понедељак, 20. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Главне одлуке сабора Српске православне цркве

Kоментари (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 26 мај 2016 18:07
НИ РЕЧ
И наравно о угрожености СПЦ у Црној Гори, на Космету и Хрватској, о испадима католичких прелата према православним Србима ни једна једина реч.Срамно.
Препоруке:
57
4
2 четвртак, 26 мај 2016 19:36
Ана
Ништа није готово док верни народ не каже амин!
Препоруке:
42
2
3 четвртак, 26 мај 2016 20:03
Жика
...Орден ће се додељивати "исповедницима вере и страдалницима за веру", наводи СПЦ...
Ако Артемије буде хтео то од њих примити.
Препоруке:
32
3
4 четвртак, 26 мај 2016 20:30
Игор Вида
А Ваљевска Грачаница?
Препоруке:
35
2
5 четвртак, 26 мај 2016 20:57
" Нема дијалога љубави,
без дијалога истине".
Препоруке:
21
2
6 четвртак, 26 мај 2016 21:45
харун ал рашид
Само један пример колико је Српска црква, односно њен епископат стерилан, самозатворен и самодовољан. Наиме, у саопштењу се каже да је најважнија тема овогодишњег Сабора била припрема за учешће СПЦ на Светом и Великом Сабору Православне Цркве који ће се одржати на Криту као и да су у том смислу саставили текст који изражава став наше Цркве по свим кључним питањима која ће на том Великом Сабору бити на дневном реду.
Међутим, текст ћемо вероватно сазнати после самог Сабора, а ни представнике наше помесне Цркве који ће учествовати, такође нећемо знати до пред сам сабор, као да је верни српски народ нека нижа раса и да треба да се удостоји да му се "богови са олимпа" српски архијереји смилују и обрате му се искрено, отворено и смирено. Уместо тога, добијамо стерилна и типска, бирократизована саопштења - декрете, као у доба ЦК КПЈ.
Најжалоснија је пак констатација да бела куга хара, и да архијереји позивају народ на покајање и отрежњење, исти народ од којег су се одсекли и одвојили.
Препоруке:
21
2
7 петак, 27 мај 2016 00:14
Боки
Гојко Перовић је главни Црногорац у Митрополији Црногорско-Приморској и највећи антисрбин у њој.
Препоруке:
5
1
8 петак, 27 мај 2016 00:56
Miloš @ NI REČ
Ovo nije kompletno saopštenje. Vest je prenela agencija Beta i to samo ono što su oni hteli da prenesu. Idite na sajt SPC-a i pročitajte kompletno saopštenje, pa onda komentarišite. Zanimljivo što Beta nije prenela taj detalj, koji vi spominjete, a tiče se odnosa sa katoličkom crkvom u hrvatskoj.
Препоруке:
10
1
9 петак, 27 мај 2016 02:31
SPC i RPC
Moze li neko da objasni u cemu je problem izmedju Srpske i Rumunske pravoslavne crkve?
Препоруке:
7
0
10 петак, 27 мај 2016 07:45
харун ал рашид
SPC i RPC

Свештеници и епископи Румунске православне цркве улазе на територију Тимочке епархије СПЦ, у влашка села, и врше румунску верску и националну пропаганду. По канонском праву, свештеник или епископ друге помесне Православне цркве не може да дође на територију, у овом случају Тимочке епархије СПЦ без благослова и дозволе надлежног епископа СПЦ.

Румуни не само да не обавештавају нашег епископа, него на канонском подручју Тимочке епархије оснивају своје, румунске парохије. Мислим да су део Тимочке епархије чак прогласили некаквом својом епископијом.

То је проблем који постоји већ скоро једну деценију, али све се увек заврши на оваквим саопштењима и некаквим магловитим упозорењима.

Наша СПЦ има Темишварску епархију у Румунији за српску националну мањину која има историјско присуство у том делу Румуније више од једног века. Румуни би хтели од Влаха да направе Румуне па да тај део Србије евентуално једног дана припоје својој држави, па за тај пројекат користе Цркву.
Препоруке:
12
1
11 петак, 27 мај 2016 10:33
Pitanje Rumunske Crkve?
A Srpska crkvamoze po svetu da osniva gde hoce i kako hoce svoje crkve.Smetaju im Rumuni a sekte ne?Zanimljivo?
Препоруке:
4
7
12 петак, 27 мај 2016 11:36
харун ал рашид
Pitanje Rumunske Crkve?

Никоме Румуни не сметају, па ни СПЦ. Ствар је у томе да мора да се поштује канонско право, јер оно је и донето да би се избегао раскол између Цркава. Не могу Румуни да улазе на канонску територију СПЦ и њених епархија и да вршљају тамо без знања канонског епископа Тимочке епархије. Поготово што се ту ради не о духовној мисији већ националној пропаганди и притисцима на влашку заједницу да се изјасне као Румуни.

Румунска црква пати од јаког етнофилетизма, и да ово што раде по источној Србији није добро нити у складу са црквеним устројством сведочи и њихов раскол са Јерусалимском патријаршијом, који је избио због сличног понашања Румуна у Светој Земљи, где су сазидали свој манастир без благослова Јерусалимског патријарха, па их је овај лепо избацио из диптиха и прогласио расколницима.

Такво понашање је карактеристично за Румунску цркву од када су ушли у Европску унију, што је врло индикативно.
Препоруке:
8
2
13 петак, 27 мај 2016 12:08
Pitanje Rumunske crkve
@харун ал рашид

Hvala na odgovoru.Uh ti Rumuni? prave probleme kao celi ostali svet samo Srbima.
Препоруке:
2
3
14 петак, 27 мај 2016 15:47
Ана
На жалост раскол у СПЦ се продубљује а не зацељује.Еписопи СПЦ-е имају љубави и разумевања само за инославне...И за Цариградску Патријаршију јер њима су предали читаво српско расејање.Јел то канонски исправно?
Препоруке:
7
1
15 петак, 27 мај 2016 19:16
харун ал рашид
Ана

Одакле вам информација да смо предали српску дијаспору Цариграду? То би била баш онако бомбастична вест.

Питање канонске јурисдикције Православних цркава у дијаспори је једно од најкрупнијих питања савремене еклисиологије. Суштински, свака област, по православној традицији и предању, те по одредбама канона Васељенских сабора не може и не сме да има више од једног епископа, односно митрополита области, којем су подчињени сви локални епископи. Ситуација у дијаспори је таква да у једном граду свака помесна црква има свог епископа а да у широј области постоји не једна Православна црква него читав сабор помесних Православних цркава. То није предањски, и плод је модерног доба и токова историје. У суштини, рецимо, за Америку, требало би да на том подручју постоји једна црква, Америчка православна црква и да се у њу интегришу сви, Руси, Срби, Грци, Сиријци, Румуни, Американци. Али нико неће да се одрекне националног предзнака, док Цариград инсистира да је то све њихово. Пат позиција
Препоруке:
1
0
16 петак, 27 мај 2016 21:42
Ана
Распитајте се шта се дешава у расејању. Или шта је Еископ бачки Иринеј потписао у Шамбезију 1995. Постоје тзв. Епископске конференције потпуно стране Православној Цркви. Председавајући је увек Цариградски митрополит.Србима спочитавају етнофилетизам а сами предњаче у њему.Цариград је увек имао претензије да читаво расејање потпадне под његову јурисдикцију.Тумаче каноне како им одговара. треба схватити да је Византија давно пропала. Реалност је другачија. Уколико на Криту усвоје тзв.митрополитски систем и региони у расејању припадну Цариградској патријаршији доћи ће до великог раскола.
Препоруке:
7
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер