Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Jordan bi mogao postati sledeća meta "Islamske države Iraka i Levanta"
Savremeni svet

Jordan bi mogao postati sledeća meta "Islamske države Iraka i Levanta"

PDF Štampa El. pošta
Stratfor   
ponedeljak, 30. jun 2014.

(Stratfor, 17. 6. 2014)

"Islamska država Iraka i Levanta", održavana najnovijim uspesima u Iraku, želi da proširi svoj regionalni uticaj. Izveštaji koji govore da je Irak povukao svoje snage iz zapadnih gradova koji su blizu granice sa Jordanom duge 180 kilometara ostavili su Aman da se oseća ranjivo i Hašemitsku kraljevinu sigurnom metom interesa za pokret džihadista. Sve je to uticalo da se premesti dodatno bezbednosno osoblje duž granice.

Međutim, zauzimanje Jordana bi bilo teško za Islamsku državu Iraka i Levanta. Pokret ima mogućnost da izvede terorističke napade u zemlji, ali značajna ograničenja će ga sprečiti da operiše na nivoima koji su viđeni u Iraku i Siriji.

Izdanje Jordan tajmsa od 15. juna izveštava da je Aman ojačao bezbednost duž granice sa Irakom usled straha da se "Islamska država Iraka i Levanta" približava kraljevini. Citirajući neimenovane islamske izvore, izveštaj dodaje da je džihadistička grupa uspostavila podržnicu unutar kraljevstva kao deo svojih planova da se stvori regionalni emirat. 

Pokušaji militantne grupe da se proširi na Jordan slede regionalnu geopolitičku logiku. Nakon što se probila u Irak i pošto već kontroliše značajne delove sirijske teritorije, džihadistička grupa može pokušati da se probije u Hašemitsku kraljevinu iz dva pravca. Jordan je jedini otvoreni put koji je dostupan "Islamskoj državi Iraka i Levanta". Pokret ne može da se probije ka severu zbog Turske niti može da se probije jugozapadno u Liban. Čak i u Jordanu pokret se suočava sa ozbiljnim izazovima.

Za početak, jordanski režim je daleko stabilniji nego što su to režimi u Iraku i Siriji, i jordanske snage bezbednosti su se pokazale prilično efikasnim. Osim toga, Jordan ima snažnu podršku Sjedinjenih Država i Saudijske Arabije, naročito nakon što je kraljevina postala kritična zemlja za podršku sirijskim pobunjenicima. Vašington i Rijad mogu da prošire finansijsku, obaveštajnu i vojnu pomoć Amanu. Ali Jordan je takođe ključno utočište za pobunjenike i ovo pomaže "Islamskoj državi Iraka i Levanta" da ostvari svoje ciljeve.

U Jordanu su salafiti i džihadisti dugo imali svoje značajno prisustvo. Od početka građanskog rata u Siriji džihadisti su se često kretali duž jordansko-sirijske granice. Aman je pokušavao da spreči ovaj pogranični promet, ali ga nije zaustavio.

Jordan je rodna zemlja Abu Musaba al-Zarkavija, ubijenog osnivača organizacije, koja je kasnije postala "Islamska država Iraka i Levanta". Međutim, u kraljevini džihadističkim strujama trenutno dominiraju sile koje su protiv pokreta i koje su saveznici Al-kaide i njenog sirijskog saveznika DŽabata al-Nusrija. Iako "Islamska država Iraka i Levanta" ima svoje simpatizere u Jordanu, najpoznatija džihadistička ideologija u zemlji – ljudi poput Abu Muhameda al-Madišija i Abu Katada - kritikovali su pokret, posebno njegov revolt protiv Al-Kaide, što je stvorilo razdor u džihadističkoj subordinaciji u Siriji.

DŽihadistički protivnici "Islamske države Iraka i Levanta" su užasnuti onim što vide kao manevar visokog rizika, kao što je masovno ubijanje šiita, insistiranje na nametanju strogih islamskih zakona u oblastima pod njihovom kontrolom i akcije koje rizikuju otuđivanje lokalnog stanovništva u datoj zemlji.

U septembru vođa Al-kaide Ajman al-Zavahiri proglasio je smernice koje se specijalno odnose na to pitanje, pozivajući džihadističke borce da se uzdrže od formiranja sekti koje se međusobno bore, kao što su šia, ismailis, kadianis i sufis, osim ukoliko elementi tih sekti ne započnu borbu. On je slično tome pozvao na nemešanje sa hrišćanskim, sitskim i hinduističkim zajednicama koje žive u muslimanskim zemljama. Takođe, on je naredio džihadistima da ne ciljaju žene i decu koji nisu borci ili muslimane i da ne ubijaju, kidnapuju ili uništavaju njihovo vlasništvo.

"Islamska država Iraka i Levanta" je otvoreno odbacila ovaj poziv. Ova grupa, prethodnik pokreta Al-kaide u Iraku, uprkos neslaganjima sa džihadistima koji su bazirani u Jordanu, uspela je da izvede napade u zemlji, uključujući bombaše samoubice 2005. koji su napali tri zapadna hotela u Amanu, i izvršila atentat na diplomatu Sjedinjenih Država Lorensa Folija 2002. god. Sada kada su se mogućnosti pokreta dramatično povećale, ona sigurno može izvesti napade u kraljevstvu ukoliko to odluči. "Islamska država Iraka i Levanta" moraće da proceni svoje trenutne pozicije, posebno u svetlu probijanja u Iraku, i da odluči da li je u njenom interesu da brzo otpočne operacije u Jordanu, ili treba da čeka dok se ne konsoliduje u Iraku i prebrodi kontraofanzivu šiita i Kurda tamo.  

"Islamska država Iraka i Levanta" sigurno neće želeti da otuđi mnogo svojih iračko-sunitskih partnera koji imaju utočište u Jordanu. Sunitske plemenske snage u Iraku bi preferirale da se pokret fokusira na tu zemlju i da se uzdrži od bilo kakve akcije u Jordanu koja bi izazvala jaku reakciju Amana. Nije jasno šta će Islamska država Iraka i Levanta preduzeti. Ključna stvar koju treba imati na umu je da dok ona može da izvede terorističke napade u Jordanu, postoji previše prepreka za pokret da dela u Jordanu kao što je u Siriji i Iraku.

Preveo sa engleskog: Vladimir Jevtić

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner