Početna strana > Rubrike > Kulturna politika > Zašto je važno podržati Fajgelja
Kulturna politika

Zašto je važno podržati Fajgelja

PDF Štampa El. pošta
Milorad Vukašinović   
utorak, 29. oktobar 2013.

Više od godinu dana traju napadi na Andreja Fajgelja – direktora Kulturnog centra u Novom Sadu. Naravno, svima je jasno (a Fajgelju posebno) da se ovde ne radi toliko o napadima na njegovu ličnost, čija je biografija u svakom pogledu besprekorna, koliko je reč o bezobzirnom ataku na jedno novo viđenje kulturne politike čije se konture u poslednjih godinu dana u Novom Sadu naslućuju, a koja bi, kako neko očigledno procenjuje - kao model novog kulturnog obrasca, mogla da se proširi i na ostatak Srbije.

Sticajem okolnosti i svakako ne svojom namerom, sadašnji direktor Kulturnog centra Novog Sada našao se u središtu pažnje kada je na osnovu važećih pravnih propisa ove države i statutarnih odredaba Grada i Kulturnog centra, na zdanje ove javne ustanove kulture vratio ćirilički natpis njenog naziva (pored natpisa na ostalim manjinskim jezicima koji su u Novom Sadu u službenoj upotrebi). U svakom demokratskom društvu takav gest jednog predstavnika vlasti bio bi javno pohvaljen kao društveno odgovoran i civilizovan čin. A podrška Fajgelju bila jedna vrsta obavezujuće građanske solidarnosti. Umesto toga, predstavnici jednog dobro pozicioniranog „kulturnjačko-političkog lobija“ u Novom Sadu pokrenuli su agresivnu propagandnu kampanju protiv direktora KC koja se odvija i ovih dana (slučaj navodne cenzure bogohulnog crteža) uz učešće brojnih „pseudodruštvenih“ činilaca koji „fingiraju“ javnost (tzv. udruženja umetnika, nevladine organizacije, instumentalizovani mediji), a kojima svesrdnu podršku pružaju autonomaško-separatističke političke organizacije, koje su prošle godine izgubile vlast u Novom Sadu.

Andrej Fajgelj

Mada na prvi pogled ne deluje tako, s ove vremenske distance i posle svih iskustava, očigledno je da je svojevremeni slučaj „ćirilizacije Kulturnog centra Novog Sada“ imao dublji smisao – makar na simboličkoj ravni. Bila je to jedna vrsta lakmus-testa izdržljivosti, ne samo Fajgelja lično, već podjednako i svih sledbenika kulturnog obrazca koji ovaj dosledno zastupa. Rekao bih da se sa stanovišta promotora antisrpske kulturne politike u Novom Sadu i Vojvodini dogodio neočekivan ishod: prvi put, posle gotovo dve decenije, jedan model kulturnog obrazaca (čija je suština u povratku nacionalnom načelu) nije podlegao ideološkim i medijskim uticajima i pritiscima. Ćirilica je opstala i ostala na zdanju Kulturnog centra kao trajni zapis o jednoj novoj „kulturnoj paradigmi“ koja je suprotstavljena ustanovljenom „kulturnjačko-ideološkom mejnstrimu“, koji iskazuje otvoreni prezir i mržnju prema srpskoj nacionalnoj kulturi u najširem značenju te reči.

U proteklih godinu dana Fajgeljov učinak potrebno je sagledati i u još jednom važnom kontekstu. Reč je o promociji Novog Sada kao evropske prestonice kulture. Ta vrsta njegovog ličnog angažmana od dalekosežnog je značaja ne samo za grad nego i celokupnu srpsku kulturu, jer pokazuje da „povratak srpskom nacionalnom načelu“ nije u nesaglasju s ključnim idejnim kretanjima u današnjoj Evropi.

Baš zbog toga, Fajgelj je stekao mnogo javnih i tajnih protivnika, posebno među onim „kulturim radnicima“ koji godinama u pokrajini promoviše priču o „vojvođanskom identitetu kao srednjoevropskom“ bez njegovih jasno istaknutih srpskih obeležja. Poslednji događaji oko Kulturnog centra Novog Sada ovu priču su do kraja ogolili.

Osećam potrebu i da istaknem da je iskonstruisani „slučaj Fajgelj“ iznova aktuelizovao i pitanje odnosa političkog i kulturnog obrasca na našim prostorima. Naime, od početka XX v. na našem podneblju dominira praksa po kojoj politički obrazac određuje okvire mnogo trajnijeg i važnijeg – kulturnog obrazca. U društvima s kontinuitetom odnosi su postavljeni drugačije: kulturni obrazac određuje delovanje političkog obrasca. Sve dok ne bude tako, biće moguća i dilema oko toga da li nam je potrebno ili ne da zbog eventualnog narušavanja „dobrosusedskih“ odnosa s Crnom Gorom obeležavamo 200 godina Njegoševog rođenja ili da li ćirilica na zgradi Kulturnog centra u Novom Sadu vređa nečije nacionalno dostojanstvo.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner