno poklonili NIS tek onako!!!
p.s. Interesantno je da se CIA navodi kao izvor ekonomskih podataka u kontraargumentaciji, dok se izvori poput svetske banke osporavaju! Meni bi, npr., na pamet pre pala wikipedia... :)
Препоруке:
0
0
20 уторак, 26 мај 2009 08:48
fg
I da ne bude zabune, troskove carine sam stavio u kontekst budzetskog prihoda koji se redistribuira u vidu javne potrosnje.
Препоруке:
0
0
21 уторак, 26 мај 2009 09:08
sweety
E pa posto godinama slusamo jedne te iste price, koje su vezane za zivot u zapadnim drzavama, a koje se redovno zavrsavaju cuvenom recenicom"...Eto kako je tamo(dobro), a ne kao kod nas(lose)", prosto ne mogu da poverujem da ta recenica ne bi mogla da se primeni u istom kontekstu price koja se odnosi na drzavu negde na istoku!a logika, a teorija verovatnoce?!A jednostavno priznanje da je ovde nekako sve pogresno sprovedeno i ako je po teoriji verovatnoce ili po logici ikada postojao dobar ekonomski program.A ako i sada analiziramo situaciju u drzavi Srbiji videcemo da opet radimo jednu jedinstvenu, unikatnu, nevidjenu i nigde u svetu zabelezenu stvar-jednostranu primenu sporazuma!!!!
Zamislite ugovor kojim se obavezujete da kupite automobil!Vasa obaveza je da platite ugovorenu cenu, a obaveza prodavca da vam dostavi auto, pa iako on nece da vam dostavi automobil, vi mu ipak placete!
A sad zamislite i obrnutu situaciju, pa recite da li vam se ikada desilo i da dobijete par hiljada evra i da zadrzite automobil?!Pa naravno, da nije!Ne verujem da bi Belorusima to ikada palo na pamet, pa su vec time zadrzali nekoliko svojih godisnjih budzeta!!
Препоруке:
0
0
22 уторак, 26 мај 2009 09:50
oрион
Истина је негде између. У сваком случају Белорусија није насела на лажна обећања и добар је пример да се и те како може просперирати захваљујући добрим односима са Русијом. Довољан је податак да само субвенционисаном ценом гаса Белорусија добије директно неколико милијарди долара директне донације. Наравно, није ни запад шкрт према својим полтронима, али све што стигне са запада је пренадувано и врло често није од велике користи док су енергенти и те како значајни. ЕУ ће на пример својим будућим чланицама поклонити неки софтвер, или чешће лиценцу за ограничен временски период, чија је цена пренадувана или одобрити донације или кредите уз услов да услови тендера буду такви да само њихове фирме могу добити посао. Када се све то сабере дође се до цифре која се наивнима може учинити велика. Једно је сигурно, у тешким временима за све постсовјетске републике Лукашенко је повукао прави потез и обезбедио свом народу пристојан живот.
Препоруке:
0
0
23 уторак, 26 мај 2009 10:04
брм
немам појма о економији али и мени је запао за око овај цитат "И коначно, велики део копнене трговине између европских земаља и Русије пролази преко Белорусије, што за последицу има да је ова земља без икаквог сопственог напора један од највећих увозника и извозника на свету (као проценат свог БДП-а). "
Па зар кроз Србију не пролази још већи део "копнене трговине између европских земаља" и "шире"?....не разумем овај аргумент...да је у корист Белорусије разумео бих га , овако...
Препоруке:
0
0
24 уторак, 26 мај 2009 11:06
брм
нисам одолео, да вам не пошаљем данашњу вест из Политике - "живот" свему даје шаљиви тон
"Српске фирме намеравају да следеће године почну изградњу великих трговинских центара у Белорусији. Реч је о дугорочним пројектима који подразумевају улагања од око шест милијарди евра."
6 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ха ха ха - па сад видите ко је сила, а ко је зависна државица која је привукла моћне стране инвеститоре
Препоруке:
0
0
25 уторак, 26 мај 2009 11:08
Djoka
Nikola, mnogo gresite. Slobodno trziste zahteva postojanje pravila igre koja su jednaka za sve, i jako se razlikuje od anarhije koju vi opisujete. Analogija sa fudbalom - u slobodnom trzistu postoje pravila igre - faul, aut, igranje rukom - i jednaka su za sve, a sudija ih samo sprovodi, prema svima na isti nacin. U drzavnom intervencionizmu, sudija saplice igrace koji su brzi od drugih, dodaje loptu losim driblerima, a predednik fudbalskog saveza odredjuje da bolje ekipe imaju manje igraca, a slabije brane mnogo manji gol od drugih.
Sto se Beloruske bajke tice,ako vec dodajete i Madjarsku u poredjenje, samo mi recite, gde biste radije da zivite, u "sjajnom" Minsku ili "oronuloj" Budimpesti?
Препоруке:
0
0
26 уторак, 26 мај 2009 12:44
Dejan
Nema nikakve potrebe opovrgavati tvrdnje u ovom tekstu. Sačekamo lepo pola godine do godinu, pa ćemo videti u gde će se nalaziti sve zemlje istočne evrope koje su prihvatile neoliberalne ideje... i uporediti to stanje sa stanjem u Belorusiji...
Препоруке:
0
0
27 уторак, 26 мај 2009 13:28
луди скретничар
У Пешти сам био (ништа посебно), а у Минску нисам, па не могу да судим. Претпостављам да ни Ђока није био, али зна човек одговор. Антонићев текст управо има за циљ разбијање таквих предрасуда (којих смо као друштво пуни), према великом броју држава, а и народа. Не видим у томе никакво глорификовање неке држави и политичког система у њој, једноставно када негога сви исмевају или пљују ред је и другачије виђење дати.
Препоруке:
0
0
28 уторак, 26 мај 2009 13:30
луди скретничар
Е да, ја бих најрађе живео у оронулој Хавани :)
Препоруке:
0
0
29 уторак, 26 мај 2009 15:53
Време чуда
Није баш све толико паралелно између Србије и Белорусије... тамо је њихов "Слоба" пре ДВА дана изјавио следеће:

Lukašenko: Stav Moskve nas tera da se okrenemo Zapadu


Шта је хтео да каже...

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko oštro je juče kritikovao Rusiju ocenjujući da stav te zemlje tera Minsk da se okrene Zapadu i pridruži projektu "Istočno partnerstvo" koji je pokrenula Evropska unija.

"Vidite šta rade naša ruska braća. Sve o čemu smo se dogovarali sada je blokirano", rekao je Lukašenko ne precizirajući o kakvoj blokadi je reč.

"Ne snosim odgovornost za to što integracija (sa Rusijom) ne napreduje i što trenutno jačamo odnose sa Zapadom time što želimo da uđemo u 'Istočno partnerstvo'...Šta smo mogli drugo da uradimo?", rekao je predsednik Belorusije.

Kako je ranije najavljeno, ruski premijer Vladimir Putin trebalo bi da doputuje 28. maja u posetu Minsku.

Rusija i Belorusija su 1997. osnovali rusko-belorusku uniju radi jačanja integracija dve zemlje, ali ta integracija sporo napreduje.

Lukašenko koji je na vlasti od 1994. i koga SAD nazivaju "poslednjim diktatorom u Evropi" pokušao je nedavno da uspostavi veze sa EU kako bi pokrenuo privredu zemlje.


Сличнији смо него што бројке кажу...
Препоруке:
0
0
30 уторак, 26 мај 2009 17:24
goran sydney
Djoko
odlicno ste objasnili funkcionisanje slobodnog trzista, naravno u teoriji, medjutim problem se javlja u praksi a tu je poredjenje sa jednom prljavom fudbalskom utakmicom mnogo blize istini.Zapad je ukinuo instituciju boga, a na njegovo mesto postavio profit, sto je dovelo do moralne anarhije i opste degradacije drustva gdje ljudi gube ljudske karakteristike i postaju beslovesna masa kupaca. Bez kupaca nema profita.
Sto gluplji kupac to veci profit.
Ovakvom filozofijom su zapostavljene sve druge ljudske strane zivota, skolstvo je na katastrofalno ocajnom nivou, opsti kulturni trendovi pokazuju trulost i prazninu, ljudski intelekt je iskljucivo u sluzbi profita ...
Infantilno je verovati u pricu o savrsenom slobodnom trzistu i pogotovu o zapadnoj demokratiji i slobodi.
Препоруке:
0
0
31 уторак, 26 мај 2009 18:03
Nikola Turajlić
Celosvetska je šteta što znanje našeg prosvetitelja ne koriste naši zapadni uzori. Nesretnici, predsednik Francuske Sarkozi ili Obamin "ministar" finansija Gajtner ganjaju neki novi kapitalizam, a naš prosvetitelj suvereno proglašuje pobedu postojećeg kapitalizma i njegovu besmrtnost. Sada je pitanje svih pitanja da li ga treba pustiti napolje ili ga srpski ekspertski car treba preuzeti kako bi od Srbije napravio kraljevstvo nebesko. Svi govore o ukupnom zaduženju Srbije od preko 28 milijardi dolara, a naš prosvetitelj ovaj dug vešto komprimira u 20 milijardi (genijalni alhemičar). On utvrdjuje BDP Srbije od 11.000 dolara po glavi stanovnika, koji istu svrstava u razvijenije države sveta, a tu se stalno kuka o nekakovoj bedi. Naš prosvetitelj je usput i vidovnjak koji je u kartama pročitao da Belorusija ima efektivnu nezaposlenost od 40%, što već prelazi granice poimanja normalnog razuma.
Na kraju sam i ja došao na genijalnu ideju da zamolim našeg prosvetitelja da udari na SEKU jer
je samo on može svojim verbalnim i matematičkim manipulacijama pretvoriti u apsolutnu nulu.
Препоруке:
0
0
32 уторак, 26 мај 2009 18:07
ВОЛИМ ТЕ РУСИЈО
Оно што могу поуздано да тврдим је следеће:Једина држава на овоме свету која нема достојанство је Србија.Према томе,та и таква Србија,не може никоме,али баш никоме да соли памет. Пазите следећу реченицу коју Тасић презентира у свом тексту-"Подаци проверених институција показују да стање ствари у Белорусији није тако ружичасто".А које су то проверене институције?По Тасићу ММФ и Светска банка.Те "проверене институције" су средство у служби прекоокеанске банде.Уз Тасићеву белегију,обавезно се треба осврнути на Димитријевићево виђење фашизма и тешке квалификације на рачун господина Антонића па се лако може закључити да НСПМ некоме гадно смета у Србији.Није тешко закључити коме.Смета кругу двојке и русофобичном Београду,који по својој дефиницији,није ништа друго,до најобичнији амерички дистрихт.А сама Србија претворена је у америчку колонију или педесет и прву савезну америчку државу.Бојим се да се обистинила жеља Вука Драшковића.Једном приликом је рекао да би волео да Србија буде као Америка.И ако ћемо право,заиста,шта је данас Србија ако не амерички резерват?За њу мисли Америка,власт у Србији је проамеричка.Није то више она некадашња Србија,која стоји усправно.Таква Србија је готово изумрла.Конвертитски резон је заступљен у Србији.Енглески само што није постао матерњи језик.На многим сајтовима,на многим форумима,баш као на сајту НСПМ много је плаћених агитатора,много НАТО лобиста,ЦИИНИХ курсиста,много је провокатора,много поштовалаца лика и дела Ујка Сема,једном речју великих трговаца маглом,који шире бесмислену пропаганду која једноставно налаже побуну здравог разума.Одвратно је слушати,одвратно је читати све те организоване писаније и разна тумачења.Резултате знамо.Зато кратко и јасно: ви сте давно прочитано штиво.
Препоруке:
0
0
33 уторак, 26 мај 2009 19:43
Nikola Turajlić
@ Crni i Zile
Još neoliberalizam nije propao. Pored našeg prosvetitelja postoji i klonirani podmladak koji garantuje njegovu neuništivost i istovremeno svetlu budućnost Srbije.
@ Djoka
Hvala Djokica, spasio si mi život, jer si me izveo iz mojih neoprostivih zabluda. Snivalo mi se da su neoliberalni teoretičari govorili da nevidljiva tržišna ruka ne treba nikakova pravila i sudije za upravljanje slobodnim tržištem.
Ja glupan sam stalno mislio da su finansijski mehuri, baloni, dirižabli ili kako se to sve zove, posljedica nedostatka regulacije i kontrole finansijskog tržišta, a ti si mi objasnio da se sve odvijalo kao na fudbalskoj utakmici, sa strogim pravilima i sudijama. Pretpostavljam da je i Mejdofova piramida funkcionisala po istim principima.
Slobodno tržište roba i usluga nije se razvilo u potpunosti jer glupaci iz nerazvijenih zemalja stalno se bune protiv poljoprivrednih dotacija koje Amerikanci i Evropljani daju svojim seljacima, umesto da to uzimaju kao stimulaciju za racionalizaciju svoje poljoprivrede. Na drugoj strani srpska vlada dozvoljava bescarinski uvoz dotiranog mleka u prahu iz EU i time pokazuje svoju opredeljenost za uključivanje u STO. Naši seljaci i mljekari se neosnovano bune jer se moraju adaptirati na slobodno tržište ili propasti.
Nešto mi se mota po glavi da naši EU trgovinski partneri ograničavaju i uvoz šećera, ali to je sigurno u skladu s fer plej pravilima na koje se pozivaš.
Na pitanje gdje bi voleo živeti odgovaram pre u ružnom Minsku sa platom od 300 dolara nego nezaposlen kopati po kontejnerima u krasnoj Budimpešti ili udisati sveži vazduh u šatorskom naselju u obožavanoj Americi.
@ Ostali komentatori
Belorusija nije nikakova slava, ali ni katastrofa kao ostale tranzicijske države koje su pojele svoj minuli i budući rad, ekstremno se zadužile i u uslovima SEKE će se pre ili kasnije urušiti.
Belorusija nastavlja u nekakovoj mešavini starog i tržišnog sistema, dok su ostali sve staro porušili a malo novog izgradili.
Препоруке:
0
0
34 уторак, 26 мај 2009 20:05
Nikola BGD
Tasić je objasnio neke stvari, tako da mi nije jasno zašto su kvazi-rusofili tako zapenili sa pričom o distriktima i sl., kada to nema veze sa samim tekstom i polemikom koja se povela. Činjenica je da ekipa Antonić - Andjelković piše knjige i tekstove "na kilo" pa kada to neko ozbiljnije analizira nastane potop, pa onda idemo sa "jakom" argumentacijom poput "prokleta je Amerika i sunce što sja..." Međutim, to samo pokazuje kako iza jakih i velikih reči stoji slaba i ograničena argumentacija...
Препоруке:
0
0
35 уторак, 26 мај 2009 21:40
Djoka
Eto, prvi put posle dugog vremena da prokomentarisem nesto na ovom sajtu i umesto racionalne rasprave, kao kontraargument dobijem gomilu naslova iz Kurira, zacinjenih lavinom floskula kreiranih od strane amaterskih ekonomista. Vidim da nema poente da iznosim svoje argumente o razlozima nastanka krize (kriza, bilo ih je nekoliko) kapitalizma, vec samo da se pitam, sto nestade komunizam ako je bio tako dobar? A glupaci iz nerazvijenih zemalja treba da se raduju i zahvale pametnjakovicima iz EU sto im placaju deo cene mleka koje kupuju...
Препоруке:
0
0
36 уторак, 26 мај 2009 23:27
ВОЛИМ ТЕ ВРУСИЈО
@Никола БГД...Тасић у свом коментару није објаснио ништа.Испричао је причу на исти калуп као и Димитријавић у свом тексту "Наука о држави"(по Слободану Антонићу).Има нас како кажете квази-русофила,(обожавам бити РУСОФИЛ,јер је то лепо бити...Србија више не постоји)који нису блесави,него јако добро читају између редова и разумеју поруку овога текста коју Тасић пласира на сајт НСПМ.Добра воља уредника НСПМ господина Ђорђа Вукадиновића да се чује и она друга страна,на овом сајту је злоупотребљена,од разних провокатора,који проблематично наступају,између осталог и на овом сајту.Шта мислите да се модератори овога сајта одлуче да вам цензуришу коментар,као што то раде русофилима на Б92,(и то раде не размишљајући ни једне једине секунде)или другим британско-америчким сајтовима по Србији?Па нико не би био гори од НСПМ и њеног уредника.Може ли господин Антонић имати ту част да коментарише за Б92,(и не само он)да евентуално одговори на све скарадности које се пласирају на том сајту,или "Пешчанику"нпр?Не не може,као што не може нико ко не размишља као конвертитски и бежбожнички Београд оличен у "Пешчанику"и сличним медијским садржајима.Прича о дистрихту(у овом конкретном случају Београду)итекако има везе са овом темом,само је немогуће коментарисати овај назови ауторски текст,а недотаћи се злурадости аутора текста.Злурадост је препознатљива на 1000 километара,јер забога ко је тамо неки Антонић да нам убацује вирус "диктатора"из Минска и овај наш лепи Београд отуђује нам од вољене Америке и ЕУ.То је порука овога текста и вашег злурадог коментара.Београду и Србији требају паликуће које пале и дивљају по Молдавији,Украјини,Грузији.И наравно овакви отровни текстови.Не треба Београду неко ко мисли својом главом и мисли другачије од актуелне власти.Треба да мрзиш Русију а волиш Америку и све ће бити у реду или преведено WELCOME IN SERBIA!!Верујте понекад је лепо запенити,јер пена служи да се угаси пожар.Што прије то боље.Толико од запјенулог РУСОФИЛА.
Препоруке:
0
0
37 среда, 27 мај 2009 01:09
Марко
Невероватно!!! Па зар још има заблуделих које се куну у неолиберални капитализам Реган-Тачер-Клинтон-Буш-ОбМана стила?! Та надринаука је поражена у свом изворишту, у Њујорку, након што су наштампаним доларима "спасили" највеће банке од потонућа. Поред тога, сетимо се World Com-a, Enrona, Медофа и осталих "успеха" ултралибералне економије.

Белорусија улаже у образовање, јавни саобраћај, породице с троје и више деце добијају кућу од државе бесплатно, улаже се у народ, тј. будућност. Успоредиђивати Белорусију са Србијом је крајње нефер према Србији. Решење је мешавина хуманог капитализма и већег уплива државе у економију. Сходно томе и мењати законе и пооштрити казне за корупцију, махинације и спекулације. У Кини стрељаше пар директора млекара који потроваше децу.
Препоруке:
0
0
38 среда, 27 мај 2009 02:12
Nikola Turajlić
@ Djoka
Ja sam šokiran. U mojem prethodnom komentaru sam se svom spasiocu Djoki (u daljem tekstu:spasilac) zahvalio što mi je objasnio mehanizme funkcionisanja slobodnog tržišta, a on mi uzvraća rečima čiji je značaj za mene dvojben.
Navod da sam ja upotrebio gomilu naslova iz Kurira je za mene potpuno neshvatljiv jer u svom životu nisam pročitao te novine, koje slove za najžuću srpsku štampu. Medjutim iste novine su izgleda stalna lektira spasioca kada tako dobro barata sa njihovim naslovima.
Takodjer upotreba lavine floskula kreiranih od strane amaterskih ekonomista me takodjer dovodi u dilemu da li mi se imputira i stvaralaštvo ovih u svojstvu ekonomiste naivca. Žao mi je što ne znam o kojim floskulama se radi, jer se ne mogu ispričati ili objasniti da nisam tako mislio.
Na postavljeno pitanje zašto je nestao komunizam kada je tako dobar, ne znam da li trebam davati odgovor, jer ja nisam ovoga spominjao. Kao ekonomista naivac bih odgovorio da se potrošio, a nisam siguran i da se s kapitalizmom konči ljudska historija kako to izgleda misli spasilac, kao ekonomista profesionalac i njegov mentor prosvetitelj. Gde će svetu bio kraj, kada se ova dvojica, nedaj bože, udruže.
Tako sam nesrećan što je spasilac odustao od toga da nas ekonomiste naivce pouči o uzrocima SEKE, jer bi to bilo sigurno nešto genijalno.
Konačno sam shvatio šta to znači kada je netko profesionalac, u slučaju s uvozom mleka jer je spasilac od prve izračunao da se ovo treba kupovati jer je jeftinije (tako razmišljaju i gospodarne domaćice). Mi naivci bi razmišljali o tome otkuda devize, hoće li pocrkati krave kada se ne pomuzu, od čega će živeti seljak, da li će opstati mlekara i take slične gluposti.
Naša moć poimanja je tako ograničena da ne shvaćamo kako je to dobro da Srbija godinama ima dvostruko veći uvoz od izvoza. Za komunista je posledica toga bila nedostatak nafte i uvoznih roba, a za kapitalista rast BDP (zato je kapitalizam večan).
Препоруке:
0
0
39 среда, 27 мај 2009 03:15
fg
Marko, nije mi jasno da li neko moze ozbiljno da misli da je resenje problema korupcije povecanje kazni za to krivicno delo?!
Onaj ko cini krivicno delo korupcije radi to na nacin i uz takav predumisljaj da je siguran da ga nece uhvatiti i da je kolicina "plena" srazmerna riziku, a ne po tome da li mu je zaprecena kazna od pet ili osam godina.
Veci upliv drzave donosi birokratiji vecu mogucnost za korupciju sa jedne strane, a sa druge strane, onaj na koga se odnosi regulacija ima racun da daje mito kako bi nesto smanjio, nesto ubrzao i nesto povecao.
U regulisanim privredama su te dve strane jako motivisane za medjusobnu saradnju.
Odgovor na visoku korupciju je iskljucivo deregulacija, i to iz dva jasna razloga.
Prvi, strana koja daje mito nema vise razlog da to cini, dok strana koja prima mito nije vise u poziciji da za svoju uslugu ocekuje bilo sta osim plate koju je prihvatio na osnivanju radnog odnosa.
Drugi, mehanizmi za otkrivanje korupcije postaju daleko efikasniji, jer prostor gde se korupcija javlja postaje mnogo manji i jasniji za opservaciju i delovanje.
U jednoj takvoj varijanti, drustvo koje se odluci na drakonske kazne moze racunati i na smanjenje korupcije, jer je dobit niska a rizik od neuspeha preveliki. U svakoj drugoj, a posebno onoj sa najvisim nivoom regulacije, drakonske kazne su samo podsticaj da se ljudi koji su skloni korupciji priklone vladajucim partijama koje im mogu obezbediti sigurnost od antikorupcijskih mehanizama(koji su po pravilu neefikasni i zavisni od volje vladajuce elite). Drugim recima, ko u vladi snjim u paradi!
Препоруке:
0
0
40 среда, 27 мај 2009 09:47
Неофит77
Ђоко, је л' треба да се захвалимо западу и што нам је нанео штету од преко 30 милијарди долара бомбардовањем, или то улази у ту твоју цену млека. Туга!
Препоруке:
0
0
41 среда, 27 мај 2009 10:18
м. -ић
Белорусија збиља није никакво привредно чудо, и аутор је што се тога тиче потпуно у праву. И није проблем у томе да је Белорусија привредна велесила. Кратко речено, није. Нема Белорусија неку нарочиту индустрију. Додуше, то што раде раде добро. Праве и по целом свету продају камионе и тракторе, али и микро-чипове, чак и Јапану. Нема Белорусија ни неку трговину, сем то што се силом прилика прекотрља из Русије. Али је чудо то што је већи део те индустрије још увек у власништву Белорусије. И чудо је то да од зараде те белоруске индустрије, белоруска држава може да плаћа пензије СВИМ грађанима (у пензијском добу, наравно)па колике су да су, исплаћују се. Чудо је то да влада може да дотура за струју и гас СВИМ грађанима, да оствари медицинску заштиту за СВЕ грађане, да понуди школовање СВИМ грађанима. Чудо је да Белорусија може, и усуђује се, да држи јаку војску, а нарочито против авионску заштиту (погодите од када и зашто), да Белорусија може да плаћа милицију па је стопа криминала у Белорусији мала. И на крају, што је на све то, пореска стопа ниска. И то је оно што највише боли наручиоце овог и оваквих текстова, то што се белоруске паре троше на добробит становника Белорусије, а не преливају се у њихове, евроатланске џепове. И то је то белоруско чудо, о коме Србија не може више ни да сања. А ако се ради о диктатури, у којој су средства информисања строго контролисана, у којој опозиције скоро да нема, у којој председник поставља и смењује министре, разговара и преговара у име грађана насамо и у четири ока и без полагања икаквог рачуна тим истим грађанима, па за то мислим да цењени читаоци, а посебно г. Тасић, не морају ићи чак до Белорусије. Имају и ближи пример.
Препоруке:
0
0
42 среда, 27 мај 2009 11:27
goran sydney
Nije mi jasno od kud potreba da se grcevito brani koncept neoliberalnog kapitalizma koji je u svojoj sustini jedan nehuman sistem koji je citav svet doveo na ivicu propasti, a u cijoj srzi buja uzasna korupcija na visokom nivou.
Bogate zemlje zapada su bogate zbog visevekovne pljacke ostatka sveta koja i danas traje( srbija je idealan primer)i koja im omogucuje vodecu ulogu, a ne zato sto je kapitalizam odneo prevagu i prezivio sve testove.
Australija je rudama izuzetno bogata zemlja, oteta aboridzinima, okupirana od strane engleza i proglasena drzavom. Sada neko kaze da u Australiji imamo visok standard, sto je normalno jer zivimo na otetoj zemlji, kontrolisemo broj stanovnika i uzivamo u tudjem bogatstvu. To se zove demokratija u liberalnom kapitalizmu.
Nikom na pamet ne pada genocid nad aboridzinima i ostale sitnice...
Препоруке:
0
0
43 среда, 27 мај 2009 14:55
Oleg Vidic
Najbolji dokaz da belorusko privredno cudo postoji jesu rezultati izbora. I pored ogromnih sredstava ulozenih u belorusku opoziciju ona je osvojila jedva 11.6 odsto. Da je u Belorusiji lose, rezim bi lako pao kao u Gruziji itd. A podaci MMF-a i Svetske banke su pouzdani samo za ideoloski zatucane liberale.
Препоруке:
0
0
44 среда, 27 мај 2009 15:41
Nikola Turajlić
@ Goran Sydney
Tvoje neshvatanje branioca neoliberalizma se zasniva na logičkom rezoniranju, što je neprimenjivo na amaterima neoliberalnim talibanima kakav je naš Djoka. Oni su oslobodjeni od kritičkog, logičkog razmišljanja i ponavljaju napamet naučene neoliberalne mantre.
Druga kategorija branioca neoliberlizma su profesionalci koji za pare zastupaju isti kao što je u slučaju sa prosvetiteljom Tasićem. To mu ispada kao reklama za kaladont od kojeg rastu zubi.
Obadvije grupe ne uvažavaju argumentovanu konfrontaciju mišljenja, već treba izložiti ruglu njihove nebuloze, što u pravilu ima efekt da zatvore "pljuvaru".
U koliko si dobro savladao engleski ponudio bih ti angažman na jednom projektu i stoga dajem e-mail: Ова адреса ел.поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели
Препоруке:
0
0
45 среда, 27 мај 2009 18:27
Milivoje
Goran Sydney,

bogatstvo nije stvar koja se moze oteti, vec se stvara. Bogatstvo sveta u XIX i XX veku pod razvijenim kapitalizmom je poraslo nekoliko stotina puta, mnogo vise nego sto je poraslo u celokuonoj prethodnoj ljudskoj istoriji od kamenog doba naovamo. Kako su onda danasnje bogate zemlje mogle da to postanu pljackom nekog drugog? Prosto, nije imalo sta da se opljacka (jesu prirodni "resursi", al resursi nisu bogatstvo, posto su ti resursi postajali hiljadama godina, ali nije bilo bogatstva).

Evropski doseljenici u u vasoj Astraliji nisu imali sta da pljackaju Aboridiznima jer su Aborodizini bili u kamenom dobu koji su se bavili primtivnim formama lova i sakupljanja plodova. A Evropljani su doneli naprednu zemljoradnju i industriju i time su omogucili Aboridiznima da zive na mnogo visem nivou bogatstva nego sto bi ziveli inace u svom "netaknutom" stanju. To sto je Autralija imala rude i pod Aborodzinima ne znaci nista jer oni nisu bili u stanju da ih iskoriste, posto nisu bili ovladali elementarnim tehnikama zivota u civilizaciji. Oni su enormno profitirali od Evropljana jer su im ovi preneli te tehnike i besplatno omogucili da se ukljuce u civilizaciju. Sad sto neki Aboridzini to ne zele to je druga stvar.

Ako pljacka prirodnih resursa predstavlja glavni izvor bogacenja kako to onda Rusija, prirodnim resursima najbogatija zemlja sveta (kako carska tako i komunisticka, pa i ova putinisticka danas) nikako da postane bogata kroz vekove. A Hong Kong, Japan, Svajcarska i slicne zemlje su najbogatije na svetu bez obzora sto nemaju nikakvih prirodnih bogatstava? Kako to da samo razvijene kapitalisticke zemlje, bez obzira da li imaju resursa ili ne postaju bogate, a ne-kapitalisticke tavore u bedi, opet bez obzira koliko resursa imaju?

Svet je malo komplikovanije mesto nego sto su vas u vasim marksistickim bukvarima naucili.
Препоруке:
0
0
46 среда, 27 мај 2009 20:44
Janko
Gospodo draga ja samo da kazem par rijeci;
Bela Rusija(Belousija)je nezavisna drzava u svakom smislu i samo par drzava na svetu ima takvu 100% nezavisnost suverenitet da mogu ako ustreba i glavnim zlikovcima palnete Americi da odmjere do lakata ili da Americi uzvrate samarima kada to zasluze americki zlikovci........pa kada Americki banditi pocne da Belorusku ambasadu u SAD zafrkavaju Lukasenko odgovori reciprocno,na izgon Beloruskog ambasadora u Vasingtonu Lukasenko reciprocno naredi Amerikom ambasadoru u Belorusiji mars napolje imas vreme 24 casa da se izgubis.
A jadna Srbija sve je suprotno,kalsicna je BANANA tvorevina ko BAJAGI drzava kojom vladaju americki piuni protiv Srbije i Srbskognaroda.
Ovo su 100% cinjenice i sta vise koji djavo ima da se Srbija usporedjuje s Belorusijom.Ja jesam Srbin i zalostan tuzan nesrecan Srbin kada je to tako stanje s mojom maticom Srbijom.Molim se bogu da dozivim da Srbija bude jednoga dana kao Belorusija naravno u Srbiju ubrajam njenu dusu srce svetinju KiM.
Препоруке:
0
0
47 среда, 27 мај 2009 21:48
komentar
Naravno da je ekonomska situacija daleko bolja u Belorusiji nego u Srbiji.Podaci o GDP per capita su veoma laki za manipulaciju.Pogotovo je smesna ova izjava da su po paritetu kupovne moći Srbije i Belorusije jednaki.Nezaposlenost je u Belorusiji mala i daleko ispod naše.Ovde se kaže da ljudi tamo traže sami posao i ne prijavljuju se na zavode za zaposljavanje,pa tako je isto i kod nas,samo što je kod nas zvanicna nezaposlenost 25%a tamo 2%.
Govorite o visokoj(višku) zaposlenosti u javnom sektoru i drzavnim firmama u Belorusiji,a zar je u Srbiji drugacije.
Ovde ste izneli podatak da je državni budžet Belorusije 2.5 puta veći od našeg(nominalno),pa to je kontradiktorno sa vašom izjavom o visini nominalnog GDP per capita u obe države.Ako bi uzeli kao tacan podatak o visini budžeta,onda nas to dovodi do jednostavnog zaključka da je nominalni(tržišne cene) GDP per capita u Belorusiji daleko veći nego u Srbiji.
Postoji još puno podataka koje idu u korist Belorusije.Meni je jako žao zbog toga,ali realno, po ekonomskim mogućnostima i daljim perspektivama, Srbiji će biti jako teško da sustigne Belorusiju.
Препоруке:
0
0
48 четвртак, 28 мај 2009 03:04
Марко
@fg,

Odgovor na visoku korupciju je iskljucivo deregulacija, i to iz dva jasna razloga.


Удаљујемо се од теме, али је релевантно.

Корупцију је једноставно немогуће потпуно искоренити, али ју је могуће сузбити на неки подношљив ниво ултраригорозним казнама. Те казне су више детерант, него санкција. Смрт вешањем је довољно добар разлог да се већина клони озбиљне корупције. Ваша тврдња да је дерегулација решење је, бојим се, оповргнута сувопарним чињеницама:

  • Goldman Sachs ће поделити 11,4 милијарде $ за бонусе према 443-је старијих партнера (сваки по 5 милиона) и осталим запосленим ове године. Сви знамо да је горе наведена банка била пред банкротом и да ју је само Обманина готовинска ињекција спасила. Значи, о перформансама њених лидера да не говоримо.

  • Еnron, енгеретски гигант уништен од стране Клинтонове клике ("book cooking"). Стотине милијарди проневерено. Пензиони фондови десетина хиљада људи нестали, проневерени.

  • У новембру 2007., бонуси од око 38 милијарди $ су подељени банкарима 5 највећих инвестиционих банка Goldman Sachs, Morgan Stanley, Merrill Lynch, Lehman Brothers и Bear Stearns (Bloomberg News). У 2006. износ бонуса је био 36 милијарди $. Треба напоменути да је губитак (у деоницама) тих 5 банка у 2007. години износио 74 милијарде $.

    Бонус у 2007. је већи од ГДП-а Шри Ланке, или Лебанона, или Бугарске. Просечна исплата по глави примаоца бонуса је 4 пута већа него просечан годишњи приход по домаћинству од 48.201 $.


@Миливој, Русија, Украјина и Белорусија (поготово Белорусија) су имали преко 70.000 уништених села и 1.700 потпуно уништених градова након задње "екскурзије" носиоца "културе" са Запада. Све је то требало изградити наново и у исто време наоружаваити се, слати људе у васиону, градити свемирске станице, итд. Треба знати да просечна кућа у Русији има 3 зида, због климе, а америчка ни један. Што се тиче пљачке ресурса у Аустралији, гуглај "Native Title" и "Terra Nullis".
Препоруке:
0
0
49 четвртак, 28 мај 2009 14:56
Goran sydney
Cenjeni Milivoje
Ja eto sticajem okolnosti nisam imao prilike da se skolujem po marksistickim bukvarima, sto za Vas ne bih tvrdio.
Sto se tice Australije i aboridzina bilo bi pametno da najpre spoznate cinjenice o modernoj australijskoj istoriji, pa da dajete ocene i komentare.
Neozbiljno je komentarisati Vase zakljucke poput profitiranja aboridzina dolaskom belaca, ukljucivanja u civiliaciju i slicno.
Vasa cuvena konstatacija da prirodni resursi nisu bogatstvo zasluzuje dublju analizu, ali ne moju.
Ja se nisam skolovao za takve vrste analiza.
Rekoste da bogatstvo rudama nije aboridzinima nista znacilo. Pa naravno. Oni nisu bili nezasiti profiteri. Ni engleskom olosu u pocetku nije nista znacilo, ali su se vremena promenila, uranijum je postao bitan i umesto da se aboridzini bogate na svojoj zemlji, bogate se englezi.Napredna zemljoradnja i industrijalizacija kad su u sluzbi profita donose vestacku hranu i vestacki nacin zivota potpuno stran ljudima, sto za posledicu ima rekordan broj obolelih od raka i prekomerne telesne tezine.
Hong-Kong nije drzava koliko znam, a bogat je jer je bio engleski imperijalni centar na istoku, to Vam je valjda poznato. Centar sverca, kriminala i prljave trgovine.
Svajcarskoj ne trebaju resursi, Nestle ima resurse po celom siromasnom svetu gde i dan danas koristi crne nesretnike da mu sade kakao za 10 centi.Da ne govorim o visevekovnom pranju novca u svajcarskim bankama i tajnim racunima. Tako se kapitalizmom postaje bogat.
Vi Milivoje kad sipate benzin onda dobro razmislite koliko ga placate, pa onda zasto ga toliko placate, pa se pitajte imali alternativa tome, moze li to jeftinije, postoje li drugi energetski izvori, ako postoje zasto se ne koriste, ko vam to brani da se vozite jeftino, zasto su resursi bitni, ko to sve kontrolise?
Informisite se malo, nije tesko, pa ce uz boziju pomoc i Vama misaoni aparat poceti da radi pravilno.
Svet nije komplikovan uopste nazalost, zna se ko kosi, a ko vodu nosi.
Препоруке:
0
0
50 четвртак, 28 мај 2009 21:04
Предраг,Скопље
Драги Миливоје
Какав је то капитализам кад се непоштује приватну својина Абориђина који су прави власници целе Аустралију.Или се можда слажете да им нико није крив, што нису на време потражили тапију за њу у енглеским судовима.А замисли ситуацију драги мој пријатељу у којој они изваде тапију на целу Аустралију у енглеским судовима а њих поробе Французи или Холанћани или Шпанци или ево нека буду и тадашњи Руси.
Ко год да је, поента је у томе што су ови кои су дошли на њихову земљу, ту земљу од њих насилно отели и до дана данашњег извлаче из ње различита материјална добра и стварају ово што ви називате богаство западних земаља.Отимају брате туђе.А за остале страхоте кроз које су прошли Абориђини ако вас занима ...
Да по нашим мерилима они су живели у каменом добу,и нису користили скоро ништа од оног што се данас извлачи из њихове земље.Можда по нашим мерилима Абориђини су живели тако бедно и мизерно да их је било греота и гледати.Па и шта ће њима сво то рудно и остало благо кад нису ни знали и да га имају.А да, нису знали ни за Христа.
Али побогу људи па ваљда су имали право да на својој земљи живе како знају и умеју, ма како то некима изгледало нецивилизовано.А ако су хтели да им помогну, ти цивилизовани европљани,могли су да ураде много других ствари сем оно што су им урадили.
И овако нису прошли само Абориђини него милиони други народи по целом свету, који последице колонијализма трпе и данас.Е овако је стварано богатство данашњих богатих земаља.
Ја стварно не могу да верујем да још има људи који неразумеју да је колонијализам и такозвано откривање новог света од стране тадашњих европских земаља довело до смрти милиона и до највеће пљачке у историји човечанства.И то све у име цивилизациског напретка и у име Христа.
Препоруке:
0
0
51 петак, 29 мај 2009 05:52
Dragan Jovanovic Troglavski
Bruto nacionalni proizvod ne moze da nam kaze da li su roba i usluge proizvedeni u odredjenom vremenskom intervalu odraz stvarnog kreiranja bogatstva ili 'capital consumption'

Ili da pojednostavnim: ako posmatramo dva domacinstva sa po 10 krava i jedan domacin
proizvodi mlijeko i sir, a drugi prodaje krave da bi kupio plazma TV i XBOX, ovaj drugi ce da ima visestruko veci BNP.

Vrlo je tesko uporediti dvije zemlje, ali najvaznije cinjenice koje treba uzeti u razmatranje su:
rezerve, dugovi, godisnji balans

E sad, autor kaze da je empirijski potvrdjeno kako kapitalizam uspijeva. Ako pisemo tekstove o ekonomiji, ne moramo bas empirijski da zakljucujemo, o stvarima koje su rasciscene jos prije 150 godina. A ako smo procitali i jednu knjigu o kapitalistickoj ekonomiji, ta jedna bi trebalo da bude "Bogatstvo Nacije" od Adama Smitha, na cijoj teoriji je sve i zasnovano.
On tamo deduktivno zakljucuje kad kapitalizam vise nece da uspijeva: "Najveci neprijatelj kapitalizma je uspjesan kapitalista, te, kad jednog dana bude previse uspjesnih oni ce da zaguse konkurenciju i to je kraj ..."

Kad je BNP toliko vazan, mozete li da mi objasnite ovu pricu:

2008 je:
BNP Island = 45000
BNP USA = 48000
BNP Rusija = 17000
==============
Island puca i trazi pozqajmicu od Rusije.
Zasto? USA im je bliza.

Austrian economist Ludwig von Mises:
The attempt to determine in money the wealth of a nation or the whole mankind are as childish as the mystic efforts to solve the riddles of the universe by worrying about the dimension of the pyramid of Cheops.
Препоруке:
0
0
52 петак, 29 мај 2009 05:58
Dragan Jovanovic Troglavski
I jos nesto: ekonomija Bjelorusije je u boljoj situaciji od ekonomija:
USA, UK, Spanija, Portugala, Grcka, Irska, Madjarska, Grcke ..

za godinu dana svima ce to da bude jasno ...
Препоруке:
0
0
53 петак, 29 мај 2009 09:38
луди скретничар
Предраже изврсно! Имало би се писати о томе, али не можеш објаснити некима да је, рецимо Британски музеј, обично складиште крадене робе.
Препоруке:
0
0
54 петак, 29 мај 2009 15:28
goran sydney
Tako je Predraze.
Препоруке:
0
0
55 петак, 29 мај 2009 23:38
Јел ово намерно? :)
Svetska banka je odobrila Belorusiji pozajmicu vrednu 125 miliona dolara za projekat štednje električne energije, što je, prema saopštenju banke, najveći kredit koji je do sada dala ovoj zemlji

Osnovni cilj projekta, ukupne vrednosti 193,3 miliona dolara, je inoviranje šest toplana u Belorusiji, koje će se prilagoditi i za proizvodnju električne energije, preneo je Prajm Tas.
Ukupna efikasnost ovih toplana biće povećana za 30 odsto, što će beloruskoj privredi doneti dodatnih 90 megavata struje i uštedu od oko 90 miliona kubnih metra prirodnog gasa godišnje, dok će se emisije ugljen-dioksida smanjiti za 165.000 tona.
Planirano je da se novi projekat realizuje za pet godina. Pozajmica se odobrava na 16 godina, sa šestogodišnjim grejs periodom.
Od početka poslovanja u Belorusiji Svetska banka je Minsku odobrila ukupno 443 milijardi dolara kredita za realizaciju osam projekata.
Međunarodni monetarni fond je početkom januara odobrio Belorusiji kredit vredan 2,5 milijardi dolara za realizaciju 15-mesečnog programa reformi, a Minsk je, sem toga, dobio i zajam od Venecuele od 500 miliona dolara.


Превише је ово очигледно да би смо сматрали дегутантним... Белоруси су искрени према себи, а ја не знам шта ми очекујемо од њих? Неку нову "сабраћу"? Ма, доста је било.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер