Početna strana > Hronika > Zemlje BRIKS-a predlažu osnivanje zajedničke razvojne banke
Hronika

Zemlje BRIKS-a predlažu osnivanje zajedničke razvojne banke

PDF Štampa El. pošta
petak, 30. mart 2012.

Zemlje BRIKS-a predlažu osnivanje zajedničke razvojne banke i veću međusobnu trgovinu kako bi sprečili da se neke nove krize prelivaju na njihovu grupu. Svi smo zainteresovani za reformu zastarelog svetskog ekonomskog sistema i nezadovoljni smo brzinom promena, poručio Dmitrij Medvedev.

Lideri Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike razišli su se sa Samita u indijskom glavnom gradu Nju Delhiju s namerom da se njihova sve veća ekonomska moć odrazi i kroz veći uticaj u finansijskim institucijama poput Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke.

Kako bi sprečili da se neke nove krize prelivaju na njihovu grupu, predložili su osnivanje zajedničke razvojne banke i veću međusobnu trgovinu. U pet zemalja BRIKS-a živi gotovo polovina svetskog stanovništva i čine oko četvrtine svetske ekonomije.

Grupa pet zemalja BRIKS-a još nije dovoljno politički i ekonomski ujednačena. Zato bi razvojna banka, osim što bi objedinila novčana sredstva za razvojne reforme i kreditiranje u vreme kriza, mogla da ojača zajedništvo.

Premijer Indije Manmohan Sing kaže da će se razvijati zajedničke institucije da bi se ojačali njihovi odnosi.

"Sporazum naših razvojnih banaka podstaći će međusobnu trgovinu tako što će, između ostalog, odobravati kredite u nacionalnim valutama. Do sledećeg Samita imaćemo plan za osnivanje zajedničke razvojne banke", rekao je Sing.

Međusobna trgovina u valutama zemalja BRIKS-a smanjuje ulogu američkog dolara u međunarodnim novčanim tokovima čiju je manjkavost kriza razotkrila. To je i cilj tih pet zemalja, koje traže i veći uticaj u MMF-u i Svetskoj banci.

"Svi smo zainteresovani za reformu zastarelog svetskog ekonomskog sistema i nezadovoljni smo brzinom promena", rekao je predsednik Rusije Dmitrij Medvedev.

Nezadovoljni su i agresivnom ekonomskom politikom bogatih zemalja koje su, da bi podstakle rast, ulile milijarde dolara u finansijske tokove. Takve intervencije, kažu, izazivaju nestabilnost koja se posle preliva na ceo svet.

Analitičari im daju za pravo da izraze svoje nezadovoljstvo.

"Od 2008. su njihove ekonomije iznenada katapultirane u ulogu lokomotive, jer su sa velikim stopama rasta, pokretači svetske ekonomije", smatra profesor Svaran Sing sa Univerziteta "DŽavaharlal Nehru" u Nju Delhiju.

Ekonomsku moć prati i politički uticaj, pa su lideri BRIKS-a poručili da se kriza u Siriji i sporni iranski nuklearni program moraju rešiti dijalogom.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner