Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Ko nadahnjuje arapsku revoluciju?

Đorđe Milošević   
sreda, 02. mart 2011.

Događaji koji su dalje usledili u Jemenu, Bahreinu, Libiji i drugim zemljama predstavljaju jedan te isti arapski talas, što objedinjuje te revolucije, ali to su koreni ali ne i uzrok. Tokom poslednjih godina razvijao se proces sazrevanja arapske nacije.

 
Savremeni svet

Kako i zašto će kolabirati vojska SAD

Božidar Maslać   
sreda, 02. mart 2011.

Razlog zašto SAD već nisu bankrotirale je to što onda Kinezi ne bi imali kome da prodaju svoju robu i usluge. Sigurno je da zemlja u kritičnoj meri zavisna od novca strane sile neće više moći da priušti luksuz održavanja tolike vojne sile.

 
Savremeni svet

Strateške posledice krize u evrozoni

Čarls Grant   
subota, 26. februar 2011.

Nemogućnost Evrope da se takmiči sa drugima ne može se prevazići preko noći. Živećemo sa krizom u Evropi još mnogo godina. Bolest Evrope nanosi štetu ne samo globalnoj ulozi EU, nego isto tako i njenoj mogućnosti da efektivno deluje

 
Savremeni svet

Libija: ustanak potlačenih ili pokušaj svrgavanja nepodobnog režima

Vladimir Jevtić   
četvrtak, 24. februar 2011.

Gadafi je lično izjavio da ne planira da se povuče ali teško je da će on uspeti da povrati kontrolu nad ogromnim područijem na istoku zemlje koje se više ne nalazi pod njegovom kontrolom.

 
Politički život

Trojac sa kormilarom

Aleksandar Dikić   
utorak, 03. jul 2012.

Premijersko mesto može biti klopka za ambicioznog Ivicu, jer njena kratkotrajnost, koja bi mogla da bude programirana još na početku, na primer, Vučićevom apstinencijom u vlasti, najviše bi štetila upravo onima koji su prvi potrčali za sirom u Nikolićevoj mišolovci.

 
Politički život

Šta posle „igre bez granica“

Radoman Jović   
petak, 29. jun 2012.

Uveren sam, bez dvotrećinske ili makar dovolujno komotne parlamentarne većine, koja bi makar nagovestila bazično političko jedinstvo duboko „raspolućene jabuke Srbije“, nijedna vlada neće imati potencijal da zemlju izvlači iz duboke ekonomske, socijalne i moralne krize.

 
Politički život

Srpski izborni ring – loša praksa vs. dobra norma

Slobodan P. Orlović   
petak, 29. jun 2012.

Čak i u samom izveštaju o ukupnim rezultatima izbora ima nepravilnosti - broj birača koji su glasali veći je od broja glasačkih listića u glasačkim kutijama (gde su završili glasački listići tog „viška“ birača – jedino da su ih neki birači odneli kućama?!).

 
Politički život

Sve je lično, ništa politika

Igor Jaramaz   
utorak, 26. jun 2012.

Još lagodnije političari u Srbiji odbijaju strane ambasadore, sada već trećerazredne zelene karijeriste (otkako više nismo trusno područje), kada je nemoguće usaglasiti volju velikih sila i lične interese inokosnih Srba.

 
Politički život

Razmišljanja o Inicijativi za spas Srbije NSPM (1)

Dragoslav Pavkov   
nedelja, 24. jun 2012.

Pozdravljam svako smanjenje broja zaposlenih u vanprivrednom sektoru, pa tako i smanjenje broja poslanika Narodne skupštine. Ali ako se istovremeno sa smanjenjem broja poslanika ne pristupi i promeni izbornog sistema – džaba krečimo.

 
Savremeni svet

Višak demokratije?

Dragoljub J. Kečkić   
ponedeljak, 14. februar 2011.

Kada sam kazao da je problem Srbije u tome što ima viška demokratije mislio sam upravo to – da ima viška demokratije, i sa njom viška svih pratećih pojava – viška korupcije, viška mediokriteta i netalentovanih ljudi na vlasti...Spisak je neiscrpan.

 
Politički život

Mnogo buke oko himne

Vojislav M. Stanojčić   
ponedeljak, 09. jul 2012.

Na prvenstvu Evrope u Poljskoj i Ukrajini, završenom prvog jula, ove godine, gledali smo reprezentativce zemalja učesnica, među kojima je bilo i dosta crnoputih igrača, pristiglih i sa drugih kontinenata i  sa naknadno stečenim državljanstvom.

 
Politički život

Jedan predlog za promenu zakona o praznicima

Đorđe M. Srbulović   
utorak, 10. jul 2012.

Trapavo zvuči formulacija „Dan duhovnosti“. Trebalo bi da stoji „Dan srpske pravoslavne duhovnosti“, kao što formulacija „spomen na Kosovsku bitku“ ima smisla jedino u kontekstu srpskog narodnog i državnog sistema vrednosti.

 
Politički život

Pohvala Borisu, ili zašto Srbija više ne može nazad

Aleksandar Dikić   
četvrtak, 12. jul 2012.

Hvala ti, Borise, što si bio dovoljno sposoban, politički talentovan i dovoljno dosledan u pravljenju kompromisa da postaneš predsednik Srbije po Miloševićevom ustavu i tako prekineš institucionalni vakuum koji je našu državu činio neozbiljnom.

 
Savremeni svet

Ruski pogled na bliskoistočnu krizu: Tražili ste - dobićete

Đorđe Milošević   
utorak, 22. februar 2011.

Do stvaranja ,,Muslimanskog bratstva’’ Zapad se nije sučeljavao sa islamskim fundamentalizmom. On se sukobljavao samo sa islamskim patriotizmom, sa islamskim besom ili- ako hoćete- fanatizmom.

 
Savremeni svet

Moamer el Gadafi: Pukovnik ili pokojnik

Momir Turudić   
četvrtak, 24. februar 2011.

Preciznih vesti o dešavanjima u Libiji nema, u haosu kruži bezbroj informacija. Agencije prenose izjave očevidaca o borbama demonstranata i vojske, o snajperima koji pucaju s krovova, o pljačkama, paljevinama i oružanim napadima.

 
Savremeni svet

Kakva je sramota biti Amerikanac...

Pol Krejg Roberts   
utorak, 22. februar 2011.

Karvbol deli odgovornost za milion mrtvih i 4 miliona raseljenih Iračana, uništenu zemlju, 4754 mrtvih i 40,000 ranjenih i osakaćenih američkih vojnika, deset godina laži o terorizmu i "rat protiv terora" koji uništava bezbrojne živote

 
Savremeni svet

Proizvođenje nesigurnosti - kako je militarizacija dovela u opasnost Ameriku

Vilijam Faf   
utorak, 22. februar 2011.

Vreme je za odlučujuće pitanje: da li je to bila užasna greška što su Sjedinjene Države izgradile širom sveta sistem od preko 1000 vojnih baza, stanica i osmatračnica.

 
Savremeni svet

Šta donosi arapska revolucija

Ivana Janković   
petak, 18. februar 2011.

Kada je “arapska revolucija”, kako su zapadni mediji nazvali talas demonstracija u Tunisu, Jemenu, Alžiru, Jordanu, zahvatila Egipat, to je postao događaj od globalnog značaja. Događaje u Kairu sa istom pažnjom pratili su SAD, Iran, Hezbolah, Velika Britanija…

 
Savremeni svet

Mala ostrva – velika briga

Đorđe Milošević   
četvrtak, 17. februar 2011.

Lavrov je predložio formiranje zajedničke komisije istoričara koja bi razmotrila problem spornih teritorija. Mi smo spremni na miran dogovor bez prethodnih uslova i jednostranih istorijskih zaključaka- rekao je Lavrov.

 
Savremeni svet

Lenjin ponovo posvađao naciju

Đorđe Milošević   
petak, 11. februar 2011.

Ovo nije prvi put da se postavlja pitanje iznošenja Lenjinovog tela iz Mauzoleja na Crvenom Trgu. Takvu ideju je izneo i Boris Jeljcin juna 1997, rekavši da bi Lenjinovo telo trebalo sahraniti na groblju u Sankt Peterburgu, pored groba njegove majke.

 
<< Prva < Prethodna 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 Sledeća > Poslednja >>

Strana 367 od 443

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner