Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Prva američka vojna baza u Izraelu
Savremeni svet

Prva američka vojna baza u Izraelu

PDF Štampa El. pošta
Kjara Klauzi   
nedelja, 22. oktobar 2017.

Prvi put u istoriji, SAD su 18. septembra svečano otvorile vojnu bazu u Izraelu, u srcu pustinje Negev. Baza je smeštena unutar izraelske baze Mašabim, blizu grada Biršeba. Glavni cilj američke baze, opremljene najmoćnijim radarom, jeste da posmatra putanje balističkih raketa, i snabdeva sisteme odbrane i informisanja o njihovoj ruti. Izraelski general PVO-a Cvika Haimovič, na dan svečanog otvaranja u prisustvu američkog generala DŽona Gronskog, izjavio je, „da baza demonstrira dugo savezništvo između SAD i Izraela, i da će nam omogućiti da se pojačaju naše odbrane, u izviđanju, presretanju i sposobnosti da se reaguje“. Haimovič je docnije objasnio, da stalno prisustvo američke baze na tlu Izraela šalje „poruku regionu i našim susedima, da je naše prijateljstvo sa SAD važno“.

Odluka je stigla dan nakon susreta između američkog predsednika Trampa i izraelskog premijera Netanjahua, u Ujedinjenim Nacijama, gde su razgovarali, pre svega, o iranskoj pretnji. Tom priliko, Netanjahu je izjavio „da savezništvo SAD i Izraela nikada nije bilo snažnije i dublje“. I tako je bilo. „Nova baza ugostiće nekoliko desetina američkih vojnika“, objasnio je Haimovič. Ali, američke vojne snage već su bazirane u Izraelu, bilo zbog zajedničkih vežbi, kao i zbog rutinske saradnje. Ipak, Haimovič je definisao novu bazu kao „značajnu promenu“. U pitanju je prva baza u kojoj će Amerikanci rasporediti vlastite presretačke rakete.

Ovo blisko savezništvo Izraela i SAD izgleda kao direktna poruka Iranu, izraelskom neprijatelju, koji se smatra za opasnu pretnju njegovoj egzistenciji. Tokom Obamine administracije, Izrael je bio veoma daleko od američkih pozicija, usled nuklearnog sporazuma sa Iranom. Tramp je naprotiv, najdalji od Teherana, a najbliži izraelskom pozicijama. U jednoj poseti u aprilu Tel Avivu, ministar odbrane SADDŽejms Matis, izjavio je, da „Iran nastavlja da preti Izraelu, i svojim susedima sa balističkim raketama, pomorskim i sajber aktivnostima, i posredstvom libanskog Hezbolaha, terorističke organizacije koja podupire Bašara Asada da održi vlast u Siriji. SAD će nastaviti da ulažu apsolutan i odlučan napor u korist bezbednosti Izraela, i njegove vojne prednosti naspram Irana“.

Sistem protivraketne odbrane Izraerla je vrlo moćan. Ubuhvata sistem „Gvozdenu kupolu“(Iron Dume), projektovan da presreće projektile malog dometa, sistem „Strela“ (Arrow) koji presreće balističke rakete van atmosfere, i sistem raketne odbrane „Davidova praćka“ (David’s Sling)projektovan da presreće balističke taktičke rakete, srednjeg i dugog dometa, kao i krstareće rakete koje se ispaljuju sa udaljenosti od 40 do 300 km. Nakon dugog procesa, i uz finansijsku pomoć SAD, „Gvozdena Kupola“ je postala operativna u aprilu 2011. godine, sa svojom prvom baterijom razmeštenom kod Biršebe. Gvozdena Kupola je u stanju da izračuna kada će rakete da udare po otvorenim područjima, kada bira da ne interveniše, ili kada su usmerene ka civilnim ciljevima. Izraelska aviokosmička industrija koja proizvodi radar za Gvozdenu kupolu, proširila je svoje prodaje po čitavom svetu.

Nova američka baza, služiće takođe da integriše izraelske i američke tehnologije. U aprilu, Organizacija za raketnu odbranu Izraela po prvi put je obavila seriju eksperimenata u kojima se koriste američke komponente tokom testova za presretanje raketa. Eksperimenti koji su sprovođeni na jugu, koncentrisanu su na upotrebu raketa Tamir, koje proizvode SAD i Izrael, sposobnih da presretnu brojne neprijateljske projektile ispaljene istovremeno sa različitih razdaljina.

Preveo sa italijanskog: Nebojša Vuković

Izvor: http://www.occhidellaguerra.it/la-base-americana-israele-nel-cuore-del-negev/