Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Selo gori, a Predsednik se kažnjava
Komentar dana

Selo gori, a Predsednik se kažnjava

PDF Štampa El. pošta
Tadija Nešković   
subota, 17. oktobar 2009.

Josip Broz Tito kritikovao je pravosudne organe zbog toga što se drže zakona k`o pijan plota. Za razliku od njega, Boris Tadić očekuje od pravosudnih organa da se slepo drže zakona, kao što možemo da vidimo u "aferi šampanjac", najnovijem i najbizarnijem biseru srpskih spin doktora.

Afera je izbila odmah po završetku fudbalske utakmice Srbija-Rumunija, kada su kamere i fotoaparati zabeležili slavljeničku zdravicu u svečanoj loži "Marakane". Ubedljivoj pobedi naših fudbalera i direktnom plasmanu na Svetsko prvenstvo, tom prilikom nazdravili su Tadić, ministarka sporta i omladine Snežana Samardžić-Marković, predsednik Skupštine grada Beograda Aleksandar Antić i predsednik Fudbalskog saveza Srbije Tomislav Karadžić. Avaj, to je bio prekršaj Zakona o sprečavanju nedoličnog ponašanja na sportskim manifestacijama, koji zabranjuje točenje i konzumiranje alkohola pre, za vreme i 90 minuta posle sportskog događaja. U to ime, revnosna Policijska uprava Beograda je u petak 16. oktobra, šest dana posle utakmice, podnela prekršajne prijave protiv sva četiri slavljenika i protiv Fudbalskog saveza Srbije kao pravnog lica. Mediji, koji su u tih šest dana celom ovom događaju pridali neočekivano veliki značaj, podsećaju da je zbog istog prekršaja već osuđeno nekoliko navijača, kao i da zakon predviđa kazne od 30 do 50 hiljada dinara, odnosno 60 dana zatvora.

Kabinet predsednika Srbije odmah je reagovao na pokretanje krivičnog postupka i saopštio:

- Kad sudija za prekršaje odredi kaznu, naravno da će je predsednik platiti. Ovo je dokaz da je Srbija pravna država i da pravosuđe radi svoj posao – istakao je kabinet Borisa Tadića.

U pravoj pravnoj državi, kakva se priviđa Tadićevom kabinetu, pravosuđe bi odmah pokrenulo krivični postupak protiv istog tog kabineta, zbog vršenja pritiska na sud. Naime, za prekršaj koji se stavlja na teret pomenutoj četvorki, može da sleduje i zatvorska, a ne samo novčana kazna. Tadićev kabinet, međutim, poručuje da će predsednik PLATITI kaznu i time implicira da će kazna biti novčana, što je svakako pritisak na sud i to sa najvišeg mesta.

Ali, protiv kabineta nije podneta nikakva prijava. Nije čak ni najavljena. Ni Policijska uprava Beograda ni javni tužilac nisu se još oglasili povodom ovog kršenja zakona, mnogo drastičnijeg od ispijanja šampanjca. Po svoj prilici, neće se ni oglasiti, pošto "afera šampanjac" nije nikakav dokaz funkcionalnosti srpskog pravosuđa, već pokazna vežba na temu "jao, što imamo poštenog predsednika".

Da cela "afera" nije iskonstruisana zarad političke koristi vladajuće koalicije, Boris Tadić i Aleksandar Antić reagovali bi slično Tomislavu Karadžiću, koji se začudio prijavi zbog ispijanja šampanjaca i istakao da FIFA i UEFA dozvoljavaju točenje alkohola u svečanoj loži. Ali, ovo je rijaliti šou "Predsednik Tadić", u kojem su osobe poput Karadžića kolateralna šteta. Ovo je spektakl koji je po gledanosti, odnosno pažnji medija, potukao "Farmu" i "Velikog brata", kako bi narod video da mu se na čelu nalazi "čestit i pravičan" političar, koji ni sebe ne stavlja iznad zakona.

Uoči posete ruskog predsednika, usred finansijske golgote, neposredno posle serije nasilnih incidenata koja je podgrejala večiti sukob nacionalne javnosti sa odrođenom Drugom Srbijom, ovdašnji mediji danima se bave jednom zdravicom!

Ironija je sudbine što se sve odigralo na fudbalskoj utakmici. Fudbal je do skoro bio najpopularniji sport u Srba. Ali, od nedavno, u poslednjih godinu i po otprilike, srpski nacionalni sport je definitivno – mlaćenje prazne slame.