Početna strana > Hronika > Zmago Jelinčič: Beograd ne sme da popušta u odnosu na KiM, jer mu to neće olakšati put u EU
Hronika

Zmago Jelinčič: Beograd ne sme da popušta u odnosu na KiM, jer mu to neće olakšati put u EU

PDF Štampa El. pošta
utorak, 30. avgust 2011.

FRANKFURT - Beograd ne bi trebalo da popušta u odnosu na Kosovo, jer mu to sigurno neće olakšati put u EU, ocenio je predsednik Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič.

On je istakao da je Srbija po pitanju Kosova u veoma teškoj poziciji, ali da, s druge strane, i Priština strahuje da bi Beograd mogao da pokrene pitanje dela teritorije koji je Josip Broz Tito "poklonio" tada južnoj srpskoj pokrajini.

Reč je o nekih devet ili 11 odsto teritorije Kosova, koje bi Srbija mogla da traži i da makar to dobije, ukazuje slovenački političar u intervjuu frankfurtskim Vestima.

Upitan da li Srbija uopšte može da dobije nešto posle zahteva nemačke kancelarke Angele Merkel o ukidanju srpskih institucija na severu Kosova, Jelinčić je odgovorio da je tačno da su na delu dvostruki standardi međunarodne zajednice o pitanju Kosova, koja Prištini mnogo toga toleriše.

"Ali, nije toliko strašno kada to Brisel radi koliko bi bilo kada bi to činila Srbija. Beograd, odnosno srpski političari ne smeju da popuštaju, jer ih to sigurno neće odvesti brže u Evropsku uniju. Srbija će biti deo EU kada međunarodna procena bude da je dobro da postane članica", objasnio je on.

Jelinčić je izneo mišljenje da Merkelova igra dvostruku igru, jer, ako zaista želi mir i stabilnost, trebalo bi da ide i u Bosnu i Hercegovinu koju je zaobišla na balkanskoj turneji.

Kada je reč o izjavama međunarodnih zvaničnika da se sa Kosovom završava i priča o granicama na Balkanu, on je podsetio da je već bilo nekih signala po tom pitanju.

"Srbiji se zamera da nema dobar odnos prema manjinama. A, možda će da potegnu i 'argumente' da se Jugoslavija raspala, pa ni granice više nisu čvrste. Međutim, prednost Srbije je što je bila međunarodni subjekt i pre Prvog svetskog rata, pa ima argumente i u slučaju mađarskih aspiracija prema Vojvodini", ukazao je slovenački političar.

U vezi nedavnog susreta slovenačkog premijera Boruta Pahora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, koji je okarakterisan kao privatni, Jelinčić je ocenio da šef slovenačke vlade nije došao kao prijatelj srpskog predsednika, već više u funkciji ispipavanja terena, odnosno da vidi da li je Tadić pre za Kosovo ili za Evropu.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner