субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Влада генерише кризу

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 09 април 2009 17:47
коментатор бг
Још један добар текст господина Павловића који наставља да указује на праве проблеме.

Влада не плаћа своје дугове! Моје је скромно мишљење да је то наредио лично Мишковић. Његова Делта већ пола године не плаћа своје дугове, па је лакше ако се пажња са те приватне фирме усмери на државу. Колико је оваква послушност министара катастрофална по државу није тешко закључити. А где су те паре које су буџетом морале бити распоређене на плаћање дугова?

Најављено смањење административног апарата ће бити стихијско, без плана, није тешко закључити да ће бити контрапродуктивно! Непотребна радна места сигурно треба укинути, али нека нова треба отворити, а нека постојећа боље платити да би администрација радила боље. Овако ће државни апарат радити још лошије, сигурно. А одакле влади паре за најављених више хиљада отпремнина?

Реорганизација пореског система! Нико из владе то не најављује. Колико је само пара у сивој зони, као и у досад неопорезивим делатностима и имовини?

Мени још нешто у најављеним владиним мерама није јасно. Кажу да ће плате у администрацији смањити по одређеној стопи, добро. Кажу да ће поред тога смањити давања министарствима, локалним управама и јавним предузећима и на тај начин уштедети више него смањењем плата. Па на шта би тај огроман новац уопште ишао ако не на плате?

Ја нисам економиста, не знам да ли све те милијарде могу да се стварају и нестају чистим доношењем "мера", али ми смрди да влада много лаже тврдњама да ће оваквим корацима уштедети милијарду евра.
Препоруке:
0
0
2 петак, 10 април 2009 09:11
Ненад
Ко верује да ова власт нешто ради за оне који су их бирали, дебело се вара.
Препоруке:
0
0
3 петак, 10 април 2009 14:27
Сомборац
Све похвале за текст!!!

да још једном потцртам да светска криза, сама по себи, Србији наноси малу штету.
---
Па неће баш бити тако. Због кризе:
1) нема више великог новца из иностранства од приватизација јавних предузећа (којa треба да заврши)
2) драматично смањена могућност кредитирања
3) велики пад дознака из иностранства од дијаспоре
Добро је што су многи људи почели да живе у оквиру својих могућности.

Наше банке нису учестовале у финансијским махинацијама
---
Али јесу њихове централе (од случаја до случаја).

и наша привреда није претежно извозно оријентисана
---
Али ће оно мало здраве извозно оријентисане привреде да гадно пострада.

Њиховим лошим управљањем Влада генерише кризу.
---
Потписујем.

Влада практично представља кључни разлог претећег тоталног привредног слома
---
Бранко Павловић у стилу класичног аустријанца што је за пуну похвалу (имао сам утисак сте кејнзијанац на основу неких ранијих чланака).
Али то није само код нас ситуација. Исто је у епицентрима кризе: УК и САД.

Чак је и за саме грађане много боље да се једна половина месечних плата свих буџетских корисника не исплати, а да се тај новац искористи за плаћање дуговања привреди.
---
Браво!!! Али јавни сектор не жели да зна какво је катастрофално стање у приватном, а не знају да ако ми из приватног наставимо да пропадамо овим темпом, да ће убрзо и они. Битно је да они имају велике плате и кад им није добро, ајмо у штрајк.
Препоруке:
0
0
4 петак, 10 април 2009 14:41
Вања
Сви "приватници" којима држава наводно нешто дугује су дошли до тих уносних и за државу непотребних послова преко намештених тендера са ценама које су неколико пута веће од нормалних. И сада се господин Павловић залаже да се студентске и ђачке стипендије замрзну и не исплаћују да би се тим такозваним приватницима исплатило оно што им не припада.
Препоруке:
0
0
5 субота, 11 април 2009 12:02
Бранко Павловић
Пре свега корупција је проблем и када се стипендије исплаћују. Проблем у менталном склопу наших грађана је у томе што огромну корупцију трпе докле год мисле да ће им бити боље. Тек када добро разлупају главу о зид почну да протестују ко и колико краде.
Обилазница око Београда, чишћење и одржавање путева, антикорозивна заштита мостова, део ремонтних послова у енергетици итд., да ли су то непотребни послови? Реч је о стотинама милијарди које се дугују. Због тога може да нам се догоди да останемо без комплетног возног парка и да следеће зиме уопште не можемо , на пример,да чистимо снег.
У самом тексту је предвиђено елиминисање корупције. Ако предпоставимо да је корупција чак 100%, да нешто што кошта 50 треба платити 100,онда умањење фактуре за 30% значи да ће се исплатити 70 и да се само једним потезом ниво корупције са 50 смањује на 20. Дакле за 60%. Корупција у ЕУ износи нешто преко 20%. Са два,три оваква регулисања плаћања, корупција би се свела за годину дана испод нивоа у ЕУ.
Ја намерно користим драстичан хипотетички пример, да се не исплате плате за 15 дана свима који су буџетски и парабуџетски корисници, да бих и на том примеру доказао да је управо за саме те кориснике боље да држава плати дуг привреди.
Такође је важно разумети да очекивања типа: ја сам пензионер, само је важно да ја не добијем мање, ја сам чиновник, само је важно да ја не добијем мање, радник, студент, пољопривредник, само да ми не добијемо мање, уопште нису реална.Није могуће да укупно за расподелу имамо много, много мање, а да сви добију исто или приближно исто. У другом кораку то значи да сви морамо бити спремни да радимо много, много ,много више.
Конкретно, ако је реч о стуфентима, онда то за све озбиљне студентске организације значи да би морале да захтевају далеко строже услове контроле знања и далеко виши ниво знања који се тражи на факултетима.Приступ "само да се ја провучем" је увек био погрешан, а сада је буквално неодржив на средњи рок.
Препоруке:
0
0
6 субота, 11 април 2009 22:38
Jasna Simonovic
G Pavlovic,

Nisam mislila da se javljam, ali...Moram da reagujem da vaš komentar u vezi svodjenja korupcije... Primer koji ste naveli, ne znam da li mislite na naduvavanje faktura da bi dobit bila veca, ili mislite na naduvavanje faktura da bi se iz razlike isplacivao mito? Ili oba? Na primer, naša vlada je pre nekoliko godina jednim potezom, tj zatvaranjem konsignacionih skladišta, ujedno zatvorila odnosno uništila najpovoljnije cene stranih lekova, i pustila slobodno formiranje... Kako smo mi na zadnjom stepenici u Evropi, odnosno nismo ni stali na stepenicu, to nama dolaze nadogradjene cene...Iz prve ruke otišli smo u "popravno odeljenje"...Najveca korupcija je ona koja se ne vidi...
Korupcija je ovde mnogo ozbiljnija nego drugde. Ovde su mnogi "primorani" da korupcijom dobijaju ono što su već bili zaslužili ili postigli i to je zaista jadno.
Cilj društva treba da bude iskorenjenje korupcije, a ne smanjenje...Mislim da EU nije dobar primer za ugled...
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 16 април 2009 01:18
Radoje
najveca korupcija je u javnim nabavkama...
tu direktori ''drzavnih'' preduzeca angazuju svoje poznanike da odrade posao, a kasnije ispostavljaju zastrasujuce racune za izvedene radove...i sve se to pravda preko radnih sati, takvih slucajeva ima mali milion, pogotovo u komunalnim preduzecima....pa sistemu ''posao vredi 10 hiljada'', ''a ti pisi 14, pa mi donesi posle 4 hiljade u onu kafanu''....
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 20 април 2009 10:31
Милан Пурић
Најгоре је што су лажљиви.
У свом наступу у емисији „Кажипрст“ 31.03.2009. Божидар Ђелић актуелни подпредседник Владе за европске интеграције и министар науку и технолшки развој изјавио је да је Влада прошле(2008) већ у јуну занала за кризу и да су због тога позвали ММФ да направе прву посету и уговоре споразум са Србијом(уз пут су и пензионерима саопштили да од обећаног повећања пензија нема ништа,боље они него чланице коалиције).Јасно каже да су знали за кризу и пре формирања садашње Владе.Па шта онда значе сва његова иступања после јуна кад је говорио да је стање нормално и обећавао(и остали из те коалиције) да ће Србија са новом Владом да крене у снажан инвестициони и развојни циклус до тада не забележен?!Потоње прављење Буџета са предпоставком раста БДП од 3,5% и остале неозбиљности које су потом промовисали као добро усаглашен социјално одговорни и развојно подстицајни Буџет остаће забележен више као добра(кисела) шала но као стварно промишљње одговорне Владе.
Свесна лаж која служи узимању власти и што дужем опстанку на њој без обзира колко то коштало грађане Србије!Да ли је то кривично дело?Да ли политичари имају право да задржавају информације од суштинског значаја за грађане Србије само зарад личних(групних) интереса?Да ли за тако нешто следи само морална и политичка осуда на новим изборима?
Сматрам да се овде ради о нечем много значајнијем.Компетентнији од мене сигурно знају одговор.Вероватно и јавност Србије треба да зна докле иду незнање и немар власти а где почиње свесна лаж(превара) са несагледивим материјалним последицама по грађане и како се то санкционише.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 20 април 2009 19:27
Jasna Simonovic
@Милан Пурић
Gospodine, koliko znam postoji krivicno delo sirenja lazi. Medjutim, ovde cak ni Trgovinski sud ne haje za sirenje lazi, to znam iz iskustva. Nisu se ni osvrnuli na jednu moju tuzbu jedne revizorske kosalting firme koja je svesno i pisanim putem sirila laz koja se kosi sa Zakonom za proizvodnju i promet lekova. Biti lazov i lopov ovde su najveci preduslovi uspesnog biznisa... Mislim da samo istina moze tome da doskoci...
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер