Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Epidemija koronavirusom još jednom pokazala štetne posledice Briselskog sporazuma i potpunu nemoć Beograda na KiM
Komentar dana

Epidemija koronavirusom još jednom pokazala štetne posledice Briselskog sporazuma i potpunu nemoć Beograda na KiM

PDF Štampa El. pošta
"Otadžbina"   
sreda, 04. mart 2020.

Epidemija korona virusom na Kosovu i Metohiji pokazala je u punoj meri štetne posledice Briselskog sporazuma. Ovo se naročito odnosi na severni deo južne srpske pokrajine. Do Briselskog sporazuma na severu Kosova i Metohije država Srbija je funkcionisala u punom kapacitetu. Danas to više nije slučaj.

 Do Briselskog sporazuma na severu Kosova i Metohije država Srbija je funkcionisala u punom kapacitetu. Danas to više nije slučaj.

Odmah po izbijanju epidemije korona virusom na Kosovu i Metohije sepratistička vlast iz Prštine poslala je svoje inspektore koji su u pratnji KPS policajaca sa severa Kosova išli od jedne do druge škole, osnovne pa srednje, do Univerziteta iz Prištine sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici gde su direktorima i dekanima naređivali da već od sutra moraju da prekinu sa nastavom. U slučaju da to ne urade inspektori iz Prištine su im rekli da će ih odmah pohapsiti ROSU policija za šta će listom svi dobiti po 2 godine zatvora. Podsetimo samo da su u to vreme škole po Srbiji radile normalno a da je ministar Šarčević tada pretio pojedinim direktorima da ako budu zatvorili škole da će on lično da ih smeni.

Već sutradan posle zatvaranja škola i fakulteta finansijski i tržišni insprktori, opet iz Prištine i opet u pratnji KPS policajaca sa severa Kosova, zatvorili su sve ugostiteljske objekte (kafiće, kafane, hotele...). U Srbiji do dana današnjeg svi ugostiteljski objekti rade. Čime se jasno pokazuje da pravno politički sistem separatista iz Prištine različito funkcioniše u odnosu na Beograd.

U svojoj želji da prikaže kako sever Kosova i Metohije funkicioniše kao deo Republike Srbije Aleksandar Vučić je poslao instrukcije tzv. privremenim većima da formiraju opštinske krizne štabove koji su doneli odluke o uvođenju vanrednog stanja kao u ostatku Srbije sa zabranom kretanja od 20 časova uveče do 5 časova ujutru i zabranom kretanja osobama starijim od 65 godina. To bi bilo u redu da Briselskim sporazumom Aleksandar Vučić u ruke separatista u Prištini nije predao policiju koja je jedina merodavna da ove odluke sprovede.

Stalne kontrole rada trgovinskih radnji i apoteka opet sprovode inspektori koji su na platnom spisku Prištine. Za to vreme srpski inspektori ne rade ništa jer je Briselskim sporazumom njihov rad onemogućen

Stalne kontrole rada trgovinskih radnji i apoteka opet sprovode inspektori koji su na platnom spisku Prištine. Za to vreme srpski inspektori ne rade ništa jer je Briselskim sporazumom njihov rad onemogućen. Sa druge strane, izlaskom Srba na lokalne i parlamentarne izbore u režiji sepratista iz Prištine oni su legitimisali jedan drugi pravni sistem u odnosu na svoju državu.

Pre dva dana je predsednik Srbije izjavio da Srbi na severu Kosova i Metohije ne treba da brinu što se tiče prehrambenih prozvoda jer on ima način da mimo zvaničnih administrativnih prolaza te proizvode Srbima dostavi. Kako će on da se snađe, zamolio je novinare da ga ne pitaju. U praksi to je jedino moguće preko alternativnih šumskih puteva, imajući u vidu povoljan geografski teren za svakakvu distribuciju robe. Što se tiče toga, nema se šta zameriti predsedniku, ali ne lezi vraže. U razgovoru od pre par dana predsednik Srbije je čvrsto obećao Angeli Merkel da će se on lično postarati da u punoj meri funkcioniše tzv. integrisano upravljanje carinama što znači da će on lično sprečiti da roba izuzev zvaničnih prelaza ni na koji drugi način ne može da se distribuira. Iz tog razloga smo već juče imali slučaj da su dvojici braće privrednika iz Zubinog Potoka zaplanjeni kamioni robe sa brašnom u Ribariću duboko na teritoriji centralne Srbije. Zaplena je izvršena pod motivacijom da oni imaju nameru da brašno preprodaju Albancima mada na severu Kosova i Metohije zbog epidemiije korona virusom i zbog masovne kupovine brašna već se oseća njegova nestašica.

U razgovoru od pre par dana predsednik Srbije je čvrsto obećao Angeli Merkel da će se on lično postarati da u punoj meri funkcioniše tzv. integrisano upravljanje carinama što znači da će on lično sprečiti da roba izuzev zvaničnih prelaza ni na koji drugi način ne može da se distribuira

Ono što još opterećuje život Srba na severu Kosova i Metohje jeste da dobar deo Srba ne može da uđe na teritoriju južne srpske pokrajine jer su zbog šengen viza i pasoša svoje prebivalište izmestili u centralnu Srbiju. Sa druge strane Albancima je slobodno omogućeno kretanje sa obe strane administrativne linije. U ovim nesretnim vremenima Srbi sa Kosova i Metohije su pomalo hendikepirani i zbog toga što je predstavnicima Vlade Srbije uskraćen svaki dolazak na Kosovo i Metohiju. Nažalost, u ministarstvima Vlade Srbije, počev od Kancelarije za KiM pa i drugim, Srba sa Kosova i Metohije nema. Možda ima nekih ali njihovo je prebivalište u tzv. centralnoj Srbiji a ne na Kosovu i Metohiji pa stoga ni oni ne mogu da uđu u južnu srpsku pokrajinu.

Ovako naopaka i nakaradna nacionalna državna politika režima Aleksandra Vučića umnogome otežava život Srba na Kosovu i Metohiji.

Kako radili, tako nam Bog pomogao.

 Kosovska Mitrovica

21.03.2020. godine

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner