Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Da li je zrelo za vanredne pokrajinske izbore?
Komentar dana

Da li je zrelo za vanredne pokrajinske izbore?

PDF Štampa El. pošta
Bojan Panaotović   
utorak, 05. mart 2013.

Izbori u tri vojvođanska grada na kojima su birani poslanici u Skupštini APV predstavljaju indikator, test raspoloženja građana i više nego solidan uzorak koji ukazuje na činjenicu kakav je odnos snaga na političkoj pozornici Vojvodine. U tri grada, koji nisu nimalo beznačajni na populacionoj, ekonomskoj, političkoj i socijalnoj mapi Vojvodine, dojučerašnji suvereni vladar pokrajine, Demokratska stranka izgubila je na sva tri fronta! Da je tvrđava Bojana Pajtića ozbiljno uzdrmana videlo se već nakon prvog kruga, pre dve nedelje, kada su u sve tri opštine demokrate završile na drugoplasiranim pozicijama daleko iza vodećih kandidata iz redova SNS-a i SPS-a.

Konačni epilog koji je doneo pobedu naprednjaka u Srbobranu i Zrenjaninu, a socijalista u Apatinu, ni u kom slučaju neće ostaviti političku pozornicu pokrajine istom kakva je bila do juče. I to naravno ne zbog odnosa snaga u Banovini, koji matematički nije umnogome promenjen, već prevashodno zbog činjenice da se ovakvim rezultatima na velika vrata otvaraju pitanja legitimiteta i digniteta vladajuće koalicije u Vojvodini.

Srbobran, Zrenjanin i Apatin predstavljaju respektabilne sredine u vojvođanskim okvirima i apsolutni poraz DS-a i njenih koalicionih partnera ne može a da ne otvori suštinsko pitanje - ima li aktuelna administracija u Banovini legitimitet i moralno-političko utemeljenje da nastavi da vrši vlast? Odgovor, belodano je, nije nimalo teško dati. Strano je duhu demokratskih političkih procesa, standarda evropske i svetske demokratije i elementarnih moralnih postulata u praktičnoj politici da zažmurite na činjenicu da više ne predstavljate vodeću političku snagu u oblasti kojom vladate i da mirne duše nastavite da vršite koalicionu vlast sa vašim partnerima koji su, uzgred budi rečeno, prošli još lošije, a čiji poraz još više bode oči nepristrasnog i dobronamernog javnog mnjenja!

Posle ubedljivog poraza Pajtićevih snaga u dve bačke i jednoj banatskoj opštini, postavlja se i jedno hipotetičko, ali nimalo naivno pitanje - šta bi se tek dogodilo u kićenom Sremu, tradicionalno opredeljenom znatno desnije od LSV-a i DS-a?

Gotovo da je i suvišno podsećati uvaženo čitateljstvo da problemi sa Razvojnom bankom Vojvodine i nizom drugih političko-ekonomski škakljivih i nedorečenih pitanja odavno iziskuju potrebu za preispitivanjem demokratskog legitimiteta vojvođanske vlasti.

Izbori u tri vojvođanska grada u kojima DS i njeni koalicioni partneri ubedljivo gube podastiru pred vojvođansku i srpsku javnost novi set argumenata da je potrebno proveriti volju birača i utvrditi da li su oni (još uvek) za to da ih apsolutno predstavlja aktuelna vladajuća koalicija? Naravno, kristalno je jasno da tako ubedljive i dominatne većine DS-a ne bi ni bilo da nije anahronog i nakaradnog izbornog sistema u Vojvodini koji neopravdano favorizuje trenutno najjaču političku snagu u pokrajini. Nekada je to bio slučaj sa SPS-om, a u poslednjih desetak godina ulogu suverena preuzela je pokrajinska filijala Demokratske stranke.

Po mišljenju autora ovog teksta bilo bi politički logično, racionalno i pošteno da vladajuća garnitura u Banovini sama inicira prevremene izbore za Skupštinu AP Vojvodine. Možda bi takav gest bio koristan i sa aspekta političke utilitarnosti, jer bi na deo građana, pa i same birače DS-a pozitivan utisak ostavila činjenica da vlast, uzdrmana gašenjem Razvojne banke koju je sama osnovala i gubitkom izbora u tri respektabilna vojvođanska grada sama želi da proveri poverenje birača. To je i iz marketinškog ugla gledano bolja opcija od one kada vas na vanredne izbore natera surova logika političke nužnosti - pritisak opozicije, nezadovoljstvo birača, kolebanje koalicionih partnera.

Bez obzira na mnoge kritike koje se mogu uputiti aktuelnom predsedniku Vlade Vojvodine, gospodinu Pajtiću, treba reći i to da u dosadašnjem političkom delovanju nije bio lišen određenog stepena demokratskog duha i političkog instinkta, pa stoga možda od njega valja očekivati racionalne odgovore u ovom, za Vojvodinu, delikatnom trenutku. A jedini politički pravovremen i kvalitetan potez u ovom momentu je raspisivanje vanrednih izbora u Vojvodini koji bi dali jasnu sliku raspoloženja birača u pokrajini, kao i vladajuću koaliciju koja bi korenspondirala sa izbornom voljom građana.

Ne treba sa uma smetnuti još jedno, izuzetno važno pitanje. U trenutnim kritičnim istorijskim momentima za Srbiju, kada je po sredi kosovsko-metohijski čvor sa jedne i evrointegracioni procesi sa druge strane, kada se u domaćoj javnosti sve intenzivnije govori o potrebi da se menja Ustav Republike Srbije, kada se potpiruju međunacionalni incidenti u Temerinu, a Mađarska od EU traži ozbiljnije tretiranje problema Mađara u Vojvodini, od velike je važnosti da dvomilionsku srpsku pokrajinu ne predstavlja vlast krnjeg legitimiteta i provizornog digniteta.

Autor je jedan od osnivača pokreta Treća Srbija 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner